دو پرده از یک کودتا؛ سپاه پاسداران پیش و پس از انتخابات ۸۸

بهرام رفیعی- «هر حركتي براي انقلاب مخملي در ايران در نطفه خفه خواهد شد. اگر احزاب و گروه هاي سياسي در ايران واقع بين باشند، اساساً نبايد به سمت طراحي و اجراي چنين سناريوهايي قدم بردارند. همه بايد رأي مردم را بپذيرند و به رأي مردم احترام بگذارند. مردم ايران مسلمان هستند و اسلام را مي خواهند و خط امام و رهبري را همان اسلام ناب محمدي دانسته و هرگز از اين مسير فاصله نخواهند گرفت.»

این واژه ها سطرهای آخر گفت وگوی سرتیپ پاسدار یدالله جوانی رییس وقت اداره سیاسی سپاه پاسداران با هفته نامه صبح صادق ارگان سیاسی این نهاد نظامی بود که 4 روز پیش از برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، درست در 18 خرداد ماه 1388 منتشر شد.

سردار جوانی در این گفت و گو که نشریه تحت نظر خودش با او انجام داد اصلاح طلبان را که حامی میرحسین موسوی و مهدی کروبی بودند به تلاش برای «براندازی خاموش» متهم و تاکید کرده بود که «برخي از گروه هاي دوم خردادي و به ويژه افراطي هاي آنها، معتقدند كه بايد به هر نحو كه شده در انتخابات رياست جمهوري دوره دهم پيروز شوند و به قدرت برگردند. اين گروه ها بر اين باورند كه اگر در اين انتخابات به قدرت برنگردند، ممكن است براي يك دوره طولاني به حاشيه رانده شوند و اساساً ديگر امكان بازگشت آنان به قدرت فراهم نگردد.»

رییس وقت اداره سیاسی سپاه در شرایطی که در همان هفته منتهی به انتخابات، بولتن داخلی (تحلیل روز) این نهاد نظامی برای «هادیان سیاسی» از پیشی گرفتن میرحسین موسوی بر احمدی نژاد در اغلب استان های کشور خبر داده بود استفاده طرفداران موسوی از رنگ سبز را از «دلایل محکم» و نشانه ای از «کلید خوردن انقلاب مخملی دانست.

او البته اضافه کرده بود که «كساني پشت صحنه اين رنگ قرار دارند كه در پيشينه و سوابق خود، طراحي و اجراي سناريوي كوي دانشگاه در 18 تير و تحصن در مجلس ششم را داشته و معتقد به پيروزي اصلاحات از طريق جنبش اجتماعي و كشاندن هواداران به خيابان ها هستند. فراخوان عمومي از هواداران براي استفاده از رنگ سبز به صورت روسري، مانتو، كلاه، مچ بند، شال، تي شرت و گره زدن نوار سبز به آنتن و برف پاكن خودروها، اهدافي فراتر از ايجاد يك شور و نشاط انتخاباتي در جامعه و بين هواداران را دنبال مي كند.»

این اظهارات یدالله جوانی محور اصلی گفتگوها و تحلیل ها و نظراتی بود که سایر فرماندهان سپاه نیز در دوهفته منتهی به انتخابات در رسانه ها مطرح می کردند؛ موضوعی که موجب نگرانی سه تن از کاندیداها مبنی بر دخالت این نهاد نظامی در انتخابات شده بود.

21 خرداد،یک روز مانده به برگزاری انتخابات، موسوی نامه ای در 4 بند به آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نوشت که در یکی از مهمترین بنده های آن آمده بود: «شواهدي از مداخله «تعدادي از فرماندهان و مسئولان سپاه و بسيج در انتخابات» واصل گرديده است و به نظر مي‌رسد اين عمل در صورت صحت خبر علاوه بر نقض قوانين، شكاف بين فرماندهان و مسئولان رسمي و بدنه سالم و صادق نيروهاي بسيج و سپاه را دامن مي‌زند. از آنجا كه دامنه اقدامات غيرقانوني فوق مشخص نيست و بخشي از اعضاي شعب اخذ راي و ناظران از حاميان نامزد خاص آنان انتخاب شده‌اند احتمال تصرف در آراء مردم اذهان را مي‌آزارد.»

