حرکت خودجوش مردم در آگاهی رسانی / نهضت شعارنویسی بار دیگر به ابزار انتقال پیام جنبش سبز مردمی تبدیل شده

* نهضت شعارنویسی بر دیوار، اتوبوس و معابر ..بار دیگر به ابزار انتقال پیام جنبش سبز مردمی تبدیل شده است تا در فضای سانسور تهدید و ارعاب که حاکمیت راه هر گونه اعتراض مسالمت آمیز و اطلاع رسانی قانونی و مشروع را از منتقدان به خود سلب کرده است، جنبش شهروندی مسیر خود را همچون دو سال گذشته با فعال کردن نهضت شعارنویسی دنبال کند و با اعلام پاسخ منفی به انتخابات نمایشی روز جمعه در جهت بسط آگاهی در جامعه و افشای ماهیت نمایش انتخاباتی آینده گام بردارد

آن سوی تبلیغات سرد نمایشی در سطح شهر برای انتخابات فرمایشی روز جمعه ، نمایشی واقعی از تبلیغاتی به چشم می خورد که از دعوت مردمی برای عدم شرکت در نمایش انتخابات حکایت دارد.

دیوارنویسی های خودجوش مردمی که از ماه ها قبل با موضوع انتخابات آغاز شده بود،با نزدیک شدن به روز انتخابات نمایشی گسترش یافته و این روزها دیوارهای شهر نیز زبان به عدم حضور باز کرده و رنگ قهر به خود گرفته اند. تلاشی مردمی که عوامل حکومت را هم به تکاپو انداخت تا بیشتر از آنکه در تدارک برای تبلیغات خود باشد ، درصدد پاکسازی تبلیغات خودجوش مردمی برآید.

 

گزارش کلمه از سطح شهر حاکی است ، نهضت شعارنویسی بر دیوار، اتوبوس و معابر ..بار دیگر به ابزار انتقال پیام جنبش سبز مردمی تبدیل شده است تا در فضای سانسور تهدید و ارعاب که حاکمیت راه هر گونه اعتراض مسالمت آمیز و اطلاع رسانی قانونی و مشروع را از منتقدان به خود سلب کرده است، جنبش شهروندی مسیر خود را همچون دو سال گذشته با فعال کردن نهضت شعارنویسی دنبال کند و با اعلام پاسخ منفی به انتخابات نمایشی روز جمعه در جهت بسط آگاهی در جامعه و افشای ماهیت نمایش انتخاباتی آینده گام بردارد.

 

حکومتی ها هم دست به ماژیک سبز شدند

شهروندان در اقدامی خودجوش مسیر آگاهی ، تبادل اخبار و اطلاعات برای انتخابات نمایشی اسفند ماه را در سطحی گسترده با فریاد کردن شعارهایی چون ” تحریم انتخابات ” ،” شرکت در انتخابات خیانت است به ملت ” ، ” نه به انتصابات ” ، ” موسوی و کروبی آزاد باید گردند” ، ” تحریم انتخابات وظیفه ملی ” ، ” نه به انتخابات فرمایشی ” ، انتخابات را تحریم می کنیم” بر در و دیوار شهر در پی گرفته است.

 

اقدامی که باعث شده تا عوامل حکومتی هم در این ایام بیشتر از آنکه دستی به فضای یخ زده تبلیغات انتخاباتی خود در سطح شهر بزنند ، تلاش شان معطوف به پاکسازی دیوارنویسی ها شود که بواسطه آن حالا علاوه بر اسپری و رنگ ، دست به ماژیک و قلم شده اند و ” تحریم های ” انتخابات را به ” تکریم ” انتخابات تغییر می دهند و درود های حک شده بر رهبران سبز را با ” مرگ ” بدل می کنند و به جای پر کردن تابلوهای خالی مانده از تبلیغات انتخاباتی در سطح شهر، دیوار نویسی می کنند.

 

 

تابلوهای سفید و خالی ازتبلیغ در سطح شهر

تبیلغات انتخاباتی که از هفته قبل با اعلام رسمی و رسانه ای آغاز شد و پایاین یافت ،هم چون سالهای گذشته رونق نداشت و به نظر می رسد حکومت برای این دوره از انتخابات فرمایشی حتی بی خیال از حفظ ظاهری تبلیغات انتخابات شده و ابایی ندارد از اعلام اینکه حسابی روی رای مردم باز نکرده است.انتخاباتی که برگزاری آن به دنبال اعلام عدم حضور اصلاح طلبان و منتقدان اصلی و هم چنین جنبش سبز با نگرانی مقامات مختلف حکومتی برای برپایی آن همراه شده است که از مدت ها قبل آن را از پرچالش ترین انتخابات خوانده اند.

