همه آزاد مردان از تحریم می گویند. چه کسی در انتخابات شرکت می‌کند؟

ندای سبز آزادی – کیان – جمعه ی پیش رو قرار است با اسم انتخابات، نمایشی در ایران برگزار شود که نتیجه اش را برای نخستین بار تریبون های اقتدارگرا از حالا پیش بینی کرده اند: مشارکت بی سابقه و کم نظیر و حماسی مردم ایران! همان «پیش بینی»ای که چند هفته پیش رهبر جمهوری اسلامی اعلام کرد «به حول و قوه الهی» در ۱۲ اسفند محقق خواهد شد. حالا بلندگوهای تبلیغاتی انتخاباتی با مشارکت بیش از ۶۰ درصد مردم را کلید زده اند!
ولی واقعا چه کسی در انتخابات شرکت خواهد کرد؟ جریان های اصول گرا و محافظه کاران و اقتدارگرایانی که در انتخابات فعال شده اند (باندهای قدرت در جمهوری اسلامی) چقدر پایگاه اجتماعی دارند و نماینده کدام لایه های اجتماعی هستند؟ این درحالی است که بسیاری از شخصیت های حقیقی و حقوقی سیاسی در ایران بر عدم شرکت خود و تحریم انتخابات، مهر تاکید زده اند. شخصیت های حقیقی و حقوقی ای که حامیان اجتماعی ویژه و معنادار خود را دارند.

2nh.png

«نه» زندانیان سیاسی به انتخابات دروغین

انتخابات نمایشی و فرمایشی در حالی برگزار خواهد شد که ۳۹ زندانی سیاسی و مطبوعاتی از درون زندان های جمهوری اسلامی در موردش تاکید کردند: «گرم کردن تنور این انتخابات به هر شکل و بای نحو کان، کمک به استبداد و در تقابل با آرمان محوری استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی و نیز در تقابل با تحقق دمکراسی و تضمین حقوق بشر در کشور عزیزمان ایران است.»

در بیانیه‌ای که محسن میردامادی (دبیرکل جبهه مشارکت)، مصطفی تاج‌زاده (عضو ارشد جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی)، بهزاد نبوی (عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی)، علیرضا رجایی (عضو ارشد شورای فعالان ملی مذهبی)، و برخی دیگر از فعالان سیاسی و مطبوعاتی و دانشجویی برجسته‌ (ازجمله محسن امین‌زاده، عیسی سحرخیز، داوود سلیمانی، کیوان صمیمی، امیر خرم، فیض‌الله عرب‌سرخی، بهمن احمدی امویی، ابوالفضل قدیانی، و عبدالله مومنی) پایین آن امضا گذاشته بودند، تاکید شده بود: «شرایط غیرآزاد و ناعادلانه تحمیل شده بر این انتخابات، تردیدی باقی نمی گذارد که نامزد شدن در آن تنها و تنها، مشروعیت دادن به انتخاباتی رسوا و نمایشی و کمک به تقویت و تحکیم پایه های استبداد و خودکامگی و پشت کردن به آرمان های دمکراتیک و ضداستبدادی انقلاب اسلامی و نادیده انگاشتن فداکاری‌های بی دریغ مردم در راه آزادی و کرامت انسانی در جنبش اجتماعی پدید آمده از بطن انتخابات سال ۸۸ است.»

۳۹ زندانی سیاسی یاد شده با اشاره به «انسداد کامل سیاسی» در ایران و «فضای سنگین امنیتی و نظامی حاکم بر انتخابات»، و فقدان «کمترین نشانه ای از آزادی بیان، فعالیت آزادانه مطبوعات، احزاب و سایر نهادهای مدنی»، تصریح کرده بودند که «امروز جامعه ما در عمل شاهد یک حکومت نظامی اعلام نشده است و تجربه همه کشورها و همچنین یک صد سال گذشته کشور ما نشان می دهد انتخاباتی که تحت سیطره نظامیان و نیروهای امنیتی برگزار شود، انتخاباتی صرفا فرمایشی است که تکلیف و ترکیب کرسی های آن از قبل تعیین شده است . چنین انتخاباتی هیچ شباهتی با انتخابات مطرح شده در قانون اساسی کشور که هدف آن اعمال حاکمیت مردم است ندارد و در هیچ کجای دنیا هم چنین انتخاباتی آزاد، سالم و مبین حاکمیت ملی تلقی نمی شود .»
امضاکنندگان این بیانیه که در ادوار مختلف انتخابات در ایران، (جز انتخابات مجلس هفتم و هشتم) نامزد انتخابات بوده یا ازجمله مهمترین مبلغان ضرورت حضور در رقابت‌های انتخاباتی محسوب شده‌اند، بر «ساختگی و فرمایشی» بودن انتخابات مجلس نهم تاکید کردند. برخی از امضاء‌کنندگان بیانیه روانه انفرادی و بازجویی شدند، برای برخی پرونده اتهامی و دادگاه جدید تشکیل شد، و تضییقات در امکانات محدود آنان در زندان شدت یافت.

