از خدعه تا حکومت نظامی – لشکرکشی – فیلمبرداری و بازداشتهای کور از ترس مردم؛ گزارشی از دستگیری گسترده شهروندان تجمع کننده در 25 بهمن

گزارش اول از ندای سبز آزادی: اخبار رسیده از تهران حاکی است، مرکز پایتخت و خیابان های منتهی به مسیر راهپیمایی بیست و پنجم بهمن، شاهد حضور پرتعداد و محسوس نیروهای امنیتی و انتظامی است. همچنین در تهران، سیستم پیامک (اس ام اس) نیز از ابتدای شب دچار اختلال شده است.

همچنین گزارش شده که پس از تاریک شدن هوا، ماموران اقدام به دستگیری گسترده شهروندان در خیابان انقلاب کرده اند. گفته می شود نیروهای لباس شخصی با ظواهری مثل مردم عادی و در میان راهپیمانان نفوذ کرده و معترضان رو شناسایی می کنند.

بر اساس این گزارش، از ساعت ها پیش، شهروندان حاضر در مرکز شهر، شاهد چرخش غیرمتعارف هلیکوپترهای پلیس بر فراز خیابان و اطراف میدان انقلاب هستند.

گزارش شده که در چهار راه ولی عصر نیز ترافیک سنگین باعث شد تعداد چشمگیری از ماموران راهنمایی و رانندگی وارد عمل شوند.

در خیابان های اطراف نیز نیروی ضدشورش مقابل عابران پیاده صف کشید.

یکی از شاهدان عینی، حضور نیروهای امنیتی را «لشکرکشی» توصیف کرده است.

همچنین گزارش شده، در خیابان ولی عصر و در اطراف پارک ملت، ترافیک سنگین شده و صدای بوق ممتد ماشین ها به گوش می رسد. و جمعیت زیادی در پیاده رو ایستاده است.

تارنمای جرس نیز گزارش داده: طبق معمول این روزها پایگاه بسیج مقداد به عنوان مرکز اصلی استقرار یگان های بسیج و لباس شخصی هاست و از صبح امروز رفت و آمدهای زیادی در این پایگاه صورت می گیرد. گشت های لباس شخصی ها با موتورهای سنگین و پوشش های مشخص در مسیر خیابان انقلاب به چشم می خورد و به کلیه کتاب فروشی ها و مغازه های خیابان انقلاب و آزادی ابلاغ شده است که در صورت شلوغ شدن خیابان بلافاصله پس از اخطار نیروی انتظامی باید مغازه های خود را تعطیل کنند.

همچنین در دانشگاه تهران، صنعتی شریف و امیرکبیر نیز دانشجویان تصمیم گرفتند کلاس های نوبت بعداز ظهر را تعطیل کنند اما معاونت دانشجویی نسبت به این تصمیم اخطار داد.

موتورهای حامل لباس شخصی ها همچنان اطراف دانشگاه تهران ویراژ می دهند و سعی دارند با ایجاد رعب و وحشت فضا را کاملا کنترل شده نشان دهند.

در مسیر خیابان ولیعصر به ویژه تقاطع تخت طاووس و میدان ولیعصر نیز حضور نیروهای امنیتی محسوس بوده است.

ضلع شرقی میدان هفت تیر روبروی مسجد الجواد محل استقرار نیروهای بسیج است و بلوار کشاورز هم چنین وضعیتی دارد.

بر اساس گزارش ها، سرعت اینترنت به شدت پایین است و ارسال ایمیل به سختی میسر می شود و خطوط موبایل نیز با اختلالات شدید مواجه است.

بی بی سی نیز به نقل از یک شاهد عینی گزارش داد که در  فاصله فلکه اول صادقیه و میدان توحید در دو طرف خیابان نیروهای امنیتی حضور گسترده تری دارند و تمام خیابان های اصلی و فرعی را پر کرده اند.

این شاهد عینی گفت:در سر هر فرعی هم چند مامور ایستاده است و درتقاطع حبیب اللهی هم نیروهای یگان ویژه با ماشین موتور حضور دارند.

خبرگزاری هرانا نیز گزارش داده است، در اولین سالگرد اعتراضات ۲۵ بهمن که منجرب حصر خانگی دو تن از رهبران مخالفان دولت شد نیروهای انتظامی و امنیتی از ساعت ۱۵ امروز در مناطق پرتردد تهران و میادین اصلی اقدام به مانور نظامی کردند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از تهران، میادین اصلی شهر تهران از جمله میدان آزادی، میدان انقلاب، میدان فردوسی، میدان امام حسین، چهار راه ولیعصر، خیابان کارگرشمالی، خیابان ولیعصر، میدان ولیعصر، خیابان انقلاب، خیابان آزادی، شاهد حضور چشم گیر موتور سواران و نیروهای انتظامی و امنیتی بوده است.

