آیا اتفاق بزرگی در راه است؟ درگیری احمدی نژاد و وزارت اطلاعات بالا گرفت

روز: خنان محمود احمدی نژاد درباره بحران افزایش قیمت سکه و ارز که طی آن وزارت اطلاعات و دیگر دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی را به «غفلت از مسائل اصلی» متهم کرد و آنها را مسئول آنچه که «یک توطئه داخلی و خارجی»نامید، دانست با خشم این نهادها، به ویژه وزارت اطلاعات و سایت های متعلق به آن مواجه شد.

سخنان احمدی نژاد که در مشهد بیان شده به اعتقاد برخی از تحلیل گران با هدف اخلال در روند مذاکرات پیش رو در بغداد بوده است. همانطور که وی در آستانه نشست ماه گذشته استانبول نیز با سفر ناگهانی به جزیره ابوموسی، بر مذاکرات اتمی ایران و 1+5 سایه انداخت.
به اعتقاد این تحلیلگران، احمدی نژاد به دلیل کنار گذاشته شدن از فرآیند سازش احتمالی تهران با غرب، نگران آینده سیاسی خود است و می کوشد از طریق اقدامات جنجالی، سیگنال هایی متفاوت به غرب ارسال کند.

بنا به گزارش خبرگزاری های داخلی، وی در سخنان جنجالی اخیرش در مشهد گفته است: «مستکبران با شايعه پراكني و انتشار اخبار دروغ و با كمك بيگانگان و برخي عناصر داخلي در بازار ارز و سكه اخلال ايجاد كردند؛ در حالي كه بازار ارز و سكه مطلقاً هيچ ارتباطي به قانون هدفمند كردن يارانه ها و محدوده اجراي آن نداشت و همه اين اخلال ها در شرايطي رخ مي داد كه دولت در سال گذشته بيش از همه سال‌هاي گذشته ارز در اختيار فعالان اقتصادي، بازرگانان و مسافران قرار داده است، اما بدخواهان با شيطنتي بسيار موذيانه و با كمك و پشتيباني بيگانگان، بازار ارز و طلا را به هم ريختند».

او افزوده است: «در حالي كه غربي ها با سردادن شعار تحريم اقداماتي را صورت داده و برخي راهها را بستند، اين بهانه در اختيار عناصر داخلي قرار گرفت تا مدعي شوند كه اخلال در بازار ارز و طلا ناشي از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه هاست؛ اما اين اخلال در بازار، حاصل يك توطئه مشترك داخلي و خارجي بود و دولت درصدد است تا با برخورد قاطعانه با اين توطئه، به گونه اي رفتار کند تا فشاري متوجه ملت نشود. البته برخورد قاطعانه نيازمند اطلاعات دقيق و جزيي است كه در زمان مناسب بايد در اختيار دولت قرار داشته باشد، اما متاسفانه در اين زمينه دست دولت خالي بود، چرا كه با وجود حضور تعداد زيادي عناصر اطلاعاتي هوشمند در كشور، بدخواهان در مقدمه و ابتداي توطئه خود با طراحي موضوعاتي فرعي، کذب و دروغين، ذهن و انديشه عناصر اطلاعاتي كشور را به مسائل ساختگي معطوف كرده و غفلتي ايجاد كردند تا توطئه خود را اجرا كنند».

