حلقه تنگ محاصره اقتصادی در جشن خیبر رهبری؛ پیوستن شریکان نفتی ایران به تحریم اتحادیه اروپا

 ندای سبز آزادی_ ریحانه موسوی: همزمان با اوج بحث ها در مورد تحریم بانک مرکزی و خرید نفت از ایران  شرکت های چینی در پی اختلاف بر بهای نفت، تصمیم به کاهش واردات نفت خام گرفت و امارات متحده عربی و قطر با قطع تامین مالی مبادلات بازرگانی با ایران عملا تحریم بانک مرکزی در منطقه را کلید زدند.

این در حالی است که در ادامه تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، باراک اوباما با صدور بخشنامه ای تحریمهای سختگیرانه تری را علیه دولت ایران و بانک مرکزی آن کشور وضع کرده است.

مقابله با پولشویی

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده که بر اساس بخشنامه جدید، کلیه دارایی های تمام وزارتخانه های ایران و نهادهای متعلق به دولت از جمله بانک مرکزی ایران مسدود می شود.

اوباما در نامه ای به کنگره گفته است که تصمیم او در مورد اعمال تحریمهای بیشتر علیه ایران «بویژه در واکنش به اقدامات فریبکارانه ای بوده که از سوی بانک مرکزی و سایر بانکهای ایران در جهت پنهان کردن تبادلات مالی تحت تحریم صورت گرفته است.»

یک دلیل دیگر تحریمهای جدید علاوه بر مساله سلاح هسته ای، نبود نظامی موثر برای مقابله با پولشویی در ایران است.

بانکهای آمریکایی پیش از این موظف بودند هرگونه تقاضایی را برای انجام مبادلات مالی با طرفهای ایرانی تحت تحریم رد کنند، اما از این پس آنها این اختیار را خواهند داشت که به جای جلوگیری از انتقال وجوه مالی و بازگرداندن آنها، اقدام به ضبط این وجوه کنند.

کاهش واردات از ایران در راستای اعمال تحریم

منابع صنعت نفت چین امروز گزارش کرده اند که در پی اختلاف سه ماهه چین با ایران بر سر بهای نفت وارداتی از ایران، شرکت های چینی تصمیم دارند واردات نفت خام از ایران را از ماه مارس سال جاری به نصف میزان سال گذشته کاهش دهند. این کاهش در حالی صورت می گیرد که تحلیلگران بر این باورند تحریم ها دلیل اصلی این تصمیم می باشد.

چین بزرگترین وارد کننده نفت از ایران است اما از ماه گذشته تا کنون 285 هزار بشکه در روز خرید نفتی روزانه از ایران را کاهش داده است.  چندی پیش هم گزارش شده بود که شرکت های چینی، ظاهرا با هدف خرید نفت ایران به بهای نازلتر و با شرایط مناسب تر، نفت کمتری از ایران وارد می کنند.

از سوی دیگر روز گذشته » تانر ایلدیز» وزیر انرژی ترکیه باز هم ایران را به شکایت به مجامع بین المللی تهدید کرده و اظهار داشته است: «در صورتی که تهران با درخواست آنکارا برای کاهش بهای گاز صادراتی موافقت نکند، ترکها از ایران در دادگاه بین المللی (دیوان بین المللی دادگستری) شکایت می کنند.»

در حالی که کشورهای غربی برای متقاعد کردن سایر کشورهای بزرگ خریدار نفت ایران در تلاش و مذاکره هستند، هیات ژاپنی برای مشورت در خصوص اعمال تحریم ها بر ایران به امریکا سفر کرد تا شاید بتواند را ه های جایگزین نفت ایران را بیابد

این کشور در حال بررسی راه‌های مختلف برای معاف شدن از تحریم‌های تازه‌ای است که دولت آمریکا علیه ایران اعمال کرده است. این راه‌ها از جمله کاهش واردات نفت از ایران و کاستن از مراوده با بانک مرکزی این کشور را شامل می‌شود.

واردات نفت خام ژاپن از ایران در سال پیش ۱۱.۷درصد کاهش داشت و به ۳۱۴ هزار بشکه در روز رسید، این کشور روزانه ۹۰ هزار بشکه نفت خام از ایران خریداری می کند. این رقم نسبت به گذشته نصف شده است.

کاهش خرید نفت ایران توسط چین و ژاپن و چانه زنی بر سر قیمت نفت در حالی صورت می گیرد که کیمبرلی آن الیوت، از » پیترسون انستیتو برای اقتصاد بین‌الملل» در واشنگتن گفته بود: «تحریم‌ها نه فقط باید از شمار خریداران نفت ایران بکاهد، بلکه خریداران باقی‌مانده باید بتوانند بر تعیین قیمت پایین تأثیرگذار باشند تا از میزان درآمدهای نفتی ایران کاسته شود.»

اتحادیه اروپا اوایل ماه جاری اعلام کرد که در چارچوب افزایش فشارها بر ایران برای توقف فعالیت‌های هسته‌ای این کشور، خرید نفت خام ایران را متوقف می‌کند و آن دسته از اعضای این اتحادیه که هنوز قراردادهایی برای خرید نفت خام از ایران دارند، تا تابستان امسال برای پایان دادن به این قراردادها فرصت خواهند داشت.

هر چند وزیر نفت ایران گفته است که ایران نگران فروش نفت خود نیست و حتی کشورهای اروپایی را به قطع نفت پیش از موعود تهدید کرده است، اما واقعیت های موجود خلاف آن را نشان می دهد. قطع فوری نفت به کشورهای اروپایی برای ایران به معنای حذف ۲۵ میلیارد لار درآمد ارزی است که در حال حاضر بیش از گذشته ایران به آن نیازمند است.

