بحث فرا تر از تقلب، بازگشت به دیکتاتوری مطلقه است؛ همزمان با حمله مطهری در بحث تقلب در انتخابات

همانگونه که میرحسین موسوی پیش بینی کرده بود، بحث از انجام تقلب در یک انتخابات نیست، بلکه اینها می‌خواهند شیوه جدیدی از زندگی را به این مردم تحمیل کنند. شیوه‌ای که بازگشت دیکتاتوری و فردسالاری است.

ندای سبز آزادی_ ریحانه موسوی: سخنان علی مطهری در خصوص دخالت سپاه در انتخابات فرمایشی مجلس نهم، آن چنان جبهه اصولگرایان را به هم ریخت که بار دیگر پرده ها دریده شد و اسرار از پرده به در آمد. این بار فرزند شهید مطهری متهم شد به همراهی با بیگانگان و برایش خط و نشان کشیدند که به محکمه می کشاندنش.

علی مطهری، نماینده مردم تهران است. او در هر دوره اخیر انتخابات مجلس با تبصره و توصیه از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده است. انتقادها و تذکرهایش خیلی خوشایند اصولگرایان نیست و خیلی وقت هاست که در برابر کسانی که کرسی های سبز مجلس را نه برای خدمت رسانی بلکه برای سهیم شدن در قدرت و بده و بستان های سیاسی تصاحب کرده اند، تنها مانده است.

مطهری وقتی خود را با اعتراض های گسترده مردم در پی انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری دید، هر چند هیچگاه به حمایت از خشونت طلبان سخن نگفت، اما باورش نه به مداخله سپاه بود و نه به تقلب فراگیر و گسترده. او فقط از » لغزش سیاسی نخبگان» سخن می گفت.

شاید فرزند شهید مطهری که پدرش از بنیانگذاران اولیه جمهوری اسلامی و عضو شورای انقلاب بود، باور نداشت که سپاه این نهاد برآمده از انقلاب اسلامی و ثمره خون شهیدان خواهد توانست با مداخله در انتخابات و دستکاری آرا، نتیجه انتخابات را به گونه ای تغییر دهد که همانگونه که نماینده ولی فقیه در سپاه مدعی شده بود، فقط افراد «ولایی» به خانه ملت پای نهند.

این بار، در انتخابات نمایشی و فرمایشی مجلس نهم علی مطهری نتوانست برای خود جای پایی در لیست های بلند بالای اصولگرایان بیابد. او تقریبا تنها  پا به عرصه رقابت های انتخاباتی گذاشت. نماینده متفاوت مجلس هشتم طعم تلخ مداخلات نابجا و برق سرنیزه سرداران را بر سر صندوق های رای دید. برقی که آن چنان چشمان این نماینده تهران را خیره کرد که نتوانست مخالفت خود را در صحن علنی مجلس ابراز نکند.

دخالتی که آفت و خطر است

او تازه به فراست افتاده و دریافته که «دخالت سپاه در انتخابات آفتی برای سپاه و خطری برای انقلاب و نظام اسلامی است.» همان چیزی که مهدی کروبی، رهبر در بند جنبش سبز چند سالی است بر آن تاکید می کند و نسبت به حضور و مداخله سرداران در انتخابات هشدار می دهد.

مهدی کروبی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری نهم و دهم، پس از آنکه در سال 1384 با مداخله مستقیم دفتر رهبری و سپاه نتوانست به پاستور راه یابد، از همه سمت های حکومتی خود استعفا داد و در نامه ای سرگشاده به  آیت الله خامنه ای از روند خطرناک مداخله سپاه در سیاست سخن گفت و سرداران را حذر داد که مطابق توصیه رهبر فقید انقلاب، از ورود به این وادی پرهیز کنند.

شیخ شجاع و سبز، مجتبی خامنه ای را متهم کرد که با استفاده از نيروهای بسيج به نفع محمود احمدی نژاد، در انتخابات دخالت کرده است.

اینک فرزند شهید مطهری مداخله سپاه را نقطه ضعف می داند و با اشاره به گزارش همکاران خود در مجلس و بسیاری نامزدهای دیگر، می گوید: «دخالت سپاه در بسياری از حوزه های انتخابيه مشهود بود و بسياری از کانديداها، چه آنها که در حوزه ها رای آوردند و چه کسانی که رای نياوردند، اين واقعیت را تاييد می کنند»

سپاه قدرت نمی خواهد!