پاسخ آیت الله خامنه ای به این نامه و ابراز نگرانی میرحسین موسوی سکوتی معنادار بود. 22 خرداد انتخابات برگزار شد و گزارش های شمارش آرا و نتیجه ای که صدا و سیما از وزارت کشور پخش کرد همان شد که رهبر جمهوری اسلامی شهریور ماه سال 87 درست در زمانی که تازه تنور انتخابات ریاست جمهوری دهم گرم شده بود در دیدار با اعضای دولت محمود احمدی نژاد گفته بود.

آیت الله خامنه ای گفته بود: «مثل کسی که 5 سال دیگر بناست کار بکند، کار بکنید؛ یعنی تصور کنید که این یک سال به اضافه 4 سال دیگر در ید مدیریت شماست.»

میرحسین موسوی همزمان با آغاز اعتراضات مردمی در تهران و سایر استانهای کشور نخستین بیانیه اش را منتشر کرد و خطاب به ملت ایران نوشت: «نتایجی که برای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد بهت آور است مردمی که در صفهای طولانی اخذ رای شاهد ترکیب آرا بودند و خود می دانند که به چه کسی رای داده اند با حیرت تمام به شعبده بازی دست اندرکاران انتخابات و صدا و سیما نگاه می کنند. آنان اینک بیش از همیشه به دنبال آن هستند که بدانند چگونه و توسط چه کسانی و مقاماتی طرح این بازی بزرگ ریخته شده است. اینجانب ضمن اعتراض شدید به روند موجود و تخلفات آشکار و فراوان روز انتخابات هشدار می دهم که «تسلیم این صحنه آرایی خطرناک» نخواهم شد.»

روز24 خرداد که برخوردهای نیروهای امنیتی و انتظامی و شبهه نظامی با مردم معترض افزایش یافت میرحسین موسوی بیانیه دیگرش را منتشر کرد که در آن تاکید کرده بود: «کسانی که با تخلفات بسیار نتایج غیر قابل باوری را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند، اینک درصدد تثبیت آن نتایج و شروع دوره‌ای جدید از تاریخ کشور ما هستند. اینجانب در طول انتخابات به کرات از خطرات قانون گریزی سخن گفتم و تاکید کردم که چنین شیوه‌ای ممکن است به استبداد و دیکتاتوری بینجامد و امروز ملت ما در نقطه‌ای قرار گرفته است که این دورنما را لمس می‌کند.»

اعتراضات فروکش نکرد و به ویژه در تهران افزایش یافت. درست از نخستین ساعات بامداد شب 24 خرداد نیروهای سپاه پاسداران و بسیج برای سرکوب اعتراضات وارد معرکه شدند. نخستین حمله شبانه به کوی دانشگاه صورت گرفت. مقامات رسمی اعلام کردند که در این سرکوب کسی کشته نشد اما برخی منابع دانشجویی از جمله دفتر تحکیم وحدت از کشته شدن چند دانشجو در حمله نیروهای سپاه، بسیج و انتظامی خبر دادند.

روز 25 خرداد مردم معترض به نتیجه انتخابات در خیابان های پایتخت به نشانه اعتراض راهپیمایی کردند. در این روز تعداد زیادی از معترضان توسط سپاه پاسداران کشته شدند.

عبدالله عراقی جانشین کنونی فرمانده نیروی زمینی سپاه و فرمانده وقت سپاه محمدرسول الله تهران در گفت و گویی با روزنامه کیهان سرکوب اعتراضات پس از انتخابات 88 توسط سپاه را تایید کرده و گفته است: «از 25 خرداد تا 25 مردادماه مسئولیت امنیت پایتخت برعهده سپاه و بسیج بود.» سرتیپ عراقی در این گفت و گو تاکید کرده که «دستور شلیک مستقیم» به مردم معترض را خود شخصا از طریق بیسیم به نیروهایش داده است.

سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات همچنان توسط نیروهای سپاه و بسیج در تهران و سایر استان های کشور ادامه یافت و همزمان با افزایش تعداد کشته شده ها بسیاری از فعالان مدنی، سیاسی و روزنامه نگاران نیز بازداشت شدند و همگی توسط سپاه پاسداران؛ این موضوع همچنان ادامه دارد.

