نامه ای که دولت افشا کرد به امضا دو سه نفر نبود؛ دوازده عضو کابینه، علیه احمدی‌نژاد

ماجرای تلاش برخی از وزرای سابق دولت محمود احمدی‌نژاد برای تحدید اختیارات وی٬ با افشای نام تعداد بیشتر از امضاکنندگان نامه به رهبر جمهوری‌اسلامی توسط یک سایت نزدیک به رییس دولت٬ وارد فاز جدیدی شده است.

در همین حال پس از توضیحات منوچهر متکی درباره‌ی این نامه و ذکر این مساله که «در هيچ جايي از نامه ارسالي به رهبر انقلاب از رئيس جمهور و يا خلع يد از وي سخني به ميان نيامده است»٬ علی‌رضا علی‌احمدی٬ وزیر سابق آموزش و پرورش٬ ادعای متکی را تکذیب کرد و گفت که در این نامه «پيشنهاد شده بود ستاد تدابير ويژه اقتصادي تبديل به ستاد فراقوه‌اي شود».

سایت رجانیوز – که از جمله سایت‌های حامی محمود احمدی‌نژاد است – با انتشار خبری به نقل از «منابع مطلع» گفته است که امضاکنندگان این نامه از وزرایی بوده‌اند که «در دولت نهم به غير احمدي نژادي بودن مشهور بوده و از آنها به عنوان وزراي سهميه‌اي ياد مي‌شد».

سهمیه ای بودن نامی  است که رحیم مشائی و اطرافیانش به وزیران مشهور به نزدیکی به رهبر داده بودند و گاه نیز از آنان به عنوان «خامنه ای چی» یاد می کردند که به معنای آن بود که غربیه اند.

رجانیوز  نوشته است که علاوه بر پورمحمدی و متکی٬ عليرضا طهماسبي، سید کاظم وزیری هامانه، غلامحسین نوذری، داوود دانش جعفري، سيد محمد جهرمي، محمدمهدي زاهدي، پرویز کاظمی و محمود فرشیدی كه وزیر صنايع، نفت، امور اقتصادي و دارايي، کار و امور اجتماعی، علوم تحقيقات و فناوري، رفاه و تامین اجتماعی، آموزش و پرورش بوده‌اند٬ از جمله وزرای امضاکننده‌ی این نامه بوده‌اند.

علاوه بر وزرای سابق دولت احمدی‌نژاد گفته می‌شود که حسین دهقان ریيس سابق بنياد شهيد وامورايثارگران و مشاور عالي كنوني قاليباف شهردار تهران نيز  در میان آن ها به چشم مي‌خورد. همچنین گفته می‌شود فرهاد رهبر، رییس دانشگاه تهران و آخرین  رئيس سابق  سازمان مديريت و برنامه ريزي نیز این نامه را امضا کرده است.

رجانیوز همچنین نوشته است که نامه فوق‌الذکر «نه تنها واكنش برخي از فعالان سياسي و رسانه‌اي كشور را به دنبال داشت، بلكه با اعتراض شديد تعداد ديگري از اعضاي سابق دولت كه گرايش و هم سويي بيشتري با احمدي نژاد دولت نهم داشتند، روبرو شد»٬ و به نقل از یکی از وزرای سابق دولت احمدی‌نژاد – که نامی از وی نبرده است – نوشته: «جداي از محتوا، ماهيت و نفس اين نامه غلط است، اينكه دور هم جمع شوند و عليه دولت آن هم در اين شرايط فعلي، نامه‌اي بنويسند و خودشان مطبوعاتي كنند، شيطنت آميز است. آقاي پورمحمدي و اقاي متكي جلساتي داشتند كه بسياري از اعضاي سابق دولت نهم و دهم را به اين جلسات دعوت نمي كردند. افرادي هم چون دكتر الهام، دكتر سليماني، دكتر ميركاظمي، دكتر لنكراني، آقاي صفار هرندي و علي‌احمدي از جمله وزيران سابقي هستند كه از اين اقدام  بسيار ناراحتند و آن را  اقدام زشتي مي‌دانند».

