اعتراض خیابانی؛ فرصتی برای تجلی شجاعت مدنی و نمایش شکنندگی و بی ثباتی حکومت

اعتراض خیابانی؛ نمایش شکنندگی و بی ثباتی حکومت
 سپهر سعادت؛ جرس: فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید برای برگزاری اعتراض خیابانی در روز 25 بهمن ماه به بحث های متنوعی میان هواداران جنبش در شبکه های اجتماعی منجر شده است. کاربران در شبکه های اجتماعی به مزیت ها و ریسک های اعتراض خیابانی اشاره می کنند و همزمان مجموعه ای از ایده های خلاقانه برای بالابردن پتانسیل اعتراضها و کاهش ریسک اعتراضهای خیابانی را پیشنهاد می کنند.

فرصتی برای تجلی شجاعت مدنی؛ در فراخوان شورای هماهنگی راه سبز برای اعتراض 25 بهمن ماه امسال به مواردی از جمله درخواست آزادی رهبران جنبش سبز، مطالبه انتخابات آزاد و عادلانه،اعتراض به وضع وخیم اقتصادی و هشدار نسبت به شرایط تنش آلود ایران با جامعه جهانی اشاره شده است. «اردشیر امیرارجمند» سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز نیز در گفتگوی اخیر خود با » جرس» ضمن تاکید بر این مطالبات از شهروندان هوادار تغییر خواسته است که خلاقیت های خود را در خدمت مبارزه برای استقرار دموکراسی قرار دهند. او با اشاره به سرکوب های قابل پیش بینی اعتراض ها توسط نیروهای امنیتی، به مفهوم» شجاعت مدنی» اشاره کرده و گفته که هیچ مبارزه ای علیه دیکتاتوری مصون از ریسک و هزینه نیست و تنها با مشارکت وسیع گروه های دموکراسی خواه در اعتراض هاست که می توان هزینه ها را سرشکن کرد.