به دنبال طرح این سخنان، علی اکبر جوانفکر نیز در سرمقاله روزنامه ایران با عنوان «عبور از توطئه»، نوشت:» در نتيجه رفتار خيانتكارانه برخي افراد و جريان هاي داخلي، به جايي رسيده‌ايم كه اقتصاد نيرومند و درونزاي امروز كشور به مذاكرات نه چندان مهم استانبول گره مي‌خورد و عكس يادگاري خانم اشتون با آقاي جليلي، يك نشانه مثبت تلقي مي‌شود و اقتصاد ايران را تحت تأثير قرار مي‌دهد. اين وضعيت، آشكارا در نقطه مقابل بي‌اعتنايي ملت ايران به قطعنامه‌هاي سازمان ملل قرار دارد. نكته حائز اهميت آن است كه پيش از مذاكرات با دخالت دستهاي خيانتكار، قيمت سكه و ارز در كشور از كنترل دولت خارج مي‌شود و برخلاف واقعيت‌هاي اقتصادي ايران، به صورتي بي‌منطق و حباب گونه افزايش مي‌يابد. به راستي چه كساني در اين اخلال يا خيانت بزرگ اقتصادي نقش داشته اند؟ چه دست‌هايي به كار افتادند تا اقتصاد كشور را به مذاكرات هسته‌اي گره بزنند؟ دستگاه محترم قضايي در برخورد با اخلالگران بازار سكه و ارز چه عملكردي داشته است؟ چرا نمايندگان مجلس خواستار شناسايي عوامل خيانتكار نشده‌اند؟ ميان اين خيانت اقتصادي با پيش‌بيني‌هاي محقق نشده كساني كه تورم‌هاي نجومي را براي سال 1390 اعلام مي‌كردند چه رابطه‌اي وجود دارد؟ چرا وزارت اطلاعات به عنوان دستگاه مسئول شناسايي خيانتكاران گزارش عملكرد خود در اين زمينه را به اطلاع افكار عمومي نمي‌رساند؟ چرا دستگاه‌هاي امنيتي و اطلاعاتي كشور در اين خصوص تمركز كافي براي مقابله با خيانتكاران را نداشته‌اند؟»

سخنان احمدی نژاد و همچنین سرمقاله علی اکبر جوانفکر در روزنامه ایران، که در 48 ساعت اول با سکوت کامل رسانه ها و نهادهای اطلاعاتی مواجه شده بود، روز گذشته دستمایه اعتراض هماهنگ مخالفان دولت به محمود احمدی نژاد شد.

در مهمترین این اعتراضات، بیش از ده سایت خبری وابسته به اصولگرایان از جمله «جهان نیوز»، «فارس»، «بولتن نیوز»، «جوان آنلاین» و… متنی مشابه را با آرم وزارت اطلاعات و در انتقاد از محمود احمدی نژاد منتشر کردند.

در این متن که با عنوان «پشت پرده حمله های اخیر به دستگاه اطلاعاتی کشور چیست؟» منتشر شده، آمده است: «چرا هم زمان با رسیدن نبرد اطلاعاتی ایران و غرب به سنگین ترین مراحل، دوران جدیدی از حمله به تشکیلات اطلاعاتی کشور از جانب کسانی که علی القاعده باید خود را متولی و هوادار این تشکیلات بدانند، آغاز شده است؟ آیا همه اینها مقدمه یک اتفاق بزرگ است؟ سخنان پنج شنبه گذشته آقای رییس جمهور در مشهد تا حدودی شوک آور بود. در حالی که آقای احمدی نژاد در اثنای این سخنان تلاش می کرد هر کدام از مشکلات اجرایی دولت خود را به ترتیب به گردن این نهاد و آن سازمان بیندازد، به یکباره، گویی همه آن حرف ها مقدمه چینی برای زدن یک حرف دیگر باشد، پای دستگاه اطلاعاتی کشور را به میان معرکه کشید و بحران سکه و ارز را به عدم اشراف اطلاعاتی آنها نسبت داد!همان موقع برخی مستمعین آن سخنان دانستند که این داستان صرفا لایه بیرونی یک منازعه بسیار عمیق است و برای درک اینکه آقای احمدی نژاد به واقع در پی چیست باید بسیار فراتر از ظاهر این عبارات رفت.نکته ای که فورا به ذهن می رسید این بود که گویی آقای رییس جمهور از جای دیگری ناراحت است و صرفا به دنبال فرصتی بوده است تا آن ناراحتی را بر سر تشکیلات اطلاعاتی کشور آوار کند؟»

