۲۵ بهمن؛ روایت ها و نشانه ها؛ طاها پارسا

۲۵ بهمن؛ روایت ها و نشانه ها
قرار نبود به هیچ وجه ریسک کنم. فیلم یا عکسی بگیرم و یا حتی شعاری بدهم …

۲۵ بهمن ۸۹:  گفته بودم که با فراخوان مخالفم…..با این همه ۲۵ بهمن ۸۹، سه بار مسیر چهار راه ولیعصر تا میدان آزادی را سواره و پیاده آمدم و رفتم تا سینه ام روایتگر همه ی ماجراهای ۲۵بهمن باشد.  قرار نبود به هیچ وجه ریسک کنم. فیلم یا عکسی بگیرم و یا حتی شعاری بدهم. قرار بود «روایتگر» صادق ۲۵بهمن باشم برای شناخت و تحلیل خودمان ….. حتی وقتی ماجرای تیراندازی و شلیک به صانع ژاله را شنیدم، آنقدر پیش نرفتم که بتوانم «نشانه» ای از آن برگیرم…سر شب خبر دادم دست کم یک نفر در راهپیمایی ۲۵ بهمن کشته شده است. نزدیکترین دوستان هم تردید داشتند در درج خبر….. دم سحر خوابیدم تا صبح را دیر از خواب بیدار شوم. وقتی بهوش آمدم که عکس فتوشاپ شده صانع ژاله بر تارک سایت های قاتلانش می درخشید. اولین کسی را که توانستم با او صحبت کنم دختر خاله اش بود. بی خبر بود، قبل از هرچیز پرسیدم صانع بسیجی است ؟گفت نه بابا ….. اصلاً ….. خبر شهادتش را که دادم … ناباورانه تماسم را ناتمام گذاشت….گفتم بنویسید صانع بسیجی نیست، موهایش و ریشش فتوشاپ شده اند … ( با گذشت یکسال هنوز هم این نقطه چین ها را نمی شود تکمیل کرد، امیدوارم پوزشم را بپذیرید )

تجمع ۲۵ بهمن ۸۹، تجمع عظیمی بود. شمار مردم از صد هزار می گذشت. روز قبل گفته بودم ده بیست هزار نفر هم بیایند برده ایم. عصر روز بعد یکی ازدوستان خبر داد : «هرچه می گردم یک عکس درست و درمان از راهپیمایی پیدا نمی شود در متن گزارشه کار کنم … «. گشتم و گشتم. راست می گفت. ای دل غافل از «نشانه ها» غافل شده بودیم …(آن روزها تنها یک فیلم یک دقیقه ای در سایت جرس توانست گوشه ای از عظمت تجمع ۲۵ بهمن را نشان دهد )

۲۵ بهمن ۹۰ :

روایت ها می گوید  تجمع اعتراضی ۲۵بهمن ۹۰، به سلامت برگزار شده است. فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید با استقبال معترضان روبرو شد و راهپیمایان حضور مسالمت آمیز و توام با سکوتشان را برگزار کردند.

روایت ها می گوید حضور ماموران امنیتی و انتظامی چشمگیر بوده است. حاکمیت از حضور خاموش سبزها هم در خیابان به هراس افتاده است.

راویان می گویند، برخوردی محسوس میان مردم و نیروهای انتظامی و امنیتی رخ نداده است ودستگیری ها بیشتربوده است و نحوه دستگیری شدن ها تغییر کرده است. تعداد دوربین های فیلمبرداری و کاشته شده در خیابان ها بیشتر و بیشتر از همیشه بوده است.

روایت ها ….

پرداختن به روایت ها، غفلت از نشانه ها :

به رغم مدعیانی که منع عشق کنند، فراخوانِ «سکوت»  شورای هماهنگی راه سبز امید را از هر لحاظ قابل دفاع می دانم  و تا کنون دلایلی قابل اعتنا بر اشتباه بودن این فراخوان ندیده ام. امیدوارم این فراخوان ها و کنش های امیدوار کننده مجال بیشتری بیابند.

به نظرم نکته مغفول در تجمع ۲۵ بهمن ۹۰و حتی ۸۹، غفلت از «نشانه ها» و دل بستن به «روایت ها»  بود. ( منتقدان که فقط از «رفتارها» می گویند و تحلیلشان را به آن معطوف کرده اند و از بی شعاری و سکوت  تجمعات می گویند)

جنبشِ ها در حین منازعه، از «روایت ها»، «نشانه ها» و «رفتارها»  برای گسترش ، تقویت و انتقال هویت خود بهره می گیرند.

روایت ها؛  شامل ِ مناسبت های مهم، مکانهای نمادین و ماجراهایی هستند که برای اعضاء جنبش رخ می دهند و می توانند سبب ِ هم ذات پنداری و هویت یابی اعضاء جنبش شوند و فرصتی برای تخلیه ی احساسات و بروز رفتارهای جمعی فراهم کنند.

نشانه هایی ( شناسه ها)  مانندِ رنگ ها، علامت ها، شخصیت ها، سرودها و مصنوعات هنری، می تواند هویت یک جنبش را به سرعت ابراز کند و انتقال دهد. رفتارها و ظاهر متفاوت کنشگران می تواند، سبب ِ تمایز آشکار با «دیگران» شود.

در سال ۸۹، در غیبت دوربین ها و موبایلها، خون پاک «صانع ژاله و محمد مختاری»  به نشانه های بزرگی برای «یادآوری» و «بازسازی» ۲۵ بهمن تبدیل شدند. چنانچه شاهد بودیم، در هفته های منتهی به ۲۵ بهمن، از نام و یاد این دو شهید بسیار بهره گرفتیم.

به نظرم نقطه ضعف تجمع ۲۵بهمن ۹۰، کم کاری فعالان جنبش در جذب و اخذ نشانه هایی بود تا این روز را آنچنان که شایسته اوست به تقویم سبز جنبش بیافزاید. نقش یک نشانه – مثلا یک عکس یا یک فیلم- بسیار موثرتر و سریعتر از دهها روایت است.

راه دراز و امیدوارکننده ای در پیش است.فعالان جنبش باید به این مهم در تجمع های بعدی مخصوصاً توجه کنند. فراموش نکنیم نشانه های  جنبش سبزبودند که در روزهای نخست رسانه های جهان را تسخیر کردند. منتقدان نیز فقدان نشانه ها را با تحلیل رفتارها ، اشتباه نگیرند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s