همه از احمدی نژاد بریده اند؛ دولت در پرتگاه احضار و بگم بگم ها؛فرشید آل داوود

 

همه از احمدی نژاد بریده اند؛ دولت در پرتگاه احضار

جرس: مسئولان جمهوری اسلامی اعتراف می کنند که دولت احمدی نژاد متخلف ترین و سرکش ترین دولتی بوده که تا کنون در جمهوری اسلامی بر سر کار آمده است. این امر باعث شد تا در نهایت رئیس دولت به مجلس احضار شود.

 احضار رئیس دولت به مجلس گویای آن است که ظاهرا مجلس هشتم قصد ندارد به این سادگی ها دست از سر دولت احمدی نژاد بر دارد.
خبرنگاران در تهران از شنیده هایی سخن می گویند که خیلی هم نامحتمل نیست: احتمال مطرح شدن موضوع عدم کفایت سیاسی احمدی نژاد.


چراغ سبز دفتر رهبری ؟

با این حال تحقق این موضوع تنها در اختیار رهبر نظام است. ارزیابی های رسانه ای طی چند ماه گذشته حاکی از آن بوده که مجلس بی اذن رهبر نظام قادر نیست اقدام خاصی انجام دهد . احضار رئیس دولت به مجلس نیز نمی تواند بدون موافقت آقای خامنه ای انجام گرفته باشد.

هیات رئیسه پارلمان 3 ماه تمام با موضوع طرح سوال از احمدی نژاد بازی کرد . ناظران گفتند ظاهرا دفتر رهبر چراغ سبز انجام این کار را صادر نکرده بود.
تیکه پرانی ها و نیش و کنایه های احمدی نژاد در روز ارائه بودجه به مجلس از دید راه یافتگان پارلمان مخفی نماند. آنها اکنون با انگیزه بیشتری در اندیشه بی اعتبار کردن وی خواهند بود.


دهن کجی به دولت

گام نخست با عدم تصویب بودجه سوال برانگیز دولت تا پایان سال برداشته شد و مجلس روز چهارشنبه هفته گذشته، پارلمان را تا بعد از انتخابات تعطیل کرد تا نمایندگان در حوزه های انتخابیه شان به فعالیت مشغول باشند.

این یک دهن کجی آشکار به دستور احمدی نژاد بود که خواسته بود نمایندگان کمتر به فکر انتخابات باشند و بودجه را هر چه زود تر تحویل دهند. با این حال چند عضو پارلمان طی روزهای اخیر بودجه دولت را عجیب و حتی غیر قابل تصویب اعلام کردند.

کش و قوس های یک طرح

علی مطهری نماینده تهران ۵ تیرماه سال جاری طرح سئوال از رئیس دولت را با ۱۰۰ امضاء تقدیم هیئت رئیسه مجلس کرده بود که کش و قوسهای فراوان یافت و حتی منجر به استعفای وی شد.

مهمترین محورهای طرح سوالی که مطهری دنبال آن بود تخلفات قانونی دولت از جمله عدم اجرای قانون مترو و عدم معرفی وزیر ورزش در مهلت قانونی و مقاومت ۱۱ روزه رئیس جمهور در برابر حکم رهبر انقلاب مبنی بر ابقای مصلحی و نحوه عزل متکی وزیر سابق امور خارجه و همچنین مسائل مربوط به امور فرهنگی از جمله اجرای قانون عفاف و حجاب در کشور بود.

از اینجا بود که بازی هئیت رئیسه شروع شد و باهنر نایب رئیس مجلس ، از پس گرفتن امضاهای این طرح خبر داد و پیگیری آن را در شرایط کنونی مناسب ندانست.

علی مطهری هم به عنوان کسی که مسئولیت جمع آوری امضاها را بر عهده داشت از اعمال فشارهای پشت پرده برای پس گرفتن امضاها خبر داد . این تعلل در نهایت استعفای مطهری را در پی داشت که مجلسی ها با آن مخالفت کردند.

به دنبال این ماجرا روز یکشنبه 8 آبان تعداد امضاها به نصاب قانونی عدد 73 رسید اما هیات رئیسه باز هم به کارشکنی ادامه داد و گفت امضاها به 69 رسیده و از نصاب افتاده است !

بالاخره ۳۰ آذر ماه سال جاری طرح سئوال از رئیس جمهور که با ۷۹ امضا به هیئت رئیسه مجلس رسیده بود به ۶ کمیسیون مجلس ارجاع شد و قرار شد اگر دولت به سوالات در کمیسیونها جواب داد و نمایندگان قانع شدند موضوع جمع شود اما مصطفی رضاحسینی سخنگوی طراحان سئوال گفت هیچ کدام از پاسخ های دولت نسبت به ۱۰ سئوال ارائه شده در این طرح قانع کننده نبوده است و در نهایت قرار شد رئیس دولت به مجلس بیاید و پاسخ دهد.

