فائزه؛ همراه جنبش سبز در اوین

مروری بر دیدگاه‌های سبز فائزه هاشمی رفسنجانی

ندای سبز آزادی ـ رضا ماندگار: نسبت فائزه با اکبر هاشمی رفسنجانی به کنار؛ او به اتهام حمایت و همراهی با جنبش سبز اینک در زندان اوین است و کنار دیگر زنان سبز محبوس: نسرین ستوده، بهاره هدایت، مهسا امرآبادی، ژیلا بنی یعقوب و دیگران. اتهام او «فعالیت تبلیغی علیه نظام» است؛ اتهامی که برای سبزها شناخته شده و تکراری است. اتهامی که باید برایش شش ماه حبس تحمل کند.

فائزه هاشمی رفسنجانی در حمایت از جنبش سبز و همراهی با اعتراض شهروندان برآشفته از تقلب فاحش انتخاباتی، از همان فردای ۲۲ خرداد ۸۸ تردید نکرد. او هم در تجمعات خیابانی حاضر شد و هم همراه و همدل خانواده ی قربانیان و زندانیان جنبش سبز بود.

او به قدر لازم توهین و تهدید و خشونت مستقیم و غیرمستقیم هم متحمل شد؛ فیلم های متعددی از توهین و فحاشی و تهدید وی در دانشگاه و خیابان و … موجود است؛ مهمترین اش همان هتاکی معروف سعید تاجیک در شهر ری است که صدای اعتراض برخی از اصول گرایان را هم درآورد.

syd_tjykh.jpg

او در مصاحبه ای با روزآنلاین تاکید کرد که «مشخص است که این‌ها (لباس شخصی‌ها) خودسر نیستند. این مسائل نه تنها درباره ما بلکه درباره همه، کاملا با برنامه‌ریزی انجام می‌شه و این تز رو دنبال می‌کنه که یا با ما باشید، یا ساکت باشید یا نباشید.»

فائزه هاشمی رفسنجانی، عروس صریح اللهجه ی مرحوم آیت الله لاهوتی، تصریح کرده بود: «همان افرادی که دستور سرکوب مردم را می‌دهند این سازماندهی‌ها رو هم انجام می‌دهند. یعنی بخش‌های درون حاکمیت.»

انتقادهای تند مدیرمسئول روزنامه توقیف شده ی زن از گروه های فشار همراه حاکمیت، در فضای سرکوب پس از کودتای انتخاباتی بی پروا بود: «در زمان شاه این شعبان بی‌مخ و دار و دستش بودند که مثل همین اراذل و اوباش با رفتار وحشیانه و جمع کردن رجاله‌ها و لات‌ها (البته نمی‌دونم کلمه لات برای این افراد مناسب هست یا نه؟) با مخالفان خودشون برخورد می‌کردند. حالا هم متاسفانه همون ادبیات و همون روش با نام اسلام، انقلاب، دفاع از ارزش‌ها و این حرف‌ها انجام می‌شه. اداره مملکت الان با همین رجاله‌ها و اراذل و اوباش است.»

ارزیابی فائزه از کودتای انتخاباتی

دو سال پیش، فائزه هاشمی رفسنجانی، در گفتگویی با نشریه آمریکایی «سیاست خارجی»، تاکید کرد: «جنبش سبز در ابتدا رأی خود را می‌خواست؛ ولی آنقدر رفتارهای غلط و خلاف قانون اتفاق افتاد که روز به روز به خواسته‌ها و انتظارات مردم که به حق هم هست اضافه شد، از جمله رأی ما کجاست؟ آزادی زندانیان، جبران خسارات قربانیان بعد از انتخابات، مجازات مقصرین و خلافکاران، حتی رسیدگی به امور کشورداری و برکناری نالایقان و دروغ گویان که نابودی و تخریب مملکت را بسیار واضح و علنی در دستور کار خود دارند، به نحوی که یک بچه نیز متوجه می‌شود. به نظرم از خواب بیدار شدن و هشیار شدن سران کشور، مهمترین خواسته باشد تا شاید کشور از این سیر قهقرایی که دچار آن شده نجات یابد.»

