بیست و هفتمین روز؛ نامزدهای انتخاباتی ما در حبس هستند: مسعود باستانی، جواد علیخانی، مسعود سپهر، فریدون صیدی راد، محمدرضا معتمدنیا و جعفر اقدامی

کلمه_ گروه اجتماعی: سیاست‌های تعیین شده توسط نهادهای انتصابی، مشکلات مردم را روزافزون ساخته و فشار بیکاری و تورم را به حد غیرقابل تحملی رسانده است. ترکیب ندانم‌کاری‌های دولت، فساد سازمان‌یافته، فشار تحریم‌های بین‌المللی و نبودن نظارت مردمی و پارلمانی موثر، اقتصاد ایران را به سوی پرتگاهِ بحرانی بزرگ سوق می‌دهد. با این تفضایل مطمئنا ما نیز می خواستیم که با شرکت در انتخابات و رای دادن به کاندیداهای اصلح کشور را از این بحرانی که دچارش شده است نجات دهیم همان طور که در سال ۸۸ تصمیم داشتیم با انتخاب اصلح جلوی همین فسادها را بگیریم. آن زمان فساد به این شدت نشده بود، اختلاس های میلیاردی صورت نگرفته بود و هنوز میشد به اصلاح وضع اقتصادی مردم امید بست. قیمت دلار اینچنین نجومی نشده بود و برکت از سر سفره های مردم رخت بر نبسته بود. اما با تمام این تفاضیل نمی توان در انتخابات شرکت کرد چون نمایندگان حقیقی مردم در این انتخابات جایی ندارند. کاندیداهایی در این انتخابات تایید صلاحیت شده اند و حضور دارند که جز کرنش در مقابل قدرت کار دیگری انجام نمی دهند، نمایندگانی که صدای راستین ملت نیستند و به جای دغدغه مردم داشتن دغدغه حفظ صندلی های قرمز را دارند، نمایندگانی که حتی انقدر جرات ندارند تا بدون اجازه از بالا از رییس جمهور سوال بپرسند. و آنان که می ایستند بر سر حقوق ملت و آنان که در چشم در چشم قدرت می دوزند و فریاد حق طلبی سر می دهند و تن نمی دهند به حکم های حکومتی امروز در زندان هستند و نمایندگان واقعی ملت روزگار را پشت میله ها سپری می کنند. در انتخابات شرکت نمی کنیم چرا که:

مسعود باستانی روزنامه نگاری که جز برای مردم ننوشت

خبرنگار، زندانی سیاسی و روزنامه‌نگار ایرانی که بیش از دو سال است زندگی را در زندان سپری می کند. وی سردبیری سایت جمهوریت را برعهده داشته و سابقهٔ خبرنگاری در روزنامه‌های شرق، جمهوریت و کارگزاران را داشته است. مسعود چندین بار به دلیل فعالیت‌های شغلی‌اش بازداشت و زندانی شده‌است.

مسعود باستانی، پس از انتخابات خرداد ۸۸ بازداشت و در دادگاه بدوی به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد و اکنون در زندان رجایی‌شهر به سر می‌برد و در طی این مدت به مرخصی نیامده است.

در سال ۱۳۸۳ نیز او در دادگاه تجدیدنظر اراک به ۶ ماه حبس، ۵ سال محرومیت از کار مطبوعاتی و ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. او همچنین در جریان اعتصاب غذای اکبر گنجی و بستری شدنش در بیمارستان میلاد به پوشش خبری وضعیت گنجی پرداخت که به این دلیل چندین روز بازداشت و به شلاق و ۳۵۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم گشت.

