تکمیل جهاد اختلاسی؛ زورگیری از بانک‌ها، گم شدن پول نفت/ افزایش قیمت دلار بازی دولت برای تامین یارانه نقدی

در سال ۸۷ حدود دومیلیارد دلار، سال ۸۸ حدود پنج میلیارد دلار و در سال ۸۹ نیز ۱. ۱۲ میلیارد دلار و امسال نیز در مجموع ۱. ۵ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی به خزانه واریز نشده است.

خبرگزاری مهر در گزارشی پرده از بازی دولت با ارز در بازار برداشته ؛ دولت هفت بانک کشور را موظف کرده است مبلغ مابه التفاوت قیمت ارز را به دولت باز گردانند و در مجموع ۲۶۳۵ میلیارد تومان از حساب هفت بانک کشور برداشت کرده است… دولت این برداشت‌ها را به منظور تامین یارانه نقدی اسفندماه انجام داده

تکمیل جهاد اختلاسی؛ زورگیری از بانک‌ها، گم شدن پول نفت
 حمید مافی؛ جرس: چند روزی بیشتر به پایان سال جهاد اقتصادی نمانده است که کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرده است؛ چهار میلیارد دلار از درآمدهای نفتی کشور به خزانه واریز نشده است. به گفته مفتح، تا پایان شهریور ماه باید معادل مبلغ حدود ۶/۴ میلیارد دلار به عنوان مازاد به خزانه واریز شود اما بنا بر اعلام خزانه‌داری تا پایان شهریور معادل حدود ۲/۴ میلیارد دلار از مازاد فوق به حساب خزانه واریز شده است و مابقی به میزان حدود ۴ میلیارد دلار به حساب خزانه واریز نشده است. 

همزمان با این گزارش مفتح در مجلس، خبرگزاری مهر نیز گزارش داده است: دولت برای تامین یارانه نقدی اسفند ماه، اقدام به برداشت از حساب بانک‌های دولتی و خصوصی کرده است. آن‌گونه که مهر گزارش داده، دولت ۲۶۵۳ میلیارد تومان از حساب هفت بانک کشور برداشت کرده است. این برداشت‌ها تحت عنوان «مابه التفاوت نرخ ارز» از حساب بانک‌ها برداشت شده است.


دولت کم آورده است

آذرماه امسال که قانون هدفمندی یارانه‌ها یک ساله شد، اعتراض کار‌شناسان و نمایندگان مجلس نسبت به اجرای نادرست این قانون، مجلس را بر این داشت تا اجرای مرحله دوم این قانون را متوقف و به سال آینده موکول کند. اگر چه دولت اعلام کرد که اجرای قانون را ادامه خواهد داد، اما در آستانه انتخابات مجلس، دولت از واریز یارانه‌های نقدی به حساب شهروندان خبر داد.
این اعلام آمادگی دولت در حالی رخ داد که پیش از این مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجلس اعلام کرده بود: دولت برای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها با کسری بودجه هشت هزار میلیارد تومانی روبرو است. او گفته بود، چنانچه این قانون ادامه یابد، کسری بودجه دولت به ۱۵۰ هزار میلیارد ریال خواهد رسید.
دولت احمدی‌نژاد علیرغم برخورداری از درآمدهای نفتی، در سال‌های گذشته همواره با کسری بودجه روبرو بوده است. این کسری بودجه در شرایطی رخ داده که دولت به خاطر افزایش قیمت نفت نسبت به قیمت پیش بینی شده در بودجه، مازاد درآمد نفتی نیز داشته است.
حال اما مجموع گزارش‌های سازمان بازرسی کشور، دیوان محاسبات و مجلس نشان از «گم شدن» بخشی از درآمدهای نفتی دارد. چند ماه قبل، دیوان محاسبات کشور در گزارشی از گم شدن ۱. ۱ میلیارد دلار از درآمدهای مازاد نفتی خبر داد.
یک ماه پیش از این نیز سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌و‌گو با روزنامه شرق، خبر داد؛ ۱۲ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی به خزانه واریز نشده است. به گفته عماد حسینی، دولت در سال‌های گذشته نیز بخشی از درآمدهای نفتی را به خزانه واریز نکرده است. او گفته است: در سال ۸۷ حدود دومیلیارد دلار، سال ۸۸ حدود پنج میلیارد دلار و در سال ۸۹ نیز ۱. ۱۲ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی به خزانه واریز نشده و در جایی دیگر هزینه شده است.
همچنین بر اساس گزارش کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و دیوان محاسبات کشور، امسال نیز در مجموع ۱. ۵ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی به خزانه واریز نشده است. با این حساب مجموع ۲. ۲۴ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی کشور در چهار سال گذشته گم شده و دولت هم توضیحی برای چگونگی هزینه کرد آن‌ها نداده است.


