پاسخ به ۴۲۴ نامه در هرساعت کار دولت!!/ مصوبات ثانیه ای بدون اعتبار؛ 90-75 درصد مصوبات سفرهای استانی اجرایی نشده

اسناد جرس از  پروژه‌های زمین مانده و آبروی رفته‌ی دولت
اسناد جرس از  پروژه‌های زمین مانده و آبروی رفته‌ی دولت
  حمید مافی: «معطل نکنید، دیگر آبرویی نمانده است»، دستور رئیس دولت است در حاشیه نامه نماینده تربت حیدریه که از او خواسته تا مشکل تامین اعتبار ساخت کارخانه فولاد تربت حیدریه، مصوب در دور اول سفر استانی هیات دولت را حل کند تا بیش از این خجالت نکشد. این نامه که در اختیار سایت جرس قرار گرفته و تصاویر آن در انتهای گزارش قابل مشاهده است تنها نمونه‌ای از وعده‌های زمین مانده دولت نهم و دهم در هفت سال گذشته است.

احمدی‌نژاد هنگامی که در مقام رئیس قوه مجریه قرار گرفت، به منظور آنچه که توزیع عادلانه اعتبار‌ها خواند، سفرهای استانی را در پیش گرفت و به روایت اعلام دفتر رئیس دولت، تا به حال سه دوره تمامی استانهای کشور، میزبان هیات دولت بوده‌اند. دولت در هفت سال گذشته به صورت میانگین هر 23 روز یک بار به سفر استانی رفته و بیش از سه هزار مصوبه به جای گذاشته است.سفرهایی که نه محل تامین اعتبار آن در دخل و خرج دولت پیداست و نه نهادهای ناظر توانسته‌اند آمار دقیقی از میزان پیشرفت مصوبات این سفر‌ها به دست بیاورند.
از دل صد سفر هیات دولت به استان‌ها تنها مصوبه‌هایی بر جا مانده که اجرای هر یک از آن‌ها نیازمند اعتبارهای کلان است که دولت توان تامین آن‌ها را ندارد و امسال تصمیم گرفته است که برای تامین اعتبار پروژه‌های وعده داده شده، اموال دولتی را بفروشد تا شاید از آبروریزی بیشتر جلوگیری کند.
دولت نامه خوان


دولت برای نشان دادن موفقیت سفرهای استانی، تعداد مصوبه‌های سفرها را به رخ می‌کشد و نامه نگاری‌هایی که مردم عادی با رئیس دولت انجام داده‌اند. دولت برای پاسخگویی به نامه‌های مردمی، ستادهای استانی تشکیل داد و نامه‌های شهروندان را به وزارتخانه‌های مربوطه ارجاع داد. بر اساس اعلام مدیرکل دفتر ارتباطات مردمی سفرهای استانی دولت، تا اسفند ماه سال گذشته ۳۵ میلیون نامه به رئیس دولت در مرکز سامد (ستاد مردمی سفرهای استانی) ثبت شده است. آن گونه که عادل محمدیان گفته است: بیش از ۷۵ درصد از این نامه‌ها مربوط به مشکلات معیشتی مردم بوده است.
او آمار دقیقی در باره تعداد نامه‌هایی که از سوی ستاد ساماندهی سفرهای استانی پاسخ داده شده، نداده است اما پایگاه خبر آنلاین در گزارشی که یک سال قبل منتشر کرد، به نقل از این مقام مسوول، تعداد نامه‌های پاسخ داده شده از سوی دولت را ۷۴ درصد عنوان کرد.
چنانچه این آمار صحیح باشد، بیش از نیمی از جمعیت ایران برای حل مشکلات معیشتی خود به رئیس دولت نامه نوشته‌اند و دولت نیز به بیش از ۲۶ میلیون نامه پاسخ داده است. اگر عمر دولت احمدی‌نژاد از آغاز تا پایان سال هفتم را در نظر بگیریم، دولت باید روزانه به ۱۰ هزار و ۱۷۶ نامه و هر یک ساعت به ۴۲۴ نامه پاسخ داده باشد تا ۷۴ درصد از شهروندان پاسخ نامه‌های خود را گرفته باشند.
