ناگفته‌های هاشمی از سنگ‌اندازی‌های خامنه‌ای

روز: اکبر هاشمی رفسنجانی همزمان با پایان دوره فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، به بیان ناگفته هایی از عملکرد سال های اخیر این مجمع، سنگ اندازی های رهبر جمهوری اسلامی در کار آن و دلایل شرکت نکردن محمود احمدی نژاد در جلسات شورای مجمع تشخیص مصلحت پرداخت.

او این سخنان را در گفت و گویی اختصاصی با سایت دی پرس بیان کرد. دوره فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام روز شنبه هفته جاری به پایان رسید و بسیاری از ناظران و فعالان سیاسی در داخل ایران پیش‌بینی می کنند که در دوره جدید فعالیت آن، آیت الله خامنه ای فرد دیگری به جز اکبر هاشمی رفسنجانی را به عنوان رئیس انتخاب خواهد کرد.

در چنین شرایطی، رئیس 22 سال اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیان یک مثال از دخالت های رهبر جمهوری اسلامی در انجام وظایف این مجمع، به مخالفت آیت الله خامنه ای با استفاده مجمع تشخیص از امکانات حقوقی خود برای نظارت بر اجرای سیاست های کلی کشور اشاره کرده است.

هاشمی توضیح بیشتری درباره این ابزار حقوقی نداده اما گفته آیت الله خامنه ای بعد از چند سال، از بازگشت دادن آیین نامه نظارتی مجمع تشخیص مصلحت نظام که برای انجام برخی اصلاحات به نزد او فرستاده شده بود، خودداری کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تصویب آیین نامه نظارتی این مجمع بر سیاست های کلی کشور در زمان دولت محمد خاتمی، گفته است: «باید آیین‌نامه را بنویسیم و به تأیید رهبری برسد. البته در این دولت [احمدی نژاد] كه دیدیم در حد قبلی هم اجرا نمی‌كند، در آیین‌نامه اصلاحاتی انجام دادیم و خدمت رهبری فرستادیم، چون شخص رهبری خواستند این كار را انجام دهیم.»

هاشمی سپس به حمایت آیت الله خامنه ای از دولت محمود احمدی نژاد اشاره کرده و افزوده: «احساس ایشان این بود كه این دولت مخالف زیاد دارد و عملاً دعوا می‌شود و عمل نمی‌كند. آیین‌نامه را اصلاح كردیم و فرستادیم، ولی حدود دو، سه سال است كه برنگشته است و عملاً دست ما بسته است. راه دیگری وجود داشت خواستیم از آن استفاده كنیم ولی رهبری موافقت نكردند.»

او همچنین از مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با اطلاع رسانی مجمع تشخیص مصلحت نظام به افکار عمومی درباره تخلفات دولت خبر داده: «ما می‌توانستیم افكار عمومی را در جریان فعالیت‌های نظارتی مجمع قرار دهیم. در كمیسیون نظارت موارد تخلف مشخص می‌شود. اگر كمیسیون نظارت تخلفی را كشف كرد و در جلسه رسمی مجمع هم موافقت شد، می‌توانستیم به افكار عمومی اطلاع بدهیم. حتی آقای درّی نجف آبادی را مدتی به عنوان سخنگوی كمیسیون نظارت تعیین كردیم و ایشان یكی دو مصاحبه انجام داد، ولی برای ادامه كار موافقت نشد. چون گفتند مصاحبه‌ها كار دولت را مشكل می‌كند.»

سخنان هاشمی رفسنجانی درباره مخالفت آیت الله خامنه ای با نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بر عملکرد احمدی نژاد، در حالی عنوان می شود که او در بخش دیگری از همین مصاحبه بر تصویب آیین نامه نظارتی مجمع، با نظر مثبت رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرده است: «موضوع دیگری نیز در این دوره مطرح شد كه جزو وظایف ذاتی مجمع نیست و وظیفه خود رهبری است و آن نظارت بر اجرای سیاست‌های كلی است. چون در قانون اساسی آمده كه ایشان باید با مشورت مجمع، سیاست‌ها را آماده و ابلاغ كنند و دوم اینكه خودشان بر حسن اجرای این سیاست‌ها نظارت داشته باشند. ایشان هوشمندانه مورد دوم یعنی نظارت را به مجمع محول كردند. چون اگر می‌خواستند خودشان نظارت كنند، مشكلاتی داشت.»

او گفته که «ایشان [خامنه ای] بایستی این كار را به دستگاهی محول می‌كردند» و افزوده: «چون مجمع خودش مصوبات و سیاست‌ها را تنظیم و تدوین كرده و عقبه و مدارك و مستنداتش را دارد، به مجمع محول كردند و گفتند كه مجمع نظارت كند.»

 

تداخل با هیات عالی حل اختلاف

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، بازوی مشورتی رهبر جمهوری اسلامی محسوب می شود که وظیفه حل اختلاف میان شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی و نیز سیاستگذاری های کلان کشور را بر عهده دارد.