میرحسین موسوی در بیانیه شماره 5 خود بار دیگر خطاب به ملت ایران نوشت: «اینجانب چون به صحنه می‌نگرم آن را پرداخته شده برای اهدافی فراتر از تحمیل یک دولت ناخواسته به ملت، که «تحمیل نوع جدیدی از زندگی سیاسی» بر کشور می‌بینم.»

پرده دوم کودتا

در آبان ماه سال 88 فردی با نام سردار مشفق در «همایش سراسری روحانیون در شهر مشهد» چهره هایی همچون هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، محمد موسوی خوئینی ها و میرحسین موسوی و همچنین احزاب اصلاح طلبی مانند مجمع روحانیون مبارز، مجمع نیروهای خط امام، مشارکت، مجاهدین انقلاب، کارگزاران، همبستگی و مردمسالاری را به برنامه ریزی برای براندازی علیه جمهوری اسلامی و تلاش برای «به زیر کشیدن آیت الله خامنه ای از تخت رهبری» متهم و در اظهاراتش تاکید کردکه «ما» با اطلاع از این مساله «تلاش آنها(اصلاح طلبان) را مختل کردیم و نگذاشتیم ادامه بدهند.»

او در اظهاراتش محمود احمدی نژاد را هم به عنوان نامزد رهبری از پیش از انتخابات معرفی کرده و از تشکیل ستادی برای شناسایی و مقابله با «فتنه» از چند ماه پیش از انتخابات خبر داده بود. این فرمانده سپاه پاسداران که از او به عنوان یکی از اعضای ارشد قرارگاه ثارالله نیز نام برده شد، اظهارات سرتیپ پاسدار یدالله جوانی را رمز گشایی و بصورت آشکار تری تکرار کرد.

البته پیش از وی محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران نیز خلاصه ای از مشروح اظهارات و ادعاهای این مقام امنیتی سپاه را در شهریور ماه 1388 عنوان کرده بود. پس از انتشار گسترده اظهارات این مقام امنیتی سپاه، یدالله جوانی رییس اداره سیاسی سپاه پاسداران نیز آن را مورد تایید قرار داد و ادعاهای او را «روشنگری» خواند.

حزب مشارکت ایران اسلامی از جمله احزاب اصلاح طلب که پس از انتخابات 88 تعداد زیادی از اعضای آن بازداشت شده و هم اکنون در زندان بسر می برند در مردادماه سال 89 پس از انتشار گسترده سخنرانی این مقام امنیتی با انتشار نامه سرگشاده ای به رییس قوه قضاییه، اظهارات این فرمانده سپاه را تایید باور معترضان به انجام یک «کودتای انتخاباتی» توسط نهادهای نظامی تحت نظر رهبر جمهوری اسلامی خواند.

حزب مشارکت خطاب به صادق لاریجانی نوشته بود: «انتشار گسترده نوار سخنرانی سردار مشفق از فرماندهان ارشد قرارگاه ثارالله، پرده از کودتای انتخاباتی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برداشت و صحّت ادّعای رهبران جنبش سبز را در مورد مهندسی این انتخابات به اثبات رساند.این فرد که بی پروا، مست از قدرت و جاهلانه از سازماندهی کودتا صحبت می کند صریحا به ارتکاب اعمالی اعتراف می کند که در همه مکاتب سیاسی جهان نامی جز کودتا نمی توان بر آن نهاد.»

اعضای این حزب اصلاح طلب تاکید کرده بود که «اینک که معلوم شده است فردی که به نام رئیس جمهور معرفی شده است در یک فرایند کودتا (و نه فقط تقلب) به این جایگاه رسیده است و هیچ مشروعیّت قانونی و شرعی ندارد بر شما است تا با احاله موضوع به دیوان عالی کشور، خواستار رسیدگی به این امر شوید.»

درخواست حزب مشارکت از رییس قوه قضاییه پاسخی از جانب وی در بر نداشت. در برابر 7 تن از اعضای حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی هم که از جمله بازداشت شدگان پس ازانتخابات 88 بوده و با قید وثیقه آزاد شده بودند پس شکایت از این مقام امنیتی- سردار مشفق- به دلیل اتهامات و ادعاهایش به زندان بازگردانده شدند.

