انتخابات بی رونق در زمستان اقتدارگرایان

گزارش ندای سبز آزادی از حضور کم رنگ مردم

ندای سبز آزادی: در حالی که از هفته ها قبل دستگاه تبلیغاتی حکومت با «حساس» خواندن انتخابات این دوره خواستار مشارکت فعال مردم شده بود، مشاهدات عینی از سطح شهرهای کشور حاکی از بی رغبتی مردم به شرکت در این انتخابات است.

ntkhbt1.jpg

گزارش های لحظه به لحظه برخی رسانه ها از حوزه های مختلف اخذ رای در تهران و شهرستان ها و مشاهدات خبرنگاران ما از سطح شهرها و هچنین تصاویری که از سوی خبرگزاری های دولتی منتشر شده، نشان از خلوت بودن بیش از اندازه حوزه های اخذ رای دارد.

خلوتی خیابانهای تهران  و حوزه های اخذ رای در حدی است که در سایت های دولتی هم نمود پیدا کرده است. این در حالی است که بر اساس آمار وزارت کشور پنج میلیون و ۴۰۰ هزار نفر واجد شرایط رأی در استان تهران هستند.

ntkhbt2.jpg

اما خبرنگاران صداو سیما این بار فعالانه تر از قبل مدعی هستند که نه تنها مشارکت بسیار گسترده بوده است بلکه مردم پیش از ساعت هشت صبح در برابر شعبه های اخذ رای صف کشیده و تجمع کرده بودند تا بتوانند به درخواست رهبری مبنی بر «رای دادن اول وقت» جامه عمل بپوشانند.

از سوی دیگر در اولین ساعات صبح امروز وزارت کشور اعلام کرد که برای رای دادن نه تنها نیازی به کارت ملی نیست بلکه مردم می توانند حتی با شناسنامه بدون عکس هم رای دهند!

این ادعا در حالی مطرح می شود که آیت الله خامنه ای این درخواست را صبح امروز در زمانی که رایش را به صندوق می انداخت، عنوان کرد، وقتی گفت:  انتخابات وظیفه و حق شهروندان است و «مثل نماز، هر چه به اول وقت نزدیکتر باشد، فضیلت آن بیشتر است».

ntkhbt3.jpg

رهبرجمهوری اسلامی که تاکنون تحریم ها را بی نتیجه دانسته و اعتقاد داشت که شرایط کشور بسیار عادی است، اما صبح امروز با » حساس تر» خواندن این انتخابات نسبت به دوره های پیش، گفت که «تحریم ها و تهدیدهای زبانی» علیه جمهوری اسلامی زیادتر شده است.

خامنه ای در مورد اهمیت این دوره از انتخابات گفت که به دلیل «شرایط» موجود در کشور، اهمیت این دوره از انتخابات زیاد است.

باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به سیمای جمهوری اسلامی نیز در گزارشی که تنها در این سایت منتشر شده است، خبر از تجمع شب گذشته عده ای از دانشجویان در برابر حسینیه ارشاد داده است.

این سایت ادعا کرده است که این تجمع نمادین به منظور نشان دادن اشتیاق به اطاعت از کلام رهبری صورت گرفت که رای خود را پس از رای رهبری به صندوق بیندازند!

ntkhbt5.jpg

انتخابات ناسالم و تحریم های گسترده

انتخابات نمایشی امروز درحالی برگزار می شود که قریب به اتفاق اصلاح طلبان، حامیان جنبش سبز، اپوزیسیون ملتزم به قانون اساسی در داخل کشور، منتقدان جمهوری اسلامی و مخالفان نظام در خارج ، جملگی تاکید کرده اند که در انتخابات شرکت نخواهند کرد یا آن را تحریم می کنند. این وضع، به شکلی قابل پیش بینی از نگاه تحلیل گران، مشارکت مردم در انتخابات را خود به خود به حداقل و کمتر از دوره های پیشین رسانده و خواهد رساند.