هنوز نطق مطهری منتشر نشده بود که مخالفت ها شروع شد. حمید رسایی نماینده افراطی حامی احمدی نژاد که از شاگردان مصباح یزدی است و تلاش گسترده ای برای عقب راندن اصلاح طلبان از میدان رقابت های انتخاباتی تاکنون داشته، سخنان مطهری را تاب نیاورد. او به طرفداری از سپاه به میدان می آید و می گوید: «امروز نیز آقای مطهری مجددا اتهامی را متوجه این نهاد کرد و این در حالی است که پیش از این در مساله وزیر نفت فعلی هم چنین اتهامی را متوجه سپاه کرده بود که سپاه قصد به‌دست گرفتن تمام قدرت‌های این کشور را دارد.»

خبرگزاری فارس هم بعنوان یکی از توپخانه های راست افراطی و کودتاچیان و نیز حامیان مصباح در کوتاه زمان چندین مصاحبه انتقادی علیه علی مطهری منتشر کرد. فارس کوشید به همان شیوه مرسوم به در کردن رقیب از میدان با اتهامات ساختگی و غوغاسالاری، روابط عمومی سپاه را به واکنش وا دارد. یکی از فرماندهان سپاه، شریف مدعی شد: سپاه وامدار هیچ جریان و جبهه سیاسی نبوده و هرگز خود را در دایره محدود آنها تعریف نکرده و نخواهد کرد.

سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با ادعای اینکه سپاه وصایای بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری در زمینه عدم دخالت نظامیان در سیاست را همواره نصب العین خود قرار داده است، اظهار نظر کرد: تجربه به ما آموخته است بعد از برگزاری هر انتخابات در کشور اشخاص و جریان های سیاسی ادعای دخالت سپاه را مطرح می کنند و بر این اساس در انتخابات اخیر مجلس قبل از مرحله اول و نیز در آستانه مرحله دوم رسماً عدم جانبداری خود از اشخاص و جناح های سیاسی را به اطلاع افکار عمومی رسانده است که مستندات آن نیز در سایت خبری رسمی سپاه [سپاه نیوز] موجود است، البته توقع آن بود که شاهد تکرار چنین ادعاهایی نباشیم.

این ادعا در حالی مطرح می شود که آيت الله خمينی در ۲۴ اسفند ۱۳۶۰ گفته بود: «ورود سياست در ارتش، شکست ارتش است»، و خطاب به نظاميان تاکید کرده بود: «من عرض می‏کنم به همه اين قوا و به فرماندهان اين قوا که اين افراد در هيچ‏يک از احزاب سياسی، در هيچ‏يک از گروه‌ها وارد نشوند. اگر ارتش يا سپاه پاسدار يا ساير قوای مسلحه در حزب وارد بشود، آن روز بايد فاتحه آن ارتش را خواند. در حزب وارد نشويد، در گروه‌ها وارد نشويد اصلاً. تکليف الهی ـ شرعی همه شما اين است که يا برويد حزب يا بياييد ارتش.»

سپاه در همه جا

این سخنان هنوز هم مورد اشاره علاقه مندان به کشور است. کسانی که می دانند ورود سلاح به عرصه سیاست راه گفت و گو را می بندد و عرصه را برای خشونت باز می گذارد. اما رهبری جمهوری اسلامی طی دو دهه ای که گذشت باور دیگری دارد. او با اتکا به نیروی نظامی سپاهیان توانسته برای خود اقتداری کسب کند و ابایی ندارد که سرداران را در قدرت سیاسی نیز سهیم کند.

هرچند سرداران سابق در قامت وزیر و نماینده کرسی های زیادی را کسب کرده اند، اما گویی هنوز به سایر کرسی ها چشم طمع دارند و نمی توانند اجازه دهند، مردم با انتخاب خود نمایندگان شان را به بهارستان و پاستور بفرستند.

 

این سردار سپاه در توهین به فرزند شهید مطهری کوتاهی نکرد و افزود: اینکه هر از گاهی برخی اشخاص و جریان ها با طرح ادعاهای غیر واقعی و نخ نما شده، فرصتی را برای ضد انقلاب و رسانه های بیگانه فراهم آوردند تا هجمه علیه سپاه را مهندسی و عملیاتی کنند اقدام ناپسندی است که علاقمندان به انقلاب و نظام به آن به دیده تأمل و تردید نگاه می کنند.