«نه» رهبران جنبش سبز و اصلاحات به انتخابات ۱۲ اسفند

صرف‌نظر از این‌که مهدی کروبی و میرحسین موسوی اینک دو نماد برجسته رهبری جنبش سبز در ایران محسوب می‌شوند؛ در بررسی موضع ایشان، نباید پیشینه‌ی آنها را از یاد برد. کروبی سال‌ها نماینده مجلس و دو دوره، رییس مجلس جمهوری اسلامی بوده، و موسوی ازجمله همراهان اصلی حاکمیت تا انتخابات ۱۳۸۸. این‌چنین، موضع آنان در قبال انتخابات به قدر لازم مهم ارزیابی می‌شود. حبس خانگی رهبران جنبش اعتراضی ایران مانع از اظهارنظر آنان در مورد انتخابات نشده است.

میرحسین موسوی تاکید کرده: «با توجه به تداوم وضعیت فعلی نمی‌توان امیدی به انتخابات و شرکت در آن داشت.»
او دو هفته پیش نیز در تماسی با فرزندانش تاکید کرد که همچنان بر مواضع خود باقی است.

فاطمه کروبی هم از قول شیخ مهدی کروبی نقل کرد که «برای اینکه از این بیشتر آبروی اسلام و روحانیت نرود و مردم و فعالان سیاسی دلسوز نظام، مجددا گرفتار نشوند، بهتر است جمع اندکی که مورد قبول آقایان هستند، به عنوان شورای عالی انتخابات منصوب شوند و افرادی را به عنوان نماینده ملت انتخاب (منصوب) کنند و تیر آخر را به پیکره جمهوری اسلامی که در سال ۵۸ با رأی قاطع و بی سابقه مردم تصویب و تاسیس شد، بزنند تا ان‌شاءالله مردم در فرصتی مناسب، ارزش های موجود در قانون اساسی سال ۵۸ را البته با اصلاحاتی که در گذر زمان ضروری می‌نماید، احیا کنند.»

مهدی کروبی به همسرش گفته: «موضع‌گیری‌هایی که از دبیر شورای نگهبان و وزیر اطلاعات و برخی دیگر از مسئولان و مخصوصا صدا و سیما شنیده‌ام حاکی از آن است که به اعتقاد آنان، دشمنان انقلاب و نظام می‌خواهند از فرصت انتخابات استفاده کنند و امنیت کشور را برهم زنند! من از این دیدگاه‌ها استنباط کردم که آقایان از تداوم قهر و نارضایتی مردم به خوبی مطلع‌اند و می‌خواهند انتخاباتی فرمایشی و دستوری ترتیب دهند و با رد صلاحیت و ابطال برخی حوزه‌ها و پرکردن صندوق‌های رأی از رأی‌های بدون صاحب، و سپس برخورد و دستگیری و به وجود آوردن رعب و وحشت و امنیتی کردن کشور، پروژه تکراری انتخابات ۸۸ را بار دیگر پیاده کنند.»

شورای هماهنگی راه سبز امید، شخصیت حقوقی برآمده از راهبرد و تمایل رهبران جنبش اعتراضی (موسوی و کروبی) نیز در موضعی قابل حدس، همسو با رهبران در حبس، بر عدم شرکت در انتخابات تاکید کرده است. این شورا نیز با اشاره به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، انتخابات ۱۲ اسفند را «نمایشی و فرمایشی» و منتج از «سناریوهای عوام‌فریبانه‌ی حاکمیت» خوانده است.

«نه» خاتمی و شورای هماهنگی اصلاح طلبان به انتخابات

سیدمحمدخاتمی چهره نخست اصلاح طلبی در ایران نیز هفته‌هاست تکلیف مخاطبان خود را روشن کرده است. او حدود دو ماه قبل اعلام کرد که «وقتی همه نشانه‌ها دلالت بر این دارد که نباید در انتخابات شرکت کنیم، شرکت در انتخابات معنایی ندارد.»