نیروهای لباس شخصی نیز با مراجعه به پاساژ ها و مغازه داران تعطیلی زودهنگام برخی از مراکز خرید را در ساعت آتی به ایشان اعلام کرده اند.

بر اساس گزارشات رسیده عبور و مرور شهروندان در مقابل درب اصلی دانشگاه تهران نیز به شدت کنترل می شود و ایستادن در پیاده رو ها نیز با تذکر ماموران مواجه می شود.

به گزارش یک شاهد عینی از میدان هفت تیر، مامورین همچنین اقدام به تفتیش موبایل بصورت رندوم کردند. نیروهای لباس شخصی که با لباس شخصی های قدیمی ظاهری متفاوت دارند در میان جمعیت پراکنده اند و سه نفر از بالای یک ون در گوشه ای از میدان مشغول فیلمبرداری بودند. پلیس مردم را به حرکت و پراکنده شدن ارشاد می کند.

در بعضی از تجمع ها، شعارهای اعتراضی داده شده است. خبرهای تأیید نشده ای هم از بازداشت تعدادی از معترضان منتشر شده است.

همچنین، شماری از موتورسواران که پرچم های «حزب الله» با خود حمل می کنند به صورت دسته جمعی در اطراف خیابان ولی عصر دیده شده اند.

یک شاهد عینی نیز از از ترافیک بسیار سنگین خبر داده و گفته است٬ از میدان فردوسی تا پل کالج را با ماشین در یک ساعت طی کرده است.

شاهد عینی دیگری نیز گزارش داده که پس از تاریک شدن هوا، ماموران اقدام به دستگیری گسترده شهروندان در خیابان انقلاب کرده اند.

بنا بر گزارش‌های شاهدان عینی، در بسیاری از محلات شهر تهران و خیابان‌های اصلی شهر، از ساعت ۲۰، صدای سوت اعتراض حامیان جنبش سبز شنیده شد و فراخوان سوت اعتراض رسانه‌های حامی جنبش سبز با استقبال گسترده حامیان جنبش سبز مواجه شد. فریاد الله اکبر تعداد زیادی از شهروندان تهران نیز از پشت بام و پنجره‌ خانه‌های محلات متعددی در تهران شنیده شده است.

پیش از این سایت‌های اینترنتی نزدیک حامی جنبش سبز فراخوانی از «جمعی از جوانان سبز ایران» منتشر کرده‌بودند که از حامیان جنبش سبز دعوت کرده‌ بود روز ۲۵ بهمن، ساعت ۲۰، با دمیدن در سوت از پشت بام و پنجره خانه خود یا در خیابان، در سالگرد حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، برای دقایقی به شکل نمادین اعتراض خود را به این حصر و نیز بی‌کفایتی اقتصادی دولت و فشارهای مضاعف و اجتناب‌پذیر اقتصادی بر مردم اعلام کنند

گزارش دوم از جرس:

گزارش شاهدان عینی؛ بازداشت گسترده راهپیمایان ۲۵بهمن
سپهر سعادت
گزارش شاهدان عینی؛ بازداشت گسترده راهپیمایان ۲۵بهمن
جرس: بازداشت شمار زیادی از شهروندان معترض بارزترین مشخصه وقایع ۲۵ بهمن امسال بود. گویی حاکمیت می خواست ترس خود را با دستگیری کسانی بپوشاند که با وجود حاکم شدن فضایی رعب آور و امنیتی در تهران شجاعت به خرج داده و پس از گذشت چندین ماه از فراخوان قبلی،دوباره به خیابان آمده بودند. با توجه به اخبار رسیده و گزارش های ارسالی در خوش بینانه ترین حالت حداقل تعداد بازداشت شدگان چهار صد نفر تخمین زده می شود.

 