بر اساس همین آمار زمانی که دولت برای پاسخگویی به هر نامه صرف کرده، کمتر از یک دهم دقیقه است. همین آمار‌ها سبب شده است تا کار‌شناسان و نمایندگان مجلس با دیده تردید به ادعاهای دولت نگاه کنند و آن را غیر واقعی جلوه دهند.
مصوبه‌های ثانیه‌ای
تنها نامه‌های شهروندان نیست که منتقدان سفرهای استانی را نسبت به دستاوردهای آن بی‌ اعتماد کرده است. حجم مصوبات سفرهای استانی هم مورد تردید کار‌شناسان است. بر اساس اعلام وزیر کشور، در سفرهای استانی دولت ۳۰۰۶ مصوبه با ۲۴۳۸ بند و ۷۳ هزار و ۴۰۰ طرح به تصویب رسیده است. به گفته او، از مجموع این طرح‌ها ۳۷ درصد زیربنایی، ۳۰ درصد فرهنگی و اجتماعی، ۱۹ درصد اقتصادی و تولیدی، ۹ درصد آموزشی و ۵ درصد بقیه مصوبات بوده است.
محمدرضا باهنر نائب رئیس مجلس در انتقاد از دور نخست سفرهای استانی هیات دولت گفته بود: تعداد مصوبات زیاد در هر سفر استانی نشان دهنده عدم توجه کار‌شناسی به مصوبات و طرح هاست.
داریوش قنبری نماینده ایلام هم مصوبات استانی دولت را به سه گروه نمایشی، تشریفاتی و واقعی تقسیم کرده و گفته است: برخی از این طرح ها مثل ساخت مسجد، مدرسه و … پیش از تصویب دولت، در شورای برنامه ریزی استان ها تصویب شده و دولت برای بالا بردن تعداد مصوبات آن ها را ذکر می کند. او دسته دوم طرح های مصوب را شعاری دانسته که هیچ گاه اجرایی نخواهند شد و تنها دسته سوم طرح های استانی را واقعی دانسته که نیازمند اعتبار هستند و دولت توان تامین اعتبار برای آن ها را ندارد.
همین عدم توجه کار‌شناسی به مصوبات سبب شده است تا نمایندگان مجلس از عدم تحقق وعده‌های دولت در سفرهای استانی گلایه‌مند شوند و میزان تحقق مصوبات استانی را ناچیز بدانند.
عباسعلی نورا، نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، سال گذشته تعداد مصوبات به ثمر رسیده هیات دولت به استان سیستان و بلوچستان را تنها سه طرح عنوان کرده است. سید احمد آوایی نماینده مردم دزفول در مجلس هم مهرماه سال گذشته از عدم اجرایی شدن مصوبات سفرهای استانی هیات دولت گلایه کرده بود. به گفته او از مجموع مصوبات دور اول سفرهای استانی هیات دولت، تنها چند طرح ساده به بهره برداری رسیده است و طرح‌های اصلی همچنان منتظر تامین اعتبار هستند.
نمایندگان زنجان، آذربایجان غربی، البرز، گلستان هم از عدم اجرای مصوبات استانی دولت انتقاد کرده‌اند. به گفته نماینده مردم کرج در مجلس، گفته است: از مجموع تعهدات دولت در استان البرز، هیچ یک به بهره برداری نرسیده و این طرح‌ها تنها روی کاغذ باقی مانده است.
نادر قاضی‌زاده نماینده ارومیه هم میزان پیشرفت طرح‌های مصوب سفرهای استانی دور اول دولت در استان آذربایجان را ۴۰ درصد عنوان کرده و گفته است: مصوبات دور دوم سفرهای استانی تنها هشت درصد پیشرفت داشته و مصوبات دور سوم همچنان منتظر اعتبار هستند. بر اساس آمار نماینده مردم گلستان، ۷۵ درصد مصوبات دور اول و ۹۰ درصد مصوبات استانی دور دوم این استان اجرایی نشده است. جمشید انصاری نماینده مردم زنجان همزمان با دور سوم سفر هیات دولت به این استان، از دولت خواسته بود تا طرح های نیمه تمام سفرهای قبلی را تکمیل کند و بعد وعده جدید بدهد.
