آیا قاضی مرتضوی «قاتل» مطبوعات و مسئول کهریزک در سازمان تامین اجتماعی می‌ماند؟

ندای سبز آزادی_ ریحانه موسوی: در حالی که استیضاح وزیر کار برای انتصاب سعید مرتضوی به مدیرعاملی سازمان تامین اجتماعی به جریان افتاده، خبرها حاکی از جلسه برخی از نمایندگان شاخص تهرانی مجلس با این متهم مشهور جنایت کهریزک است.

این درحالی است که رئیس یکی از شعبه های دادگاه عمومی تهران، برای مرتضوی، به عنوان معاون پیشین دادستان کل ایران و دادستان سابق تهران، در پرونده فاجعه کهریزک، قرار جلب صادر کرده است.

بر اساس این قرار، مرتضوی در دادسرای تهران تفهیم اتهام و پرونده وی برای محاکمه به دادگاه فرستاده می شود.

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه هم از احضار او به دادگاه در آینده خبر داده است.

الیاس نادران که پیش از سایر نمایندگان مجلس در اسفند ماه سال گذشته نسبت به انتصاب قاضی برکنار شده نسبت به استیضاح وزیر هشدار داده بود، روز گذشته در یک تغییر ناگهانی از احتمال رایزنی برای برکناری بدون سر وصدای سعید مرتضوی خبر داد.

طی روزهای گذشته گفته می شد که سعید مرتضوی به دنبال راضی کردن استیضاح کنندگان به سراغ برخی از امضا کنندگان تهرانی طرح استیضاح خود رفته است. .

تشکیل جلسه در خصوص برکناری سعید مرتضوی یا استیضاح وزیر کار در حالی صورت می گیرد که تعدادی از نمایندگان مجلس از اعضای هیات مدیره شستا، مدیره شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی هستند. شرکتی که به گفته یکی از اعضای هیئت مدیره اش، دریافتی اعضای هیئت مدیره کمتر از دیگر شرکت‌های سرمایه‌گذاری است و آنها و فقط یک سال صد میلیون تومان عایدی دارند. .

علی‌ یوسف‌پور درباره دریافتی اعضای هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی گفته که شستا با آنکه بزرگترین شرکت سرمایه‌گذاری در کشور است ولی در مقایسه با دیگر شرکت‌های سرمایه‌ گذاری و بانک‌ها خیلی کمتر دریافت می‌کند.

عضو هیئت مدیره شستا می گوید: در صورتی که اعضای هیئت مدیره حضور تمام وقت داشته باشند هفتاد درصد از حداکثر حقوق را دریافت می‌کنند.

در همین حال برخی از خبرگزاری های نزدیک به محافظه کاران طی روزهای گذشته خبر داده اندکه برخی چهره های صاحب نفوذ در مجلس نیز گروهی از وابستگان خود را در شرکت های شستا مشغول به کار کرده اند که نگرانی آنان نیز طی هفته های اخیر تشدید شده است.

احتمال کناره‌گیری مرتضوی

با وجود وعده مرتضوی، یکی از نمایندگان تهران در مجلس گفت: با رایزنی‌های که در حال انجام است، این احتمال وجود دارد که مرتضوی از سمت خود در تأمین اجتماعی کناره‌گیری کند.

زهره الهیان درباره طرح استیضاح شیخ‌الاسلام وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی، گفته است: طبق آخرین خبری که به دستمان رسیده نمایندگان بر استیضاح وزیر کار اصرار دارند و این امر در مهلت قانونی خود باید انجام شود.

وی مدعی است که رایزنی‌هایی با وزیر کار و مرتضوی در حال انجام است تا مرتضوی کنار بروند و این انتصاب منتفی شود، تا بدین ترتیب وقت نمایندگان و دولت نیز گرفته نشود.

الهیان با بیان اینکه انجام استیضاح بر تغییر وزیر کار به نفع کشور و مصلحت نظام نیست، گفت: بهتر است وزیر کار کمک کند تا مرتضوی کنار برود تا هم خودش برسر کار باقی بماند و هم نمایندگان بتوانند هر چه سریعتر به بحث بودجه بپردازند. در غیراین صورت استیضاح سرجای خود باقی است و طبق روال آئین‌نامه برقرار خواهد بود.

