صادق محصولی؛ اسپانسر پروژه ریاست حداد و انتشار فایل صوتی سردار سراج در حمایت سپاه از ریاست حداد عادل بر مجلس

هزینه های میلیونی برای کرسی ریاست مجلس

افتتاح مجلس نهم، رقابت میان حداد عادل و علی لاریجانی برای رسیدن به صندلی ریاست مجلس نهم را علنی تر کرد.لاریجانی و حداد گرچه هر دو اصولگرا هستند اما اختلاف دیدگاهها و وابستگی آنان به جریان های مختلف جناح حاکم، موجب صف بندی میان نیروهای مختلف این جناح شده است، تا جایی که از یک سو خبرها از حمایت مالی سردار صادق محصولی از ریاست حداد حکایت دارد و از سوی دیگر جهان نیوز پرونده وابستگی وی به سازمان مجاهدین خلق را گشوده است.

حداد عادل که اکنون 12 سال است در مجلس حضور دارد، اولین بار به عنوان نفر سی ام تهران، و با شائبه های بسیار وارد مجلس ششم، موسوم به مجلس اصلاحات، شد. به جز او تمام 29 نفر نمایندگان فهرست سی نفری تهران را چهره های حامی اصلاحات تشکیل می دادند.در آن دوره بسیاری بر این باور بودند که او را به جای علیرضا رجایی چهره ملی ـ– مذهبی وارد پارلمان کرده اند.

در مجلس هفتم که انتخاباتش با رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان و تحریم انتخابات همراه بود، حدادعادل به عنوان رئیس مجلس هفتم انتخاب شد اما همراهی های مجلس هفتم با دولت اول محمود احمدی نژادکار را به جایی رساند که صدای اعتراض برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس هم بلند شد.

در انتخابات مجلس هشتم اما نمایندگان اصولگرا تصمیم گرفتند حداد عادل را بر کرسی ریاست مجلس قرار ندهند و به جای او علی لاریجانی انتخاب شد؛ فردی که به تازگی از دبیری شورای عالی امنیت ملی برکنار و به عنوان نماینده قم وارد مجلس شده بود.

به این ترتیب بود که حداد عادل در چهارسال مجلس هشتم، به نوشته رسانه های جناح راست به یکی از کم کارترین نمایندگان مجلس تبدیل شد.

اینک مدت هاست که حداد عادل فعالانه به رقابت با علی لاریجانی پرداخته و از هفته ها پیش برنامه و نشست هایی را برای جلب نظر نمایندگان اجرا کرده است.در همین راستا او روز گذشته نشستی با نمایندگان راهیافته به مجلس نهم و در ساختمان مجلس برگزار کرد که در آن 100 نفر حضور داشتند. البته حتی اگر تمام این افراد در روز رای گیری ریاست مجلس به او رای مثبت بدهند بازهم این تعداد تنها یک سوم آرای نمایندگان خواهد بود.

در چنین شرایطی گفته می شود قرارست ثروت ميلياردي صادق محصولي، وزیر کشور پیشین دولت هشتم محمود احمدي نژاد، در تعیین رئیس مجلس نهم ایفای نقش کند. محصولی که به سردار میلیاردی شهرت دارد گفته حداد عادل از گزینه‌های جبهه پایداری برای ریاست مجلس نهم است.

این در حالیست که روح الله حسينيان عضو بانفوذ شوراي مرکزي جبهه پايداري انقلاب اسلامي گفته اعضای این جبهه، هم نگران رياست غلامعلي حدادعادل بر مجلس نهم هستند و هم ریاست علي لاريجاني؛دو نفري که يکي راي اول تهران را به خود اختصاص داده‌ و ديگري نفر اول در شهر مذهبي قم و نفر اول در انتخابات مراكز استان هاي كشور شده‌است.روح‌الله حسينيان براي جلوگيري از رياست اين دو نفر پيشنهاد كرده بودکه «اين بار رياست مجلس را به عهده خانم‌ها » بگذارند.

به گزارش سايت خبري اعتدال، اين عضو فراکسيون انقلاب اسلامي مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان کرده بود: » ما نسبت به رياست آقايان حداد و لاريجاني ذهنيت منفي داريم؛ در رياست آقاي حداد نگران اين هستيم که رياستش در دست يک عده افراد خاص از جمله آقاي توکلي بيفتد و نگران اين هستيم که چرخاننده مجلس با رياست آقاي حداد به دست يکي، دو نفر آدم خاص باشد؛ از آقاي لاريجاني هم نگراني‌هايي داريم و مي‌ترسيم باز هم مديريت مجلس هشتم ادامه يابد.»

