نامزدهای انتخاباتی ما در حبس هستند/ روز چهاردهم، مقیسه، توکلی، بورقانی و سروش

انتخابات آزاد، به عنوان یکی از اصلیترین ارکان مردمسالاری تنها زمانی معنا پیدا می‌کند که تمامی شهروندان از حق نامزدی در آن برخوردار بوده، و همه جریان‌های سیاسی رقیب حق استفاده عادلانه و برابر از امکانات عمومی از جمله مطبوعات و رسانه‌های جمعی به ویژه رسانه ملی را برای بیان دیدگاه‌ها و برنامه خود داشته باشند.

همچنین مجریان و ناظران و داوران انتخابات باید با بی‌طرفی بر روند برگزاری آن از ابتدا تا انتها نظارت داشته باشند و نهایتا انتخابات در فضایی آرام و به دور از هرگونه فضای امنیتی-پلیسی برگزار شود، و آرای ملت از دستبرد و مصادره حکومت و هرگونه مهندسی به منظور تحقق نتایج از پیش تعیین شده مصون و محفوظ باشد. اما در انتخابات این دوره مجلس نه تنها هیچ‌یک از شرایط فوق وجود ندارد، بلکه نقض ابتدایی‌ترین حقوق و اصول یک انتخابات آزاد و سالم و منصفانه در اظهارات و مواضع حاکمان بیانگر عدم پایبندی ایشان به معیارهای فوق است. * از آن طرف نیز دیده می‌شود که بیشتر فعالین سیاسی و انتخاباتی در بند هستند، جرم آنان شرکت در انتخابات بود از آن سو نیز یکی از مولفه‌های انتخابات آزاد،‌‌ رها بودن فعالان سیاسی، مطبوعاتی و دانشجویی از زندان است. اما این مهم‌ترین شرط نه تنها محقق نشده که روز به روز بر شدت این فشار‌ها نیز افزوده شده است. اکنون با توجه به این شرایط چطور می‌توان در انتخابات شرکت کرد خصوصا زمانیکه:

مجید توکلی: من یک مجید هستم

متولد ۱۳۶۵ در شهر شیراز، یکی از نمادهای جنبش دانشجویی ایران در دههٔ اخیر است. او در سال ۱۳۸۳ برای تحصیل در رشته مهندسی کشتی وارد دانشگاه صنعتی امیرکبیر شد و چند ماه بعد به عضویت انجمن اسلامی دانشجویان این دانشگاه درآمد. دانشگاه امیرکبیر به خاطر اعتراض‌های دامنه دار و همیشگی‌اش علیه استبداد به «قلب تپنده جنبش دانشجویی ایران» معروف است. اردیبهشت ۸۶ بود که مأموران امنیتی سناریویی را برای فعالان دانشجویی دانشگاه امیرکبیر تهیه دیدند. آن‌ها با جعل لوگوی نشریه‌های منتقد دانشگاه، از جمله «خط صفر»، مطالبی را دربارهٔ باورهای دینی و مقام رهبری به چاپ رسانده و در سطح دانشگاه توزیع کردند. انتشار این مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی جرم تلقی می‌شد. مجید در پی انتشار این مطالب که به دروغ به او نسبت داده شده بود به همراه دوستانش بازداشت شد. او یک سال و سه ماه را در زندان اوین گذارند و ماه‌ها برای اعتراف به جرمِ نکرده تحت فشار قرار داشت. مجید پس از آزادی در مرداد ۸۷ به فعالیت‌های آزادی خواهانه‌اش ادامه داد. در بهمن‌‌ همان سال به دلیل شرکت در مراسم سالگرد درگذشت مهدی بازرگان، اولین نخست وزیر ایران پس از انقلاب بازداشت شد. او چهار ماه دیگر را در سلول انفرادی زندان اوین گذراند. در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ در شانزدهم آذر آن سال، روز دانشجو، در دانشگاه امیرکبیر سخنرانی کرد. چند ساعت بیشتر از سخنرانی مجید نگذشته بود که خبر بازداشت او منتشر شد. توکلی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به تحمل ۸ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