این نماینده مجلس نگفت این همه تهدید و هشدار قبل از انتخاب مرتضوی برای چه بود که اینک سعی می شود از استیضاح وزیر کار جلوگیری شود. آیا قرار است در جلسه استیضاح وزیر کار هم مثل وزیر اقتصاد احمدی نژاد با یک بغل پرونده در مجلس حضور یابد؟!

بمب خبری 35 هزارمیلیاردتومانی

موضوع بدهی های 35 هزار میلیارد تومانی دولت به صندوق تامین اجتماعی از اخبار جنجالی و مهم چند سال گذشته بوده که حتی حسین شریعتمداری نماینده رهبرجمهوری اسلامی در موسسه کیهان را هم رو به روی احمدی نژاد قرار داد.

پیش از این رئیس شورای اسلامی کار صنایع ریخته‌گری ایران در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به بدهی ۲۰۰ میلیارد تومانی تامین اجتماعی به وزارت بهداشت، گفت دولت بیش از هزاران برابر این رقم به سازمان تامین اجتماعی بدهی دارد و در واقع به کارگران بدهکار است، اما هیچ کس جرات و توان مطالبه آن بدهیها را از دولت ندارد.

او در ادامه توضیح داد که بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان است که سال‌هاست دولت از پرداخت آن طفره می‌رود.

اما هفته جاری ناگهان سعید مرتضوی خبر از پرداخت بدهی ها داد و گفت: یازده هزار میلیارد ریال برای پرداخت به تمام بیمارستان‌ها، پزشکان، دندانپزشکان، داروخانه‌ها، مراکز تصویربرداری و سایر مراکز طرف قرارداد با تامین اجتماعی اختصاص یافته است.

مدیر عامل صندوق تامین اجتماعی ادعا کرد این مطالبات نه ماهه، حداکثر تا پانزده روز آینده به صورت کامل پرداخت و حساب معوقه آنان به روز خواهد شد.

استعلام حقوق بشری!

در حال سوال هایی که مخالفان و موافقان استیضاح مطرح می کنند بر پیچیدگی پرونده این استیضاح می افزاید.

برخی می پرسند که آیا احمدی نژاد از نهادهای اطلاعاتی و امنیتی در مورد انتصاب سعید مرتضوی استعلام کرده یا نه و اگر کرده‌است، پاسخ این دستگاه ها چه بوده است و آیا این انتصاب با صلاحدید مقامات بالای نظام و نهادهای امنیتی صورت گرفته است؟

این ابهامات تا آنجا پیش رفت که نقوی حسینی که عضو کمیته حقوق بشر مجلس است می گوید: «بد نیست در مورد انتخاب مسئولان ارشد کشوری، در مورد فعالیت های حقوق بشری آنها هم استعلام شود. » او می گوید بعید است نهادهای اطلاعاتی و امنیتی در مورد استعلام از مرتضوی به رئیس هیات دولت چراغ سبز نشان داده باشند و احتمال دارد احمدی نژاد خلاف نظر این نهادها مرتضوی را انتخاب کرده باشد.

در همین حال، امروز بار دیگر قوه قضاییه اعلام کرده است که برای سعید مرتضوی قرار مجرمیت صادر کرده است. قراری که مرتضوی مدعی است از آن حکم برائت دارد.

سرانجام تحقیق و تحفص

در گزارش تحقیق و تفحص از قوه قضائیه اسامی تعدادی از قضات و کارکنان دستگاه قضایی به عنوان متهم و متخلف به همراه دلایل و مستندات انتساب اتهامات وارده آورده شد. متهم ردیف اول این گزارش سعید مرتضوی دادستان وقت تهران و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا عنوان شد. در پایان گزارش مزبور، نمایندگان مجلس به قوه قضائیه تکلیف کردند که به اتهامات افراد ذکر شده در این گزارش خارج از نوبت رسیدگی کند و نتیجه آن را رسما به مجلس شورای اسلامی اعلام نماید. گزارشی که پس از تصویب مجلس باید به شعبه ای مستقل در قوه قضائیه می رفت و مورد بررسی قضایی قرار می گرفت. اما گزارشی که سال 87 در صحن مجلس هفتم و در آخرین روزهای کاری این مجلس خوانده شد، به اذعان حسن کامران، رئیس تیم تفحص به قوه قضائیه ارسال نشد. اما این گزارش از سال 87 تاکنون روند حقوقی اش را پی نگرفت؛ مرتضوی توانست پالیزدار را روانه زندان کند و خودش همچنان در مسند قدرت باقی بماند.