در ادامه این بیانیه آمده است: «وزارت اطلاعات از یک سال پیش و به طور مکتوب این بحران را پیش بینی و گزارش کرده بود. بنابراین می شد حدس زد که این قصه بهانه است و آقای احمدی نژاد در واقع درصدد گرفتن انتقام «آن کار دیگر» از تشکیلات اطلاعاتی است. بسیار خوب؛ آن کار دیگر چه می تواند باشد؟ تشکیلات اطلاعاتی مگر چه جرمی کرده بود که مستحق چنین عقوبتی باشد؟ ظاهرا جواب روشن است. آقای احمدی نژاد از زمان داستان خانه نشینی به این سو –که اتفاقا سال گذشته همین ایام رخ داد- بنا را بر بی مهری با دستگاه اطلاعاتی کشور گذاشت. علت هم این بود که حس می کرد این تشکیلات نه فقط علاقه ای ندارد که وکیل مدافع برخی انحرافات لانه کرده در دولت باشد، بلکه خود در هشدار نسبت به آنها پیش قدم است و از آنجا که معیار آقای دکتر احمدی نژاد در دوستی یا دشمنی با این و آن، فعلا میزان ارادت آنها به اطرافیانش در دولت است، معلوم است که وزارت اطلاعات بیرون از دایره این دوستان قرار می گیرد.ضمن اینکه اندکی دقت نشان می دهد روی سخن آقای احمدی نژاد در این اظهارات فقط با وزارت اطلاعات نبوده است، بلکه ایشان قصد عتاب با کل جامعه اطلاعاتی کشور را داشته است فقط به این دلیل که از کنار انحرافات درون دولت آسان نگذشت و همت خود را برای خالص سازی دولت –که در واقع بزرگترین خدمت به دولت است- صرف کرد».

این متن افزوده است: «مسئله آقای احمدی نژاد با جامعه اطلاعاتی ظاهرا به موضوع جریان انحراف محدود نمی شود. برخی اطلاعات جسته و گریخته موجود نشان می دهد ایشان توقع داشته تشکیلات اطلاعاتی برای برخی تحلیل های شاذ دولت –مثل اینکه انقلاب های منطقه کار امریکاست!- سند و مدرک دست و پا کند و چون چنین اتفاقی نیفتاده، اکنون این تشکیلات به ناکارآمدی متهم شده است.این نوشته بنای تطویل ندارد. قصه فقط این است که ظاهرا جای دوست و دشمن به شدت اشتباه گرفته شده است. پنجه کشیدن به صورت کسانی که غریبانه و مظلوم روز از شب نمی شناسند تا دولت و نظام بتواند با آسودگی به وظایف خود برسند، جز آب در آسیاب دشمن ریختن سودی ندارد و دردی را هم از آقایان دوا نخواهد کرد. مردم هم البته برای قضاوت کار سختی در پیش ندارند. وقتی می بینند که تشکیلات اطلاعاتی قادر است از پیچیده ترین کیس های اطلاعاتی و در هماوردی با قدرتمندترین دشمنان پیروز از آب درآید، آن وقت از شنیدن این حرف ها هیچ برداشتی جز انتقام جویی به آنها دست نخواهد داد».

خبرگزاری مهر نیز گزارشی از آنچه که «دستاوردهای وزارت اطلاعات» نامیده، با عنوان «دستگاه ‌اطلاعاتی دوست یا دشمن احمدی‌نژاد؟» منتشر کرده و طی آن نوشته است: «محمود احمدی نژاد بر سرماجرای گرانی ارز و سکه به وزارت اطلاعات حمله کرده است. رویکردی چنین، چند روز بعد در یادداشت روزنامه ایران به قلم علی اکبر جوانفکر تکرار شد که با اشاره به نوسانات قمیت ارز و سکه پیش و پس از مذاکرات هسته ای پرسیده بود «چرا وزارت اطلاعات به عنوان دستگاه مسئول شناسایی خیانتکاران گزارش عملکرد خود در این زمینه را به اطلاع افکار عمومی نمی رساند؟ چرا دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی کشور در این خصوص تمرکز کافی برای مقابله با خیانتکاران را نداشته اند؟» اگرچه دستگاههای اطلاعاتی چند ماه قبل از بحران سکه و ارز هشدارهای لازم را به بانک مرکزی و دستگاههای ذیربط دولتی ارائه کرده بودند اما مروری بر افتخارات دستگاههای اطلاعاتی ایران در سال های گذشته نشان می دهد ادعای «معطوف شدن ذهن و اندیشه عناصر اطلاعاتی به حوزه های غیراصلی و غیرواقعی» نمی تواند صحیح باشد».

