گزارش از رویترز از افت نود درصدی صادرات پتروشیمی به دلیل تحریم هاي اتحادیه اروپا

روز: صادرات محصولات پتروشیمي ایران در دوهفته اخیر، 90 درصد افت کرده است. این افت به دلیل تحریم هاي اتحادیه اروپاست و این که  شرکت هاي حمل و نقل دریایي موفق به یافتن شرکت بیمه نشده اند.

نتیجه تحریم هاي اتحادیه اروپا بر صنایع پتروشیمي که که 14 میلیارد دلار درآمد براي ایران داشت، چشم اندازي از آغاز تحریم نفتي ایران در ماه ژوئیه در برابر کشور هاي صادرکننده نفت اوپک قرار خواهد داد.

اریک نیکولاي استاوست، تحلیلگر امور حمل و نقل دریایي، مي گوید:« سرنوشت صادرات محصولات پتروشیمي نشان مي دهد که چه بر سرنفت خام خواهد آمد اما من تردید دارم که نتیجه آن به این شدت باشد.»

تحریم هاي اروپا که  شرکت هاي بیمه گذار اروپایي را از بیمه کردن کشتي هایي که محصولات پتروشیمي ایران را حمل مي کنند، منع کرده است از اول ماه مه به اجرا گذاشته شده است.

نزدیک به 90 درصد ناوگان نفتکش جهان و تانکر هاي حامل محصولات پتروشیمي ایران را شرکت هاي اروپایي بیمه کرده بودند که این بیمه شامل صدمات شخصي و آلودگي آب ها مي شد.

یک کارگزار حمل و نقل دریایي در سنگاپور مي گوید: «در حال حاضر هیچ بیمه مناسبي براي شرکت هاي حمل و نقل دریایي از مقصد ایران وجود ندارد. صادرات 90 درصد کاهش پیدا کرده است و من فکر نمي کنم این روند تغییر بکند.»

گزارش ها حاکي از کاهش شدید صادرات محصولات پتروشیمي ایران است که این کاهش شامل متانول، گزیلن، هیدورکسید سدیم است که از 350 هزار تن در هفته با 60 هزار تن در هفته رسیده است.

با این حال، عبدالنصیر بیات، معاون وزیر نفت ایران ادعا کرده  که صادرات محصولات پتروشیمي با وجود تحریم هاي اروپا، افت نداشته است.

ایران که دومین تولید کننده نفت اوپک است با توجه به گزارش هاي رسیده مبني بر تردد نفتکش هایي که در صفحه رادار وجود ندارند، ممکن است بیش از مقدار اعلام شده، محصولات پتروشیمي خود را صادر کرده باشد.

چین، بزرگترین خریدار نفت و  احتمالا تنها خریدار محصولات پتروشیمي ایران در این ماه بوده است. شرکت هاي چیني از جمله نانجینگ تانکرز و سینوکم، توانسته اند از شرکت هاي بیمه داخلي استفاده کنند و سود سرشاري ببرند.

شرکت حمل و نقل محصولات پتروشیمي ایران نتوانسته است به اندازه چین موفق باشد. این شرکت از بیمه کیش خواسته بود تا کشتي هاي این شرکت را بیمه کند اما صاحبان کشتي ها چنین اجازه اي به آنها ندادند.

حسن رامتین، مدیر یک شرکت حمل و نقل دریایي در تهران در یک مصاحبه تلفني به رویترز گفت: «ما با این شرکت بیمه مشکل داریم. در حال حاضر بر روي بستن قرارداد با شرکت هاي دیگر کار مي کنیم اما تا کنون راه حلي براي این مشکل پیدا نکرده ایم.»

 

تاثیر این مسئله بر فروش نفت خام

شرکت هاي حمل و نقل دریایي ایران، براي حمل و نقل نفت خام با مشکل شرکت هاي بیمه مواجه نیستند. نفتکش هاي شرکت ملي نفت ایران را شرکت بیمه کیش، بیمه کرده است اما ناوگان این شرکت توانایي نقل و انتقال 2.2 میلیون بشکه تولید روزانه ایران را ندارد.

خریداران مهم نفت ایران- چین، ژاپن و کره جنوبي- از دولت هاي خود خواسته اند تا از بعد ماه ژوئیه، بجاي شرکت هاي بیمه گذار غربي، ضمانت نامه دولتي براي نقل و انتقال نفت ایران صادر کنند. استاوتس مي گوید: «آنچه ایران باید براي فروش محصولاتش انجام بدهد این است که تخفیف زیادي بدهد و کساني را پیدا کند که حاضر به حمل نفت خام این کشور باشند.»

محصولات ایران همین حالا هم تحت تاثیر تحریم ها قرار گرفته است و بعد از دو دهه نسبت به فروش 3.5 میلون بشکه در روز به 3.15 بشکه در روز در ماه آوریل رسیده است.

انگلستان تلاش مي کند تا اعضاي اتحادیه اروپا را متقاعد کند تا تحریم شرکت هاي بیمه را تا شش ماه متوقف کند تا قیمت نفت بالا نرود. وزیر اقتصاد کره جنوبي روز دوشنبه گفت که کره جنوبي و ژاپن از اتحادیه اروپا خواسته اند تا به آنها مجوز بیمه اروپایي را براي حمل نفت ایران از بعد از ماه ژوئیه بدهند.

شرکت هاي نفتي آسیایي براي پرداخت پول نفت خریداري شده از ایران  دچار مشکل هستند زیرا تحریم هاي غرب شامل بانک مرکزي و موسسات مالي ایران شده است تا به ایران که عضو اوپک است، فشار بیاورند تا دست از برنامه هاي اتمي اش بردارد. چین، هند، ژاپن و کره جنوبي در فصل اول سال، خرید نفت از ایران را بشدت کاهش دادند.

بانک توکیو میتسوبیشي، که پرداخت خرید نفت از ایران را بعهده دارد، روز پنجشنبه گفت که بعد از بخشنامه دادگاه منطقه نیویورک در ماه جاري، نقل و انتقال پول از بانک هاي ایران را مسدود کرده است.

منبع: رویترز، 17 مه

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s