همسر او مهسا امرآبادی نیز از روزنامه‌نگاران اصلاح طلب و زندانیان سیاسی اس که در روزهای نخست پس از انتخابات توسط نهادهای امنیتی بازداشت شد، در واقع نیروهای امنیتی به منزل این زوج جوان روزنامه نگار رفته بودند تا مسعود باستانی را بازداشت کنند اما از آنجا که او در خانه نبوده همسرش مهسا را دستگیر کرده و به اوین بردند. از این رو باستانی در ۱۴ تیرماه ۱۳۸۸ برای رسیدگی به وضعیت همسرش به دادگاه انقلاب رفت و در نتیجه بازداشت شد. علت بازداشت او فعالیت در وب‌گاه جمهوریت عنوان شد. مسعود در دادگاه های نمایشی پس از انتخابات شرکت داده شد و اعترافاتی را علیه خود در این دادگاه مطرح کرد، همسرش در نامه‌ای اعلام کرد که باستانی برای آزادی وی این اعترافات را کرده است.

او در اسفندماه ۸۸ همراه با احمد زیدآبادی به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.خانواده باستانی، یکی از مشکلات او را بیماری خونی عنوان می‌کنند که در زندان به آن دچار شده است.او به دلیل بیماری و جهت تکمیل معالجات به بیمارستان منتقل شده که با وجود عدم درمان کامل به زندان بازگردانده شد .

لازم به ذکر است همسر وی مهسی امر آبادی به یک سال حبس به تبلیغ علیه نظام محکوم شد و در اسفند ۸۹ مجددا توسط حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت و به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به پنج سال زندان که چهار سال آن تعلیق و یک سال آن تعزیری است، محکوم شده است .

جواد علیخانی، جنبش دانشجوی صدای حق طلبی مردم

دانشجوی رشته دامپزشکی دانشگاه چمران اهواز، برای دومین بار، در دوم خرداد ١٣٨٩ بازداشت شد. این فعال دانشجویی پیش از این نیز در مهر ماه سال ٨۶ بازداشت و پس از ۱۱ ماه حبس در شهر اهواز، با قید وثیقه از زندان آزاد شده بود. وی در پاییز سال ١٣٨٧ در دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر به سه سال زندان کاهش یافت.

جواد علیخانی که ماه های نخست محکومیت خود را در زندان های اهواز سپری کرده بود، پس از انتقال به تهران، در زندان اوین دوران محکومیت خود را می گذراند.

جواد علیخانی به دلیل تراکم زیاد زندانیان، بویژه در طبقه پایین بند ٣۵٠، که امکان ایجاد و انتقال بیماری هایی چون آنفولانزا را به شدت افزایش داده است، به آنفولانزا مبتلا و در حال حاضر از عفونت ریوی شدید نیز رنج می برد.

مادر جواد علیخانی که نگران حال فرزندش است در این زمینه می گوید: ” آیا واقعا این انتظار زیادی از آقای دادستان است که بعد از ٣ سال چند روزی به فرزندم مرخصی دهد تا خودم بتوانم به درمان و رسیدگی به فرزندم بپردازم؟!”

گفتنی است دادستان تهران از اعطای مرخصی به این فعال دانشجویی خودداری نموده و حتی به مدت یکسال از اعطای ملاقات حضوری نیز ممانعت به عمل می آورد.

مسعود سپهر اتهام: افشای تقلب انتخاباتی

استاد علوم سیاسی و قائم مقام سازمان مجاهدین انقلاب، صبح پنج شنبه ۲۶ آبان در منزل خود دستگیر شد.

طی یورش ماموران لباس شخصی به منزل این فعال اصلاح طلب و بازرسی کامل محل، دستگیر و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز معروف به پلاک صد منتقل گردید.

این عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب، قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و پس از آن، در جریان اعتراضات، بارها احضار و تحت فشار نیروهای امنیتی بوده و به دلیل برگزاری سخنرانی پس از انتخابات و افشاگری ها در ارتباط با” تقلب در انتخابات” محاکمه شده بود.

