مجتبی واحدی مشاور کروبی: در روز انتخابات فرمایشی مجلس، با خانه نشینی این انتخابات را تحریم کنیم

* نوعی اعلام همراهی با يار شجاع جنبش يعنی دکتر مهدی خزعلی هم خواهد بود که چند ساعت پس از اعلام خانه نشينی در آن روز ، توسط مأموران حکومتی با بدترين وضع دستگير شد
مجتبی واحدی، مشاور مهدی کروبی؛ در يادداشتی از مردم خواسته است تا در روز انتخابات فرمايشی مجلس، آن را تحريم کرده و به تعبيری که وی از آن به “خانه نشينی” نام ميبرد، پيام خود را به گوش اقتدارگرايان و حاکميت برسانند.

متن اين يادداشت که در اختيار سحام قرار گرفته بدين شرح است:

قدرت نمايی تحسين بر انگيز حاميان جنبش سبز در روز بيست و پنجم خرداد ۸۸ ، همه محاسبات کودتاگران را بر هم زد و آنها را با وحشتی وصف ناپذير مواجه ساخت . در ساعات پايانی همان روز ، قرارد دادی نانوشته ميان بخش سرکوبگر سپاه و رهبر جمهوری اسلامی منعقد شد که به موجب آن ، دست « نظاميان سياست باز » برای هرنوع چپاول و سرکوب باز گذاشته می شد و در مقابل ، آنها حفظ حکومت رهبر را تضمين می کردند . پس از اين قرارداد بود که فرماندهان سپاه به صورت علنی احکام مورد نظر خود را با قلم « قاضی نمايان خود فروخته » انشا کردند و حضور آنها در قراردادهای بزرگ اقتصادی ، بر بخش دولتی وخصوصی ايران تحميل شد. در همين دوره ، جای فرمانده و فرمانبر به طور کامل عوض شد و ترديدی باقی نماند که بسياری از «فرمانده نمايی » های رهبر ، در واقع اجرای اموری بود که فرماندهان سرکوبگر سپاه از او می خواستند .

البته برای کسی که همه بدنامی های داخلی و خارجی را به جان خريده بود تا دولت ، مجلس و ساير ارکان حکومت به طور صد در صد « امربر » او باشند تحمل اين وضعيت بسيار مشکل بود . لذا او در اين دوره ،بيش از هر زمان ديگری به قدرت نمايی کلامی و تبليغاتی روی آورد تا «دستور پذيری تحميلی » از « زير دستان » را تا حدودی جبران نمايد .در همين دوره ، بوق های تبليغاتی رهبر ، مأمور شدند از فرزانگی بی نظير و رهبری خردمندانه او بر همه تحولات منطقه و حتی جهان سخن بگويند و خود او بارها از موفقيت خويش در مهار فتنه سخن گفت . او برای جبران آنچه با آن مواجه بود هر روز عبارات جديد برای تحقير مخالفان ومنتقدان ، استخدام می کرد و بر درشت گويی خود می افزود . البته سران حکومت ، بيش از هرکس می دانستند ادعاهای آنها در خصوص مخالفان به خصوص ادعای تکراری « پايان جنبش » و اقتدار روز افزون حاکميت ، حتی در ميان بسياری از طرفداران نظام ، خريدار ندارد .اما برای آرامش يخشی به فرماندهی که در دوسال و نيم اخير بارها فرمان منصوبان خويش را اجرا کرده ، چاره ای جز اين درشت گويی ها نبود .

از سوی ديگر ، استمرار حرکات اعتراضی در داخل ، همه ادعاهای مربوط به موفقيت رهبر در کنترل کشور و اقتدار او را زير سؤال می برد . لذا عليرغم اختلافاتی که گاه فراکسيون های مختلف« جناح ولايت مدار» را در برابر هم قرار داده و می دهد در موضوع سرکوب شديد حرکات اعتراضی ، توافق کامل ميان کودتاگران و کودتا سازان برقرار بوده وهمگان بر بازگذاشتن دست سرکوبگران برای هر نوع جنايت و وحشی گری ،متفق القول بوده و هستند . بايد اعتراف کنم که اين حد از وحشی گری و توافق بر سر آن ، بی تأثير هم نبوده که نتيجه آن را می توان در کاهش تظاهرات خيابانی عليرغم افزايش انگيزه های مخالفت مشاهده نمود . ا

