جمال شورجه، فیلمساز درپیتی آغا، از سر بغض می گوید: اصغر فرهادي در راستاي انديشه‌هاي آمريكا، اروپا و صهيونيست‌ها قدم بر مي‌دارد

روز: برای نخستین بار در تاریخ سینمای ایران، یک فیلم ایرانی موفق به کسب جایزه اسکار شد. فیلم «جدایی نادر از سیمین» با کارگردانی اصغر فرهادی، جایزه بهترین فیلم خارجی این جشنواره را کسب و در قسمت بهترین فیلم‌نامه، رقابت را به وودی آلن، کارگردان صاحب‌نام آمریکایی واگذار کرد.

پیش از این فیلم «بچه‌های آسمان» به کارگردانی مجید مجیدی از ایران نامزد دریافت جایزه اسکار شده، اما موفق به دریافت این جایزه نشده بود.

فرهادی هنگام دریافت جایزه خود گفت: «سرزمین من فرهنگ کهن و غنی دارد که زیر غبار سنگین سیاست مخفی شده است. جایزه ام را به مردمم تقدیم می کنم. مردمی که مخالف خشونت هستند و با تمدن ها و فرهنگ های دیگر سر سازگاری دارند».

ساعاتی پس از دریافت جایزه توسط اصغر فرهادی، بیانیه 54 زندانی سیاسی منتشر شد که در آن آمده بود «سینما در سال‌های اخیر مانند هر نهاد مستقل دیگری در جامعه ما آماج سرکوب و سانسور بوده است اما به پشتوانه حمایت مردم هنردوست و آگاه در بزنگاه های تاریخی این ملت ایفای نقش کرده و عاملی در جهت پیوند ایرانیان و گزارشگری از روزگار و خواست‌های ملی بوده است».

در ادامه نامه این زندانیان می خوانیم: «در شرایطی که متأسفانه حاکمان فعلی چهره ای خشن و عبوس از مردم ما در صحنه بین‌المللی ارائه می‌دهند، این فیلم تصویری صادق و گویا از سینمای واقعی زندگی در ایران امروز به جهانیان عرضه کرده و همچون ندای صلح و آرامش ایرانیان در جهان طنین انداز شده است. ما جمعی از زندانیان سیاسی ضمن تبریک به اهالی سینما و تمامی دست‌اندرکاران این اثر ماندگار به ویژه نویسنده و کارگردان فرهیخته آن آقای اصغر فرهادی که بیش و پیش از هر جشنواره ای جایزه خود را از ملت ایران در یافت کرده است، این موفقیت تاریخی را به هم‌وطنان عزیزمان شادباش می‌گوییم».

رسانه‌های اصول‌گرا و برخی مسوولان سینمایی نسبت به دریافت این جایزه واکنش نشان دادند. خبرگزاری فارس، در خبری نوشت که فرهادی هنگام دریافت جایزه اسکار، گفته است که «من با افتخار و غرور این جایزه را به مردم سرزمینم تقدیم می‌کنم، مردمی که علی‌رغم تمام دشمنی‌ها و «تنش‌هایی که طی ماه‌های اخیر بر سر برنامه هسته‌ای ایران میان غرب و ایران» به وجود آمده برای تمامی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها ارزش قائلند».

این قسمت از خبر فارس پس از ساعاتی اصلاح شد.

جواد شمقدری، معاون سينمايی وزارت ارشاد هم که چند روز پیش از مراسم اسکار، این جشنواره سینمایی را «بی‌اهمیت» و در حد جشنواره فیلم «گچساران» خوانده بود، در پيامی موفقيت فيلم فرهادی را «گواهی بر آغاز فصلی جديد در سينمای ايران» خواند و اين دستاورد را به اصغر فرهادی و همکارانش تبريک گفت.

