دلیل حضور خاتمی در دماوند این بوده که «رای ندهد»، اما اخباری از بیت در مورد حصر ایشان می رسد

روز: هنوز انتقاد بسیاری از هواداران جنبش سبز از سیدمحمد خاتمی به علت شرکت وی در انتخابات مجلس نهم فروکش نکرده است که برخی سایت‌ها خبر از شرکت محمد موسوی‌خویینی، علی یونسی و موسوی‌لاری نیز در این انتخابات داده‌اند.

در همین حال سیدمحمد خاتمی، در دیدار با اعضای انجمن اسلامی دانشگاه تهران، تحریم انتخابات از سوی اصلاح‌طلبان را «دروغی» خوانده که از سوی «برخی تبلیغ شده است».

آن‌گونه که سایت این انجمن خبر داده جمعی از «اعضا و ادوار انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشكي تهران» به دیدار سیدمحمد خاتمی رفته و با اشاره به سخنان خاتمی پیش از انتخابات، به وی گفته اند که «نقطه ضعف شما در اتخاذ تصميم روشن است… مي بايست از دو ماه پيش شفاف با مردم صحبت مي كرديد كه بايد راي داد يا نداد و به آن عمل مي كرديد… ما نمي توانيم ذهن شما را بخوانيم ولي عمل شما گاه منفعلانه است».

سیدمحمد خاتمی اما در واکنش به انتقادات حاضران در آن دیدار گفته که «ما و بخش عظيمي از جامعه كه خود را اصلاح طلب مي داند خود را در درون نظام تعريف مي‌كند و بنابراين با براندازي آن مخالف است». وی براندازی نظام را «توهم» خوانده و افزوده: «نظام به قيمت گراني بدست آمده است هم به‌لحاظ اعتقادي و هم به لحاظ عملي نمي شود و نبايد از آن دست برداشت اصل نظام حاصل انقلاب بزرگي است و پشتوانه مردمي هم دارد».

خاتمی پیش از این و در پی بالا گرفتن اعتراضات به شرکت وی در انتخابات، با انتشار بیانیه‌ای توضیح داده بود که از «موضع اصلاحات» در انتخابات شرکت کرده و هدف وی از این کار «باز نگه داشتن روزنه‌های اصلاح‌طلبی» بوده است.

وی در این دیدار با تکرار همین موضع گفته است: «من به صراحت اعلام مي كنم كه همه بزرگان و عزيزان از جمله آقايان كروبي و موسوي هم همين را قبول دارند و اگر انتقاد و اعتراضي هست در درون نظام است نه عليه آن».

سخنان خاتمی درباره نظر موسوی و کروبی در حالی بیان می‌شود که میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در اخرین دیدار با فرزندان خود، اعلام کردند که در انتخابات شرکت نکرده‌اند.

از سوی دیگر اخبار منتشر شده حکایت از ناخرسندی میرحسین موسوی از شرکت خاتمی در انتخابات دارد. این خبر توسط کلمه و دیگر وب‌سایت‌های سبز منتشر نشده اما برخی نزدیکان به خانواده موسوی، این اخبار را تایید کرده اند.به دنبال انتشار این اخبار بود که اردشیر امیرارجمند، به کلمه گفت نظر موسوی، «احترام به تصمیم خاتمی» درباره شرکت در انتخابات است. وی توضیح بیشتری درباره اینکه چگونه به این خبر دست یافته، نداده است.

اما بحث برانگیزترین بخش سخنان خاتمی در دیدار با دانشجویان این بود که وی گفته اصلاح‌طلبان هرگز به دنبال تحریم انتخابات نبوده‌اند. این در حالی است که متن سخنان خاتمی در جمع عده‌ای از فعالان استان گیلان توسط برخی سایت‌ها منتشر شده که وی در آن صراحتا از «عدم حضور» در انتخابات سخن گفته و حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات برگزار شده از سال 84 را اشتباه خوانده است: «نمی‌توانیم آتش تنوری بشویم که نانش برای کس دیگری پخته می‌شود. هر چند باید در این مورد اجماع صورت بگیرد».

انتشار این سخنرانی و مفاد آن، هرگز از سوی خاتمی، دفتر یا وب‌سایت‌های نزدیک به او تکذیب نشد. ضمن آ‌نکه دو تن از حاضران در این جلسه، به «روز» گفتند که خاتمی این سخنان و حتی سخنان تندتری درباره انتخابات را بر زبان رانده است.

وی اکنون اما درباره انتخابات می‌گوید که «ما هيچگاه انتخابات را تحريم نكرديم»، بلكه «به صراحت گفته شد كه ندادن ليست و عدم معرفي نامزد به معني تحريم انتخابات نيست».

