پاسخ آقای خامنه‌ای به نامه‌های احمد منتظری! حمید محمدی یزدی

آقای خامنه‌ای اما چرا این نامه‌ها را برنمی تابد؟

روز یکشنبه ۹۰/۱۱/۳۰ هنگام ظهر درب خانه احمد منتظری به صدا در آمد: «از شهرداری آمده‌ایم»! و سپس به این بهانه مأموران اداره اطلاعات قم پس از ورود به اتاقی کوچک و کتابخانه به یادگار مانده ازمرحوم آیت الله منتظری درب این منزل را هم جوش داده و پلمب کردند! و فاتحانه رفتند!

روز یکشنبه ۹۰/۱۱/۳۰هنگام ظهر درب خانه احمد منتظری به صدا در آمد: «از شهرداری آمده‌ایم»! و سپس به این بهانه مأموران اداره اطلاعات قم پس از ورود به اتاقی کوچک و کتابخانه به یادگار مانده ازمرحوم آیت الله منتظری درب این منزل را هم جوش داده و پلمب کردند! و فاتحانه رفتند!

چنین تهاجمی در نوع خود کم نیست و از سال ۱۳۷۱ تا به حال ۹ بار بیت آیت الله منتظری تهاجماتی این چنینی به خود دیده است که دو بار آن پس از درگذشت مظلومانه آیت الله منتظری بوده است. درباره علل و سرگذشت هفت بار تهاجمی که در زمان حیات آن مرحوم انجام شده تاریخ‌ها ثبت و ضبط شده که از دیدگان اهل آگاهی محو نخواهد شد. ولی حرکت جدید حاکمیت می‌تواند چند جهت داشته باشد:
الف: پس از درگذشت یک عالم دینی باید بیت و دفترش هم تعطیل شود. این کلامی است که برگرفته از اطلاعیه آقای مکارم شیرازی یکی از همسایگان آیت الله منتظری پس از درگذشت ایشان منتشر شد. که خود می‌توانست آتش تهیه‌ای برای تهاجم و غارت اموال دفتر آن مرحوم باشد. و سرانجام درب دفتر ایشان جوش داده و پلمب شد.

با توجه به اینکه: (1) دفاتر آیات عظام مرحومی چون بروجردی پس از 53 سال؛ و فاضل لنکرانی و بهجت و تبریزی هنوز دایر است و (2) حجة الاسلام والمسلمین احمد منتظری پس از درگذشت والد معظم از 6 تن از علما و مراجع حاضر و حیّ وکالت دارند؛ چنین بهانه‌ای برای بستن اتاقکی در منزل احمد منتظری برای حاکمیت منطقی و شرعی نیست و فعالیت احمد منتظری در راستای پاسخ گویی به پرسش‌های دینی مقلدان باقی مانده بر والد مرحوم؛ کاملاً در حوزه علمیه مرسوم بوده و هست.

مگر اینکه بگوییم حاکمیت از نام آیت الله منتظری حتی پس از مرگش نیز هراس دارد!

ب: مشی سیاسی حجة الاسلام و المسلمین احمد منتظری؛ در این راستا از سوی احمد منتظری دو اقدام می تواند بهانه حرکت و تهاجم و غارت اخیر باشد:

1– سرکشی، دلجویی و دستگیری از خانواده زندانیان بی‌پناه و بی‌گناه. این مطلبی است که با صراحت بارها از ایشان در دادسرای ویژه روحانیت پرسش شده و جواب‌های مستدل و لازم اقامه شده است. و این عمل انسان دوستانه در ادامه سیره مرحوم والد ایشان چه قبل و چه پس از انقلاب بوده است.
مگر اینکه بگوییم حاکمیت از دلجویی و دستگیری خانواده‌های سیاسی در هراس است!

2– نامه‌های دلسوزانه، محترمانه و کاملاً اصلاح گرایانه حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد منتظری خطاب به آقای خامنه‌ای. در این نامه‌ها که عدد آن از 2 تجاوز نکرده است به اعتراف دوست و دشمن هیچ اثری از توهین و کینه وجود ندارد و در میان نامه‌های متعددی که نوشته شده از وقار، سنگینی خاصی برخوردار است. و نباید از نامه‌ها یا مقالات همسر ایشان سرکار خانم زهرا ربانی ـ دختر مرحوم آیت الله ربانی املشی ـ غافل بود که در اوج متانت و ادب، خیر خواهی را پیشه کرده است.

آقای خامنه‌ای اما از چند جهت این نامه‌ها را برنمی تابد:

الف: این نامه‌ها زنده نگه داشتن نام و یاد آیت الله منتظری (ره) است که نسبتش با آقای خامنه‌ای چون نسبت «جن به بسم الله» است!

ب: نامه های احمد منتظری و همسر ایشان ،از بطن حوزه خطاب به آقای خامنه ای نوشته شده است.

سعی وافر آقای خامنه‌ای بر این است که به جامعه القا نماید حوزه دربست با وی موافق‌اند. بنابراین برای وی سخت و دشوار است که بشنود از دو آیت الله زاده بسیار موجه ـ که پدران آنها عمری را در راه مبارزه با رژیم طاغوت و به ثمر رسیدن انقلاب، در زندان و تبعید به سر برده اندـ، به وی انتقاد شده و ایرادات اصلاح گرایانه خویش را علنی نمایند.

سکوت آقای خامنه‌ای در این قبال، باز گذاشتن عرصه برای نامه نگاری‌های دیگر است. در اینجا می‌توانست عاقلانه برخورد کرده به تذکرات دلسوزانه توجه عملی نماید، که انجام این روش توسط ایشان با توجه به سیره و صورت ایشان محال به نظر می‌رسد. وی در عملکرد رهبری 22 ساله خویش چنان عنان بریده است که دلسوزان را دشمن خویش فرض کرده و دلخوش به چاپلوسان اطلاعاتی و سپاهی شده و حمایت‌های دنیا گرایانه برخی روحانیون را حمایت کل جامعه نسبت به رهبری و زمام داری خویش قلمداد می‌کند.

با توجه به این عملکرد عیان شده، به جای پذیرش نصایح دلسوزان و انجام اقدامات عملی در جهت اصلاح امور آشفته کشور، قوه قهریه را بر درایت مقدم می دارد و از نیروهای قضایی و امنیتی خویش می‌خواهد: «پاسخ قلم را با درفش بدهند»!

و اینک وقتی درب پلمب شده اتاقکی در منزل احمد منتظری را می‌نگریم کاغذ نوشته‌ای روی آن نصب شده که: «این عمل نشانه ضعف حکومت است لطفاً پلمب را نشکنید». این جمله مختصر و گران سنگ بر پیشانی تاریخ خواهد ماند.

روش پیش گرفته توسط آقای خامنه‌ای انسان را به یاد جمله‌ای گران سنگ می‌اندازد که مرحوم آیت الله منتظری در ماه‌های پایانی عمر شریف خویش فرمود:

«ولایت فقیهی که با آیت الله خمینی آغاز شد، با این آقا ختم می شود»!

«خدایش رحمت کند»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s