نامزدهای انتخاباتی ما در حبس هستند/ روز یازدهم، امین زاده، طبرزدی، نیکخواه و یوسفی

nmzdh11.jpgکمیته صیانت آرای انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ «ریشه ابهامات و تخلفات» انجام شده در انتخابات را در موضع‌گیری‌های «جانبدارانه بسیاری از شخصیت‌ها و مسئولان کشور از جمله بیشتر اعضای شورای نگهبان از یکی از نامزدها» دانسته است.

کمیته صیانت از آرای ستاد میر حسین موسوی می گوید: “این رویکرد شورای نگهبان، باعث خارج شدن این نهاد از «موضع بی طرفی» و «به نهادی سیاسی با برخورداری از موقعیتی متمایز و تأثیرگذار با پشتوانه امتیازات اداری و حکومتی تبدیل» کرد.” اکنون نیز می بینیم که وضع به همین منوال است، کماکان افرادی در این شورا هستند که انتخابات سال ۸۸ را نیز مدیریت کردند و کماکان نیز بر همان روش های پیشین اصرار می کنند. با وجود چنین مدیریتی در راس انتخابات کشور آیا باز می توان به سالم بودن انتخابات شک نکرد؟ مطمئنا یکی از پیش شرط های انتخابات آزاد تضمین سلامت انتخابات است و اکنون که این شرط محقق نشده است آیا می توان در انتخابات شرکت کرد و مطمئن بود که آرای بیرون آمده از صندوق ها درست خواهند بود؟ خصوصا زمانیکه که کسانیکه بر سلامت انتخابات تاکید داشتند و تمام تلاش خود را در حفظ سلامت انتخابات به کار بردند در بند هستند و باید حکم های سنگین را فقط به خاطر آنکه می خواستند انتخابات آزاد برگذار شود تحمل کنند. نه نمی توان در این انتخابات شرکت کرد زمانیکه:

nmzdh11.jpg

محسن امین‌زاده: اتهام؛ شکایت از متخلفین انتخاباتی

عضو موسس جبهه مشارکت ایران اسلامی و معاون وزارت خارجه ایران در دوران دولت سید محمدخاتمی بوده است. امین‌زاده در انتخابات سال ۱۳۸۸ ریاست ستاد ائتلاف اصلاح‌طلبان میرحسین موسوی را برعهده داشت. امین‌زاده همچنین عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی است. بازداشت محسن امین‌زاده در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۸۸ در جریان بازداشت های گسترده بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ صورت گرفت و به زندان اوین بند دو الف متعلق به حفاظت اطلاعات سپاه منتقل شد و ۴ ماه را در سلول های انفرادی سپری کرد.

محسن امین‌زاده از جمله زندانیانی بود که در دادگاه‌های گروهی بعد از انتخابات ریاست جمهوری که به دادگاه‌های «نمایشی» معروف شد، شرکت داده شد اما در دادگاه سخنی نگفت. نهایتا معاون وزارت خارجه دولت اصلاحات در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه و در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۸۸ به شش سال حبس تعزیری محکوم شد. اتهام‌های او «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور و همچنین تبلیغ علیه نظام» از طریق مصاحبه با شبکه‌های خارجی عنوان شده است. علی‌رغم اعتراض او و وکیلش و ارائه دفاعیه ۴۰ صفحه‌ای دادگاه تجدیدنظر با یک سال کاهش، حکم قطعی پنج سال زندان را به او ابلاغ کرد. امین زاده در اواخر سال ۸۸ به مرخصی رفت و در پی عدم موافقت با تمدید مرخصی، در تاریخ سوم مرداد ماه ۱۳۸۹ برای اجرای حکم به زندان اوین بازگشت. در واقع دلیل بازگشت او به زندان که به سرعت نیز صورت گرفت، نگارش شکایتی علیه یک مقام امنیتی به نام سردار مشفق و قرارگاه ثارالله سپاه بود به آمران و مباشران تقلب و کودتا در انتخابات ۸۸ به همراه۶ اصلاح طلب دیگر بود. این شکایت به رئیس قوه قضاییه ارسال شد اما هیچ گاه مورد رسیدگی قرار نگرفت و به جای آن نویسندگان این شکایت نامه که به ۷ دلاور آزادی معروف گشتند یک به یک به زندان بازگشتند.

او که دچار نارسایی‌های کلیوی بوده و این بیماری در این مدت مشکلات جسمی متعددی برای او در زندان ایجاد کرده بود بار دیگر در تاریخ ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۰ نیز از زندان برای درمان به مرخصی آمد. امین زاده در تاریخ ۳۱ مرداد ماه به زندان اوین بازگشت و در بدو ورود به جمع ۱۱ زندانی پیوست که در اعتراض به مرگ هدی صابر و هاله سحابی دست به اعتصاب غذا زده بودند. امین‌زاده که از وضعیت نامناسب جسمی رنج می‌برد، چند روز بعد از شروع اعتصاب غذا در تاریخ چهارم تیر ماه ۱۳۹۰ از زندان به بیمارستان و بخش سی سی یو منتقل شد. او و ۱۱ زندانی دیگر سرانجام در تاریخ ششم تیر ماه ۱۳۹۰ با انتشار بیانیه‌ای به اعتصاب غذای خود پایان دادند، اما اعلام کردند که «پایان اعتصاب غذابه معنای پایان اعتراض به نقض حقوق شهروندی نیست.»