 

به گونه ای که علاوه بر خالی ماندن بسیاری از تابلوهای نصب شده برای تبلیغات انتخاباتی، بر خلاف انتخابات دوره های گذشته از یک سو تعداد ستادهای برپاشده انتخاباتی کاندیدا محدود و از سویی رفت و آمد و تبلیغات در همین معدود ستادها از شور و هیجان و تبلیغات گسترده برخوردار نبود و اگر تابلو و بنر تبلیغاتی سر در آنها نبود،کسی از برپایی آن اطلاع نمی یافت.

 

هم چنین افرادی که در برخی مسیرهای و معابر اصلی برای تبلیغات انتخاباتی جذب شده معدود و انگشت شمار بوده و همین تعداد نیز با وجود آنکه در میان جمعیت در حال عبور با ذکر اسم کاندیداها درخواست دریافت تبلیغات را می کردند که با بی توجهی و سردی مردم مواجه می شدند.

 

مشارکت سیاسی مردم در آگاهی بخشی

آن سوی این بی رونقی و سردی انتخابات نمایشی ، تحرک خودجوش مردمی برپا بوده و هست .تحرکی که بی توجه به هشدارهای مقامات حکومتی که “انتشار هرگونه محتوا با هدف ترغیب و تشویق مردم به تحریم و یا کاهش مشارکت در انتخابات” را جرم خوانده در مسیر آگاه بخشی برای انتخابات فرمایشی گام برداشته اند.

 

هشدارهایی که به همراه اعمال محدودیت های فراوان ، مثل همیشه باعث خلاقیت و گشودن روزنه های جدید از سوی مردم شده است که در این دوره از انتخابات فرمایشی و نمایشی،نیز مشارکت سیاسی خود در جهت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به دیگر هموطنان را قطع نکرده و از مسیرها و طرق مختلف یکدیگر را دعوت به عدم حضور در انتخابات می کنند.

 

این در راستای توصیه هایی است که میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران جنبش سبز انتخابات مجلس را “فرمایشی” خوانده و شرکت در آن را رد کرده اند.شورای هماهنگی راه سبز امید نیز انتخابات مجلس آینده را “غیر قانونی و ناعادلانه” اعلام کرده و شرکت در این “نمایش انتخاباتی را مغایر با مصالح ملت و کشور” ‌دانسته و خواستار خانه نشینی مردم در روز برگزاری انتخابات شده است.

 

این شورا در آستانه آغاز ثبت نام از نامزدهای نمایندگی نهمین دوره مجلس در بیانیه ای اعلام کرد: اینک آشکار شده که قصد حاکمیت از برگزاری انتخابات مجلس نهم نه فراهم آوردن بستری برای مشارکت واقعی مردم در سرنوشت خویش و راهیابی نمایندگان واقعی مردم به مجلس، بلکه نمایشی تبلیغاتی برای ادعای حاکمیت مردم سالاری است. هرگونه بازیگری و ایفای نقش در این نمایش به معنای مشارکت در بی اعتنایی آشکار به مبارزه قهرمانانه ملت برای برخورداری از حق انتخابات آزاد و منصفانه وهزینه‌های سنگینی است که در این راه متحمل شده است.”

 

این شورا هم چنین فعالان سبز را به آگاهی بخشی به اقشار مختلف جامعه در باره ماهیت نمایش انتخاباتی مجلس نهم در هر جمع و نهاد و محفل و منطقه و محله‌ای فرا‌خواند.

سیدمحمد خاتمی در همین زمینه گفته است:اصلاح طلبان نمی توانند و نباید در انتخابات نامزد و فهرستی داشته باشند و شرکت در “چنین انتخاباتی بی معنا”ست.

 

هم چنین جمعی از زندانیان سیاسی داخل زندان ،احزاب مشارکت اسلامی ، سازمان مجاهدین ، نهضت آزادی ایران، شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و نمایندگان ادوار مجلس در خارج از کشور ،جمعی از زنان اصلاح طلب، شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد شخصیت های مختلف و …به شکل جداگانه از عدم حضور و مشارکت در انتخابات این دوره سخن گفته اند.

سرویس اجتماعی کلمه_ زهره نقیبی

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s