شمقدری در پیام تبریک خود اضافه کرده است که کسب جايزه اسکار نشان دهنده «فرود آمدن سر تعظيم قضاوت آمريکايی در مقابل فرهنگ ايرانی» است و نشان از «واکنش متفاوت رأی‌دهندگان آکادمی اسکار به لابی صهيونيستی که بر طبل جنگ می‌کوبد» دارد: «اين موضوع آغاز فروپاشی استيلای لابی صهيونيستی بر جامعه و نهادهای آمريکايی است».

عليرضا سجادپور، مديرکل نظارت و ارزشيابی در معاونت سينمايی وزارت ارشاد نیز جایزه اسکار را «حاصل سینمای ایران» و موفقیت آن را «متعلق به همه سینمای ایران» دانست و اضافه کرد که این فیلم «در ايران هم مورد توجه واقع شد و جايزه اصلی جشنواره فجر را از آن خود کرد،و با حمايت معاونت سينمايی به اسکار رفت».

سیداحمد میرعلایی، مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی نیز، گفت: «جدایی نادر از سیمین اثر ارزشمندی در سینمای ایران بود که ابتدا در جشنواره فیلم فجر سال گذشته مطرح شد و به نوعی با دریافت جایزه از فجر، حرکت افتخار آمیز خود را در سینمای دنیا آغاز کرد و دنیا را تحت الشعاع قرار داد. «جدایی نادر از سیمین» طی فرآیندی کار‌شناسی شده توسط جمعی از سینماگران کشور که بنیاد سینمایی فارابی آن‌ها را گرد هم آورده بود، به عنوان نماینده سینمای ایران به اسکار معرفی شد و ثابت کرد که نماینده‌ای شایسته برای سینمای کشور است و مرزهای تازه‌ای را در مقابل سینمای ایران گشود، کسب خرس طلایی برلین، گلدن گلوب، جایزه سینمایی سزار و در ‌‌نهایت اسکار در کنار فروش چشمگیرجهانی، نشان دهنده حضور درخشان این فیلم شایسته در سینمای جهان است».

امير اسفندياری، مسئول بخش بين‌الملل بنياد فارابی ضمن تحسين اين دستاورد، کسب اين جايزه را «موفقيتی بزرگ» خواند که نبايد با «برچسب‌هايی مانند سياه‌نمايی» لکه‌دار شود.

محمد خزاعی، دبیر جشنواره فیلم فجر نیز درباره جایزه فرهادی این‌گونه اظهارنظر کرد: «اصغر فرهادی که خود فرزند سینمای ایران اسلامی است و فرزند همین خاک با تمدن، افتخاری دیگر را برای سینمای ایران به ارمغان آورد، تا مردم این سرزمین، بار دیگر در فضای غبارآلود و سیاست‌زده جهان، بدرخشند و نام کشورشان بر بلندای رویداد فرهنگی جهان به صدا در بیاید».

اما جمال شورجه، کارگردان نزدیک به اصول‌گرایان از «عدم ممیزی» مسوولان گله کرد و گفت: «آنها مي‌خواهند از ايراني كه پرچمدار آزادي‌خواهي و عدالت‌جويي و حكومت بدون وابستگي به غرب خصوصا آمريكاست، چشم‌پوشي كنند و توسط فيلم‌هايي مانند «جدايي نادر از سيمين» كه به مجامع جهاني راه پيدا مي كند، تصوير نادرست دروني ايران را نمايش دهند… اصغر فرهادي در راستاي انديشه‌هاي آمريكا، اروپا و صهيونيست‌ها قدم بر مي‌دارد».

خبرگزاری دانشجویان ایران، وابسته به بسیج دانشجویی نیز، نوشته است که «گفتن اين جمله كه فرهادي جايزه اسكار بهترين فيلم خارجي را بدست آورد نادرست است زيرا مديران برگزار كننده جشنواره هشتادو چهارم اسكار در جهت اهداف مورد نظر غرب و اروپا اين جايزه را به او دادند».

یک سایت اصول‌گرای دیگر نیز با اشاره به مراسم قبلی دریافت جایزه‌ توسط فرهادی، نوشته است: «این حرکت بی شرمانه اصغر فرهادی، حقیقت همراه با تأسفی را به ذهن تداعی میکند که براستی از خود باختگی و پس افتادگی فرهنگی با دهها جایزه رنگارنگ خارجی نیز در افرادی نظیر اصغر فرهادی عریان و مشهود باقی مانده است».

