واکنش توکلی و حداد به پررویی های مرتضوی در شکایتش بعد از زیر قول زدنش

رادیو فردا: احمد توکلی، نماینده مجلس، در واکنش به خبر شکایت سعید مرتضوی، متهم ردیف اول در پرونده وقایع بازداشتگاه کهریزک، از او به اتهام «نشر اکاذیب» تهدید کرد که «اسنادی» را علیه سعید مرتضوی افشا خواهد کرد.

با وجود این که در ارتباط با وقایع یادشده حکم جلبی نیز برای سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، صادر شده، او با حمایت رئیس جمهور ایران به سمت ریاست سازمان تامین اجتماعی منصوب شده‌ است و این امر اعتراض گروهی از نمایندگان مجلس را به دنبال داشته‌ است.

این گروه در اعتراض به این امر، به دنبال عملی کردن استیضاح وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی هستند و خبرگزاری فارس روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت خبر داد که احمد توکلی در واکنش به شکایت تازه مرتضوی از او گفته‌ است که «وقتی در استیضاحی که انجام خواهیم داد اسناد علیه او را افشا کردیم، معلوم خواهد شد چه کسی دروغگو است».

بنا بر این گزارش، وی افزوده‌است: «ولی همین که آقای مرتضوی تا چند روز پیش که احتمال استیضاح وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی را می‌داد سکوت کرده بود و حالا شیر شده‌ است، بهترین دلیل است که نام‌برده حرفی برای گفتن ندارد.»

احمد توکلی در پاسخ به جوابیه سعید مرتضوی در گفت‌وگو با فارس افزود: «من خدا را شکر می‌کنم که شاکیان من افرادی مثل مرتضوی، ملک‌زاده، مشایی، جوانفکر و رحیمی هستند و من در مقابل این افراد قدرت دفاع از خودم را نزد قاضی دارم و انشاءالله پاسخ خواهم داد.»

سعید مرتضوی، معاون پیشین دادستان کل کشور، متهم ردیف اول در پرونده وقایع بازداشتگاه کهریزک در سال ۱۳۸۸ است، وقایعی که به دنبال اعتراضات سال ۱۳۸۸ دست‌کم چهار کشته در این بازداشتگاه بر جای گذاشت و باعث برچیده شدن این بازداشتگاه «غیر استاندارد» و برکناری سعید مرتضوی شد.

مسئله «قول شرف»

با وجود اعتراض نمایندگان، خبر ماندگار شدن سعید مرتضوی در منصب جدید، به تازگی در حالی مخابره شد که به نوشته رسانه‌های داخلی ایران، استیضاح وزیر کار پس از «قول شرف» سعید مرتضوی برای استعفا از سمت ریاست سازمان تامین اجتماعی منتفی شد، قولی که آقای مرتضوی اکنون منکر آن است.

احمد توکلی نیز گفته‌ است که این «قول شرف» توسط چهار دستگاه صوتی ضبط شده‌ است، اما سعید مرتضوی که منکر این قول شده‌ است در واکنش به این اظهارات آقای توکلی در نامه‌ای نوشته‌ است: «اینجانب از طریق یکی از وکلای دادگستری شکایتی را علیه ایشان به عنوان نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی تنظیم و از مرجع قضایی خواسته‌ام که آقای توکلی نوار مورد ادعای خود را ارائه کنند.»

در این نامه همچنین به نقل از سعید مرتضوی بحثِ دادن «قول شرف» سوژه‌ای جهت «تخریب و انتقام‌گیری و همچنین تدارک جنگ روانی و تبلیغاتی علیه وی» ارزیابی شده‌ است.

به نوشته روزنامه اعتماد چاپ روز سه‌شنبه، سعید مرتضوی در این نامه «لفظ «قول شرف» را ساخته و پرداخته احمد توکلی دانسته و نوشته‌ است که از ایشان در این خصوص شکایت کرده‌ام و درخواست دارم نوار مورد ادعای خودشان را برای اطلاع عموم ارائه نمایند.