مسئول روابط عمومی کل سپاه با اشاره به باز بودن راه قانون برای رسیدگی و برخورد با تخلفات انتخاباتی ادعا کرد: در کشور ما ساز و کارهای لازم برای برخورد قانونی با هر نوع تخلف انتخاباتی پیش بینی شده است و از کسانی که مدعی دخالت سپاه در امر انتخابات هستند به قاطعیت می خواهد مستندات خود را ارائه کنند.

البته سردار نگفت که محکمه و قاضی و بازجو همه در خدمت مقامات سپاه هستند و از خود اراده ای ندارند. همانگونه که دادگاه های فرمایشی بعد از انتخابات برای فعالان سیاسی و روزنامه نگاران تشکیل شد و قاضی القضات فقط نظاره گر بود و سرداران گرفتند و بردند و شکنجه کردند محکوم کردند و به حبس کردند.

انتقاد علی مطهری در حالی مطرح می شود که پیش از این نیز تعدادی از نمایندگان  نسبت به تخلفات انتخاباتی هشدار داده بودند.

حد نگه دارید!

رئیس مجلس که این روزها با دلهره ریاست دوره نهم سر می کند نیز نسبت به سخنان همسر خواهر خود واکنش نشان داد و با تاکید بر این که حرمت پاسداران در جامعه باید حفظ شود، گفت: ادبیات مطالب اگر انتقادی است با متانت بیان شود تا تاثیر آن، به اندازه باشد.

علی لاریجانی بي آنکه به نطق دو روز پيش علي مطهري – که انتقاداتي به عملکرد سپاه در ايام انتخابات داشت ، با توصیه به همکارانش تصریح کرد: همکاران عزیز در بیان مطالب خود به شرایط کشور و ارزش نهاد سپاه که بر خون‌های مجاهدان فی‌سبیل‌الله بنا شده است طوری عمل کنند که حرمت پاسداران عزیز در جامعه حفظ شود و همچنین شان و احترام مسئولان که در قوای سه گانه خدمت می نمایند . مخصوصاً در شرایط فعلی کشور ادبیات مطالب اگر انتقادی است با متانت بیان شود تا تاثیر آن، آن گونه که در روش امر به معروف و نهی از منکر توصیه شده به اندازه باشد.

اما داستان به اینجا ختم نشد و جلسه مجلس ملتهب بود تا آنجا که میکروفون های برخی از نمایندگان بسته شد.

محمدحسن ابوترابیفرد، محمدمهدی مفتح و محمود احمدیبیغش در دفاع از سرداران سخن گفته و تا مرز حسود خواندن مطهری در انتقاداتش به دولت، پیش رفتند. مصطفی کواکبیان آخرین ناطق جلسه علنی امروز در دفاع از مطهری گفت: خوشحالم که سپاه پاسداران هرگونه دخالت در انتخابات را تکذیب کردند، اما اگر خواستند رسیدگی کنند هیاتی را به حوزه انتخابیه بنده هم بفرستند تا من هم مستنداتی را ارائه کنم.

در تذکرات شفاهی پایان جلسه نیز رسایی و نادران به اظهارات مطهری ایراد گرفته و حتی از تعقیب قضایی وی سخن گفتند.

افشا می کنم

اما پاسخ علی مطهری به همه این بود که در این یکی دو روز شاهد واکنشهای بسیاری به نطقم بودند که عمدتا روی مساله اهانت و بی ادبی تاکید داشتند. این در حالی است که متن نطق من موجود است و صدای من هم هست. نمیفهمم کجای حرف من اهانت و بی ادبی بود؟

وی در مورد اظهاراتش درباره سپاه نیز گفت که  حرف من این بود که سپاه از برخی کاندیداهای مورد نظر خودش حمایت کرد و تمام قد وارد شد. حرف من این نبود که سپاه نتیجه صندوقها را تغییر داده است.

نماینده تهران با تاکید بر اینکه سپاه اساسا نباید وارد این موضوعات شود و این رفتار با توصیه امام در تعارض است، ادامه داد: بسیاری از سپاهیان هم این حرف مرا قبول دارند و اطلاع دقیق دارم که رهبر انقلاب هم از رفتار برخی افراد در سپاه اطلاع دارند و راضی نبودند.

مطهری هشدار داد که اگر برخی بر مواضع خود در خصوص سپاه اصرار کنند، اسامی آنها را میگوید.

در تذکرات شفاهی پایان جلسه نیز رسایی و نادران به اظهارات مطهری ایراد گرفته و حتی از تعقیب قضایی وی سخن گفتند.