رئیس‌جمهور اصلاحات، برای حضور در عرصه انتخابات، شرایط و لوازمی را اعلام کرده بود. تضمین سلامت انتخابات، رفع حصر از رهبران جنبش سبز، آزادی زندانیان سیاسی، و ایجاد فضای باز برای احزاب و مطبوعات، شرایطی بود که او برای حضور اصلاح‌طلبان (و مردم) در انتخابات ۱۲ اسفند بر آنها تاکید کرد.

او که دبیری مجمع روحانیون مبارز را نیز عهده‌دار است تاکید کرده که اصلاح طلبان براساس رویکرد «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» در مورد انتخابات مجلس نهم عمل خواهند کرد.

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اعلام کرد: «با وجود تلاش‌های شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای مناسب شدن فضای انتخاباتی، متاسفانه عرصه هر روز تنگ‌تر می‌شود و در نتیجه این شورا تصمیم گرفته است لیست انتخاباتی ارائه ندهد و از هیچ‌کس حمایت نکند.»

علی‌محمد غریبانی، رییس دوره‌ای این شورا با بیان این‌که اصلاح‌طلبان در موقعیتی حساس و سرنوشت‌ساز هستند، تصریح کرده است: «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات بر این امر واقف است که اگر کوچکترین اشتباهی در برنامه اصلاح‌طلبی و روند کار خود داشته باشد و یا از اهداف و اصول اصلاح‌طلبی انحراف پیدا کرده یا در مدیریت خود اشتباه کند، یقیناً موجب شکست خواهد بود و از نظر آیندگان غیرقابل بخشش است.»

سخن رییس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، به شکل معناداری ناظر به وضع اجتماعی ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم در خرداد ۱۳۸۸ است.

وی به بخش دیگری از واقعیت سیاسی در ایران امروز نیز اشاره کرده بود: «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات می‌خواست یک فضای مناسب انتخاباتی در کشور بوجود بیاید و مشارکت جدی و حضور فعال داشته باشد، ولی با وجود این، پس از ماه‌ها انتظار و تلاش برای باز شدن فضای عادلانه انتخاباتی، به صراحت گفته شد، اگر اصلاح‌طلبان توبه کنند، باز هم پذیرفته نیست.»

خاتمی که دبیر کلی مجمع روحانیون مبارز را نیز عهده‌دار است با سکوت معنادار خود در قبال انتخابات آتی، بیش از پیش موضع منفی و آخرین اظهارنظر خود را برجسته کرده است: «شرکت در انتخابات معنایی ندارد. وقتی که نمی‌گذارند، چگونه باید در انتخابات شرکت کنیم؟»

«نه» شخصیت های اصلاح طلب به انتخابات دروغین

هم‌زمان بسیاری دیگر از شخصیت های اصلاح طلب اعلام کرده اند که در انتخابات شرکت نخواهند کرد.
عبدالله نوری، وزیر کشور دولت اصلاحات گفته است: در انتخابات شرکت نمی کنم.

عبدالواحد موسوی‌لاری، دیگر وزیر کشور دولت اصلاحات نیز‌ گفته است: احتمالاً نباشم که رای دهم ‌البته در خارج از کشور هم نیستم.

موسوی‌ لاری گفت: آن زمان که وزیر کشور بودم، در مورد انتخابات می‌گفتم و در حال حاضر وزیر کشور در خصوص انتخابات صحبت می‌کند.

محمدرضا خاتمی، دبیرکل سابق حزب مشارکت نیز گفت: کاندیدایی در انتخابات آینده وجود ندارد که بتوانم به آن رای دهم. وی گفته است: حق شهروندی ما را دیگران از بین برده‌اند؛ ‌ما جلوی کسی را نگرفتیم که رای ندهد.

محمد موسوی خویینی ها و سیدمحمد موسوی بجنوردی، اعضای ارشد مرکزیت مجمع روحانیون نیز به تصریح و تلویح بر عدم شرکت خود در انتخابات تاکید کرده اند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان نیز در خطبه های نماز جمعه این هفته زاهدان تاکید کرده است: من موضع خود را درباره انتخابات در هفته گذشته اعلام کرده و گفتم که من از هیچ کاندیدای خاصی در این انتخابات حمایت نمی کنم و بیطرفی خود را در این انتخابات حفظ می کنم.