این مجمع وظیفه رفع اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان قانون اساسی را هم بر عهده دارد و آیت الله خامنه ای نظارت بر عملکرد قوای سه گانه را نیز به آن تفویض کرده است هرچند حل اختلافات میان قوا بر عهده مجمع تشخیص نیست.

با وجود چنین وظایفی، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در مرداد ماه سال جاری، با استناد به اصل ۱۱۰ قانون اساسی، هیاتی با عنوان هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه به ریاست محمود هاشمی شاهرودی، رئیس سابق قوه قضائیه و عضو فقهای شورای نگهبان تشکیل داد.

آیت الله خامنه ای در حکم خود این هیات را موظف به بررسی و ارائه نظرات مشورتی در موارد حل اختلاف و تنظیم روابط سه قوه کرد.

هاشمی رفسنجانی در قسمت دیگری از مصاحبه خود و در پاسخ به پرسشی درباره تداخل وظایف هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه با مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است: «القای چنین تفكری یا غرض‌های سیاسی دارد یا بی‌اطلاعی. این موضوع اصلاً ربطی به مجمع نداشت و ندارد. این جزوی از وظایف خاص رهبری است. در اصل 110 قانون اساسی كه كامل آن را می‌توانید بنویسید، مشخصاً لفظ ولایت مطلقه رهبری، تنها در همانجا آمده است كه ایشان باید بین سه قوه هماهنگی ایجاد كنند. این كار به عهده ایشان است. قبلاً به عهده رئیس جمهور بود.»

او افزوده: «[این مسئله] در بازنگری قانون اساسی به رهبری محول شد و ولایت مطلقه را آنجا آوردند و گفتند كه ایشان باید هماهنگی ایجاد كنند. مدتی هم ایشان این كار را می‌كردند. زحمت هم داشت. جلسه می‌گذارند و سران را دعوت می‌كنند، پیغام می‌دهند گاهی مؤثر است و مانع دعوای مجلس و دولت و قوه قضائیه می‌شود. ولی اخیراً چون اختلافات خیلی زیاد شده بود، نخواستند این مقدار وقت صرف این كار كنند، باید به یك مركزی محول می‌كردند. آنجا هم مجمع نبود. چون رفع اختلاف بین سه قوه جزو مسئولیت‌های ما نیست.»

 

کنایه به احمدی نژاد

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به عدم شرکت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور در جلسات شورای این مجمع نیز اشاره کرده و دلایل آن را توضیح داده است.

به گفته هاشمی رفسنجانی، احمدی نژاد در «تمام این شش – هفت سال»، تنها در «دو سه جلسه» مجمع تشخیص مصلحت شرکت کرده است.

بر اساس قانون اساسی و حکم رهبر جمهوری اسلامی، مقام ریاست جمهوری از اعضای حقوقی عضو در مجمع تشخیص مصلحت نظام است اما محمود احمدی نژاد به دلیل آنچه توسط نزدیکان و مشاورانش اختلافات جدی با هاشمی رفسنجانی عنوان شده، کمتر در جلسات آن شرکت کرده است.

این مسئله حتی باعث اعتراض اصولگرایان و برخی مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی شده اما رئیس دولت کماکان بی توجه به این انتقادات، از حضور در جلسات مجمع تشخیص خودداری می کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با کنایه نسبت به احمدی نژاد گفته است: » همان‌گونه كه قبلاً گفتم در مجمع یك فضای كاملاً آزاد برای بحث و استدلال وجود دارد. چون رسانه‌ها حضور ندارند و هر كس هر چه می‌خواهد بحث می‌كند، جواب می‌دهند و استدلال می‌آورند، انتقاد می‌كنند و بعد رأی‌گیری می‌كنیم. تفاوتی بین اعضا و سران قوا از این جهت نیست. ایشان جلسات دیگری كه دارد، رئیس است و كمی كه بحث می‌شود، تصمیم می‌گیرد اما اینجا این‌‌گونه نیست.»

او با بیان اینکه به عنوان رئیس مجمع، بحث های آن را آزاد می گذارد، افزوده: «فضای جلسه كاملاً برای رأی دادن آزاد است. خیلی موارد هست كه برخلاف نظر من رأی داده می‌شود. پیشنهاد می‌دهم و گاهی پیشنهاد من هم قبول نمی‌شود. به كسی برنمی‌خورد. اینكه شما گفتید من از خود آقای احمدی‌نژاد نشنیده‌ام. ولی آقای عسگراولادی در دیداری از ایشان شنیده كه گفته من در مجمع بحث می‌كنم، به آن توجهی نمی‌شود. آقای عسگراولادی گفته بود كه اینجا با جاهای دیگر فرق می‌كند و مثل دولت یا شورای اقتصاد یا امثال اینها نیست. در اینجا شخصیت‌های صاحب نظری نشسته‌اند و نظر دارند و باید هم رأی اكثریت باشد. نباید به كسی بر بخورد كه حرفش رأی نیاورده است.»

هاشمی رفسنجانی در عین حال گفته: «البته این را شنیده‌ام و خیلی مطمئن نیستم كه این باشد.»

طبق قانون، ترکیب اعضا و رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام باید طی روزهای آینده توسط آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی تعیین و معرفی شود.

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s