روز شانزدهم؛ نامزدهای انتخاباتی ما در حبس ؛ محسن محققی، مصطفی تاج زاده، سعید جلالی فر و شاهین زینعلی

کلمه_ گروه اجتماعی: در انتخابات آزاد حرف اول را مردم می زنند. شرایط انتخابات آزاد پیچیده نیست و دنیا آن را تجربه کرده و دیده است. درباره انتخابات آزاد در یک جمله هر کسی که در چارچوب قانون اساسی بخواهد فعالیت کند، با هرگرایش و اعتقاد و اندیشه‌ای باید حق داشته باشد در انتخابات شرکت کند و نماینده مردم باشد، مگر اینکه رأی اکثریت را نیاورد. بنابراین انتخابات آزاد یعنی این که صلاحیت هر کس که می‌خواهد در چارچوب قانون اساسی فعالیت کند رد نشود و هر کسی در انتخابات شرکت می‌کند حق دارد حزب، روزنامه، تجمع و امنیت کامل داشته باشد و بتواند از طرفداران خود دفاع کند و بعد هم بتواند برنامه‌های پیشنهادی‌اش را در امنیت کامل در مجلس پیش ببرد و طرفدارانش نیز امنیت داشته باشند. نه این که مانند انتخابات سال ۸۸ چند روز قبل از انتخابات حکم دستگیری ما صادر بشود. انتخاباتی که سپاه حکم بازداشت فعالین آن را از آقای مرتضوی، بگیرد اسمش انتخابات آزاد نیست. انتخابات آزاد با تمام مولفه‌های آن یعنی قبل از انتخابات امکانات عمومی به سود کسی بسیج نشود، بیت‌المال به نفع یک فرد یا جریان هزینه نشود، صدا و سیما و کمیته امداد به نفع یک جناح بسیج نشوند و از سوی دیگر همه از امکانات عمومی به طور مساوی استفاده کنند تا انتخابات معنای آزاد پیدا کند. برای رسیدن به انتخابات آزاد حتماً آزادی زندانیان سیاسی نخستین شرط است و دوم این که امنیت تأمین شود و نظامی‌ها به پادگان‌ها برگردند. سیاست‌ورزی مدنی جای سیاست‌ورزی نظامی را بگیرد و هرگونه استالینیزم چه نوع روسی و چه نوع چینی و چه نوع استالینیزم فقهی را نفی کنیم و این امکان را فراهم کنیم که همه نیروها در انتخابات شرکت کنند. مشکل زمانی حل می‌شود که حقوق ملت همیشه حفظ شود نه فقط زمان انتخابات، بلکه به طور مستمر ادامه پیدا کند. هیچ کدوم از این تعاریف در انتخابات پیش رو محقق نشده است و مهم تر از همه همان طور که بارها گفتیم زندانی های سیاسی این دو سال ما آزاد نشده اند پس چگونه می توان در انتخاباتی شرکت کرد که آزاد نیست، چطور می توان وقتی که:

سعید جلالی‌فر دوست کودکان در بند است

فعال حقوق بشر و عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر و گروه و جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان است.سعید جلالی‌فر اولین بار در تاریخ ۹ آذر ۱۳۸۸پس از خروج از منزل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. در تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه بازجویی‌ جلالی‌فر در زندان اوین به اتمام رسید و اتهام «فعالیت تبیغی علیه نظام» به وی تفهیم شد. در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۸۸ برای وی قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی صادر شد و جلالی‌فر بعد از ۱۳ روز در تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۸۸ آزاد شد.