«نه» ۱۴۳ فعال سیاسی اصلاح‌طلب و مخالف ملتزم به قانون اساسی

در یکی از مهم‌ترین موضع‌گیری‌های سیاسی در مورد انتخابات مجلس نهم، شهریورماه گذشته ۱۴۳ فعال سیاسی و کنشگر مدنی در نامه‌ای به خاتمی، تاکید کردند که «با توجه به ادامه حصر غیرقانونی آقایان مهندس میرحسین موسوی، حضرت حجت الاسلام مهدی کروبی و خانم زهرا رهنورد، ادامه بازداشت غیرقانونی بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی و فقدان نهاد مستقل مجری و ناظر انتخابات، حداقل شرایط برای برگزاری انتخابات آزاد، سالم و عادلانه وجود ندارد.»

این نامه را بسیاری از شخصیت‌های اصلاح‌طلب (چون جلال جلالی‌زاده، حمیدرضا جلایی‌پور، سیدصفدر حسینی، محمود حجتی، هادی خانیکی، فاطمه راکعی، علی شکوری‌راد، علیرضا علوی‌تبار، مرتضی مبلغ، و محمد نعیمی‌پور) و نیز جمع قابل توجهی از مخالفان سیاسی حاکمیت در طیف نیروهای ملی مذهبی و منتقدان مستقل که بر التزام به قانون اساسی تاکید داشته و دارند (مانند احمد صدر حاج سیدجوادی، ابوالفضل بازرگان، حبیب الله پیمان، محمد توسلی، محمدعلی دادخواه، اعظم طالقانی، فریده غیرت، سعید مدنی و ابراهیم یزدی)، امضا کردند.

امضاکنندگان با تاکید بر ضرورت «تامین حداقل شرایط برای برگزاری انتخابات آزاد، سالم و منصفانه»، اعلام کردند که «در صورت ادامه وضع موجود، کمترین چشم‌انداز روشنی برای صیانت از آرای مردم و برگزاری انتخابات آزاد، سالم و منصفانه وجود نخواهد داشت.»

«نه» جبهه مشارکت ایران اسلامی

اصلاحات و اصلاح‌طلبان اگر در وجه شخصیت حقیقی با نام خاتمی گره خورده، در وجه حقوقی هم پس از دوم خرداد ۱۳۷۶ با نام یک شخصیت حقوقی در پیوند وثیق قرار گرفت: جبهه مشارکت ایران اسلامی.

جبهه مشارکت در بیانیه اعلام موضع خود نسبت به انتخابات نهمین دوره مجلس، به «کودتای انتخاباتی سال ۸۸» ارجاع داد و پرسید: «آیا می توان به انتخابات مجلس نهم و نتایج حاصل از آن امیدی داشت؟»

جبهه مشارکت با تاکید مجدد بر «اصلاح‌طلبی»، آن را «راهبرد و هدف» خود خواند و «تنها راه نجات کشور» توصیف کرد. این جمعیت سیاسی هرچند تصریح کرد که «اصلاح‌طلبی انتخابات را مهم‌ترین ابزار رسیدن به هدف خود می داند» اما اضافه کرد که «انتخابات آزاد، سالم و منصفانه آن است که همه مقدمات و زمینه ها و بسترهای آن ازپیش فراهم بوده و به مؤخرات و لوازم آن نیز از سوی حاکمیت پای‌بندی وجود داشته باشد. انتخابات بدون فضای مناسب سیاسی و وجود احزاب و نهادهای مدنی و صنفی مستقل و آزاد چندان معنایی ندارد. بدون وجود رسانه‌هایی آزاد و بی‌سانسور، نمی‌توان انجام انتخابات واقعی را انتظار داشت و بالاخره بدون وجود نهادهای ناظر بی‌طرف و برگزارکنندگان امین و صادق، انتخابات صرفاً یک نمایش خواهد بود.»

جبهه مشارکت ایران اسلامی با بررسی تحولات سیاسی در جمهوری اسلامی، با تمرکز بر انتخابات، اعلام کرد که «آنچه امروز در فضای سیاسی کشور می‌گذرد هیچ نشانه‌ای دال بر اراده حاکمیت برای برگشتن از اشتباه تاریخی و ایران‌سوز برگزاری انتخابات ۸۸ ندارد. در آن انتخابات جواب اعتراضات قانونی و مدنی مردم با داغ و درفش داده شد. جوان‌های کشور در خیابان‌ها به خاک و خون غلطیدند. سهراب‌‌ها و نداها به جرم حق‌طلبی کشته شدند و هزاران نفر به جرم شعار «رأی من کو» به زندان‌هایی افتادند که شرح وقایع این زندان‌ها هر انسان منصف را به لرزه می‌اندازد.
صدها استاد دانشگاه و روحانی، دانشجو و معلم، هنرمند و روزنامه نگار، فعال سیاسی و اجتماعی،کارآفرین و کارگر از هرگروه سنی و جنس هنوز در زندان‌ها به سر می‌برند در حالی که ازبدیهی‌ترین حقوق قانونی و مدنی یک زندانی عادی نیز برخوردار نیستند و هنوز شاهد هجوم شبانه و روزانه مأموران به خانه و یا محل کار افراد هستیم. هنوز احضارهای پی در پی و تهدیدهای گوناگون به هدف ایجاد رعب و وحشت در دستور کار نهادهای امنیتی و نظامی است.»