انتخابات همچنین در حالی برگزار می شود که رهبر جمهوری اسلامی چند هفته پیش «پیش بینی» کرد که «به حول و قوه الهی» میزان مشارکت در آن بسیار زیاد و حضور مردم پرشورتر از همیشه خواهد بود. آیت الله خامنه ای همچنین سه روز پیش از مردم خواست با مشارکت گسترده «سیلی» به صورت دشمنان نظام بزنند. وی این انتخابات را مهمتر از انتخابات های پیشین خواند. چیزی که به عقیده ناظران، ریشه در وضع سیاسی-اجتماعی ایران پس از کودتای انتخاباتی ۱۳۸۸ دارد.

بسیاری از نهادهای مستقل و ناظر حقوق بشری تاکید کرده اند که انتخابات امروز در روندی ناسالم و غیرآزاد برگزار می شود و طبیعتا نتایج آن را نیز «رسمی» و غیرقابل قبول خوانده اند.

چالش امنیتی

هر چند آیت الله خامنه ای و مقامات سپاه پاسداران از ماه ها پیش تلاش داشت که وانمود کند انتخابات پیش رو یک چالش امنیتی برای نظام است، اماچند روز مانده به برگزاری انتخابات رویکرد مسئولان تغییر کرده تاکید می کنند که همه چیز بشدت آرام است و کشور در «امن ترین» شرایط خود پس از انقلاب اسلامی به سر می برد.

پیش از این یکی از نمایندگان ولی فقیه در دانشگاه ها از شناسایی ده ها تیم » ترور» خبر داده بود که از مرزهای شرقی وارد کشور شده اند.

صبح امروز نیز رئیس کمیته امنیتی، انتظامی ستاد انتخابات استان تهران ادعا کرد که دشمن می خواسته با  بمب‌گذاری و تهدیدات تروریستی انتخابات را تحت الشعاع قرار دهد. وی مدعی شده است که  تمام افرادی که با عوامل خارجی در ارتباط بوده‌اند، از طریق ارتباطات مجازی شناسایی شده‌اند؛ تاکنون ده نفر از کسانی که از خارج کشور به استان تهران وارد شده‌اند، دستگیر شده و در بازداشگاه هستند.

بر اساس گزارش های منتشر شده بیش از ۸۵ هزار نیروی بسیجی در کنار ماموران انتظامی برای امنیت شعبه های اخذ رای به کار گرفته شده اند و در این میان فقط ۱۵ هزار نفر به امنیت تهران اختصاص یافته است که نشان از اهمیت این حوزه انتخابیه برای مسئولان کشور است.

از سوی دیگر در انتخابات امسال در اقدامی بی سابقه بیلبوردهایی در سطح شهر نصب شده بود که پیام هشدار به مردم داده بود، در صورت عدم مشارکت یا مشارکت زیر ۵۰ درصد، کشورهای غربی به ایران حمله خواهد کرد!

برخی از خبرنگاران ندای سبز نیز گزارش داده اند که پیامک هایی از شماره های دولتی دریافت کرده اند که به آنها هشدار داده است که عدم شرکت در انتخابات به منزله فراهم کردن زمینه حضور بیگانگان در کشور است.

خبرنگاران خارجی

در حالی که در آستانه انتخابات موج جدیدی از دستگیری خبرنگاران آغاز شد و روزنامه نگاران جوانی که هیچگونه سابقه فعالیا سیاسی نداشتند، دستگیر شدند، رسانه های حکومتی با اشتیاق خبر از حضور ۳۵۰ نماینده خبری ۱۷۴ رسانه بین المللی داده اند.

این در حالی است که همواره گزارش رسانه های خارجی بی اهمیت، مغرضانه و جهت دار ذکر شده است.