در همین حال روزنامه‌ی ایران – رسانه متعلق به دولت – با انتقاد از نگارش این نامه٬ به نقل از وزیر سابق آموزش و پرورش نوشته است: «همان طور كه در مناسبت‌هاي مختلف از جمله ۲۲ بهمن، روز قدس و… گروه‌هاي مختلف با صدور بيانيه اعلام موضع مي‌كنند، در مناسبت‌هاي سياسي مثل ايام انتخابات نيز گروه‌هاي سياسي مي‌كوشند تا به نوعي خود را مطرح نمايند و ممكن است اين نامه زمينه‌سازي براي اعلام موجوديت يك گروه خاص باشد».

اما منوچهر متکی – که از وی در کنار مصطفی پورمحمدی٬ به عنوان تهیه‌کنندگان اصلی این نامه نام برده می‌شود –  درباره این نامه٬ چنین توضیح داده: «طي يك سال و نيم گذشته جمعي از اعضاي سابق دولت هاي نهم و دهم با برپايي جلساتي به بررسي مسائل مختلف و كلان كشور مي پردازند. مسائل حوزه اقتصادي، تحليل و ريشه يابي برخي جريانات از جمله تورم، نوسانات نرخ ارز، انرژي، نظام پولي و بانكي و فضاي كسب و كار و تعاملات بين المللي در چارچوب بيانات و رهنمودهاي مقام معظم رهبري مورد بررسي كارشناسانه قرار مي گيرد. حاصل جلسات فوق براساس يك تصميم جمعي تحت عنوان يك نامه توسط تيمي ۵ نفره از وزراي سابق به همراه راهكارهاي پيشنهادي نگارش و تدوين شد و با امضاي حدود ۱۵ نفر از اعضاي اين جلسه براي رهبر معظم انقلاب ارسال شد. در هيچ كجاي نامه از رئيس جمهور و يا خلع يد وي از نوع ادعاهاي مطرح شده سخني به ميان نيامده و تفسيرهاي گوناگون مانند ستاد فرا قوه اي كه عمدتا از سر بي اطلاعي بيان شده، در اين نامه ذكر نشده است».

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز٬ درباره این نامه گفته بود که «آقایان در نامه ای تاکید کرده بودند که ستاد فراقوه ای تشکیل شود و این ستاد اختیارات زیادی را داشته باشد. رسانه ها و طرفداران دولت در این زمینه بزرگنمایی کردند و گفتند که رئیس جمهور دیگر جایگاهی ندارد، بلکه اصلا در این نامه به این موضوع اشاره ای نشده بود».

در همین حال حسین شریعتمداری٬ مدیرمسوول روزنامه کیهان٬ به فاصله‌ی دو روز٬ مواضعی متناقض درباره‌ی این نامه اتخاذ کرد. وی ابتدا در یادداشتی٬ این‌گونه نوشت: «ساز و كارهاي پيشنهادي دلسوزان نظام و مردم اگر واقعاً دلسوزانه باشد، الزاماً بايستي در بستر دولت دنبال شود. نكته اي كه متأسفانه چند هفته قبل از سوي برخي مسئولان قبلي دولت، به غفلت ناديده گرفته شده و با ارسال نامه اي خواستار تشكيل گروهي از نخبگان و صاحبنظران براي پي گيري اموري شده بودند كه مطابق قانون در حوزه ماموريت و مسئوليت دولت است. نويسندگان نامه كه متاسفانه ارسال آن را رسانه اي كردند! به اين نكته بديهي توجه نداشته اند كه نامه مورد اشاره، نفي آشكار صلاحيت دولت تلقي مي شود كه از يكسو بيرون از جايگاه نويسندگان نامه بوده است و ديگر آن كه دولت پيشاني نظام است و از اين روي بدون كمترين ترديدي، نامه ياد شده را مي توان و بايد، بازي ناخودآگاه نويسندگان در ميدان دشمن ارزيابي كرد كه با نقد دلسوزانه- كه ضروري و سازنده است- فاصله فراواني دارد».