این جمعیت سیاسی اصلاح طلب در بیانیه تحلیلی خود در مورد انتخابات تاکید کرد که «با کمال تأسف اراده حاکمیت، برگزاری انتخابات نمایشی است که حاصل آن مجلسی فرمایشی خواهد بود که جایگاه آن به مراتب از مجلس هشتم نازل‌تر است. ما بر این عقیده هستیم در انتخاباتی که در فضای آزاد برگزار نشود، نامزدهای مردمی اجازه ورود و رقابت نداشته باشند و از آن مهم‌تر رأی مردم به هیچ‌ انگاشته شود نمی توان شرکت کرد و به همین دلیل تصمیم خود مبنی بر عدم شرکت در انتخابات مجلس را به اطلاع عموم ملت ایران می‌رسانیم.»

«نه» دیگر نیروهای سیاسی

صرف نظر از شخصیت های حقیقی و حقوقی یاد شده در داخل کشور که اعلام کردند در انتخابات شرکت نمی کنند، بسیاری دیگر از نیروهای سیاسی خارج از کشور (از شاخه خارج از کشور سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی تا اتحاد جمهوری خواهان و از جبهه ملی اروپا و آمریکا تا نمایندگان ادوار مجس در خارج، و نیز بسیاری دیگر از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی مخالف حاکمیت سیاسی و رژیم اقتدارگرا در ایران) هر یک با ادبیات خود و از منظر و تحلیلی، تاکید کرده اند که در انتخابات مجلس شرکت نمی کنند و آن را «تحریم» کرده اند.

صرف نظر از حامیان و همراهان حاکمیت سیاسی در ایران که در تمام انتخابات ها شرکت می کنند، و مستقل از برخی شهروندان معمولی که به دلایل شخصی و انگیزه های اجتماعی یا مطابق رسم و عادت، در انتخابات ها حضور می یابند، و برکنار از لایه ای از شهروندان مردد در مورد انتخابات (به خصوص با توجه به انتخابات غیرعادی سال ۱۳۸۸)، مشخص نیست که چه کسانی در انتخابات جمعه آتی حضور خواهند یافت. آنچه کاملا مشخص است، فضای یخ زده و سرد انتخابات در شهرهای بزرگ کشور است. حتی بسیاری از شهروندان در شهرهای کوچک نیز پس از تجربه کردن و مشاهده ی عملکرد ضعیف نمایندگان مجلس هشتم، و هیچ کاره بودن نمایندگان این مجلس در برابر ناکارآمدی و بی کفایتی دولت احمدی نژاد و ماجرای اختلاس ۳۰۰۰ میلیارد تومانی و دیگر موارد فساد و سوء استفاده مالی و اقتصادی، و نیز لمس گرانی و تورم و رکود و بیکاری، عملا نسبت به هرگونه مشارکت در انتخابات، موضع دارند.

فراموش نکنیم که مجموعه جریان ها و شخصیت های حقیقی و حقوقی که انتخابات را نمایشی و فرمایشی خوانده اند و تاکید کرده اند در آن شرکت نمی کنند، واجد پایگاه های اجتماعی معناداری هستند؛ و بی شک بر روند و نتیجه انتخابات بس موثرند. بماند که شهروندان آگاه ایران و به ویژه طبقه متوسط شهری به قدر لازم با حاکمیت سیاسی و انتخابات (به خصوص پس از کودتای انتخاباتی سال ۱۳۸۸) تعیین تکلیف کرده اند.

در این شرایط اعلام نظرسنجی های دروغین بلندگوهای تبلیغاتی جمهوری اسلامی، که مشارکت را به آن سوی ۶۰ درصد رسانده اند، نه تنها قابل تامل که مضحک به نظر می رسد.

وقتی انتخابات ناسالم و غیرآزاد و غیرعادلانه است، طبیعتا هیچ کس نیز نتایج رسمی انتخابات دروغین و نمایشی و فرمایشی را باور نخواهد کرد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s