امین زاده که در این هنگام در بیمارستان به سر می‌برد در تاریخ هفتم تیر ماه بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان شریعتی در تهران منتقل شد.بنابر نظر پزشکی قانونی که تأکید کرده بود باید شش ماه بیرون از زندان تحت مداوم باشد وی در مرخصی ماند، اما با این وجود در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۰ به زندان بازگردانده شد.

حسین نیکخواه: اتهام؛ پرشور شدن انتخابات

عضو ستاد جوانان میر حسین موسوی و مسئول کمیته علمی ستاد جوانان میر حسین موسوی ۳۰ خرداد ۸۸ یک هفته پس از انتخابات توسط حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت و مدت ۵۰ روز را در بازداشتگاه دو الف متعلق به سپاه پاسداران گذراند. او در دادگاه بدوی به دوسال زندان محکوم شد که این مدت در دادگاه تجدید نظر به ۶ ماه حبس تعزیری و ۱سال و نیم تعلیقی تغییر کرد. همچنین بر اساس رای دادگاه وی به مدت ۵ سال از فعالیتهای سیاسی و اجتماعی محروم شده است. نیکخواه اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین در حال گذراندن دوران محرومیت خویش است .

احمدرضا یوسفی: اتهام؛ خبررسانی آزاد و متعهدانه

روزنامه نگار و معاون سابق فنی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)٬ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به دو سال حبس قطعی و سه سال حبس تعلیقی محکوم شده است.یوسفی سال ۸۹ وقتی برای ادامه تحصیل قصد خروج از کشور را داشت، به اتهام ارتباط با بیگانگان در فرودگاه دستگیر و زندانی شد. او در مدت چهار ماه بازداشتش در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات تنها دو بار بازجویی شد و با وجود نبود مدرک در پرونده اش مبنی بر تخطی از قانون، به مانند بسیاری از زندانیان سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم، قربانی سناریو سازی نهادهای امنیتی شد و در دادگاه توسط قاضی صلواتی حکم سنگین پنج سال زندان را که سه سال آن به حال تعلیق درآمد، دریافت کرد.

یوسفی دارای مدرک فوق لیسانس مدیریت اجرایی و متخصص در حوزه علوم کامپیوتری است. او از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۴ به طور پیوسته به عنوان معاون فنی با خبرگزاری ایسنا همکاری داشت. وی از سال ۸۴ نیز این سمت را در این خبرگزاری به صورت نیمه وقت ادامه داد و همچنین مدتی دبیری سرویس بین الملل این خبرگزاری را برعهده گرفت. همکاری با خبرگزاری ایلنا از دیگر سوابق کاری اوست.وی در انتخابات سال ۸۸ نیز به سایتهای اصلاح طلب فاتح نیوز، قلم نیوز، سلام خاتمی، سلام میرحسین و یاری نیوز کمک فنی می داد. احمد رضا یوسفی در دوران حضور در خبرگزاری ایسنا، معاون ابولفضل فاتح (مسئول اطلاع رسانی ستاد میرحسین موسوی و مدیر وقت این خبرگزاری) بود.

حشمت الله طبرزدی: اتهام؛ صبر برای آزادی

رونامه نگار و فعال دانشجویی و سیاسی، متولد سال ۱۳۳۸ در شهرستان آبادان است. او مدرک مهندسی اش را در رشته راه و ساختمان از دانشگاه پلی تکنیک (امیرکبیر) گرفت. او در سال های ابتدایی دهه شصت عضو دفتر تحکیم وحدت بود و «اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی» را تأسیس کرد.فعالیت های سیاسی و مطبوعاتی او و همراهی اش با دانشجویان در ۱۸ تیر ۱۳۷۸، باعث شد که به یازده سال حبس محکوم شود. از زندان آزاد شده بود که در تاریخ هفتم دی ماه ۱۳۸۸، یک روز پس از روز عاشورا، مجددن در خانه اش بازداشت شد. پس از نه ماه حبس، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «توهین به رهبری و ریاست جمهوری» و «اخلال در نظم عمومی» به هشت سال حبس محکوم شد. او در نامه ای از زندان خطاب به وکلای حقوق بشر از آن ها خواسته است که به شکایت وی علیه رهبر جمهوری اسلامی رسیدگی کنند. سازمان عفو بین الملل بارها خواستار آزادی بی قید و شرط ایشان شده است. حشمت الله طبرزدی جنبش سبز را «راه نجات ملی» می داند و که باید با «شکیبایی، خردمندی و اتحاد» پیموده شود. وی شش فرزند دارد که به گفته ی همسرش سختی هایی که بر آن ها رفته است «قابل تصور نیست.» یکی از نزدیکانش می گوید: «طبرزدی اعتقاد دارد که برای تغییر باید هزینه داد. حتی اگر هزینه اش ده سال زندان باشد.» او نیز چون دیگر همراهان سرافرازش این روزها را در زندان رجایی شهر کرج می گذراند.

کاری از گروه اجتماعی کلمه

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s