لبته اين سرکوبگری ، نه از ميزان مخالفت ها کاسته و نه بر باور عمومی نسبت به اقتدار کودتاگران و رهبر آنها افزوده است . حتی با قاطعيت می توان گفت که ادعای اصلی سرکوبگران در خصوص « پايان جنبش اعتراضی » درميان حاميان نظام و کارگزاران اصلی حکومت هم خريداران زيادی ندارد . واکنش همراه با دستپاچگی حکومت در برابر دعوت به تجمعات اعتراضی و اعتراف صريح به لشگر کشی های بی سابقه خيابانی برای مقابله با کسانی که می خواهند با آرامش کامل ، از حقوق خودشان دفاع کنند بهترين دليل بر باور ناپذير بودن « اقتدارنمايی » حکومت حتی در ميان نيروهای سرکوبگر و حاميان اصلی کودتا است .

در آخرين نمونه ، خبرگزاری های نزديک به رهبر ، با صراحت به حضور گسترده نيروهای سرکوبگر برای مقابله با راهپيمايی مسالمت آميز روز بيست و پنجم بهمن ماه خبر دادند . از جمله سايت نظامی امنيتی «جهان نيوز » در خبری که در همين مورد منتشر کرد نوشت : «حضور چشمگير ماموران محافظ امنيت در برخی خيابان ها، جريان فتنه را در تحقق برنامه هايش ناکام گذاشت.»
ترديدی نيست که سابقه وحشی گری حکومت در مواجهه با تظاهرات ارام معترضان و حضور پُر شمار نيروهای خشن ، بسياری ا افراد را به فکر راههای ديگر برای ابراز مخالفت می اندازد . اين دغدغه ای بود که شيخ شجاع ما ـ کروبی ـ در يکی از آخرين گفتگوهای تلفنی که با او داشتم به آن اشاره می کرد .
يقين دارم حاميان هوشمند جنبش سبز ، به زودی راههای جديدی برای رساندن فرياد خود به جهانيان و نيز همراه ساختن گروههای بيشتری از مردم با خود خواهند يافت ؛ همانگونه که در سی ودو ماه گذشته ، بسياری از ياران وحاميان سابق رهبر را با خود همراه ساخته اند . گسترش فساد اقتصاد و سياسی در داخل حاکميت هم بر سرعت آين ريزش ها خواهد افزود .اما در فوری ترين واکنش ،بايستی در برابر ادعای گزاف حاکميت در خصوص « همراهی بی سابقه مردم با نظام از طريق مشارکت گسترده در انتخابات » پاسخ مقتضی داد . می دانم که رأس حاکميت ، از هم اکنون دچار آشفتگی است زيرا می داند کم روتق ترين و رسواترين انتخابات را درپيش رو دارد . خود او به خوبی می داند آمار سازی های حکومت نيز کسی را فريب نخواهد داد اما بنا بر اخبار واصله ، تلاش هايی در حال اتجام است که پايتخت کشور را در روز انتخابات ، بسيار پر شور و نشاط نشان دهند .بر همين اساس ، يکی از کم هزينه ترين راهها که نتيجه بخشی آن قطعی خواهد بود تصميم هموطنان به خانه نشينی در روزنمايش انتخاباتی و نيز حضور سواره و پرشمار در خيابانها در روز قبل از آن ـ يازدهم اسفند ـ است . تقاضای مشخص از ياران همراه که قصد شرکت در انتخابات فرمايشی را ندارندآنست که در روز دوازدهم اسفند ماه ، حتی الامکان از خانه خارج نشوند و روز قبل از آن را حتی الامکان به صورت سواره در خيابانها حضور داشته باشند . خانه نشينی در دوازدهم اسفندماه ، نوعی اعلام همراهی با يار شجاع جنبش يعنی دکتر مهدی خزعلی هم خواهد بود که چند ساعت پس از اعلام خانه نشينی در آن روز ، توسط مأموران حکومتی با بدترين وضع دستگير شد .در مورد اين موضوع در روزهای آينده بيشتر سخن خواهيم گفت .
مجتبی واحدی – مشاور مهدی کروبی

خبرنگاران سبز

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s