اوج غلو: آیت‌الله خامنه ای از اسماء الهی شد/ حاشیه های پررنگ کتابی با سانسور که در مورد رهبر جمهوری اسلامی نوشته شد

کدام بخشهای کتاب شرح اسم حذف شده است؟

ندای سبز آزادی ـ احمد جلالی فراهانی: آخرین شاه ایران آنقدر تملق شنیده بود از درباریان و اطرافیانش که خود را پیامبر عصر خویش می دانست. محمدرضا پهلوی در یکی از گفتگوهایش با اوریانا فالاچی، خبرنگار و روزنامه نگار مشهور روزگار خود به صراحت از پیامهایی سخن می گوید که از پنج سالگی به او الهام می شد. او به خبرنگار ایتالیایی می گوید: «من از پنج سالگی با خدا زندگی می کنم. از زمانی که الهاماتی به من شد… الهاماتی از پیامبران… در کودکی دو بار به من الهام شده است. یک بار در پنج سالگی و بار دوم در شش سالگی. در نخستین بار من حضرت قائم را دیدم که بنابر مذهب ما غائب شده است تا روزی بازگردد و جهان را نجات دهد. در آن روز من دچار یک حادثه شدم و روی یک صخره افتادم و این او بود که مرا نجات داد. او خود را میان من و صخره جا داد. من او را دیده ام. نه در رویا، در واقعیت؛ واقعیت مادی. می فهمید؟ من او را دیدم، همین. کسی که همراهم بود او را ندید و کسی جز من نمی بایستی او را ببیند.»

از پهلوی تا رهبری

تملق، کیش شخصیت می آورد، و کیش شخصیت به قضاوت تاریخ از امراض بی درمان همه دیکتاتورهای جهان است.

شاه و روحانی هم نمی شناسد این درد «خود را فرستاده خدا  پنداشتن». این روزها اما در جمهوری اسلامی مدیران فرومایه منصوب به رهبر جمهوری اسلامی در مدح و ثنای آیت الله خامنه ای، گوی سبقت را از یک دیگر ربوده اند. رهبر جمهوری اسلامی نیز سکوتی از سر تائید بر اینگونه تملق گویی ها و چاپلوسی ها داشته و دارد. سکوت، در مورد نحوه ی تولدش، ارتباط وی با امام زمان، و ادعاهای مشابه که توسط ثناگویان رأس هرم حکومت، اینجا و آنجا ـ و حتی از تریبون نماز جمعه پایتخت ـ بیان می شود.

نمونه آخر این برخوردها، ماجرای رونمایی از کتابی است که به بخشی از زندگی آیت الله خامنه ای اختصاص دارد.

کتاب «شرح اسم» که توسط «هدایت الله بهبودی» نوشته شده است و به بخشهایی از زندگی رهبر فعلی جمهوری اسلامی تا پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷ می پردازد.

با این همه آنچه تعجب ناظران را برانگیخته نه انتشار این کتاب که حواشی پررنگتر از متن آن و نحوه مواجهه مقامات و مسئولان ارشد جمهوری اسلامی با این کتاب است. از جمله اینکه برای انتشار این کتاب و توزیع آن در بازار هزینه های گزافی از اموال بیت المال صرف شده است. مراسم و آئینی خاص برای رونمایی از آن در نظر گرفته شد و در همین مراسم رونمایی بود که گفته شد این کتاب شرحی بر یکی از اسماء «الهی» به نام آیت الله خامنه ای است.

وزارت اطلاعات کتاب چاپ می کند

کتاب «شرح اسم» را نه یک بنگاه فرهنگی و انتشاراتی مذهبی که «موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی» از موسسات وابسته به وزارت اطلاعات منتشر کرده است. گرچه حتی انتشار کتاب از سوی وزارت اطلاعات هم باعث نشد تا این کتاب به محاق سانسور و حذف گرفتار نشود. با این همه پس از حذف و اضافات فراوان این کتاب بالاخره در روز شنبه ۱۴ مرداد ماه امسال با حضور وزیر ارشاد دولت دهم رونمایی شد.

نخستین بار این کتاب در اردیبهشت ماه امسال و در نمایشگاه کتاب توزیع شد٬ اما پس از اعتراض دفتر بیت رهبری درباره بخش‌هایی از آن، به سرعت از نمایشگاه جمع‌آوری و پس از حذف بخش‌های مورد اعتراض آیت الله خامنه ای روانه بازار شد.

مسئول نشر دفتر آیت الله خامنه ای نیز در تشریح نام این کتاب گفته : «نام این کتاب شرح اسم است؛ شرحی از یکی از اسماء الهی یعنی مقام معظم رهبری که یکی از اولیای الهی هستند.» علی‌اکبر رشاد٬ در سخنان خود با تعریف از رهبر جمهوری اسلامی اضافه کرده: «رهبری علاوه بر تسلط بر علم کلام در علم اصول و فقه هم صاحب‌نظر هستند و این نشان‌دهنده جامع‌الابعاد بودن ایشان است.»

او اضافه کرده که «رهبری ادیب است، شعر را خوب می‌فهمد و در فضای ادبیات عرب خطبه‌هایشان بسیار شیوا است به شکلی که در جامعه عرب مخاطب دارد.» این مقام نزدیک به بیت آیت الله خامنه ای همچنین گفته است: «آنهایی که یاوه‌ می‌گویند که ایشان اسب دارد و اسب‌سواری می‌کند باید نعلین و کفش‌های ایشان را می‌دیدند که نزدیک ۲۰ سال است از آن استفاده می‌کنند؛ کفشی که آنقدر پوسیده شده که هر بار من می‌بینم یاد کفش‌های امیرالمومنین می‌افتم.»