امیر سپهر فرزند مسعود سپهر در خصوص آخرین وضعیت پدرش می گوید: به ما اجازه ملاقات کابینی داده اند اما وضعیت جسمانی پدرم خوب نیست او ناراحتی کلیوی و فشار خون دارد و باید تحت نظر مداوم پزشک باشد اما این امکانات برای وی مهیا نیست. پرونده او همچنان بلاتکلیف است، نه پرونده اش را به دادسرا ارجاع می دهند نه اجازه ملاقات به وکیل پدرم با وی را می دهند و نه از آزادی وی صحبتی در میان است ،هیچ گونه اتهامی هم در بین نیست. او را بی هیچ گناهی از تمام حقوق قانونی اش محروم کرده اند.”

نزدیک به سه ماه از بازداشت مسعود سپهر استاد علوم سیاسی و از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب می گذرد اما هنوز از علت دستگیری وی اطلاعی در دست نیست.

فریدون صیدی راد اتهام: همرای خانواده های زندانیان سیاسی

فعال محیط زیست ، وبلاگ نویس و عضو ستاد مهدی کروبی در شهر اراک، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، به سه سال حبس تعزیری محکوم شد. فریدون صیدی راد مدت ۴۰ روز را در بند انفرادی دو الف زندان اوین که متعلق به سپاه پاسداران است نگهداری شد و پس از انتقال به بند ۳۵۰ و گذراندن سه ماه دادگاه جلسه دادگاه او به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد.

موارد اتهام او وبلاگ نویسی، شرکت در مراسم تشییع آیت الله منتظری و مراسم عاشورا ذکر شده است. فریدون نیز تا کنون به مرخصی نیامده است.

محمدرضا معتمدنیا سربازان ۸ سال دفاع مقدس در بند

از مسئولان پشتیبانی جنگ دوران دفاع مقدس و نماینده ویژه نخست وزیری در دوره های رجایی، باهنر و مهندس میرحسین موسوی در بخش صنعت و معدن بوده است.

او در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ٨٨ در تاریخ ٨ تیرماه توسط اطلاعات سپاه احضار و بازداشت شد و پس از ٢ ماه انفرادی با قرار وثیقه آزاد شد.

معتمدنیا در شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب تهران توسط قاضی پیرعباسی به اتهام تبلیغ علیه نظام محکوم و در تاریخ ٢١ مرداد ماه ٩٠ برای سپری کردن دوران محکومیتش روانه زندان اوین شد.

این عضو ستاد میرحسین موسوی به دلیل فشارهای روحی و شرایط نامناسب دوران بازداشت در بند ٢الف به بیماری لثه و آسیب های نخاعی دچار شده است. زندانی سیاسی محبوس در بند ٣۵٠ اوین به دلیل نامشخص انگشتان دست راستش بی حس و فلج شده و همچنین به علت عفونت شدید لثه دچار خونریزی های مکرر شده است. معتمدنیا بارها به بهداری زندان اوین مراجعه کرده که پزشکان این مرکز نتوانستند دلیل بی حس شدن انگشتان محمدرضا معتمد نیا را تشخیص دهند و عنوان کردند که درمان وی باید در خارج از زندان انجام شود.علیرغم تاکید پزشکی قانونی بر ضرورت انتقال به بیمارستان و این نکته که این زندانی سیاسی از بیماری های قلبی و نخاعی رنج می برد، مقامات دادستانی تهران با اعزام معتمدنیا به بیمارستان خارج از زندان مخالفت می کنند.

جعفر اقدامی او از حقوق انسان ها دفاع می کند

فعال حقوق بشر در تاریخ ۸ شهریور ۱۳۸۷ بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. اقدامی به ۱۰ سال زندان محکوم شده و اکنون در زندان اوین است.

پس از ۲۲ روز انفرادی، ۲۶ مرداد جعفر اقدامی به بند عمومی ۳۵۰ زندان اوین منتقل و

و در ۲۳ آذر ماه سال ۸۹ به زندان رجایی شهذ منتقل شد و هم اکنون مشغول گذراندن دوران محکومیت خویش است. این زندانی سیاسی به شدت بیمار است و مسوولان زندان از بستری کردن او در بیمارستان جلو گیری می کنند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s