یک روز پس از دستگیری مجید، خبرگزاری فارس با انتشار عکسی از او با چادر و مقنعه پرداخت و مدعی شد که او با لباس مبدل قصد فرار داشته‌ است. در کنار این عکس تصویری از ابولحسن بنی صدر که با لباس زنانه از ایران رفته بود نیز منتشر شد. عده‌ای از فعالان سیاسی با اشاره به نحوه ساخت این عکس و همچنین عکس جعلی بنی صدر آن را اقدامی مضحک از سوی این خبرگزاری برای تحقیر توکلی دانستند. روزنامه آفتاب یزد هم این عکس را جعلی دانسته و پیرامون چنین اقداماتی به قوه قضائیه هشدار داد. اما این اقدام بر خلاف تصور اولیه دستگاههای امنیتی منجر به راه افتادن موجی از انتقاد به حجاب اجباری زنان و همچنین حمایت همزمان از مجید توکلی شد. در همین ارتباط صد‌ها نفر از مردان اقدام به پوشیدن چادر یا روسری و انتشار عکس خود در فضای مجازی کردند. سایت ایرانیان نیز اقدام به ایجاد بخشی برای انتشار تصاویر مردان با حجاب کرد. اقدام دستگاههای امنیتی و تبلیغاتی جمهوری اسلامی علیه مجید توکلی و همچنن واکنش این گروه از مردان و ایجاد کمیپن مردان با حجاب، بازتابهای متعدد در رسانه‌های بین‌المللی نیز داشت.

مجید توکلی در بند ۳۵۰ اوین به همراه ۱۷ زندانی دیگر دست به اعتصاب غذا می‌زند که نهایتا پس از آن به زندان رجایی شهر فرستاده می‌شود. او از جمله زندانیانی هست که از زمان بازداشت تا کنون به مرخصی نیامده است.

محمد رضا مقیسه: رزمنده جبهه‌ها دربند

روزنامه نگار و سردبیر مجله بیست ساله‌ها، از اعضای حزب جمهوری، رزمنده دوران جنگ و عضو کمیته پیگیری امور بازداشت‌شدگان و آسیب‌دیدگان پس از انتخابات ریاست‌جمهوری است. او در تاریخ ۲۲ مهرماه ۸۸ بازداشت و در تاریخ ۱۱ اسفند ۸۸ با قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی آزاد و در دادگاه به شش سال زندان محکوم شده است. او از تاریخ ٢ آبان ۸۹ برای اجرای حکم خود به زندان فراخوانده شد. مقیسه همراه دوازده نفر از زندانیان سیاسی وقایع انتخاباتی خرداد ۸۸، در اعتراض به مرگ هاله سحابی و هدی صابر اعلام کرده بودند به طور نامحدود دست به اعتصاب غذا می‌زنند پس ازپایان اعتصاب غذا با توجه به مشکلات کلیوی قبلی این موضوع موجب حاد شدن بیماری وی شده است. محمدرضا مقیسه معروف به حاجی مقیسه از چهره‌های همیشه دوست داشتنی و محبوب در زندان و بیرون در بین آشنایان است که در کار خیر از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند.

بر اساس اخبار منتشر شده همچنین مصطفی مقیسه، پسر محمدرضا مقیسه در سالن ملاقات مورد ضرب و شتم سربازان زندان اوین قرار گرفت. به گفتهٔ شاهدان در این سالن یکی از ماموران که گاهی روزهای دوشنبه در محل ملاقات حاضر می‌شود بعد از مکالمهٔ توهین آمیز کوتاهی با مصطفی مقیسه که پس از سوال‌های این جوان برای نحوهٔ پر کردن کارت ملاقات بوده است با وی درگیر شده و پس از چند دقیقه دو سرباز به مصطفی مقیسه حمله کرده و به شدت او را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند به طوری که لباس‌های وی پاره شده و ظاهر نامناسبی پیدا کرده است. این ضرب و شتم و برخورد غیر انسانی در مقابل ده‌ها خانواده و فرزندان آن‌ها صورت گرفته است.

دکتر علی اکبر سروش: استاد دانشگاه در بند می‌شود زندان دانشگاه می‌شود

عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فنون بابل بوده که در تاریخ ۲۲/۱۲/۸۸ توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد و در دوران ۵۰ روزه بازداشت خود را در زندان اداره اطلاعات ساری و متی کلای بابل سپری کرد. او در ابتدای دفاعیات خود ضمن رد اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام با خطاب دادن قاضی دادگاه گفت: «شما در پیشگاه خداوند و وجدان جامعه مسئول هستید و باید بر اساس عدالت و مستقل قضاوت کنید. بدون اینکه ضابط دستگاه دیگر باشید با حفظ استقلال قاضی به داوری بنشینید و پاک‌ترین فرزندان اینجامعه را بر اساس بغض و کینه به قربانگاه نفرستید.»