وی البته اشاره ای به هزینه‌های غیرقابل محاسبه برای دیدارها و امنیت و سفرهای رهبری و یا بودجه ی در اختیار آیت الله خامنه ای و سازمان های عریض و طویلی که زیرمجموعه ی وی و به موازات دولت ایجاد شده، نکرده است.

کدام بخشهای کتاب شرح اسم حذف شده است؟

مسئول موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی هم در این مراسم اعلام کرد بخش‌های حذف شده این کتاب مربوط به «برخی فضایل و منقبت‌های رهبری» بوده است. به گفته حسین خزایی: «هدف از نگاشتن این کتاب این بود که بتوانیم محبوب‌ترین چهره انقلاب اسلامی را با ادبیاتی مردمی به مخاطبان عرضه کنیم.»

آقای خزایی که از قضا از مقامات وزارت اطلاعات هم هست در حالی بخش های حذف شده کتاب «شرح اسم» را مربوط به «برخی فضایل و منقبت‌های رهبری» عنوان کرده که در ماه های گذشته حرف و حدیثهای بسیاری درباره بخش های حذف شده کتاب در رسانه های وابسته به حکومت منتشر شد. پس از گسترش انتقادات رسانه های نزدیک به آیت الله خامنه ای از نحوه ترسیم چهره رهبر جمهوری اسلامی در روزهای جوانی، به دستور بیت رهبری بخشهای وسیعی از این کتاب حذف شد. وب سایت «موسسه جهادی» در یازدهمین روز تیرماه سال جاری از به تصویر کشیده شدن «فقر شدید»٬ «تقیه در مبارزه»٬ «قرض گرفتن زیاد»٬ «استعمال سیگار» و «نگرانی» علی خامنه‌ای از «واجب شدن غسل» به هنگام تنگدستی در کتاب «شرح اسم» به شدت انتقاد کرد.

در همان زمان مسئولان دفتر رهبر جمهوری اسلامی اعلام کردند که در این کتاب مطالبی منتشر شده است که مطابق با «واقعیت» نیست٬ اما اشاره‌ای به جزئیات این مطالب نکردند. وب سایت «موسسه جهادی» به طور مشخص از اینکه در این کتاب به سیگار کشیدن علی خامنه‌ای٬ فقر شدید و تلاش برای گرفتن شهریه‌ از همه مراجع از سوی رهبر جمهوری اسلامی اشاره شده٬ انتقاد کرد. این مطلب همچنین از اینکه در بسیاری از بخش‌های کتاب به «قرض گرفتن زیاد رهبر جمهوری اسلامی از افراد مختلف» اشاره شده٬ اعتراض کرده و در ادامه افزوده که در کتاب «شرح اسم» ضرورتی نداشته تا به «نگرانی آیت الله خامنه ای از واجب شدن غسل و نداشتن پول حمام» اشاره شود و عکس او با ریش تراشیده منتشر شود. در همان یاداشت نویسنده می نویسد: «این اطلاعات فقط موجب گزک‌ دادن به دست مخالفین و معاندین و به استهزاء کشیدن آن عظمت‌ها و بزرگی‌هاست.»

در بخش دیگری از این یادداشت به استفاده نویسنده از برخی اسناد ساواک درباره آیت الله خامنه ای اعتراض شد و نویسنده تلاش کرده بود تا اظهارات وی را در این اسناد٬ «روش مبارزه» رهبر جمهوری اسلامی معرفی کند.

به اعتقاد نویسنده این یادداشت٬ آیت الله خامنه‌ای نیز برخی اسناد ساواک در مورد اعترافات خود در زندان‌های دوران پهلوی را تکذیب کرده است. نیز: انتشار اسناد اعترافات خامنه‌ای مبنی بر «نفی هرگونه ارادت خاص به امام خمینی و به کار بردن لفظ معظم‌له برای شاه» بدون «اجازه» بوده و از نقاط ضعف کتاب است.

مدیحه سرایان یک رهبر

سبقت گرفتن در ثنا و تملق و مدح آیت الله خامنه ای در این ایام در جمهوری اسلامی یک فریضه است. فریضه ای برای آنان که می خواهند از نمد قدرت برای خود کلاهی بسازند. با این همه سکوت رهبر جمهوری اسلامی از مداحان و ثناگویانش، اگر نشانی از رضایت خاطر او نداشته باشد، ناشی از بی رضایتی او هم نیست. چه برآورد سخنان و گفتار و رفتار وی پس از به قدرت رسیدن و تصاحب کرسی رهبری در جمهوری اسلامی، نشان می دهد که آیت الله خامنه ای روز به روز بیشتر به درد «کیش شخصیت» دچار می شود و فقدان مشروعیت و محبوبیت و اقتدار لازم برای رهبر جمهوری اسلامی، باعث شده تا عرصه تملق و تمدیح از وی به محل تاخت و تاز فرومایگانی تبدیل شود که یک روز می گویند سید علی خامنه ای «یاعلی» گویان متولد شده است و روز دیگر محل نشستن او را بر کوهی در کرمان، زیارتگاه می کنند و بار دیگر او را با امام غایب شیعیان مرتبط می دانند و حالا هم که نام آیت الله خامنه ای را از اسماء الهی دانسته اند و او را از اولیاء الله!

راه همان راه است و روش همان روش. ظاهراً تنها تاج محمدرضا پهلوی جای خود را به عمامه داده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s