هر چند محمد جواد آقا جری مدیر رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد گفته بود که به خبرنگاران رسانه‌های کشورهای آلمان، اتریش، اسپانیا، آمریکا، اکراین، ایتالیا، برزیل، بلژیک، ترکیه، جمهوری چک، روسیه، ژاپن، فرانسه، فنلاند، قطر، کانادا، کره جنوبی، کلمبیا، لبنان و ونزوئلا برای ورود به کشور ویزا داده شده است، اما مسئول بخش ایران گزارشگران بدون مرز خبر داد که بسیاری از خبرنگاران خارجی، با این که درخواست ویزای خود را از هفته‌ها پیش به سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی داده بودند، برای ورود به ایران و پوشش خبری انتخابات ویزا دریافت نکرده‌اند.

گزارشگران بدون مرز همچنین تاکید کرده است که سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی حاضر نشده‌اند دلیل عدم صدور ویزا را به خبرنگاران خارجی توضیح بدهند. اما عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از خبرنگاران رسانه‌های خارجی حاضر در ایران خواسته است: «در پوشش اخبار انتخابات مجلس شورای اسلامی امانت‌داری کرده و واقعیات را آن‌طور که هست به افکار عمومی جهان منعکس کنند

 

امکان برگزاری انتخابات آزاد نیست

گزارش‌گران بدون مرز، یک روز پیش از انتخابات با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد:“بازداشت‌های خودسرانه‌ حرفه‌کاران رسانه‌ها، توقیف مطبوعات، مسدودسازی سایت‌های اطلاع‌رسانی، ارسال پارازیت بر روی امواج رسانه‌های ماهواره‌ای و سرکوب نظرات انتقادی، برگزاری انتخابات آزاد را ناممکن می‌کند.”

به گزارش سازمان گزارشگران بدون‌مرز، ۴۸ میلیون ایرانی واجد شرایط رای‌دهی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی از اطلاع‌رسانی مستقل و لازم برای انتخاب کردن محروم شده‌اند.

در این گزارش به سانسور و فشار بر رسا‌نه‌های دولتی و نزدیک به قدرت برای انتشار اخبار و گزارش‌های گزینش شده درباره انتخابات اشاره شده و آمده است: « به همه رسانه‌ها دستور داده شد که نه تنها باید از انتشار برخی مطالب مثل فراخوان به شرکت نکردن در انتخابات خودداری کنند، بلکه باید از «پیروزی بزرگ مردم در انتخابات» نیز بنویسند. در روزهای اخیر باز هم مقامات قضایی به مسئولان رسانه‌ها تلفن ‌‌زدند و این بار، تیتر‌های روزنامه را در باره‌ی انتخابات دیکته کردند.»

بر اساس گزارش ها و آمار موجود دست کم ۴۸ روزنامه نگار و وبلاگ نویس پس از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری در زندان بسر می بردند.

ارامنه ؛ فقط یک نامزد

بر اساس آماری که از سوی وزارت کشور و شورای نگهبان اعلام شد: از مجموع ۵۶۸۲ هزار نفر که برای انتخابات ثبت نام کرده بودند؛ ۴۸۷۶ هزار نفر صلاحیت شان احراز و از این مجموع ۳۴۶۷ نفر مورد تایید واقع شدند که عده‌ای پس از تایید صلاحیت انصراف دادند که از ۵۳۸۲‌، ۱۱۳۰ نفر صلاحیت آنها مورد تایید واقع نشد.

 

بر این اساس بیش از ۷۰ درصد از کسانی که ثبت نام کرده بودند در انتخابات صلاحیتشان تایید شده و تنها ۲۳ درصد رد صلاحیت شده‌اند.

در این میان سی نمانیده فعلی مجلس و بسیاری از همراهان احمدی نژاد که در سمت های بالایی مشغول به کار هستند نتوانستند از فیلتر شورای نگهبان یا وزرات کشور بگذرند. سخنگوی وزارت کشور مدعی شده بود که سه نفر از نمایندگان رد صلاحیت شده، در ارتباط با پرونده اختلاس بوده اند.

میزان رد صلاحیت ها و انصراف کاندیداها در حدی بود که برای جمعیت ارامنه کشور، تنها یک نامزد برای این حوزه در صحنه انتخابات نهم باقی مانده است.

ntkhbt6.jpg

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s