بیانیه ی هفدهم ، حرف آخر میر حسین را فراموش نکنیم

آنها ۹ دی را دارند و ما بیانیه هفدهم را

سارا زرتشت

بیانیه ی هفدهم به قولی حرف آخر میر حسین است و درست تر اینکه حرف اول و آخر میر حسین

نگارنده به دوگانه ی اصلاحات و جنبش سبز یا اصلاح طلبان و سبزها باوری ندارد و در خاطر و ضمیر خود همه ی کسانی را که بر این دوگانه اصرار می ورزند مصداق «طایفه طایفه کردن مردم» و «با خودی و غیرخودی کردن ملت» و قرار دادن مردم در مقابل هم، می دانم.همان که میر حسین موسوی گفته بود…

اما گواه من بر این ادعا بیانیه ی هفدهم میرحسین موسوی است . بیانیه ای که چند وقت پیش توسط سید محمد خاتمی نیز مورد تاکید و تکرار دوباره قرار گرفت.

بیانیه ی هفدهم آخرین بیانیه ی میر حسین موسوی است. به قولی حرف آخر میر حسین است.و درست تر اینکه حرف اول و آخر میر حسین …

میر حسین پس از بیانه ی هفدهم، دیگر بیانیه ای صادر نکرد. در حد اطلاع نگارنده این کار، یعنی عدم صدور بیانیه بعدی بسیار آگاهانه و عمدی بود.

همه ی کسانی که روزهای صدور بیانیه ی هفدهم را به خاطر می آورند می دانند که پس از لشکر کشی و نمایش خیابانی 9 دی ، التهاب عجیبی بر فضای سیاسی و اجتماعی ایران حاکم بود. خیلی ها منتظر دستگیری میر حسین و شیخ مهدی بودند. بعضی ها حتی نگران بودند که نیروهای لباس شخصی و گروههای فشار به خانه ی رهبران جنبش بریزند و به آنها صدمه ی وارد کنند. اوضاع بسیار متشنج بود .

اما تنها دو روز پس از آنهمه غوغا و هزینه و عربده، بیانیه ی هفدهم میرحسین چونان آبی بر آتش همه ی نقشه های تندروانه را نقش برآب کرد. معجزه ای بود از جنس ایمان. شادی پس از خواندن آن بیانیه ی حکیمانه را هیچگاه فراموش نخواهم کرد.
باری، شاهد سخن را از بیانیه ی هفدهم میاورم. میرحسین در آن بیانیه می گوید :

وضعیت کشور امروز چون رودخانه خروشان و عظیمی است که سیلابهای تند و حوادث گوناگون باعث طغیان و گل آلود شدن آن شده است . راه آرام کردن این رودخانه بزرگ و روشن ساختن و زلال کردن آب آن در یک اقدام سریع و عاجل امکان پذیر نیست . اندیشیدن به این گونه راه حلها که عده ای توبه کنند و عده ای معامله کنند و بده و بستانی صورت گیرد تا این مشکل بزرگ حل شود عملا به بیراهه رفتن است .بنده راه حل را در روانه ساختن نهرها و چشمه هایی از آب روشن و شیرین به بستر این رودخانه می دانم که بتدریج و طی یک فرآیند تدریجی کیفیت آب و وضع رودخانه را تغییر دهد . و نیز اعتقاد دارم که هنوز دیر نشده است و نظام ما آن قدرت را دارد که در صورت تدبیر و در صورت داشتن یک نگاه احترام آمیز و توام با ملاطفت به همه ملت و اقشار آن این مهم را بانجام برساند
و کلید واژه های این بند از بیانیه ، همان چیزی است که آشکارا ادعای آغازین من را تائید می کنند:

– عده ای توبه کنند
– عده ای معامله کنند و بده بستانی صورت گیرد
– یک اقدام سریع و عاجل امکان پذیر نیست
– به تدریج و طی یک فرایند تدریجی

اصلاح طلبی چیزی جز بهبودخواهی » به تدریج و طی یک فرایند تدریجی» نیست. براندازی معنایی جیز » یک اقدام سریع و عاجل» ندارد که به زعم میر حسین امکان پذیر نیست و بلکه چار ه ی کار نیست. قرار نیست هیچگاه » عده ای توبه کنند» و یا «عده ای معامله کنند و بده بستانی صورت گیرد».

با تکیه بر این شواهد، براستی اصلاح طلب تر از میرحسین موسوی کیست ؟
و آنکه به اصلاح طلبی میر حسین و آخرین بیانیه ی او وفادار نیست، با کیست؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s