راز آمار کذب ایجاد ۱.۶ میلیون برملا شد: دولت هر یک شغل‌ ایجاد شده را ۳ بار محاسبه کرد

 قائم مقام مرکز پژوهش‌های مجلس در بیان تشریح ناگفته هایی از آمار ایجاد ۱.۶ میلیون شغل گفت: برخی شغل‌ها از ۳ منبع استانداری، بانک و دستگاه‌ اجرایی سه بار محاسبه شده است.
حسین نجابت یادآور شد: سال گذشته مسئله اشتغال و بیکاری با وزیر کار در کمیسیون جهاد اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و این گفته وزیر کار که عنوان می‌شد، یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل جدید ایجاد شده، ابتدا آنرا پذیرفتیم، اما بدون رسانه‌ای کردن این مسئله و جنگ و جدل ثابت کردیم که امکان ایجاد یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل جدید در کشور وجود نداشت.
نجابت یادآور شد: گزارش‌هایی که به وزارت کار از منابع مختلف مانند استانداری‌ها، بانکها و دستگاه‌های اجرایی رسیده بود برخی از گزارش‌ها همپوشانی داشت به عنوان مثال یک شغل از ۳ مرجع اعلام شده بود مثلا هم بانک آن را به عنوان شغل جدید معرفی کرده بود هم دستگاه اجرایی و هم استانداری و از طرف دیگر تعریف شغل نیز که براساس تعریف‌های سازمان جهانی کار ILO به عنوان شغل مطرح شده بود با داشتن شغل پایدار تفاوت معنی‌‌دار داشت و چنین شغلی نمی‌توانست یک زندگی را اداره کند.

رئیس کمیسیون جهاد اقتصادی در گفتگو با فارس افزود:‌ همچنین مشاغلی که در پایان سال قرارداد آن باید تجدید شود این به عنوان شغل جدید به حساب نمی‌آید بلکه تمدید شغل موجود است و ایجاد شغل جدید نیست در حالی که در آمار ۱.۶ میلیون شغل قرارداد جدید را هم به عنوان شغل جدید حساب کرده بودند و اساسا در اقتصاد گفته می‌شود Net job  یا شغل خالص و پایدار باید ایجاد شود از طرفی باید در آمار گفته شود چه تعداد از مشاغل موجود تعطیل شده‌آند و چه تعداد شغل جدید ایجاد شده و مابه‌التفاوت شغل جدید و شغل تعطیل شده به عنوان فرصت خالص شغلی جدید حساب می‌شود.
نجابت یادآور شد: وقتی دولت می‌گوید ۱.۶ میلیون شغل جدید ایجاد شده اولا در زندگی مردم و در جامعه آمار بیکاری باید کم شود اما آمار رسمی بیکاری نشان می‌داد سال ۸۹ براساس گزارش مرکز آمار تعداد بیکاران کم نشده است از طرفی تعداد جدیدی ورودی به بازار کار در کشور وجود داشته است. از طرفی اشتغال جدید باید در آمار تولید ناخالص ملی و رشد اقتصادی خود را نشان دهد.
رئیس کمیسیون جهاد اقتصادی افزود: ما ابتدا آمار وزارت کار را قبول کردیم اما به آنها گفتیم آمار را راستی‌آزمایی و بررسی کند و در مورد آن اعتبارسنجی انجام دهد اما بعدا که از وزارت کار پیگیری کردیم هیچ پاسخی در مورد نتیجه راستی‌آزمایی دریافت نکردیم معلوم شد آمار اولیه رها شده و بعدا که از مرکز آمار ایران پیگیری کردیم آنها نیز گفتند با توجه به سرشماری عمومی نفوس و مسکن ماموران مرکز آمار برای آمارگیری سراسری رفته‌اند.
نجابت یادآور شد: در عین حال که به آمار وزارت کار خدشه وارد کرده‌ایم اما آن را در بوق و کرنا نکرده و رسانه‌ای نکردیم. وظیفه ما این بود از نظر علمی مکانیسم‌های ایجاد شغل را اثبات کنیم اما دولت می‌گفت مکانیسم‌های عادی اقتصادی را بر هم زدیم و به جای اینکه برای هر شغل ۱۰۰ میلیون تومان نیاز باشد آن را با ۱.۵ میلیون تومان تعریف کردیم.
وی افزود: وزارت کار مدعی است براساس آمار سازمان جهانی کار شغل جدید را تعریف می‌کند در حالی که به نظر ما باید تعریف شغل جدید عوض شود و ما برخورد مناسبی با دولت داشتیم و به نظر ما فشار اصلی جهاد اقتصادی بر دوش دولت است.
وی گفت: تلقی ما تعامل مثبت با دولت در سال ۹۰ بود در حالی که سال گذشته تعامل دولت و مجلس بسیار ضعیف بود.
نجابت گفت: مجلس در مورد مترو و هدفمندی یارانه‌ها مصوبات خوبی داشت اما دولت اجرا نکرد. در مورد اصلاح فضای کسب و کار هم مجلس می‌خواهد فرآیند ایجاد سرمایه‌گذاری آسان شود، اما چه فایده که اجرا نمی‌شود.
نجابت گفت: اصلاح قانون فضای کسب و کار و مقررا‌ت‌زدایی انجام شد، اما به جای اینکه در سال جهاد اقتصادی سرمایه‌‌ها به تولید و سرمایه‌گذاری سوق پیدا کند وارد بازار سکه و ارز شد، همان گونه که سالهای قبل وارد بازار تلفن همراه و یا خودرو می‌شد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s