بر اساس آخرین گزارش های منتشر شده  کشورهای اتحادیه اروپا فقط ۴/۴ درصد نفت مورد نیاز خود را از ایران تأمین کرده‌اند و در این میان آلمان فقط یک درصد نفت خود را از ایران وارد کرده است و ادعای مقامات ایرانی در قطع نفت به اتحادیه اروپا مشکلی برای این کشورها ایجاد نخواهد کرد.

در حال حاضر، هند، چین و کره جنوبی را از خریداران مهم نفت خام ایران خوانده اما بنظر نمی رسد که شرکای نفتی ایران در برابر فشار کشورهای غربی تاب و توان ایستادگی داشته باشند.

ازآنجا که ماه پیش عربستان سعودی نیز برای جبران کمبود احتمالی نفت ناشی از توقف صادرات نفت ایران در بازار جهانی آمادگی خود را اعلام کرده بود، بنظر نمی رسد کشورهای جهان برای تامین نفت مورد نیاز خود با مشکلی روبه رو شوند.  علی النعیمی وزیر نفت عربستان سعودی اعلام کرده بود که کشورش آماده است در صورت تحریم نفتی ایران، ظرف چند روز جای خالی آن را در بازار پر کند و ظرفیت تولید نفت خام را تا ۱۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

نیویورک تایمز نیز گزارش داده است که احتمال اینکه بعد از تحریم ها مشکل عرضه نفت در جهان داشته باشیم، وجود ندارد . عربستان، عراق، لیبی و روسیه نفت اضافی کافی دارند و نزدیک به یک میلیون بشکه نفت بیشتر ممکن است از جانب این تولیدکنندگان تولید شود.

اینک از میان شرکای نفتی ایران فقط هند اعلام کرده است که واردات نفت از ایران را قطع نمی کند. هند چهارمین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است و نمی خواهد با وجود تحریم های اعمالی از سوی آمریکا و اروپا واردات نفت از ایران را کاهش دهد.

وزیر اقتصاد هند گفته است که کشورش 12 درصد نفت مورد نیاز خود را از ایران وارد می کند و نمی تواند بدون نفت ایران به پیشرفت ادامه دهد.

اما مساله این است که تحریم های آمریکا و اروپا علیه سیستم بانکی و مالی ایران موجب شد که هند در سال گذشته برای پرداخت پول نفت به ایران دچار مشکل شود و اینک هند اعلام کرده که بهای نفت را با طلا پرداخت خواهد کرد.

امارات و قطر و تحریم بانک مرکزی
بانک‌های مرکزی کشورهای امارات و قطر به بانک‌های کشورهای خود دستور داده‌اند، تامین مالی تعاملات بازرگانی با ایران را متوقف کنند. این اقدام امارات و قطر در راستای تحریم‌های پولی و بانکی علیه ایران است.

ایران و امارات دارای تاریخی طولانی از مبادلات بازرگانی هستند و شمار زیادی از بازرگانان ایرانی در شهر دوبی فعالیت می‌کنند.
و این محدودیت ها به معنی بستن مجاری دیگری از تجارت ایران در عرصه بین المللی است.  در حال حاضر اگر یک تاجر ایرانی تا می‌خواست صادراتی داشته باشد،  می‌توانست یک ال.‌سی در کشور امارات باز کند و از طریق آن اعتبار اسنادی، کار مالی خود را با تاجر کشور دیگر انجام دهد یا اینکه بانک‌های اماراتی برای شرکت‌های ایرانی ال.سی باز می‌کردند که از این طریق شرکت‌های ایرانی بتوانند کار تجارت خود را به صورت رسمی انجام دهند اما اکنون این کار ممنوع شده است.

در آستانه اعمال تحریم های جدید اتحادیه اروپا و امریکا و در حالی که توقف کشتی های حامل حبوبات می تواند به سایر کالاهای مصرفی و سرمایه ای تسری یابد و  در حالی که با کاهش واردات و امکان تجارت ایران در صحنه بین المللی از بین رفته، شانسی برای چانه زنی هم در بازار جهانی باقی نمانده است و ابتدایی ترین تاثیر آن بر سر سفره های میلیونها ایرانی خواهد بود.

وقتی بررسی کنندگان بودجه سال 91 آن را مناسب شرایط «جنگی » نمی دانند و مسئولان اقتصادی کشور از حصر و تنگنای شعب ابی طالب سخن می گویند، مقامات بلندپایه کشور از جشن » خیبر» خبر می دهند و آن دیگری نگران » ورق پاره های» بین المللی نیست و حق مردم در یک اطلاع رسانی شفاف و روشن را باز نادیده می گیرند.

این در حالی که است که پیش از این میرحسین موسوی با درایت امروز را دیده بود و خواسته بود که به مردم «اطلاع رسانی صادقانه» شود. گفته بود که «این حق مردم است که ماهیت قطعنامه و تحریم های دیگری که در حال افزوده شدن به آن است بشناسند. باید آنها بدانند این تحریمها چه اثری بر سفره آنها و روی نرخ بیکاری و تورم وتولید وپیشرفت کشورو امنیت می گذارد. صرفا گفتن اینکه این قطعنامه یک ورق پاره است مشکل مردم و کشور را حل نمی کند. اگر قرار است مردم در مقابل بحرانی که ناخواسته در حال ورود به آن هستند مقاومت کنند ضرورت دارد که اعتماد آنها جلب شود و اعتماد جز ازطریق راستگوئی حکومت و شفافیت اطلاعات بدست نمی آید.»

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s