بهمن ماه 1389 محمدحسین صفارهرندی مشاور کنونی فرمانده کل سپاه پاسداران و سردبیر سابق کیهان به آنچه پس از انتخابات در دستور کار سپاه قرار و توسط این نهاد نظامی صورت گرفته بود اشاره کرد.

او طی یک سخنرانی در میان اعضای بسیج قزوین ضمن اعلام تعداد فعالین سیاسی و مدنی بازداشت شده پس از انتخابات 88 گفت: «در فتنه سال گذشته عده ای وسیله دست خارجی شدند و عقبه بیرونی داشتند که با تلاش نیروهای اطلاعاتی بیش از سه هزار نفر شناسایی شدند که با تفهیم اتهام، کارآنها خاتمه یافت.»

رییس سابق اداره سیاسی سپاه پاسداران همچنین به دادگاه های نمایشی فعالان سیاسی، مدنی و مطبوعاتی اشاره کرده و مدعی شده بود که «100 تن از گردانندگان اصلی جریان فتنه هم که مجرم بودند محکوم شدند که ریشه قضایا خشکانده شد.»

نزدیک به یک سال بعد در دی ماه 1390 او به صورت تلویحی کشتار مردم معترض علاوه بر بازداشت های گسترده معترضان و رهبران جنبش سبز برای کنترل اعتراضات توسط نهادهای نظامی ـ امنیتی را نیز تایید و اعلام کرد: «از ابتداي بالا گرفتن فتنه، گروهي معتقد بودند با دستگيري چند نفر، اين مسئله حل مي شود كه اين ديدگاه ساده انگارانه بود؛ زيرا مشخص بود كه اتفاقات زياد وابسته به بيانيه اين دو نيست و خارج از اراده اين‌هاست.»

در اسفند 1389 روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده آیت الله خامنه ای اداره می شود اظهارات حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه در جمع نیروهای سپاه و بسیج بابل را منتشر کرده و از قول وی نوشت که این نیرو «با اتصال به ولايت فقيه فتنه هاي داخلي را سركوب کرده است.»

این اظهارات جانشین فرمانده کل سپاه و سایر فرماندهان این نهاد نظامی مبنی بر سرکوب اعتراضات با بازداشت رهبران جنبش سبز مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز اوج گرفت و همچنان مدام مورد تاکید اعضای ارشد این نهاد نظامی قرار دارد با این حال اما نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه پاسداران بطور تلویحی شکست سرکوب جنبش سبز را چند بار تایید کرده است.

او همزمان با بازداشت رهبران جنبش سبز گفته بود: «دو عامل براي برخورد با عناصر فتنه‌گر، بازدارنده بوده است. اول، توجه نكردن برخي از مردم به ذهنيت و عملكرد فتنه‌گران است. به هر حال عده‌اي قبل و بعد از انتخابات هوادار اين افراد بودند و براي اين‌كه همه آنها متوجه قضايا بشوند، نياز به زمان است كه اين زمان در ريزش اين افراد بسيار موثر بود، به طوري كه امروز افكار عمومي براي برخورد كاملا آماده است.»

نزدیک یکسال پس از این اظهارات که او از آن به عنوان یک «حقیقت تلخ» یاد کرد، وی شکست پروژه سپاه پاسداران در سرکوب اعتراضات و جنبش سبز را تایید کرد و گفت:» فتنه‌گران را می‌توان معرفی کرد ولی موسسان فتنه را نمی‌توان. برخی می‌گویند چرا موسوی و کروبی را محاکمه نمی‌کنند، دلیلش این است که آنها حریم و یک عده هوادار دارند که من نمی‌توانم اسم هواداران آنها را ببرم.»

و البته نگرانی سرداران سپاه با توجه به پروژه ای که پیش و پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 88 انجام داده اند همچنان تا سه سالگی جنبش اعتراضی سبز ادامه دارد و این موضوع هر ازچندگاهی توسط برخی اعضای آن بصورت هشدار ارایه می شود چنانکه نشریه رسمی سپاه پاسداران چندی پیش مجبور شد تا اظهارات رییس مطالعات سپاه را بازنشر کند که گفته بود «خاکستر فتنه داغ است».

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s