نماینده دوم تهران در مجلس پنجم، در آن مصاحبه از «ملتی سرکوب شده، پر از خشم و احساس مظلومیت» می گوید؛ «مردمی که خود را هر چه بیشتر با دروغ‌ها، سوء مدیریت‌ها، عوامفریبی‌ها، زورگویی‌ها، اوباشگری، ظلم‌ها، نابودی منابع و ثروت ملی، از دست رفتن فرصت‌های بین‌المللی، تخریب بیشتر کشور از طرف جریان حاکم روبرو می‌بیند.»

fyzh_tzhrt.jpg

او بر «برگشت ناپذیری اوضاع در جامعه ایران» مهر تاکید می زند؛ «دست جریان حاکم بیشتر رو شده است، یعنی اگر تا قبل از انتخابات این گونه رفتار‌هایی که توضیح دادم با ملاحظه و مخفی کاری صورت می‌گرفت، حالا دیگر شرم و حیاها فرو ریخته و علنی تمام این کارهای غیرقانونی و خلاف عرف و انسانیت و دور از شأن ملت ایران را انجام می‌دهند و حتی نگران انتخابات‌های بعدی هم نیستند، بنظر می‌رسد که قرار نیست دیگر انتخاباتی واقعی در این کشور برگزار شود.»

فائزه و جنبش سبز

تعریف فائزه هاشمی رفسنجانی از جنبش سبز جالب توجه است: «جنبش سبز از نظر من اکثریت مردم ایرانند که به دنبال حق ضایع شده خود در جریان انتخابات اخیر هستند… هر ایرانی که به دنبال حق، آزادی، دموکراسی و توسعه کشور است عضو این جنبش است. این جنبش یک حرکت مسالمت‌آمیز و مدنی است. احترام به حقوق همه حتی مخالفین، پرهیز از ایجاد تنش و اختلاف در جنبش از طریق دنبال کردن اشتراکات، عدم تضعیف یکدیگر و پی گیری خواسته‌ها و جذب حداکثری با هر روشی که هر کسی می‌تواند، و کمک به یکدیگر بخشی از انتظارات از این جنبش است.»

برخلاف کسانی که پایان یافتن بروز و ظهور خیابانی جنبش سبز را به معنای خاتمه ی جنبش سبز می دانند؛ فائزه در ارزیابی مهمی می گوید: «پایان یافتن اعتراضات خیابانی پایان جنبش نیست، تأثیراتی که این اعتراضات و عملکرد جنبش سبز در سطوح ملی و بین‌المللی از خود به جا گذاشته همچنان ادامه دارد، که عکس‌العملل‌های انفعالی و حاکی از به بن بست رسیدن جریان حاکم، به خوبی این تأثیرات و نتایج آن را نشان می‌دهد. طبیعتاً هر جریانی و از جمله جنبش سبز در طول حیات خود براساس شرایط موجود دچار تحولاتی می‌شود و تغییراتی در روش می‌یابد که خود می‌تواند به عنوان یک استراتژی تلقی گردد.»

khnwdh_hshmy.jpg

دختر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام که بعد از کودتای انتخاباتی یک بار برای حدود ۲۴ ساعت و بار دیگر همین سال پیش برای چند ساعت در جریان فراخوان حضور خیابانی، بازداشت شد در مصاحبه ای دیگر تاکید می کند، «پدرم در جنبش سبز است؛ خواسته های پدرم همان خواسته های جنبش سبز است». وی همچنین در مورد خشونت های اعمال شده علیه جنبش سبز می گوید: «سرکوب‌ها ممکن است به ظاهر اعتراضات عمومی را خاموش کرده باشد ولی عمق و شدت خشم و انزجار عمومی را افزایش داده و فکر می‌کنم به موقع پاسخ لازم از جانب مردم خود را نشان می‌دهد.»