تامین یارانه‌ها از دلالی ارز

همین چند ماه پیش بود که قیمت ارز در بازار ایران دچار نوسان‌های شدید شد و دولت نیز برای ایجاد ثبات در بازار اقدام قابل توجهی صورت نداد و مسوولان دولتی تنها اعلام کردند که کشور به اندازه کافی برای تامین ثبات در بازار، ارز در اختیار دارد.‌‌ همان زمان برخی از رسانه‌ها عدم اقدام جدی دولت برای کنترل بازار ارز را مرتبط با کسری بودجه دولت دانستند و خبر دادند: دولت تصمیم دارد که از طریق فروش دلار، کسری بودجه خود را تامین کند.
حال خبرگزاری مهر در گزارشی پرده از بازی دولت با ارز در بازار برداشته است. بر اساس این گزارش دولت هفت بانک کشور را موظف کرده است مبلغ مابه التفاوت قیمت ارز را به دولت باز گردانند. آن‌گونه که مهر گزارش داده است، دولت در مجموع ۲۶۳۵ میلیارد تومان از حساب هفت بانک کشور برداشت کرده است.
بانک ملی با یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بیشترین سهم را در این برداشت دولتی داشته و بعد از آن بانک خصوصی سامان با ۴۷۰ میلیارد تومان قرار دارد. همچنین بانک مرکزی، ۳۳۰ میلیارد تومان از بانک اقتصاد نوین، ۲۴۹ میلیارد تومان از بانک پاسارگارد، ۱۰۰ میلیارد تومان از بانک کارآفرین و ۶۲ میلیارد تومان از بانک سرمایه به عنوان مابه‌التفاوت قیمت ارزی برداشت کرده است.
بر اساس این گزارش، دولت این برداشت‌ها را به منظور تامین یارانه نقدی اسفندماه انجام داده است. چرا که دولت کمیته ویژه‌ای با حضور سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی، مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت، مصطفی محمد نجار وزیر کشور، حجت‌الاسلام حیدر مصلحی وزیر اطلاعات و محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی، را مامور تامین اعتبار یارانه‌های نقدی کرده است و این کمیته نیز راهکار دریافت مابه التفاوت قیمت دلار از بانک‌های داخلی را برای جبران کسری بودجه کشور به کار گرفته است.
خبرگزاری مهر مدعی شده است که بانک مرکزی این برداشت‌ها را در روز دوشنبه هفته جاری از حساب بانک‌های کشور انجام داده و رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیز همزمان با این برداشت‌ها گفته است: دولت روز پنجشنبه یارانه نقدی اسفند ماه را به حساب شهروندان واریز خواهد کرد.
دولت در شرایطی تصمیم گرفته است که یارانه نقدی شهروندان را با برداشت از حساب بانک‌های خصوصی و دولتی پرداخت کند که هنوز بسیاری از بخش‌های خصوصی و دولتی همچنان منتظر دریافت سهم خود از درآمدهای حاصل از هدفمندی قانون هدفمندی یارانه‌ها هستند و رئیس دولت نیز اعلام کرده است: یارانه‌ها را تنها به مردم پرداخت خواهد کرد.


همه اختلاس‌های سال جهاد اقتصادی

رهبر جمهوری اسلامی سال ۹۰ را سال جهاد اقتصادی نام گذاری کرد و از همه دستگاه‌های دولتی خواست که با همه تلاش خود، امکان رشد و بهبود وضعیت اقتصادی کشور را فراهم کنند. حال کارنامه یک ساله دولت جهادگر و مورد اعتماد رهبری برای قضاوت آماده است. از کارمند ساده بانک دولتی تا معاون رئیس دولت و نماینده مجلس، همه در اجرای فرمان رهبر خود کوشیده‌اند تا در سال جهاد اقتصادی، کمتر حوزه‌ای از اختلاس مصون بماند.
بانک‌های دولتی، وزارت نفت، سازمان تامین اجتماعی، شرکت بیمه ایران، اداره کل تربیت بدنی تهران، سازمان تربیت بدنی کشور، ذوب آهن اصفهان و سازمان مناطق آزاد، همه دست در دست هم کارنامه پاک‌ترین دولت را در سال جهاد اقتصادی تکمیل کرده‌اند.
حال دستاوردهای یک ساله نزدیک‌ترین دولت به رهبر جمهوری اسلامی، می‌تواند بیانگر میزان بصیرت و درک او از وضعیت کشور را نشان دهد و سال آینده را هم همچون سال گذشته و سالهای پیشین تنها نامگذاری کند و دستاورد‌هایش را به تماشا بنشیند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s