روح الله حسينيان همچنین در كنگره اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر كشور كه شهريور 90 در شيراز برگزار شد، در پاسخ به سئوال دانشجويان درباره این موضوع گفته بود: «اعتقاد ما (پایداری) نسبت به آقای حدادعادل این است که وی فردی محافظه‌کار است و ما امیدی برای ایجاد تحول در زمینه کار انقلابی در وی نمی دیدیم، چون حدادعادل از افرادی بود که در مجلس ششم حضور داشت ولی ما اقدام خاصی ندیدیم و همچنین تجربه مجلس هفتم هم بود که باز بر ما ثابت شد که وی محافظه‌کار است.»

با اين همه حداد عادل به ديدار150 نماينده جديد و بعضا قديم مجلس در يادمان شهداي شلمچه رفت و اصل حاكم بر مجلس جديد را«تغییر» دانست. پس از آن هم جلسه اي با چاشني سبزي پلو ماهي ترتيب داد كه از بيش از 50 مدعو تنها 24 نفردر آن شرکت کردند. پاتك اين دوجلسه، برگزاري تشكيل جلسه رهروان ولايت با 173 نماينده جديد مجلس و به سخنرانی علی لاریجانی بود. حاضران این جلسه تاكيد كردند رئیس آتي مجلس، علي لاريجاني خواهد بود.

به دنبال آن حداد عادل نيز در جلسه اي با 150 نماينده راه يافته به مجلس اعلام كرد كه حتي اگر يك نفر هم به او راي ندهد باز هم كانديداي رياست مجلس خواهد شد. به گزارش منابع مطلع و رسانه ها حدادعادل تاکنون برای قانع کردن نمایندگان به ریاست خود بر مجلس. پس از پایان انتخابات دور اول مجلس تا کنون، 21 گردهمایی، ضیافت یا سفر تبلیغاتی ترتیب داده است. لابي هایی هم از طرف او و حامیانش به هر سو روان شده اند تاتازه راهیافتگان به مجلس را متقاعد کنند که آراء خود را به نفع رياست حداد عادل به داخل گلدان ها بريزند.گفته می شود هزينه هاي اين کار از سوي محصولي پرداخت مي شود؛ سرداری در میان سایر سرداران كه اكنون پا دروادي دخالت در همه منافذ قدرت گذاشته اند.در واکنش به همین حمایت ها بود که علی مطهري، داماد خانواده لاریجانی از دخالت برخي فرماندهان نظامي در انتخابات خبر داد و اعلام كرد اگر اين روند ادامه يابد اسامي افراد را اعلام خواهد كرد.

به گزارش ایسنا٬ مطهری با دفاع از اظهارات پیشین خود مبنی بر اینکه «سپاه در انتخابات مجلس از برخی از کاندیدای مورد نظر خود حمایت کرد و تمام قد وارد شد» گفته است: بسیاری از فرماندهان سپاه نیز حرف من را قبول دارند برخی از افراد در سپاه هستند که این کار [دخالت در انتخابات] را کردند.»

بعد از این تهدید بود که سپاه پاسداران كه نسبت به اظهارات نخست مطهري موضع گرفته و اعلام کرده بود از وي شكايت مي كند، سكوت كرد.

علي لاريجاني رياست مجلس نيز تنها به اين تذكر نسبت به مطهري بسنده كرد كه امر به معروف را باید با بيان بهتري ابراز داشت. اين مواضع چند روزي جلو تبليغات و جنگ رواني جبهه پايداري را گرفت ولي ظاهرا محصولي و ثروت افسانه ايش، شامل این بحث نمی شود.

در حالی که امروز قرار است رییس مجلس نهم انتخاب شود٬ اختلافات میان دو طیف اصول‌گرایان و رقابت برای ریاست حدادعادل یا علی لاریجانی٬ افزایش یافته است. انتشار یک فایل صوتی از سخنرانی یکی از سرداران سپاه نیز حکایت از حمایت صریح سپاه پاسداران از ریاست غلامعلی حداد عادل بر مجلس نهم دارد.

روز گذشته رسانه‌های مختلف نوشته بودند که در جلسه درون گروهی اصول‌گرایان٬ علی لاریجانی رای بیشتری از حدادعادل برای تصدی پست ریاست مجلس به دست‌ آورده است٬از همین رو برخی از حامیان حدادعادل در مجلس٬ که بسیاری از آن‌ها عضو جبهه پایداری هستند٬ تلاش کردند جلسه جدیدی با تعداد بیشتری از نمایندگان تشکیل دهند.

غلامعلی حداد عادل که در مجلس هفتم رئیس مجلس بود، در مجلس هشتم جای خود را به علی لاریجانی داد. اما پس از انتخاب وی به عنوان نفر اول شهر تهران برای مجلس نهم٬ و با حمایت جبهه پایداری٬ اعلام کرد که بار دیگر برای پست ریاست مجلس نهم نامزد خواهد شد.