سفرهای شکلاتی
این روایت‌ها تنها بخشی از وعده‌های عملیاتی نشده دولت در سفرهای استانی است. سفرهای استانی که بر اساس گفته‌های وزیر کشور هر ۲۳ روز یک بار تکرار شده و همین سبب شده تا نمایندگان نسبت به تعداد روزهایی که دولت در سفر است و نحوه تامین هزینه این سفر‌ها اعتراض کنند.
رئیس دولت در هر سفر استانی، حداقل ۲۰۰ نفر همراه دارد. هزینه جابه جایی، اقامت و خوراک این ۲۰۰ نفر در صد سفری که هیات دولت انجام داده هیچ‌گاه مشخص نشده و محل تامین آن هم ذکر نشده است. علاوه بر این دولت در سفرهای استانی طرح‌هایی را تصویب کرده که بار مالی به همراه داشته اما در بودجه اعتباری برای این طرح‌ها در نظر نگرفته است.
همین بی‌نظمی و نامشخص بودن منبع تامین اعتبار سفرهای استانی سبب شد تا نمایندگان دو سال پیش طرح تحقیق و تفحص از سفرهای استانی هیات دولت را به مجلس بیاورند. اما این طرح در مجلس به تصویب نرسید. نماینده ایلام در گفت‌و‌گو با روزنامه شرق گفته است: مهم‌ترین بحثی که در مجلس پیرامون سفرهای استانی شکل گرفت، طرح تحقیق و تفحص بود اما طرفداران دولت به دلیل شیفتگی زیادشان تصور می‌کردند این طرح برای مخالفت با دولت و اقدامی سیاسی است. دیدگاه کار‌شناسی را باور نمی‌کردند. اصولگرایان نیز تصویب این طرح را مصداق این جمله که خودکرده را تدبیر نیست، می‌دانستند و با طرح مخالفت کردند. بنابراین مجلس نظارت دقیق و منسجمی بر سفرهای استانی نداشت. انتخابات ریاست‌جمهوری، انتخابات مجلس و مسایل داخلی و خارجی همه بر کاهش نظارت بر سفرهای استانی تاثیر داشته است.
حال دولت همچنان اصرار دارد تا در یک سال باقی مانده از عمرش به سفرهای استانی ادامه بدهد. اما آن گونه که از گفته‌های مسوولان دولتی پیداست؛ سفرهای آخر دولت مصوبه‌ای به همراه نخواهد داشت و تنها طرح‌های مصوب سه سفر قبل افتتاح خواهند شد. برای همین در لایحه بودجه امسال، اعتبار طرح‌های عمرانی استانی چهار برابر افزایش یافته است. معاون برنامه ریزی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی دولت در همین رابطه گفته است: دولت امسال برای طرح‌های استانی هشت هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته که نسبت به سال گذشته چهار برابر افزایش یافته است.
او گفته است: در لایحه بودجه امسال پیش بینی شده که دو هزار و ۸۳۱ طرح استانی به بهره برداری برسد که نشان دهنده عزم دولت برای اجرای مصوبات سفرهای استانی است. این اظهارات در شرایطی بیان شده که وزیر کشور تعداد طرح‌هایی که قرار است در سال جاری افتتاح شوند را ۴۷۰۰ طرح عنوان کرده است.
گفته‌های این دو مقام دولتی نشان می‌دهد که علیرغم ادعای دولت مبنی بر پیشرفت ۸۵ درصدی طرح‌های استانی، دولت پروژه‌های نیمه تمام بسیاری دارد که در یک سال باقی مانده تصمیم دارد با فروش اموال دولتی اعتبار آن‌ها را تامین کند تا بیش از این آبروی رئیس دولت و همراهانش از بین نرود.

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s