مزیت ها و ریسک های اعتراض خیابانی

نظرات هوادران جنبش سبز در شبکه های اجتماعی مجازی بازتاب دهنده بخشی از دغدغه ها و استدلال های آنان نسبت به برنامه های اعتراض خیابانی است. برخی از این نظرات در صفحه فیس بوک 25 بهمن قابل مشاهده است. صفحه ای که سال گذشته به عنوان مرجعی جهت بسیج اجتماعی نیروهای حامی جنبش طراحی شد و تاکنون نیز به فعالیت خود ادامه داده است. این صفحه فیس بوکی که بیش از 74 هزار نفر آن را » لایک» کرده اند پس از فراخوان شورای هماهنگی برای اعتراض خیابانی 25 بهمن به محلی برای بروز بحث ها و ایده های خلاقانه درباره برنامه های اعتراضی علیه حکومت تبدیل شده است.محور عمده گفتگوها درباره پتانسیل اجتماعی جهت برگزاری یک اعتراض خیابانی است.مدافعان می گویند که انباشت نارضایتی های سیاسی و اقتصادی طی یکسال گذشته و گسترش دامنه تحریم های بین المللی به تقویت انگیزه هواداران جنبش برای یک اقدام اعتراضی دیگر انجامیده است اما برخی دیگر از کاربران عقیده دارند که پرهیز یکساله از اعتراض های خیابانی و سرکوب دامنه دار حکومت علیه کنشگران جنبش، باعث افت زمینه های اعتراض شده است. یکی از کاربران در همین زمینه در صفحه فیس بوک 25 بهمن نوشته است:» لازمه ی تشکیل یک تظاهرات علیه حکومت و نظام در هر کشوری ,وجود فاکتورهای لازم برای ایجاد انگیزه در آحاد ملت است که امسال چنین فاکتوری به چشم نمیخورد.» او سپس با اشاره به تحریم انتخابات مجلس و بی اهمیت بودن نتیجه آن برای طیف های مخالف حکومت، نتیجه گیری کرده که در شرایط فعلی انگیزه اعتراض خیابانی وجود ندارد.نظراتی دیگر با همین مبنای استدلالی را می توان در شبکه های اجتماعی هوادار جنبش سبز سراغ گرفت. با این حال هواداران اعتراض خیابانی نیز بر استدلال های خاص خود تاکید می کنند. یکی از مدافعان اعتراض خیابانی در صفحه 25 بهمن به «احساس جمعی» برای اعتراض اشاره کرده و نوشته است:»اگر ملت احساس کنند که باید باشند حتما این اتفاق خواهد افتاد. او در توضیح استدلال خودگفته : «روح ملی آگاه نیازی به فراخوان نخواهد داشت و همان روز برای روزهای بعد فراخوان خواهد داد.» این هوادار جنبش سبز ضمن ابراز خوشبینی به موفق بودن اعتراض های 25 بهمن ماه ابراز اطمینان کرده که حماسه ای دیگر در راه است و این چیزی است که به گفته وی «در صحبت با مردم کوچه و بازار کاملا می شود درک کرد».
اعتراض متکی به خلاقیت
پس از فراخوان شورای هماهنگی برای اعتراض خیابانی 25 بهمن،برخی ایده های خلاقانه در شبکه های اجتماعی جنبش سبز به اشتراک گذاشته که پیشنهاد دهندگان آن معتقدند این ایده ها می تواند ضریب نفود اجتماعی بالایی داشته باشد و به تقویت بسیج نیروهای جنبش برای اعتراض های خیابانی بیانجامد. پایگاه خبری «کلمه «وابسته به میرحسین موسوی و صفحه 25 بهمن در «فیس بوک» تاکنون 15 نکته را با شهروندان مایل به شرکت در اعتراض ها در میان گذاشته اند. در این پیشنهادها به مواردی همچون » نوشتن جملات کوتاه روی کیوسک تلفن، پل عابر پیاده و دیگر مکان های عمومی»،»نوشتن روی تخته سیاه در مکان های آموزشی»،»چاپ پوستر یا تکثیر سی دی»،»تکثیر روزنامه های تک برگی در مورد تجمع آینده» و گفتگو با شهروندان در محل های عمومی نظیر تاکسی و گفتگو با اعضای خانواده و فامیل و دعوت آنان به اعتراض، اشاره شده است. در یکی از این بندهای پیشنهادی تاکید شده:» الزامی ندارد حتما کارهای بزرگی را انجام دهیم. زمانی که هر کس به اندازه وسع خودش تلاش کند توان های باور نکردنی شکل می گیرد. پس در این راه حتی جذب یا همراه کردن یک نفر را هم کوچک نشماریم که قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.»
نشانه های سناریوی تکراری حکومت
طبق فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید قرار است که تجمع اعتراضی روز 25 بهمن در تهران از ساعت ۴ بعد از ظهر در مسیر تهران از میدان فردوسی تا تقاطع نواب-آزادی انجام شود. این شورا همچنین پیشنهاد داده است که هواداران جنبش در شهرستان‌ها در خیابان اصلی هر شهر، بنابر تصمیم فعالان محلی، به پیاده‌روی سکوت دست زده و مراتب اعتراض مدنی خود را اعلام کنند.این فراخوان در شرایطی منتشر شده که مقام های امنیتی در هفته های اخیر نسبت به سرکوب اعتراض های احتمالی در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی هشدار داده اند. «جواد لاریجانی» دبیر ستاد حقوق بشر قوه‌قضاییه نیز به تازگی در گفتگویی با خبرگزاری فارس از سناریوی حکومت در برخورد با اعتراض های خیابانی پرده برداشته و احتمال سرکوب شدید اعتراض ها را طرح کرده است. او گفته که » دشمن قصد دارد در چند شهر کوچک درگیری ایجاد کرده و چند نفر را به قتل رسانده و ضمن فیلم گرفتن از آن، تصاویر آن را در جهان منتشر کرده و نهایتاً با تبلیغات گسترده، انتخابات مجلس را زیر سوال ببرد.» اشاره او به » کشته سازی» برای هواداران جنبش سبز تازگی ندارد. مقام های جمهوری اسلامی تاکنون مسوولیت کشتار هیچ یک از معترضان در جریان تظاهرات خیابانی پس از انتخابات را به عهده نگرفته اند و مدعی اند که قربانیان این اعتراض ها توسط نیروهای نفوذی وابسته به جنبش سبز کشته شده اند. آنها سال گذشته نیز پس از قربانی کردن دو نفر از حامیان جنبش سبز یعنی » محمد مختاری» و » صانع ژاله» در جریان اعتراض 25 بهمن ماه، با مصادره این قربانیان، انگشت اتهام را به سمت جنبش سبز گرفتند و این افراد را بسیجی معرفی کردند. اقدامی که با انتشار اسناد وابستگی کشته شدگان به جنبش سبز به سرعت رسوا شد و نشان داد که حکومت برای سلب مسوولیت از خود در کشتار شهروندان چگونه متوسل به سناریوهای دروغین می شود.
راهی برای نشان دادن بی ثباتی حکومت
انتظار می رود که در فاصله باقی مانده تا 25 بهمن ماه بر حجم تهدیدهای مقام های امنیتی نسبت به برخورد با معترضان افزوده شود اما این تهدیدها دور از ذهن و غیرمنتظره نخواهد بود. مقام های امنیتی در جریان اعتراضهای پیشین نیز تمام توان خود را برای منع شهروندان از شرکت در تظاهرات اعتراضی به کار بستند و پس از شکست تهدیدهایشان ناگزیر به سرکوب و سپس تحریف واقعیت شدند.سال گذشته وزیر اطلاعات پس از اعتراضهای ده ها هزار نفری هواداران جنبش سبز در یک برنامه تلویزیونی گفت که شلوغی خیابان های تهران در روز 25 بهمن ماه ناشی از خرید سال نو بوده است.ادعایی غریب و ناشی از استیصال که واکنش برخی از حامیان حکومت را نیز به همراه داشت. برخی از وبلاگ نویس های بسیجی در همان زمان به وزیر اطلاعات خرده گرفتند که چرا چنین بیان تحریف شده ای از واقعیت را در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرده و واقعیت اعتراض ها و به تعبیر آنها » فتنه» را نپذیرفته است. برای هواداران جنبش سبز غیرمنتظره نخواهد بود اگر امسال هم اعتراض های خیابانی با همین توجیه ها و تحریف های مقام های امنیتی روبرو شود. به ویژه این که حکومت در آستانه برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 12 اسفند در صدد ارایه تصویری از آرامش و امنیت در سطح جامعه است.برخی کاربران اجتماعی جنبش سبز در شبکه های اجتماعی با اشاره به همین حساسیت حکومت در مقطع فعلی می گویند که کمترین کارکرد فراخوان اعتراض خیابانی این است که حکومت را وامی دارد لشکری از نیروهای ضد شورش و لباس شخصی های سیاه پوش را به خیابان گسیل کند و بر شکنندگی و وضعیت پلیسی جامعه در آستانه انتخابات مهر تایید بزند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s