اما خبرگزاری فارس روز دوشنبه خبر داد که احمد توکلی در واکنش به این درخواست گفته‌ است: «آن چه درباره ۴ ضبط‌ صوت من گفته‌ام مربوط به جلسه حکمیت مربوط به بنده بود و درست هم هست و از ضبط شدن جلسه دیگر با آقای حداد و زاکانی خبری ندارم؛ قول شرف مربوط به این جلسه بود. آقای زاکانی که من ایشان را به صداقت و راستگویی می‌شناسم، ناقل آن کلمه بوده‌ است.»

به گزارش فارس، احمد توکلی در پایان گفت که به گفته پیامبر اسلام «منافق کسی است که سه ویژگی دارد وقتی خبری می‌دهد دروغ می‌گوید، وقتی قول می‌دهد عمل نمی‌کند و وقتی امانت به او می‌سپارند، خیانت می‌کند. در آینده معلوم خواهد شد که چه کسی این صفات را دارا می‌باشد.»

به‌رغم گذشت نزدیک به سه سال از آن چه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز در سال ۸۸ آن را «جنایات کهریزک» توصیف کرد، دادگاهی برای محاکمه سعید مرتضوی، حسن زارع دهنوی مشهور به قاضی حداد و علی‌اکبر حیدری فرد سه مقام قضایی متهم در «جنایات بازداشتگاه کهریزک» تشکیل نشده، اما سعید مرتضوی در روزهای پایانی اسفند ۹۰ در دولت محمود احمدی‌نژاد ارتقاء منصب یافته و به عنوان «نماینده ویژه رئیس جمهور و مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی» منصوب شد.