خبرگزاری وابسته به بسیج دانشجویی هم در تحلیلی بر فیلم فرهادی، این چنین نوشت: «آقای فرهادی! یک سئوال مهم، این همه دم از فرهنگ ایران زمین زدی، کجا آن را به تصویر کشیدی؟… همه دنیای امروز در سیاست خلاصه می شود و دلاری بدون اهداف سیاسی و استعماری به کسی اهدا نمی شود… آقای فرهادی آن فرهنگی که تو از ایران مخابره می کنی فرهنگ منهای اسلام است که مخالف صد درصد انقلاب اسلامی و آرمان های امام است، پس لطف کن از این به بعد از ایران منهای اسلام صحبت کن تا مردم ماهیت ذهنی تو و امثال تو را بهتر بشناسند و خود تصمیم بگیرند».

اصغر فرهادی خود اما در گفت‌وگویی پس از دریافت جایزه اسکار، گفت که فیلم وی «حاوی پيام‌هايی برای مردم است و نه سياستمداران».

وی همچنین با اشاره به واکنش‌ها در داخل ایران نسبت به حضور فیلم وی در جایزه اسکار گفت: «دولت ايران چندان يکدست نيست و در اتفاقاتی هم که پيش از اين برای اين فيلم روی داده، برخی از موفقيت‌های اين فيلم ناراحت بودند، برخی سکوت کردند و برخی هم خوشحال بودند…. در دستگاه دولتی ايران افراد متفاوتی هستند».

پیش از این در جريان توليد فيلم جدايی نادر از سيمين، اظهار نظر فرهادی در جشن خانه سينما و ابراز اميدواری وی برای فراهم آمدن زمينه فعاليت فيلمسازان و بازيگران مستقل در ايران، خشم مقام‌های دولتی را برانگيخت و موجب توقف روند ساخت اين فيلم شد. با اين حال پس از دیدار فرهادی با مقامات سینمایی آنها اعلام کردند از آنجا که فرهادی اظهارات خود در جشن خانه سينما را پس گرفته، اجازه دارد ساخت فيلم خود را ادامه دهد.

در همین حال، سیدمحمد خاتمی، رییس‌جمهور دوران اصلاحات با صدور پیامی، کسب این جایزه را به فرهادی تبریک گفت. خاتمی نوشت: «این حادثه را باید نشانه‌ای روشن بر آن دانست که هنر به‌طور عام و سینما به‌طور خاص از مهم‌ترین ابزارهایی است که می‌تواند در جهان ناامن، جنگ‌زده و پر از تبعیض و ناروایی و خودکامگی، موجب نزدیکی دل‌ها و چیرگی انسانیت و محبت بر خشونت شود و گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را به جای تنش و درگیری بنشاند».

محمدرضا تابش، دبیرکل فراکسیون اقلیت مجلس و خواهرزاده سیدمحمدخاتمی، که حضور وی در انتخابات مجلس نهم با واکنش منفی اصلاح‌طلبان مواجه شده است نیز در پیام خود نوشت: «اصغر فرهادی شادی را امروز به مردم ایران هدیه کرد و ایرانیان به دور از هر گونه تعارفات و جناح بندی‌ها، احساس غرور می‌کنند. سینمای نجیب ایران توانسته از تمام قله‌های سینمایی، تحفه‌ای برای ملت ایران بیاورد. بی‌شک «اسکار» تنها رویدادی نیست که درخشش هنرمندان ایرانی در آن را باید قدر دانست بلکه بدلیل توجه چشمگیر افکار عمومی جهان، هماوردی است که حضور قدرتمندانه فیلم‌های ایرانی در آن و کسب موفقیت‌های ممتاز، فرهنگ و هنر بالنده ایرانی را بیش از پیش متجلی می‌سازد».

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s