مهر سپس فهرست این افتخارات را که شامل سرکوب معترضان، بازداشت متهمان و تبادل آنها با دیگر سرویس های اطلاعاتی است، منتشر کرده و در خاتمه نوشته است: «با این حال اگرچه نوسانات اقتصادی و نابسامانیهای سکه و ارز ربطی به وزارت اطلاعات ندارد و به زعم کارشناسان ریشه های آن را باید در سیاستهای بانک مرکزی و وزارت اقتصاد دنبال کرد اما درباره اشراف وزارت اطلاعات بر همان اختلالات بازار ارز و سکه به صحبت های حیدرمصلحی پیش از انتخابات باید اشاره کنیم که گفته بود: بعضی از خودی‌ها با بی‌توجهی به این موضوع دامن زدند».

رجانیوز هم با متهم کرن احمدی نژاد به «آدرس غلط دادن» نوشته است: «اگرچه طراحي براي اخلال در بازارهاي اقتصادي كشور به منظور سياه نمايي، نااميد كردن مردم از آينده، ايجاد بدبيني در ملت نسبت به نظام و مسئولين در زمينه تدبير و توانايي براي تثبيت اوضاع و مهار بحران‌ها، از دستور كارهاي ثابت دشمن است، اما به نظر مي‌رسد براي اجراي اين توطئه‌ها نياز به منافذ و بسترهايي هست كه برخي بي‌تدبيري‌ها كه با اصول اوليه اقتصاد و محاسبات ابتدايي روي كاغذ منافات دارد، زمينه‌ي اثرگذاري اين توطئه‌ها را فراهم مي‌كند.بر اين اساس، اتفاقي كه سال گذشته در حوزه ارز افتاد و تبعات آن از جمله گراني‌هاي كمرشكن اخير كه هنوز نيز ادامه دارد، محصول ناديده گرفتن همين اصول اوليه است و چنانچه عزمي در دولت براي جلوگيري از تكرار اين اتفاق‌هاي ناخوشايند وجود دارد، نبايد در سطح ارشد دولت آدرس‌هاي غلطي داده شود.به نظر نمي‌رسد امنيتي ديدن كل ماجراي افزايش قيمت ارز و بي‌ثباتي در اين بازار، در حالي‌كه ريشه‌هاي اين مسئله كاملاً اقتصادي بود، آدرس دقيقي براي افكار عمومي و توجيه مناسبي براي رفع و رجوع كردن بي‌تدبيري‌هاي بخش اقتصادي دولت باشد، به‌طوري كه شخص رئيس‌جمهور نيز در ايام بي ثباتي بازار ارز در روز 6 بهمن سال گذشته، مشخصاً‌ از بانك مركزي به‌عنوان نهاد بالادستي پولي مالي كشور در اين زمينه انتقاد كرد».

نزاع محمود احمدی نژاد با وزارت اطلاعات در حالی دوباره بالا گرفته است که رهبر جمهوری اسلامی سال گذشته با لغو حکم برکناری حیدر مصلحی، علنا از وزارت اطلاعات در برابر احمدی نژاد جانبداری کرد و منجر به قهر 11 روزه محمود احمدی نژاد شد؛ قهری که سرانجام با پیغام های پیدا و ناپیدا، وساطت های مختلف و تهدیدهای فرماندهان سپاه پایان یافت.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s