جلالی‌فر بعد از آزادی از زندان در تاریخ ۲۸ فروردین ماه ۱۳۸۹ به شعبه ۳ بازپرسی امنیت مستقر در زندان اوین احضار و مورد بازجویی قرار گرفت. در تاریخ ۱۰ مرداد ماه ۱۳۹۰ جلالی‌فر برای جلوگیری از اجرای وثیقه‌ی ۱۰۰ میلیونی که توسط دادگاه انقلاب به اجرا گذاشته شده بود در دادگاه حاضر و بار دیگر بازداشت شد. وی پس از دستگیری توسط قاضی مقیسه رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد. جلالی‌فر در تاریخ ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۰ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه حاضر و محاکمه شد. در این دادگاه اتهام‌های او «فعالیت تبلیغی علیه نظام» از طریق عضویت در کمیته گزارشگران حقوق بشر و مصاحبه با صدای آمریکا و همچنین «اجتماع و تبانی» اعلام شده است. وی به خاطر همین اتهامات از توسط این دادگاه به سه سال زندان محکوم شد که این حکم به صورت شفاهی در تاریخ شش شهریور ماه به وی ابلاغ شده است. این حکم هنوز به صورت رسمی به وکیل وی مینا جعفری ابلاغ نشده است.

سید مصطفی تاجزاده حامی انتخابات آزاد قربانی انتخابات شد

فعال سیاسی و عضو شورای مرکزی دو حزب بزرگ اصلاح طلب در ایران جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب ، متولد آذر ۱۳۳۵ در شهر تهران است. او یکی از خوش نام ترین فعالانِ دموکراسی خواهِ ایرانی است. تاجزاده برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب، انتخابات شورای شهر و روستا را در ایران برگزار کرد تا مردم نقش بیشتری در اداره ی شهر و روستای خود داشته باشند. با ابطال هفتصدهزار رأیِ مردم در انتخابات مجلس در سال ۷۸ توسط شورای نگهبان که زیر نظر مقام رهبری فعالیت می کند، تاجزاده از دبیر این شورا شکایت کرد. با آن که به شکایت او رسیدگی نشد، وی هنوز بر لزوم حضور دبیر شورای نگهبان در دادگاه اصرار می کند. مصطفی تاجزاده یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بازداشت شد و چهار ماه را در سلول انفرادی در بند دو الف متعلق به سپاه پاسداران گذراند. چند ماه بعد دادگاه، او را به شش سال حبس محکوم کرد. سید مصطفی هیچ دفاعی از خود در دادگاه نکرد. وی پیش ازآن گفته بود: «تا زمانی که به شکایت من علیه دبیر شورای نگهبان [به خاطر ابطال هفتصد هزار رأی مردم در سال ۷۸] رسیدگی نشود نیازی به حضور در دادگاه و دفاع از خود نمی بینم.» دادگاه، تاجزاده را به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به شش سال حبس محکوم کرد. او در نامه ای که یک سال بعد از حبس خود خطاب به مردم ایران نوشت اعلام کرد که برخی از همراهی هایش با انقلابی گری های دهه شصت در ایران و دخالت در «سبک زندگی» مردم اشتباه بوده است. تاجزاده نامه اش را به ندا آقا سلطان، یکی از کشته شدگانِ پس از انتخابات ایران تقدیم کرد. سید مصطفی تاجزاده یکی از هفت نفری است که علیه سرداران سپاه به خاطر آن چه که وی «کودتای انتخاباتی در سال ۸۸» می خواند شکایت کرده است. همسر سید مصطفی نیز در اسنفد سال گذشته بازداشت شد و حدود ۵۰ روز را در بند دو الف سپاه گذراند و سپس در دادگاه قاضی مقیسه به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. تاجزاده این روزها را در زندان اوین تهران به صورت انفرادی می گذراند و حاضر نیستند که او را به بند عمومی منتقل کنند. در مدت زندان نامه هایی از وی خطاب به علی مطهری و حسین شریعتمداری منتشر گردیده که البته لحن های آنها متفاوت است. همچنین او از جمله امضا کننده گان شکایت نامه علیه سردار مشفق است و بارها نیز تاکید کرده که باید نسبت به شکایت آنان که سندی دال بر دخالت نیروهای نظامی درروند انتخابات است رسیدگی شود.

در حال حاضر از معدود افرادیست که از انتقالش به بند ۳۵۰ زندان اوین جلوگیری می شود و گاها به صورت دو نفره یا تک نفره در بند قرنطینه نگهداری می شود ، گویا نیروهای امنیتی از بودن وی در جمع ترس دارند.