بی کفایت ها صدر امورند

انتقادهای تند وی از حاکمیت، صریح است: «بی کفایت‌ها در رأس امور قرار گرفته و مدیران و شایسته‌ها در زندان، و یا اخراج و یا از کشور رفته‌اند. همه اینها برای یک ایرانی که سرسوزنی غیرت و تعصب داشته باشد درد آور است.»
او در واکنش به ادعای احمدی نژاد برای مدیریت جهان، می گوید: «کل اگر طبیب بودی، سر خود دوا نمودی. ایشان گفته است «در دیدار با اوباما مسایل جهان را روی میز بگذاریم ببینیم راه حل چه کسی بهتر است.» ایشان ایران را به نابودی کشانده و حالا نوبت جهان شده است. آمارهای خود ساخته خودشان را هم که مروری بکنند متوجه می‌شوند که هیچ گاه ایران در سی سال پس از انقلاب، حتی در زمان جنگ چنین شرایط اسفباری نداشته است، ایشان دست روی هر چیز می‌گذارد نابود می‌کند.»

او ریشه ی سرکوب ها را بحران مشروعیت حکومت می داند: «این‌ها چنان به بن بست خورده‌اند و چنان تحت فشار افکار عمومی قرار دارند که به ناچار دست به خشونت و سرکوب و تهدید می‌زنند.»

رییس اسبق فدراسیون ورزش زنان کشور (در سال ۱۳۶۹) معتقد است که حاکمان برآمده از کودتای انتخاباتی و تمامیت خواهان به این دلیل دست به تحریف حقیقت و سرکوب و خشونت می زنند که «می‌دانند اگر مردم پیروز بشوند منافع این‌ها هم نابود می‌شود، بنابراین برای حفظ منافع این کار‌ها را می‌کنند نه به خاطر اعتقاداتشان.»
«شرایط کشور در همه زمینه‌ها پلیسی و امنیتی است. در دانشگاه‌ها، ادارات، رسانه‌ها، همه جا»؛ این ارزیابی کسی است که مجری چهارمین دوره بازی های اسلامی زنان در تهران بود.

فائزه هاشمی رفسنجانی دکترای حقوق بشر را در کارنامه تحصیلی دارد؛ وی در واکنش به سرکوب ها و خشونت ها تصریح می کند: «این رفتار‌ها نه تنها آدم رو در اعتقاداتش سست نمی‌کند بلکه باعث می‌شود به راهی که رفتی ایمان بیاوری و بدانی درست عمل کرده ای. هم اسلام، هم جامعه مدنی، هم حقوق بشر و هم ایران هم اکنون در معرض خطر هستند و همه باید بجنبند که ایران را نجات بدهند.»

بهار عربی متاثر از جنبش سبز

فائزه هاشمی در حاشیه نشست تخصصی «خاورمیانه و چشم انداز حکومت های مردم سالار» در مورد خیزش های مردمی در منطقه و شمال آفریقا، گفته بود: »این خیزش ها و اعتراضات مردمی نه تنها الگو گرفته از انقلاب اسلامی نیست بلکه به نظرم الگوی این مردم جنبش سبز ایران است. »

وی در اظهارنظری که با واکنش تند سایت های اصول گرا مواجه شد، با بیان اینکه مردم کشورهای مصر و تونس و سایر کشور های مسلمان منطقه خواهان اسلام ترکیه ای هستند و اسلام ایرانی را قبول ندارند افزوده بود: «مگر جمهوری اسلامی ایران در طول این ۳۳ سال چه دستاوردی داشته که کشورهای دیگر بخواهند از ایران الگو برداری کنند؟»

فائزه درحالی در ۵۰ سالگی روانه ی بند زنان سیاسی در اوین شده که تصریح می کند «تا زمانی که ابهامات و مشکلات اون انتخابات به صورت قانع کننده و مستدل برطرف نشوند، شرایطی برای فکر کردن به انتخابات آینده وجود ندارد.»

نگاه او به جنبش سبز، برای سبزها شوق آفرین و امیدبخش است: «جنبش سبز زنده و فعال به پیش می‌رود و روش‌ها و استراتژی‌های خود را در مقاطع مختلف تغییر می‌دهد و این اتفاق هم باید بیفتد. ظلم پایدار نمی ماند؛ شاید دیر و زود داشته باشد ولی سوخت و سوز ندارد. فقط امیدوارم مردم با کمترین هزینه بتوانند به آرمان‌هایشان برسند.»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s