انفکاک ظریف جنبش سبز با محوریت موسوی-کروبی و جریان اصلاح طلبی با محوریت خاتمی با اقدام اخیر خاتمی

پس لرزه های رائی که جنجال آفرین شد
پس لرزه های رائی که جنجال آفرین شد
  حشمت سرمد زاده؛ جرس: اقدام سید محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران واکنش های متعددی را در میان فعالان سیاسی اصلاح طلب و جنبش سبز ایجاد کرد. رای دادن وی در حالی بود که سایت نزدیک به میر حسین موسوی روز چهارشنبه خبر داد که رهبر در حصر جنبش سبز حاضر به رای دادن نشده و انتخابات را به رسمیت نشناخته است.

سید محمد خاتمی عصر جمعه پس از مشورت با برخی مشاورانش به این جمع بندی رسید که پای صندوق رای حاضر شود و به جمهوری اسلامی رای دهد و در نهایت  در روستاي «وادان» دماوند رأي خود را به صندوق انداخت.
رسانه های نزدیک به اصولگرا در این باره نوشتند خاتمی به ویلای برادر خود علی در روستای خوش آب و هوای دماوند رفته بود که تصمیم گرفت دور از چشم ناظران رای بدهد.
کیهان و چند رسانه همسو روز بعد از انتخابات نوشتند : خاتمی با مشاهده حضور خیره کننده مردم ! پای صندوق رای حاضر شد.
خاتمی در باره شرکت در انتخابات چه گفته بود؟
خاتمی سه ماه قبل یعنی در آذر ماه گفته بود: همه نشانه ها دلالت بر این دارد که نباید در انتخابات شرکت کنیم. وی در جایی دیگر گفت: شرکت در چنین انتخاباتی معنا ندارد.
وی 28 آذر در هنگام خروج از مراسم ختم مرحوم حاج محمد خلیلی اردکانی در باره شرکت در انتخابات مجلس نهم گفته بود: موضوع ، تحریم انتخابات مطرح نیست اما برای شرکت در انتخابات بنده دیدگاههای خود را بیان کرده ام وانتظار داشتم شرایط فراهم شود که همه بتوانند در انتخابات شرکت کنند.
وی با بیان اینکه فعلا این شرایط فراهم نشده است ، افزوده بود: البته بنده از طرف کسی اظهارنظر نمی کنم فکر می کنم وقتی همه نشانه ها این است که نباید در انتخابات شرکت بکنیم بنابراین شرکت در انتخابات معنا ندارد.


موج واکنش ها

با این حال ساعاتی پس از محرز شدن اقدام وی شبکه های خبری ، رسانه ها و گروههای اجتماعی و سیاسی واکنش های متعددی به این رفتار او از خود نشان دادند.
در فیس بوک و سایت های مختلف جدال سختی بر له و علیه وی درگرفت. در آن سو و در داخل حاکمیت و نظام نیز حضور وی در انتخابات با تفاسیر متعددی روبرو شد.
در بخش بدنه اجتماعی اپوزیسیون هم حملات سختی بر علیه وی به راه افتاد و عبارات تندی در قالب یادداشت، مقاله و گزارش در مطالب سایتها دیده می شد.
در بخشی از تحلیلیهای اپوزیسیون انتقاد از خاتمی اینگونه ادامه یافت : «خاتمي قبلا از جامعه مدني مي گفت ولي تا داد مذهبي ها درمي آيد آن را به مدينه النبي تفسير مي كرد. از آزادي مطبوعات سخن گفت اما در مزار آيت الله خميني، بسيج را مهم ترين نهاد مدني در ايران ناميد. براي مرگ اسدالله لاجوردي پيام تسليت فرستاد اما در مرگ شاملو دم فرو بست و شيرين عبادي و جائزه نوبل صلح او را ناديده گرفت.
برخی دیگر از اصلاح طلبان که از رای دادن خاتمی ناخرسند بودند گفتند: پيش از اين نيز بارها او را تجربه كرده بوديم. گفته بود براي بار دوم نامزد نخواهد شد، ولي نهايتاً شد. گفته بود اگر قوانين دو قلوي اختيارات رئيس جمهور و اصلاح قانون انتخابات تصويب نشود استعفا خواهد داد، ولي نداد و يا اينكه گفته بود زير بار برگزاري انتخابات مجلس هفتم با آنهمه رد صلاحيت ها نخواهد رفت، ولي رفت
طرفداران در پاسخ به معترضان می گفتند: خاتمي از خوف اينكه مبادا راي ندادن او آب به آسياب كساني بريزد كه با تمام قوا روزنه هاي اصلاح را مسدود مي كنند، رای داد.
سایت کلمه هم نوشت: خاتمي دلواپس آرمان هاي انقلاب و جمهوريت و اصل نظام بوده و روي برگ رأي خود «جمهوري اسلامي» را نوشته است.
معدودی دیگر از مخالفان اقدام خاتمی معتقدند كه او انتخابات را تحريم كرده بود. پس به ميل خود پاي صندوق نرفته و در واقع او را شركت داده اند.