رئیس سابق اداره آموزش و پرورش شهرستان بابل وضعیت ۴۸ روز انفرادی و بازجوئی‌های ملال آور را تکان دهنده توصیف کرد و از همه مواضع تحلیل‌های مندرج در اوراق بازجوئی دفاع کرد و با بیانی از قرآن و کلام حضرت امیر (ع) انگیزه‌های شرافنمدانه و اصلاح گرایانه خود و دوستانش را نشریح کرد. دکتر علی اکبر سروش در پایان، دفاعیات خود با کلامی از قرآن به پایان رساند: «ان ارید و الا الاصلاح»

علی اکبر سروش مشاور سیاسی استاندار در دوره اصلاحات، رئیس ستاد انتخاباتی دکتر معین در سال ۸۴، عضو شورای مرکزی حزب مشارکت مازندران، عضو ستاد ائتلاف اصلاح طلبان مازندران در انتخابات اخیر ریاست جمهوری و از حامیان مهندس میر حسین موسوی بوده است. در پانزدهم تیرماه سال گذشته در دادگاه انقلاب اسلامی شهر بابل به ریاست قاضی باقریان و به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» محاکمه و نهایتاً با رای شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان مازندران به چهار ماه حبس تعزیری محکوم گردید. او پس از بازداشت در اسفندماه سال ۸۸ توسط وزارت اطلاعات، مدت ۵۰ روز را در بازداشتگاه اداره اطلاعات ساری و زندان متی کلای بابل سپری کرد. و اخیرا مسئولان قضایی مانع از آزادی وی می‌شوند.

سهام الدین بورقانی؛ روزنامه نگار و فعال سیاسی

او فرزند احمد بورقانی، نماینده مردم تهران در مجلس ششم و معاون مطبوعاتی و تبلیغاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران است که در سال ۸۶ براثر بیماری قلبی درگذشت. سهام خبرنگار روزنامه اعتماد ملی و سردبیر سایت دیپلماسی ایرانی بوده است.

مأموران امنیتی با ورود به منزل سهام ابتدا به تفتیش خانه پرداخته و سپس او را بازداشت کردند. وی به هنگام بازداشت در خانه تنها بوده و مأموران امنیتی پیامی با مضمون «ما سهام و وسائل را بردیم» بر در خانه او گذاشته‌اند.

گفته می‌شود سهام بورقانی که همچنان در بند دو الف سپاه در زندان اوین در بازداشت انفرادی به سر می‌برد، تحت فشار برای مصاحبه و اعتراف دروغین به ارتباط با بی‌بی‌سی قرار دارد. این روزنامه‌نگار مستقل هیچ ارتباطی با کارمندان شبکه بی‌بی‌سی نداشته و صرفا به خاطر دوستی سابق با تعدادی از روزنامه‌نگاران همکار در روزنامه‌های داخل کشور که بعدا در بی‌بی‌سی مشغول به کار شده‌اند تحت فشار برای مصاحبه و اعتراف دروغین قرار گرفته و تاکنون حاضر به این کار نشده است. بنا بر این گزارش، او در معرض دروغ‌های مکرر بازجویان قرار داشته است و جز وعده‌های مکرر و عملی‌نشده آزادی، بازجویان از جمله به دروغ مدعی شده‌اند که همسر و دیگر دوستانش با شبکه بی‌بی‌سی درباره بازداشت او مصاحبه کرده‌اند.

پدربزرگ سهام، پدر احمد بورقانی و شهید امیر بورقانی، نیز که برای ملاقات او به زندان اوین رفته بوده‌است در میان پله‌های پرتعداد مسیر و تحت تاثیر فشارهای عاطفی ناشی از بازداشت نوه‌اش دچار درد شدید قلب شده و مدتی در بیمارستان بستری شده است.

*برگرفته از بیانیه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران (شاخه خارج کشور)

کاری از گروه اجتماعی کلمه

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s