از سوی دیگر خاتمی بحث تحریم انتخابات را «القا» برخی محافل «بخصوص بعضي محافل تندرو و انحصار طلب در درون كشور» دانسته و افزوده این افراد قصد داشتند با «جا انداختن این دروغ»، فضایی فراهم کنند که «نظام را به رويارویي مجدد با همه افراد و جريانها و نهادهایي بكشانند كه انتقاد و اعتراض دارند».

یکی از حاضران در این جلسه اما، در فیس‌بوک خود نوشت که خاتمی اعلام کرده است برای رای دادن با برخی از افراد، که اکثرا از اعضای مجمع روحانیون مبارز بوده‌اند، مشورت کرده و سپس رای خود را به صندوق انداخته است.

همزمان برخی وب‌سایت‌های اصول‌گرا نوشته‌اند، علاوه بر خاتمی، محمد موسوی‌خویینی و نیز حدود 22 نفر از اطرافیان خاتمی نیز در انتخابات مجلس نهم شرکت کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به علی یونسی و موسوی لاری –ـ وزرای اطلاعات و کشور دولت خاتمی ـ– اشاره کرد.

این در حالی است که وب‌سایت جرس در روز انتخابات نوشته بود که «سید محمد خاتمی، عبدالله نوری، عبدالواحد موسوی لاری، علی اکبر محتشمی پور، سید محمد موسوی خوئینی، سید حسین موسوی تبریزی، غلامحسین کرباسچی، مرتضی الویری، و همچنین اعضا و هواداران تشکل های اصلاح طلب، در انتخابات حضور نیافته اند».

موسوی خویینی، چند روز پس از انتخابات مجلس نهم، در توضیحی پیرامون حضور خاتمی در انتخابات، آن را «اقدام سنجیده» خوانده و علت اعتراضات را نیز این دانسته بود که از نظر منتقدان اقدام خاتمی «به معنای نادیده انگاشتن تمام بی‌انصافی‌ها و رفتارهای ظالمانه‌ای» است که «با اصلاح طلبان به ویژه با رهبران آنان پس از انتخابات هشتاد و هشت انجام شده است. معترضان گمان می‌کنند حضور جناب خاتمی در پای صندوق رأی به فراموشی سپردن حصر و حبس عزیزان آنان و خانوادهای داغدار مصائب چند سال گذشته است». وی البته در ادامه ضافه کرده بود: «حضور جناب آقای خاتمی در پای صندوق رأی در دوازدهم اسفند نود هرگز چنین مضمونی در خود ندارد، ایشان با رساترین فریاد اعتراض خود را به جفاها و ستمها وحوادث پس از انتخابات سال 88 اعلام کرده‌اند».

پیش از این برخی روزنامه‌نگاران در صفحات فیس‌بوک خود نوشته‌ بودند که سیدمحمد خاتمی، در دیداری غیررسمی اعلام کرده که دلیل حضورش در دماوند این بوده که «رای ندهد»، اما اخباری از یک «جلسه محرمانه» به وی می‌رسد که در آن عده‌ای تصمیم دارند در صورت عدم حضور «ته مانده اصلاح‌طلبان در انتخابات» آن‌ها را بازداشت و زندانی کنند تا «ریشه بخشکد». خاتمی براساس این خبر به این نتیجه رسیده بود که برای جلوگیری از این «فاجعه» که «اصلاح‌طلبان باقی‌مانده هم وارد زندان نشوند»، در انتخابات شرکت کند؛ یکی از روزنامه‌نگاران که به نقل سخنان خاتمی پرداخته، نوشته بود که «تصور آقای خاتمی این بود که این برخورد در حد حصر ایشان است».

گفته می‌شود ناقل این خبر، صادق خرازی، از نزدیکان سیدمحمد خاتمی است. وی به رییس جمهور سابق گفته چنین تصمیمی در پی جلسه‌ای در بیت رهبر جمهوری اسلامی گرفته شده است.

خرازی چند روز پس از انتخابات نیز در نامه‌ای، با طرح این سئوال که «چه کساني از تحريم انتخابات سخن گفتند»، این افراد را به دو دسته تقسیم کرد که یک گروه از آنان «معارضان و دلبستگان و وابستگان که خارج از کشور، قرباني توهم خويش شده‌اند» و از «احساسات و عاطفه‌شان به بدترين وجه آن سوء استفاده مي‌شود» و همچنین «قرباني دام سرويس‌هاي اطلاعاتي شده‌اند».

وی دسته دیگر را نیز «تندروهاي داخلي» نامیده بود که «تاب تحمل ديگران و احترام به فکر و انديشه ديگران را ندارند».

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s