سعید مرتضوی کیست؟
یک بسیجی نوجوان که به جای سربازی پایش به قوه قضاییه باز شد و با عنوان ضابط قضایی مشغول به کار شد.

فقط نوزده ساله بود که دادیارش کردند بدون هیچ مدرک و تحصیلاتی. هنوز هم کسی نمی داند در سال ۱۳۶۵ وقتی این قاضی جوان از یزد عازم تهران بود تا برای رسیدگی به تخلف «پیشنهاد بیشرمانه» به همسر یکی از زندانیان، خود را به دادگاه انتظامی قضات معرفی کند، در قم چه اتفاقی رخ داد که سرنوشت دیگری برای این قاضی جوان رقم زد و نام او را با همه رویدادهای سیاسی ایران عجین کرد؟ چه شد که بادامچیان معاونت سیاسی قوه قضائیه او را به کار گرفت و با وجود همه تغییراتی که طی این سالها در این قوه انجام شده این قاضی جوان توانست مناصب قضا را با سرعت نجومی طی کرده و ردای گشاد دادستانی تهران را به تن کند؟ چگونه است که پس از این همه محکومیت و پرونده مفتوحه، باز هم از احمدی نژاد حکم می گیرد و با آسودگی به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز می رود و ریاست یکی از جنجالی ترین سازمان های کشور را عهده دار می می شود؟

این قاضی 45 ساله که علاوه بر تخلفات متعدد قضایی رد پایی در پرونده قتل زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی کانادایی و جنایت کهریزک دارد، چگونه توانست با مدرک حقوق دانشگاه آزاد بر بالاترین مناصب قضایی و اجرایی کشور تکیه بزند و کسی هم نتواند برایش مزاحمتی ایجاد کند؟

چگونه است که طرح استیضاح وزیر کار که با آن شدت و حرارت پیگیری می شد به یکباره سرد می شود و نمایندگانی که خود امضا کننده طرح بوده اند برای قانع کردن مرتضوی برای برکناری با او به مذاکره می نشینند؟ این قاضی جوان آیا مانند احمدی نژاد اسرار و پرونده هایی در اختیار دارد که اینچنین در جایگاه امن خود قرار دارد و با وجود همه افت و خیزها هیچگاه تیغ قانون به او نمی رسد.

آیا احضار قضایی مرتضوی و حضور او در دادگاه نمایشی خواهد بود یا در مورد برخورد قضایی با این مقام ارشد قضایی-امنیتی ، تصمیمی گرفته شده است؟

سعید مرتضوی یک شاخص است برای نظام اقتدار گرا و حمایت رهبران از یک سرباز وظیفه شناس. سربازی که در هر مسندی که بود ذره ای از امر بالا دستی ها تخطی نکرده است. «دشمن» و «قاتل» مشهور روزنامه های اصلاح طلب و روزنامه نگاران مستقل و منتقد، همواره از پوشش حمایت امنیتی- سیاسی معنی داری برخوردار بوده است.

سربازی که در سه دوره ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی دارای پرونده مفتوح است و در قوه قضاییه هم پرونده ای گشوده، اما گویی او با اقتدارگرایی در جمهوری اسلامی، هم‌خانواده است و برای هر فصل اقتدارگرایی، همراه وظیفه دان و موثری است؛ و این‌چنین به راحتی از مسندی به مسندی می رود. از قتل مطبوعات اصلاح طلب و سرکوب روزنامه نگاران در جایگاه قاضی دادگاه مطبوعات، و از دادستانی پایتخت جمهوری اسلامی و فاجعه کهریزک و سرکوب‌های خونین بعد از کودتای انتخاباتی 1388؛ تا مقام مشاور احمدی نژاد و رییس ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا؛ راه درازی است که این سرباز اقتداگرایی به خوبی طی کرده است. حاکمان اینک قرار است از وجود ویژه ی او در سازمان تامین اجتماعی بهره مند شوند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s