محسن محققی عضو نهضت آزادی قربانی آزادی می شود

این عضو شورای مرکزی نهضت آزادی که به جرم اقدام علیه امنیت ملی توسط دادگاه انقلاب به چهار سال زندان محکوم شده بود، پس از تایید حکم دادگاه بدوی برای گذراندن دوران محکومیت خود روانه زندان اوین شد. مهندس محققی بعد از عاشورای ۱۳۸۸ توسط وزارت اطلاعات احضار و بازداشت شده بود و دو ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر برده بود.همچنین او در سال ۱۳۸۰ همراه با دیگر اعضای نهضت آزادی و نیروهای ملی مذهبی توسط اطلاعات سپاه بازداشت و مدتی را در بند ۵۹ سپاه گذراند. او در دادگاه‌های غیر علنی به دو سال و نیم زندان محکوم شد.محسن محقّقی، مهندس برق و الکترونیک از انگلستان و از مهندسین اجرائی قوی و صاحب نظر و از اعضای باسابقه نهضت آزادی ایران و یکی‌ از دامادهای شادروان مهندس مهدی بازرگان است. محققی قبل از انقلاب در سازمان اتمی‌ ایران اشتغال داشته و دوره‌های تخصصی مربوط به نیروگاه‌های هسته‌ای را در کشور بلژیک گذارانده است. آقای محققی پس از پیروزی انقلاب مسئولیت سایت اتمی‌ اصفهان را به عهده داشته و در حفظ تأسیسات و جلوگیری از تخریب و انهدام آن موفق بوده است. پس از آن با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران همکاری نموده و در راستای‌ خودکفایی کشور در رشته مهندسی‌ کنترل و الکترونیک، «شرکت کنترنیکس» را به عنوان یکی‌ از شرکت‌های تابع سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تأسیس کرده که هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهد. مهندس محققی به عنوان یک مهندس اجرایی با سابقه، مدیریت پروژه‌های زیادی را در نقاط مختلف کشور به عهده داشته است، از جمله پروژه بازسازی کارخانه آجرماسه آهکی خوزستان (واقع درحمیدیه) که دراثرحملات هوائی عراق به شدت آسیب دیده بود.

در حال حاضر مهندس عماد بهاور، مهندس محمد (فرید) طاهری و محمد توسلی دیگر اعضای نهضت آزادی ایران هستند که در زندان به سر می‌برند.

شاهین زینعلی تبعید به رجایی شهر

در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت و بر اساس حکم صادره از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی، به دو سال حبس به جهت اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق عضویت در حزب پان ایرانیست، ۹۱ روز حبس به جهت فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی منجر به اغتشاش، و مصاحبه با رسانه های بیگانه و پرداخت مبلغ یک میلیون و پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم گردید. او از آذر ماه امسال به دستور دادستان تهران از ملاقات حضوری و مرخصی محروم شد در عین حال هیچ دلیلی مبنی بر اعمال این محدودیت ها ارائه نشده است.این در حالی است که این روزنامه نگار و فعال سیاسی قبل از بازداشت از دریافت کارت امتحانات پایان ترم دانشگاه محروم و مسئولان دانشگاه ضمن ضبط کارت دانشجویی وی، از ورود این دانشجو به دانشگاه خودداری به عمل آورده و غیر رسمی او را از ادامه تحصیل محروم کرده اند.

شاهین زینعلی، پیمان عارف، آرش صادقی و جواد علیخانی چهار تن از زندانیان سیاسی اوین بودند که از غروب روز یکشنبه ۱۵ خرداد ماه طی بیانیه ای ضمن اعتراض به نحوه کشته شدن هاله سحابی از اعتصاب غذای خود در زندان اوین خبر داده و پایان اعتصاب غذای خود را منوط بر تشکیل کمیته مستقل حقیقت یاب و تحقیق در مورد تمامی جنایات ۲سال اخیر به ویژه قتل مظلومانه هاله سحابی دانسته بودند. این عضو حزب پان ایرانیست چند روز پیش از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان رجایی شهر منتقل شد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s