اما در جلسه‌ای که تنها یک روز پیش از آغاز به کار رسمی مجلس نهم برگزار شد٬ اعضای فراکسیون اصول‌گرایان – که از ریاست لاریجانی حمایت می‌کنند – تعداد بیشتری نماینده را در جلسه خود حاضر دیدند. مساله‌ای که باعث شد ناظران اعلام کنند شانس پیروزی علی لاریجانی در انتخابات ریاست مجلس٬ بیش از حدادعادل خواهد بود.

در جلسه فراکسیون اصول‌گرایان٬ علی لاریجانی گفت که «ما باید بدانیم که در مجلس نهم چه استراتژی را باید دنبال کنیم و توجه به این مسئله حتی از انتخاب هیئت رئیسه هم مهمتر است.» وی اضافه کرد: «یکی از ارکان کشور مجلس است و ما باید ببینیم که چطور مجلس کارآمد خواهد شد؛ اولین مسئله این است که مجلس نباید منفعل باشد.»

مخالفان حدادعادل در مجلس معتقدند که وی دردوره ریاست خود بر مجلس هفتم٬ این نهاد را در مقابل دولت بی‌اثر و منفعل کرده بود. از آن جمله می‌توان به علی مطهری٬ نماینده اصول‌گرای مجلس اشاره کرد که گفته بود حدادعادل در صورت ریاست، مجلس را ذلیل خواهد کرد.

غلام‌علی حدادعادل اما در توجیه نامزدی خود برای ریاست مجلس گفته است: «به سبب ارتباطی که با مقام معظم رهبری از ابتدای انقلاب داشته ام ایشان را با زهد، تقوا، حکمت، شجاعت می شناسم و از هر جهت افتخار می‌کنم که در مسیری که ایشان می فرمایند، حرکت کرده و عمل کنم. ادامه مجلس نیز باید در مسیر رهبری باشد و بدون هزینه‌ای برای نظام کارها انجام گیرد و کاری کنیم که رهبری ناگزیر به ورود به مسائل برای حل مشکلات نباشند.»

این در حالی است که به تازگی یک فایل صوتی منتسب به سردار سراج٬ از اعضای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران منتشر شده است که در جمع برخی از سپاهیان٬ خواستار ریاست حدادعادل شده است.

دختر حداد عادل٬ همسر مجتبی خامنه‌ای٬ فرزند رهبر جمهوری‌اسلامی است؛ برخی از مخالفان بارها گفته‌اند که مجتبی خامنه‌ای در عرصه سیاست دخالت می‌کند و نقش موثری در سرکوب‌های سال ۸۸ ایفا کرده است.

جبهه پایداری از حامیان اصلی ریاست حداد عادل بر مجلس نهم است که از سوی محمدتقی مصباح یزدی حمایت می شود و در انتخابات با جبهه متحد اصولگرایان به رهبری محمدرضا مهدوی کنی به رقابت پرداخته است.

این اختلافات بر سر انتخاب رییس مجلس نهم در حالی رخ داده که نخستین روز آغاز به کار این مجلس٬ با حاشیه‌های مختلفی همراه بود. از آن جمله می‌توان به غیبت فرمانده سپاه پاسداران و ترک جلسه در هنگام سخنرانی احمدی‌نژاد توسط ناطق‌نوری اشاره کرد.

سایت رجانیوز -ـ نزدیک به جبهه پایداری ـ- در این زمینه نوشته بود که علت غیبت سردار جعفری در این جلسه٬ سخنان هفته گذشته علی مطهری مبنی بر دخالت سپاه در انتخابات بوده است.

گرچه سخنان مطهری با واکنش تند بسیاری از اصول‌گرایان مواجه شد٬ اما انتشار فایل سخنرانی توجیهی برای کارکنان قرارگاه خاتم که توسط سایت ملی – مذهبی انجام شده٬ سندی بر تایید دخالت‌های سپاه در انتخابات به شمار می آید.

سردار سراج در این سخنرانی از اکبر هاشمی رفسنجانی (جریان فتنه)٬ محمود احمدی‌نژاد (جریان انحرافی) و علی لاریجانی (جریان ایکس یا نفوذی) به عنوان سه راس مثلت علیه علی خامنه‌ای یاد کرده است.

این مقام سپاه هشدار داده چنانچه لاریجانی رئیس مجلس نهم شود مثلث مذکور تکمیل شده و جام زهر مذاکره با آمریکا به رهبر جمهوری اسلامی نوشانده خواهد شد.

در این سخنرانی به صراحت از حمایت سپاه پاسداران از ریاست غلامعلی حداد عادل بر مجلس نهم سخن به میان آمده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s