واکنش حداد عادل به ادعای سعید مرتضوی؛ وی قول داده بود استعفا دهد

جـــرس: در واکنش به نامه روز گذشته سعید مرتضوی و انکار «قول شرف» خود مبنی بر استعفا از ریاست سازمان تامین اجتماعی، غلامعلی حدادعادل در پاسخ به این اقدام مرتضوی تأکید کرد: مرتضوی به بنده گفت‌ حال که من تصمیم به استعفا گرفته‌ام، مایلم به قوة قضائیه برگردم و چون در حال حاضر در حالت «تعلیق» قرار دارم، مایلم هرچه زودتر محاکمه شوم.
به گزارش ایسنا، سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران و متهم اصلی پرونده بازداشتگاه کهریزک که توسط رئیس دولت به ریاست سازمان تامین اجتماعی منصوب شده و سبب مناقشه با برخی نمایندگان مجلس گردیده، روز گذشته در نامه ای که توسط وکیلش به رسانه ها نمابر شد، قول خود به کناره گیری از ریاست سازمان تامین اجتماعی را انکار کرد و اعلام داشت که از احمد توکلی، رییس مرکز پژوهش های مجلس شکایت کرده است.
پیش از این استیضاح وزیر کار به دلیل انتصاب مرتضوی در دستور کار مجلس قرار داشت ولی در پی حکمیت توکلی و ادعای حدادعادل درباره «قول شرف» مرتضوی به استعفا، از دستور خارج شد. ولی مرتضوی روز گذشته منکر قول خود شد و استعفا را نیز مصداق ترک محل خدمت و جرم نامید.
در واکنش به این نامه، غلامعلی حدادعادل که نقش محوری در فرار وزیر از استعفا داشت، نامه ای نگاشته و در آن نوشته است: حقیقت این است که آقای مرتضوی در همان جلسه دیدار و گفتگوی بنده و آقای زاکانی با ایشان در تاریخ ۲۶/۱/۹۱ ، بعد از آنکه پیشنهاد بنده را پذیرفتند و قول دادند که استعفا کنند و متن استعفای خود را هم نوشتند، به بنده گفتند حال که من تصمیم به استعفا گرفته‌ام مایلم به قوة قضائیه برگردم و چون در حال حاضر در حالت «تعلیق» قرار دارم، مایلم هر چه زودتر محاکمه شوم و از حال تعلیق و بلاتکلیفی خارج شوم و بتوانم بعد از صدور حکم دادگاه، به قوه قضائیه بازگردم.
به گزارش مهر، در نامه حدادعادل آمده است: آقای مرتضوی اظهار داشته‌اند که لفظ «قول شرف» را نه در جلسه‌ای که با من داشته‌اند و نه در جلسه‌ای که با آقای توکلی داشته‌اند بکار نبرده‌اند. بدیهی است که هر قولی «قول شرف» است، چه کلمه «شرف» به دنبال قول بیاید و چه نیاید. آنچه مسلم است این است که آقای مرتضوی با قبول استدلال‌های اینجانب، قبول کردند که استعفا کنند و قول دادند که به هر صورت استعفا کنند و در همان جلسه که آقای زاکانی هم در آن حضور داشتند متن استعفای خود را نوشتند و به رؤیت بنده و آقای زاکانی رساندند. آقای مرتضوی در صحبت با اینجانب، استعفای خود را منوط و مشروط به موافقت وزیر کار و رئیس جمهور محترم نکردند.
حداد با اشاره به این گفته مرتضوی که «جناب آقای حداد عادل نیز در ازای این اعلام آمادگی برای استعفا چندین قول به من دادند که در این متن قابل ذکر نیست و در آخرین جلسة مشترک نیز فرمودند پیگیر آن هستم و با وجود تلاش آقای حداد عادل هیچ یک از آنها تا به حال عملی نشده است»، نوشت: از این عبارات آقای مرتضوی ممکن است چنین استنباط شود که خدای نکرده معامله‌ای صورت گرفته و اینجانب وعده و و وعیدی به ایشان داده‌ام که عملی نشده است و از نظر آقای مرتضوی بیان آن قولها که داده‌ام به مصلحت نیست. حقیقت این است که آقای مرتضوی در همان جلسة دیدار و گفتگوی بنده و آقای زاکانی با ایشان در تاریخ ۲۶/۱/۹۱ ، بعد از آنکه پیشنهاد بنده را پذیرفتند و قول دادند که استعفا کنند و متن استعفای خود را هم نوشتند، به بنده گفتند حال که من تصمیم به استعفا گرفته‌ام مایلم به قوة قضائیه برگردم و چون در حال حاضر در حالت «تعلیق» قرار دارم، مایلم هر چه زودتر محاکمه شوم و از حال تعلیق و بلاتکلیفی خارج شوم و بتوانم بعد از صدور حکم دادگاه، به قوة قضائیه بازگردم. اینجانب به ایشان قول دادم که برای تأمین مقصود ایشان که تسریع در رسیدگی و محاکمه بود، اقدام کنم و متعاقب آن جلسه تقاضای ایشان را، که معقول و منطقی می‌دانستم به اطلاع ریاست محترم قوة قضائیه رساندم. این همة آن چیزی بوده که میان بنده و ایشان گذشته است.
حداد عادل در انتها گفته است: «اینجانب در تماسها و ملاقات‌هایی که بعد از جلسه مذکور با مرتضوی داشتم دربارة اخبار و شایعات دال بر حضور ایشان در دفتر کارشان سؤال کردم. ایشان توضیح دادند که چون احمدی نژاد استعفای مرا نپذیرفته و فرد دیگری به جای من انتخاب نشده است و روزانه در حدود هفتاد نفر از کارمندان تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی بازنشسته می‌شوند و اگر من احکام آنها را امضا نکنم از حیث دریافت مستمری ماهانه از سازمان دچار مشکل می‌شوند. اینجانب به ایشان گفتم در همین حدود و به شکلی که نمایندگان تصور نکنند آقای مرتضوی بر خلاف قول خود عمل کرده، کار مردم را راه بیندازند تا موضوع عملی شدن استعفای ایشان محقق شود.»

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s