وی اما دو روز بعد با اشاره به انتشار توضیحات منوچهر متکی و البته گلایه از وزیر سابق امورخارجه که «چرا نزديك به ده روز پس از توهم پراكني روزنامه ايران و حلقه انحرافي درباره نامه ياد شده به فكر توضيح افتاده‌اند»٬ نوشته است: «اخبار و گزارش‌هاي موثق… كه به كيهان رسيده است نيز توضيحات آقاي متكي درباره نامه ياد شده را تاييد مي كند و نشان مي دهد كه برخلاف دروغ بافي روزنامه ايران كه متاسفانه برخي ديگر از شخصيت هاي سياسي نيز با استناد به همان ادعاي كذب و مغرضانه به آن پرداخته بودند، در نامه ياد شده هيچ پيشنهادي بيرون از حوزه ماموريت دولت و يا موازي با آن مطرح نشده و نويسندگان نامه صرفا از سر دلسوزي در پي كمك به دولت براي غلبه بر پاره اي از مشكلات اقتصادي بوده اند».

شریعتمداری همچنین سکوت نویسندگان این نامه را نیز این‌گونه توضیح داده: «به نظر مي رسد سكوت آقايان به اين علت بوده است كه نخواسته اند در پروژه تفرقه افكني حلقه انحرافي كه مانند بسياري از موارد ديگر با بهره گيري غيرقانوني از روزنامه ايران كليد خورده بود، وارد شوند».

روزنامه ایران اما درباره‌ی عذرخواهی شریعتمداری نوشته است: «شايد بار ديگر كيهان بايد به ميدان بيايد و توضيح دهد، چرا كه تغيير مواضع ناگهاني ديگر جايي براي اعتماد به تحليل‌هاي آينده اين روزنامه باقي نگذاشته است و از سوي ديگر لازم است براي رسانه‌ها و شخصيت‌هاي سياسي مختلفي كه نسبت به اين نامه اعتراض كردند نيز توضيح دهد چگونه حركتي كه بازي در زمين دشمن تعبير مي‌شد اينك حركتي دلسوزانه تلقي مي‌گردد؟! حسین شریعتمداری با عذرخواهی از دو وزیر معزول اگر چه در مصداق عذرخواهي به اشتباه رفته اما باب درستی را افتتاح کرده است. ایشان و کسانی که تهمت های سنگین و وقیحانه ای را به انقلابی ترین دولت پس از انقلاب وارد کرده اند، عذرخواهی های بسیاری بدهکارند خصوصاً در پیشگاه مردم شریف ایران اسلامی».

نامه‌نگاری درباره‌ی کاهش اختیارات دولت در ماه‌های گذشته چندین بار رخ داده است. از آن جمله می‌توان به نامه‌ی برخی از نمایندگان مجلس اشاره کرد که خواستار تشکیل «ستاد پیگیری مسائل اقتصادی کشور» شده و با تاکید بر ضرورت «تقويت همبستگي ملي»٬ خواستار آن شده بودند تا ستادی تشکیل شود مرکب «از تمامي نهادهاي حكومتي با اختياراتي خاص که بتواند تصميمات لازم را اتخاذ كنند و از اختيارات كافي برخوردار باشند، بر اين اساس لازم است نمايندگاني به انتخاب صحن علني مجلس در اين ستاد حضور داشته باشند؛ لذا پيشنهاد داريم ستادي با اختيارات معين تشكيل و كليه تصميمات اقتصادي در بخش‌هاي داخلي و خارجي را در مقطع زماني يكساله بر عهده گيرند».

روزنامه ایران پیش از این مدعی شده بود که نامه‌ها و تلاش‌ها برای سلب اختیارات احمدی‌نژاد از یک «اتاق فکر» واحد صورت می‌گیرد. این روزنامه با اشاره به نامه‌ی اخیر وزرای سابق احمدی‌نژاد و همچنین نامه‌ی نمایندگان مجلس نوشته است: «اين پيشنهاد البته پيش از آن‌كه در نامه اين دو وزير سابق مطرح شود طي هفته‌هاي گذشته با امضاي ۹ نماينده مجلس از جمله احمد توكلي در بين نمايندگان توزيع شد؛ پيشنهادي كه انطباق آن با خواسته اين دو وزير معزول، نشان از تصميم‌گيري‌هاي اينگونه در يك اتاق فكر واحد دارد اما وقتي كه ياران پيشين احمدي‌نژاد پيش قراول اين حركت شوند براي مدعيان تشكيل ستاد فوق، شاهد از غيب رسيده است».

روز

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s