خودجوش های رسایی

رسایی سخنان رهبر جمهوری اسلامی در جلسه خصوصی را از صحن مجلس علنی خواند و به تذکر محمدرضا باهنر بی توجه بود که می گفت این سخنان قرار نبوده که منتشر شود!

رسایی اما از همان کسانی است که سازماندهی حرکت های «خودجوش» نیروهای بسیجی و حزب الله را به عهده دارد. او که روز گذشته هم نتوانست نقش خود را پنهان کند و گفت وقتی مدعی العموم به وظیفه خود عمل نمی کند، چاره ای نمی ماند جز تجمع خودجوش بسیجیان!

اشاره او به تجمعی بود که از ساعات اولیه بامداد در مقابل مجلس شورای اسلامی علیه علی مطهری شکل گرفته بود. بسیجیانی که خودجوش با اتوبوس های از قبل آماده شده و پلاکارد و تراکت صحنه گردان خیلی از شلوغی ها هستند. همان ها که هم در برابر خانه سردار علایی تجمع کرده بودند و هم در مقابل جماران و بیت امام و هاشمی رفسنجانی.

غائله به اینجا ختم نشد و جمعیت ایثارگران بیانیه ای نوشت و فرزند شهید مطهری را مورد عتاب قرار داد و پرسید: حالا سوال این است که آقای مطهری تحت تاثیر القائات چه افرادی قرار گرفته اند که این سیر روشن را برعکس تحلیل و دل فتنه گران داخلی و وابستگان نظام سلطه بین الملل را شاد می کند. ای کاش ایشان ابهاماتشان را مستقیما از خود ما می پرسیدند.

همان حربه ای که برای بیرون راندن هر رقیبی از آن بهره می جویند. یک روز اصلاح طلبان را دشمن شاد کن خواندند و حالا نوبت به راست هایی رسیده که حاضر نیستند بر سر اصول خود با صاحبان قدرت معامله کنند.

در این میان روزنامه کیهان هم به یاری دوستان سابقش آمد و در اهانت به فرزند شهید مطهری چیزی کم نگذاشت و نوشت:  اظهارات يك عضو فهرست موسوم به صداي ملت كه متضمن اهانت و اتهام پراكني عليه سپاه پاسداران بود، طيف – به اصطلاح خودشان- نوظهور را با معضل جدي مواجه كرده چرا كه نامبرده از يك سو با وجود حذف از سوي جبهه متحد، توسط همين طيف تشويق به نامزدي و ارائه فهرست شد و از طرف ديگر نيز جزو همين طيف نوظهور (!؟) است.

این نماینده رهبر جمهوری اسلامی با هتاکی از نماینده تهران پرسد:  علت هم صف شدن آن نماينده – و چند حامي خاص وي- با جريان هاي تابلودار نظام كدام است؟

در آستانه گشایش مجلس نهم، عرصه سیاسی کشور آن چنان تنگ شده و اقتدارگرایان به گونه ای همه تریبون های عمومی را در دست گرفته اند که حتی مجالی برای سخن گفتن فردی چون علی مطهری نیست. نماینده ای که به لحاظ وابستگی های فامیلی به علی لاریجانی و چتر امنیتی که از سوی پدر شهیدش تاکنون داشته، می توانست اندکی ساز مخالفت بزند. سازی که خیلی از تحلیلگران سیاسی را به این باور رسانده بود که جمهوری اسلامی در پی ایجاد اپوزیسیونی از درون اصولگرایان است! اما بنظر می رسد که این مخالف خوانی ها و انتقادات هم دیگر تحمل نخواهد شد و عرصه روز به روز تنگ تر خواهد شد.

ناظران می پرسند، آن روزنه هایی که قرار بود دریچه ای برای امید باشد در کجاست؟ نشانه ها حاکی از بسته تر شدن فضا و حاکمیت مطلق اقتدارگرایان است. همانگونه که میرحسین موسوی پیش بینی کرده بود، بحث از انجام تقلب در یک انتخابات نیست، بلکه اینها می خواهند شیوه جدیدی از زندگی را به این مردم تحمیل کنند. شیوه ای که بازگشت دیکتاتوری و فردسالاری است.

باید دید در کشاکش قدرتی که در میان اصولگرایان ، حامیان و منتقدان احمدی نژاد و تیم به اصطلاح انحرافی در جریان است، چه کسی میدان دار خواهد بود. آیا باز مصباحیون برنده این عرصه خواهند بود یا اصولگرایان با درک به موقع خطر جبهه خود را تقویت کرده و اجازه نمی دهند دومینوی حذف علی مطهری به یکایک آنان برسد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s