بنابر گزارش منابع خبری «جرس» از تهران،سازوبرگ و تعداد نیروهای امنیتی در خیابان ها بسیار بیشتر از روزهای اعتراضی پیشین بود. این تعداد نیرو که مجهز به انواع و اقسام ابزار آلات سرکوب و جنگ خیابانی بودند برای مقابله با تظاهراتی میلیونی در نظر گرفته شده بود. آنها در این روز تمام خیابان ها و کوچه پس کوچه های شهر را پوشش داده بودند. بر پایه گزارش یک منبع خبری جرس،حوالی ساعت 14 نیروهای امنیتی از محل هایی که پیش از آن برای آنکه زیاد در چشم نباشند و ساختمان هایی که محل تجمعشان بود خارج شده و در جای جای نقاط محل برگزاری راهپیمایی و خیابان های اطراف و همچنین دیگر نقاط حساس شهر مستقر شدند.
در مسیر راهپیمایی و به خصوص از میدان فردوسی به سمت میدان آزادی دوربین های فیلمبرداری که  بر روی سه پایه ثابت کاشته شده بودند به چشم می آمدند . برخی ساختمان های بلند حدفاصل میدان فردوسی تا میدان آزادی نیز محل استقرار نیروهایی بود که به وسیله دوربین سعی در رصد حرکات مردم داشتند و در چهار راه ولیعصر نیز جوانی با در دست داشتن دوربین حرفه ای از عابرانی که منتظر سبز شدن چراغ برای عبور از چهار راه بودند فیلم می گرفت. به نظر می رسید  با «استقرار آشکار»  این همه تجهیزات رسانه ای، پیش از هر چیز می خواستند  نشان دهند که هیچ  کنش و واکنشی از » چشم  برادر بزرگ »  پنهان نمی ماند.
گزارشهای رسیده به جرس همچنین حاکی از این بود که درگیری های پراکنده و آغاز بازداشت هایی که جو خیابان ها را ملتهب کرد از ساعت 18 به بعد و با نزدیک شدن به تاریکی هوا شکل گرفت. نیروهای پرتعداد لباس شخصی از هر سن و با هر تیپ و پوشش ظاهری که در لابه لای مردم در حرکت بودند با شگردهای مختلف سعی در شناسایی معترضان از میان عابران و دستگیری آنها داشتند. برخی لباس شخصی های جوان، ظاهری آراسته تر از حد معمول داشته اند که تنها در زمانی که اقدام به بازداشت یکی از شهروندان می کردند مشخص می شد جزو نیروهای امنیتی هستند. وظیفه لباس شخصی ها گوش دادن به صحبت های مردم با یکدیگر و یا تحریکشان به منظور ابراز واکنش بود تا از این طریق بتوانند معترضین را شناسایی و دستگیر کنند. آنها بدون آنکه مخاطب خود را مشخص کنند در کنار مردم زمزمه می کرده اند که اینها سلطنت طلب ها و منافقین هستند. گاهی اوقات به برخی نگاه می کردند و بی آنکه کاری به کارش داشته باشند می گفتند مشکوک است یا آنکه اگر توقفی در حرکت جمعیت صورت می گرفت برای تحریک مردم می گفتند»اوه اوه شروع شد، شلوغ شد، راهپیمایی شروع شد» تا از طریق واکنش مردم از میان آنها معترضین را شناسایی کنند.
یک شاهد عینی به «جرس» می گوید: «در میدان انقلاب تعدادی کفن پوش حامی حکومت ایستاده بودند. در ابتدای خیابان جمالزاده شمالی ون سفید رنگی مجهز به قفس پارک بود که بازداشت برخی از معترضین و هدایت آنها به سمت این ماشین موجب درگیری میان نیروهای امنیتی و مردم شد.» بر طبق مشاهدات برخی شهروندان به نظر می رسد ماموران با همان روش گوش دادن به گفت و گوی مردم با یکدیگر به مادر و پسری مشکوک شده و سعی داشتند یکی از آنها را بازداشت کنند: «همزمان نزدیک به بیست مامور با لباس شخصی و لباس فرم به سمت این دو هجوم برده و پسر را کشان کشان به سمت اتومبیل قفس دار می بردند. در اینجا مادر این فرد شروع به فریاد زدن و درخواست کمک از مردم کرد. واقعا ضجه های این مادر برای رهایی فرزندش از دست ماموران دردناک بود. ابتدا مردم جمع شدند و نظاره گر ماجرا بودند تا زمانی که فرد بازداشتی به دم ماشین رسید و از سوار شدن بر آن امتناع کرد. در این حال فریادهای مادرش ادامه داشت تا اینکه مردم به سمت ماشین حمله کردند. ماموران با فریاد نایستید و حرکت کن سعی در پراکنده کرده مردم داشتند اما با برخی شعارها نظیر مرگ بر دیکتاتور درگیری آغاز شد و ماموران با استفاده از باتوم و گاز اشک آور مردم را پراکنده کردند. در ابتدا مادر فرد بازداشتی دستگیر نشد اما با ادامه فریادهای وی او را نیز سوار ماشین کردند.»
به گفته شاهدان عینی اکثر درگیری ها از این منطقه به سمت میدان آزادی و در حالی که هوا کاملا تاریک شده بود روی داده است. بیشتر درگیری ها منجر به بازداشت شهروندان می شد به گونه ای که اگر فردی در جریان درگیری مورد اصابت باتوم از سوی ماموران قرار می گرفت به هیچ عنوان نمی گذاشتند از منطقه خارج شود و بازداشتش می کردند. به گفته برخی منابع خبری جرس، آنچه که باعث شد ابتکار عمل مردم در مقابله با نیروهای امنیتی گرفته شود این نکته بود که به دلیل حضور سنگین نیروهای لباس شخصی در بین جمعیت کسی نمی توانسته مطمئن باشد فردی که در کنارش ایستاده لباس شخصی است و یا جزو مردم معترض است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s