گسترش دیکتاتوری مطلق فقیه با تشکیل کمیته های برای اجرای اواامر ملوکانه

جرس: سیطره دخالت رهبر جمهوری اسلامی با اقدام به تشکیل کمیته موسوم به مطالبات رهبری در مجلس وارد فاز جدی تر شد . این امر عملا به معنای مداخله فراقانونی وی در طرحها، لوایح و سلب کامل استقلال این قوه است. علی لاریجانی رئیس مجلس جمهوری اسلامی، با تاکید بر «مسئولیت» نمایندگان در اجرای دیدگاه های رهبر نظام، گفته که قرار است در قوه مقننه، کمیته‌ای برای «تحقق مطالبات آیت الله خامنه ای از مجلس» تشکیل شود.

آنگونه که خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) نوشته هیات رئیسه پس از دیدار مجلسی ها با رهبر نظام ، در جلسات خود اظهارات رهبری را مورد بررسی قرار داده و برای عملی کردن آن اقداماتی انجام داده است
علی لاریجانی در توجیه تشکیل این کمیته متذکر شده که پیش از این هم نظرات و راهکارهای رهبری به مجلس می رسیده و نمایندگان با درک نصایح وی به مطالبات مقام رهبری توجه داشته اند.
رییس مجلس بلافاصله تصریح کرده که نظر رهبری از روی نصیحت و پند بوده و حکم الزام آور برای نمایندگان محسوب نمی شده است.
رهبری بر مجلس مسلط است
بررسی ها نشان می دهد چرخش ناگهانی نمایندگان از برنامه ها وعقبگرد غیر مترقبه آنها از طرح یا برنامه ای که به دفعات در مجلس هشتم مشاهده شد، ناشی از اعمال فشار لابی های بیت رهبری در مجلس بوده که تاکید می کردند نظر اقا با فلان طرح یا برنامه موافق نیست و نمایندگان برای باقی ماندن در خط ولایت بهتر است از آن منصرف شوند.
در همین مدت، حتی در برخی موارد تصمیم گیری های نمایندگان در خصوص موضوعات حساسی از قبیل طرح سوال از رئیس جمهور، به علت عدم اطمینان از موضع آقای خامنه‌ای و انتشار گمانه زنی های مختلف در این زمینه، مدت ها به تاخیر افتاد. بسیاری از نمایندگان در پی کسب اجازه و استفتا از رهبری بودند که آیا صلاح است در موضوع سوال از رئیس جمهور وارد عمل شوند؟

معتمدین رهبری در مجلس

در راس افرادی که به عنوان عامل رهبری در مجلس عمل می کردند علی لاریجانی قرار دارد که حتی برخی دخالت وی در استیضاح وزیر اقتصاد را مانع افتادن وزیر دانستند.
لاریجانی در باره کمیته موسوم به مطالبات گفته که نمایندگان باید متعهد شوند «به نظرات آیت الله خامنه ای كه قطعا به صلاح و مصلحت كشور است» عمل كنند !
تابستان سال گذشته ، علی لاریجانی با ذکر اینکه وی و همکارانش وقتی متوجه تفاوت نظر خود با رهبر ایران می شوند تغییر عقیده می دهند اظهار داشت: «من فکر می‌کنم این از نکات مثبت مجلس هشتم است که آنجایی که نظرات رهبری اولویت پیدا می کند از نظرات شخصی چشم پوشی می کنند.
بررسی اظهارات لاریجانی در باره استقلال مجلس برخی تناقض گویی های وی را نیز آشکار می کند. وی در دفاع از عملکرد مجلس هشتم گفته بود «مجلس مستقل، می‌تواند در تصمیم گیری‌ها مقتدر باشد ومجلس ذلیل اگر هم بخواهد نمی تواند کمکی به دیگر قوا کند»
وی در دنباله اظهارات خود با ذکر این جمله که » طرح نظارت بر نمایندگان که با راهنمایی‌های رهبر انقلاب تصویب شد، از ابتدای مجلس نهم به اجرا در می‌آید» خود عملا بر مقوله استقلال مجلس در تصمیم گیری خط بطلان کشید . این در حالی است که رئیس مجلس، پیشتر و هنگام بررسی مواد این طرح تاکید کرد که رهبری نظام «در جلسات خصوصی»، اهمیت پی گیری تصویب «یک سازوکار درونی» برای نظارت بر نمایندگان مجلس را گوشزد کرده است.
رهبری خودش می خواهد
از محتوای اظهارات ایت الله خامنه ای در دیدار با نمایندگان مجلس هم اینگونه بر نمی آید که وی صرفا با یک توصیه ساده قصد موعظه ای گذری به نمایندگان مجلس را داشته باشد. به عنوان نمونه این اظهارات وی که می گوید » به اسم استقلال مجلس، تعرض به دولت جایز نیست» یا اینکه » باید از نظارت های جانبدارانه و با نیت نادرست اجتناب شود » نشان می دهد که وی مایل است استراتژی منحصر بفرد خود در پارلمان پیاده شود.
آیت الله خامنه ای همچنین به شدت تمایل به پنهانکاری و مطلع نشدن آحاد مردم از ریز مشکلات و جنجالها دارد و معتقد است اختلافات باید در راس مسئولین و نه در سطح اجتماع حل و فصل شود.
حمید رسائی از اعضای جبهه پایداری و عضو مجلس نهم در ایام انتخابات مجلس نهم در جزوه موسوم به «هشتاد صفحه ای» می نویسد: در همین ماجرای خانه نشینی احمدی نژاد که نقطه غیرقابل گذشتی در کارنامه احمدی نژاد است، صراحتا رهبر انقلاب از مجلس و رسانه ها خواستند تا این موضوع را به متن جامعه نکشانند.