نزدیکان خاتمی چه گفتند؟

محمد علی ابطحی مشاور خاتمی در دولت اصلاحات نوشت: » من پيش بيني مي كردم كه آقاي خاتمي در انتخابات شركت مي كند و عدم شركت او را يك اشتباه استراتژيك مي پنداشتم دلايلم هم اين بود كه در اين انتخابات براي اولين بار بود كه حاكميت نه تنها اصراري بر شركت اصلاح طلبان نداشت، بلكه اصرار بر عدم شركت اصلاح طلبان و حذف نهايي اين تفكر از صحنه سياسي را خواستار بود.
وی خاطر نشان کرد: رأي دادن خاتمي اشتباه نبود. ايجاد باورهاي قبلي كه خاتمي در انتخابات شركت نمي كند اشتباه بود .
علي شكوري راد عضو جبهه مشارکت رأي دادن خاتمي را براي غالب اصلاح طلبان و سبزها غيرمنتظره توصيف كرد و نوشت: غيرمنتظره بود بخصوص براي كسي مانند من كه حداقل دوبار و آخرين بار همين دو هفته پيش حضوراً از او در اين مورد پرسش كردم و در هر دو بار ايشان تأكيد كرد كه قصد شركت در انتخابات را ندارد و البته هر دوبار هم از اينكه گفته شود او انتخابات را تحريم كرده است اظهار ناخشنودي مي كرد و پروا داشت.
زهرا اشراقي همسر محمدرضا خاتمي هم گفت: خبر بسيار سنگيني بود.



روایت یک دیدار با خاتمی
یک فعال سیاسی هوادار خاتمی در اینترنت نوشت: ساعاتي خدمت آقاي خاتمي بودم. كاملا در جريان سنگيني فضاي بوجود آمده در پي راي دادنشان بود و اين فضاي سنگين تا نزديك ترين افراد و بستگان آقاي خاتمي امتداد داشت. آقاي خاتمي اولين چيزي كه گفت «بسيار سخت بودن» تصميمي بود كه اجرا كرد.او گفت كه نسبت به تبعات عاطفي رايش آگاهي داشته و نسبت به آن احساس مسئوليت سنگين می کند.


بیانیه خاتمی

کار به قدری بالا گرفت که سید محمد خاتمی بیانیه ای برای رفع شبهات صادر کرد. این در حالی بود که پیروان وی قبل از صدور بیانیه او دلایل حضور وی در انتخابات را تئوریزه کرده و تلاش کردند مخالفان خاتمی را متقاعد کنند که وی مجبور بوده دست به چنین اقدامی بزند.
در بیانیه خاتمی آمده بود : با وجود سختي و پيچيدگي اين مسئله انتظار ندارم همه از توضيحات من قانع شوند.
وی افزود : اقدام من از منش و بينش سياسي و فكري من و آن چه به آن باور دارم و پايبندم ريشه مي گيرد. من از موضع اصلاحات و در جهت نگاه داشت روزنه هاي اصلاح طلبي كه آن را مهم ترين و بلكه تنها راه سربلندي كشور و دست يابي به آرمان هاي اصيل انقلاب و تامين حقوق مردم و مصالح ملت مي دانم و نيز براي دفع مخاطرات و تهديدهاي دروني و بيروني اقدام كرده ام. هدف ممكن و مطلوب، بازگرداندن امور به موقعيتي است كه در آن مصلحت كشور و خواست هاي اساسي و تاريخي مردم اصل قرار گيرد. من براساس راهبرد اصلاح طلبانه به آشتي ملي و بازگشت به آرمان هاي اصيل انقلاب و قانون اساسي و ايجاد فضاي همدلي و مشاركت همگان دعوت كرده و مي كنم و انتظار داشته و دارم كه همه با نگاه به آينده روند تازه اي را در كشور آغاز كنند.
خاتمی افزود: در مورد انتخابات، مشاركت فعال و معرفي نامزد طبعا در گرو وجود شرايط مناسب است. مصالح بزرگ تر كشور و اصلاحات مقدم بر ملاحظات شخصي است و اقتضائات خاص خود را دارد. تعيين استراتژي عدم معرفي نامزد و ارائه ليست هيچگاه به معني تحريم انتخابات نبود و مي بايست اين امر را در عمل اثبات كنيم تا با گرفتن هرگونه بهانه اي از بدخواهان روزنه اي براي امكان مفاهمه بيشتر با تكيه بر حقوق و مصلحت مردم و پيشرفت واقعي كشور باز شود.


انفکاک ظریف جنبش سبز و جریان اصلاح طلبی ؟

یک تحلیلگر سیاسی در تهران گفت: اقدام خاتمی مرز بندی ظریفی میان جریان اصلاح طلبی دوم خرداد به رهبری خاتمی و جنبش سبز که رهبران آن در حصر هستند ایجاد کرد.
بر اساس این تحلیل خاتمی به ندرت از عبارت جنبش سبز استفاده کرده و در بسیاری از موارد حتی در آخرین بیانیه خود اشاره ای به این عبارت نکرده و همچنان بر جریان اصلاح طلبی برخاسته از 8 سال دولت اصلاحات اصرار می ورزد.
این تحلیلگر افزود: به نظر می رسد جنبش سبز ظرفیت به مراتب اعم تری نسبت به جریان اصلاح طلبی که حالت اخص دارد پیدا کرده است که آشتی ناپذیری موسوی و کروبی و تمایل به سازش با نظام ازسوی خاتمی و جریان اصلاح طلبی وجه بارز و ظریف آن است .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s