به موضوع سوال موارد جدیدی همچون عدم ابلاغ و اجرای قانون تسهیلات ارزی برای مترو تهران و کلانشهر‌ها، نرخ رشد اقتصادی کشور، اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در بخش تولید وگرایش به مکتب ایرانی نیز اضافه شد.


واکنش دولت : نشنیدند گفتند قانع نشدیم !

معاون پارلمانی احمدی نژاد می گوید مجلسی ها از ابتدا هم قصد قانع شدن نداشتند و کار آنها فقط سیاسی است.

میرتاج الدینی که با ایرنا گفتگو می کرد افزود: طیف خاصی پیگیر این موضوع هستند و حتی در جلسات کمیسیون دو سه نفر از طراحان سوال حاضر بودند.

مقصود وی این بود که اراده سیاسی خاصی در صدد زمین زدن دولت است. میرتاج الدینی گفت: جوابها را نشنیده گفتند قانع نشدیم !

ظاهرا اهالی پارلمان پی برده بودند که دولت با استدلال های مغالطه آمیز رویه مناظره های تلویزیونی را در پیش گرفته و در صدد فریب آنها بر آمده به همین خاطر است که معاون پارلمانی وی می گوید چنان پاسخ های محکمی داده بودیم که فکر می کردیم آنها قانع می شوند !

میرتاج الدینی حتی گفت موضوعاتی همچون عزل متکی ، بحث حجاب و اظهار نظر احمدی نژاد در باره در راس امور بودن مجلس به دولت مربوط نمی شود !

وی گفت رئیس دولت حاضر است همین هفته آینده به مجلس بیاید و به سوالات پاسخ دهد .

با این حال مجلسی ها زود تر از این اعلام آمادگی، مجلس را تا زمان انتخابات تعطیل کردند و عملا به درخواست دولت برای رسیدگی سریع به بودجه هم دهن کجی کردند تا به نحوی پاسخ توهین احمدی نژاد به مجلسی ها در روز ارائه بودجه را داده باشند.


نگرانی  فرزند یک مرجع تقلید

فرزند یکی از مراجع تقلید هم از احضار رئیس دولت به مجلس حمایت کرده و می گوید: چرا مجلس با تخلفات قانونی دولت برخورد نمی کند. فرزند آیت الله فاضل لنکرانی در جمع مردم قم مجلس هشتم را ضعیف و به دور از قاطعیت دانست و با ابراز تردید نسبت به حضور پرشور مردم در انتخابات تحقق حضور حد اکثری مردم را منوط به اطمینان مردم به مجلس دانست.

چندی قبل حجت الاسلام طباطبائی روحانی و مدرس اخلاق تلویزیون نیزخواستار عذر خواهی احمدی نژاد از مردم شده بود. چند تن از سیاسیون هم در غائله اوضاع بازار ارز و سکه در سلامت عقلی و رفتاری رئیس دولت ابراز تردید کرده بودند.


دولت پولها را چه کار کرده؟

وضعیت مترو کلانشهر به خصوص تهران از جمله مواردی است که صدای مردم را در آورده است. دولت با حذف یارانه ها قول داده بود آن را در امور حمل و نقل عمومی هزینه کند اما اکنون طبق اعلام دیوان محاسبات رقم های میلیاردی از بودجه کشور و همینطور مبالغ ناشی از صرفه جویی در هدفمندی یارانه ها ناپدید شده و هیچکس هم پاسخگو نیست.

یک مسئول مترو چندی قبل گفته بود با ادامه این وضع باید افراد هل بده استخدام کنیم تا دربهای قطار از ازدحام جمعیت بسته شود ! این در حالی است که رئیس دولت قانون کمک دو میلیاردی به مترو را ابلاغ نکرد که به جای آن علی لاریجانی این قانون را ابلاغ و دولت از اجرای آن سر باز می زند !


بگم بگم ها !

خبرگزاری ها در تهران خبر دادند که احتمالا احمدی نژاد قبل از رفتن به مجلس برای پاسخگویی به سوالات ممکن است با حامیان خود دیدار داشته باشد تا برخی مسائل را بگوید. ناظران پس از افشاگری گسترده علیه احمد توکلی از سوی دولت می گویند احمدی نژاد آماده می شود تا افشاگری های بیشتری داشته باشد.

برخی نیز بر این باور هستند که اعلام احضار رئیس دولت به مجلس در آستانه انتخابات با هدف تضعیف احتمال رای آوردن هواداران وی در مجلس آینده صورت گرفته است.

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s