تک صداهای اعتراض

اما در مجلس علی مطهری از همه رک تر و بی محابا تر حرف می زند. وی به دفعات از خط قرمزهای آیت الله خامنه ای عبور کرده و از آنجمله سرسپردگی مجلس در مقابل رهبری و همچنین مداخلات سپاه در امر انتخابات را به چالش کشیده است.
وی پیش از این گفته بود که » قانونگذاران «دائما برای هر کاری از دفتر رهبری سوال می‌کنند و به صورت شاخه‌ای از دفتر رهبری درآمده‌اند.
مطهری شواهدی را بازگو می کند که حاکی از سرسپردگی برخی نمایندگان به رهبری نظام و فقدان استقلال فردی آنهاست.
نماینده تهران در مجلس از جمله می گوید: در جلسات رسمی و غیر رسمی مجلس جملاتی از این قبیل زیاد تکرار می‌شود که: ‹نظر آقا این نیست، آقا با این طرح مخالف‌اند، فلان عضو دفتر رهبری گفته است رهبری این نظر را قبول ندارند’، و…. در نتیجه بسیاری از افراد از اظهارنظر خودداری می‌کنند و بسیاری از طرح‌ها با یک جمله باد هوا می‌شود.

مطالبات و مداخلات
شواهد نشان می دهد تمام بخشهای نظام به گونه ای موظف شده اند کمیته های مطالبات رهبری داشته باشند و این امر منحصر به پارلمان نیست و گویا کسانی که توجهی به این موضوع نداشته باشند برکنار شده یا تنزل رتبه پیدا خواهند کرد.
محمد حسین کریمی‌پور رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق ایران هم گفته حرکت بخش فعالان اقتصادی در اتاق ایران در راستای پیگیری مطالبات رهبری و اجرای دقیق اصل 44 قانون اساسی است. وی با بیان اینکه پیگیری مطالبات ، مورد تاکید و سفارش حضرت آقا به اتاق ایران است، تصریح کرد: حضرت آقا فرمودند که اتاق مکلف است گزارش‌های اساسی را به دفتر رهبری تسلیم کند و ما نیز حداقل در بخش کشاورزی سه مرحله از این امر استفاده کردیم که پاسخ خوبی داشت
در دانشگاهها نیز نهاد های نمایندگی ولی فقیه کنترل شدیدی بر نشریات دانشجویی و فعالیت های سیاسی – فرهنگی دانشجویان دارند .
حجت‌الاسلام والمسلمين محمديان مسوول نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه‌ها هم اخیرا گفته وظيفه خود مي‌دانيم مطالبات مقام رهبري كه مستقيما مربوط به نهاد است را پيگيري و پاسخ‌گو باشيم
وی افزوده است: مقام رهبر مطالبات فراواني از آموزش عالي دارند كه نهاد نمايندگي مقام رهبري در دانشگاه‌ها اين مطالبات را با تعيين مخاطبين عام آن تدوين كرده است.
خبرگزاری فارس هم به نقل از برخی مسئولان امور دانشجویی در دانشگاهها نوشت : مقام ولایت از وضعیت فرهنگی دانشگاه‌های امروز ما راضی نیستند.
آیت الله خامنه ای سیطره خود را علاوه بر مجلس، دانشگاه و اقتصاد به حوزه های علمیه هم سرایت داده و تلاشهایی برای کنترل این نهاد مذهبی داشته است.
حجت الاسلام والمسلمين يوسفي مقدم مدير مركز فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي با بيان اينكه تحوّل و حضور فعّال حوزه در فضاي علمي جامعه از مطالبات جدي مقام رهبري است مي گويد: بايد كميته ويژه اي كه از سوي شوراي عالي حوزه تشكيل شده است پيگيري و بررسي كند كه حوزه در جهت تحقّق خواسته مقام رهبري كه خواسته حقيقي و ضروري حوزويان براي حفظ حوزه و بروز نمودن آن است، چه اقداماتي انجام داده است و چه ميزان از اين اقدامات راهبردي و اصولي و چه ميزان اقدامات تبليغي و ترويجي بوده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s