امام مقوایی، فضاحتی بی سابقه که حتی بمب جوکهای جنتی را چند روزی به حاشیه برد؛ آیا برنامه آبروبری آیت الله خمینی عمدی بود؟

ورود پرحاشیه آیت الله خمینی بعد از ۳۳ سال
ورود پرحاشیه آیت الله خمینی بعد از ۳۳ سال
  جرس: استقبال نمادین از آیت الله خمینی در عرض چند ساعت به یک رسوایی  برای برگزارکنندگان مراسم امسال مبدل شد و تقریبا تمام رسانه های خبری جهان با آب و تاب فراوان آن را پوشش دادند. همچنین دهها مطلب از سوی افراد و گروهها در شبکه های اجتماعی با مضمون های مقوایی منتشر شد که در نوع خود فضاحتی بیسابقه برای دست اندرکاران محسوب می شد، بطوریکه حتی لطیفه های مربوط به طول عمر آیت الله جنتی با این موضوع چند روزی به فراموشی سپرده شد .

انتشار عکس های این مراسم حتی واکنش‌های جهانی به همراه داشت، تا جایی که روزنامه فرانسوی لوموند و نشریه آمریکایی آتلانتیک هم عکس‌های آن را منتشرکرده و آن را مورد تمسخر قرار دادند.

آش به قدری شور بود که تلویزیون دولتی به استهزای مجریان این برنامه پرداخته و آنها را نابغه نامید ! در این میان بسیاری منتظر واکنش بیت آیت الله خمینی به این حرکت توهین آمیز شدند .
رسانه های اصولگرا در ایران هم نتوانستند سکوت کنند و در نهایت آنها نیز لب به اعتراض گشوده و نوشتند: «جالب است که اکنون حتی از گروه‌های خودجوشی که قاعدتا باید به چنین توهین‌هایی حساس باشند، صدایی برنمی‌خیزد و خود را به خواب زده‌اند !
سایت های خبری نزدیک به اصلاح طلبان نیز خواستار عذرخواهی مسببان این امر شده و نوشتند: شایسته است متولیان امر به نحو مقتضی اقدام جبرانی انجام دهند


کار پیش پا افتاده

به دنبال این امر نوه آیت الله خمینی واکنش نشان داد و خواستار عذر خواهی رسمی برگزار کنندگان شد. حجةالاسلام و المسلمین مرتضی اشراقی گفت: برگزاری این برنامه برای کسانی که دوران آیت الله خمینی را درک نکرده اند آثار منفی برجای می گذارد.
وی افزود: با کوتاه بینی و کم توجهی بعضی از مسولان برگزارکننده این دهه مبارک، فقط به کارهای پیش پا افتاده و نمادین تبدیل شده است که خود اشتباهی غیر قابل قبول است.

 

 

صادق طباطبايی، برادر همسر سيداحمد خمينی، هم با واکنش به این حرکت گفت: «از ديدن اين تصاوير دلم گرفت از اين همه بی‌ذوقی و کج‌سليقگی؛ آيا نمی‌شد از يکی از هنرمندان با ذوق اين فن کمک و مشورت خواست و طرحی متناسب با شکوه آن روز ارايه داد؟»

 

 

 

حمید انصاری که قائم مقامی موسسه تنظیم و نشر آثار رهبر انقلاب را عهده دار است هم نسبت به ماکت مقوایی بنیانگذار جمهوری اسلامی اعتراض کرد. وی گفت: برنامه ای که تحت عنوان مراسم نمادین سالگرد ورود حضرت امام در ۱۲ بهمن امسال برگزار کردند حقیقتاً می توان گفت وهن آمیز بود و جداً باعث تأسف است که بعد از گذشت سی و اندی سال از وقوع انقلاب و تجربه سی ساله ای که در این عرصه وجود دارد و با این همه هنرمند متعهدی که داریم و می توانستند کمک کنند تا به خوبی و شایستگی اینگونه بزرگداشت ها صورت بگیرد باید شاهد اجرای برنامه ای تا این حد نازل باشیم.


 

 

پروژه امام زدایی

 

 

برخی معتقدند که این برنامه عمدی ترتیب داده شده بود تا آبرو و اعتبار آیت الله خمینی و نظام برده شود. ظاهرا متولی برگزاری این مراسم دولتی ها بودند و از آنجا که شخص رئیس دولت و ایادی وی بیشترین سو گیری را نسبت به بازماندگان آیت الله خمینی داشته و در مناسبت های مختلف بر علیه آنها شعار داده اند ، این احتمال خیلی دور از ذهن نیست.
محمدرضا تابش این اقدام را قویا محکوم کرد و با بیان اینکه متاسفم که پس از گذشت 33سال از پیروزی انقلاب اسلامی افرادی ظاهر بین در مصدر کار قرار گرفته‌اند ، گفت: در لباس دوستی ، امام زدایی می کنند و این کج سلیقگی نشان دهنده عدم شناخت مدیران امر است.
این عضو اقلیت مجلس افزود : متاسفم که پس از گذشت ۳۳سال از پیروزی انقلاب افرادی ظاهر بین در راس کار قرار گرفته‌اند که نتیجه تراوشات فکری و ایده‌های به ظاهر فرهنگی آن‌ها اینچنین می شود.
هاشمی رفسنجانی از دیگر افرادی بود که از واژه سخیف در این باره استفاده کرد و اجرای این برنامه را بد سلیقگی نامید.


مجلسی های بد سلیقه

در این میان برخی نمایندگان مجلس هم از لحاظ سلیقه تفاوتی با مجریان ایده ماکت ندارند. از جمله آنها یک سپاهی عضو مجلس با نام کوثری است که می گوید بهتر بود به جای تمثال از عکس امام استفاده می شد !
وی گفت : زمانی که عکس رهبر انقلاب موجود است ضرورتی ندارد از ماکت به جای عکس امام در مراسم‌ها استفاده شود !
جمشید انصاری نماینده زنجان هم گفت درست کردن ماکت کار اشتباهی بود ولی بهتر بود که از تمثال ایشان استفاده می شد .


افروغ : از هنرمندان استفاده می کردید

اما انتقادات از ماکت مقوایی در بین اصولگرایان منتقد نیز مشاهده شد. عماد افروغ فعال سیاسی که اظهاراتش چندی پیش اسباب جنجال شد گفت استفاده از این ماکت وهن شخصیت رهبر انقلاب بود.
وی معتقد است برای برگزاری چنین مراسمی، حداقل انتظاری که از مسئولین امر می‌رود آن است که از هنرمندان استفاده کنند و به گونه‌ای به بازسازی وقایع بپردازند که مورد سوءاستفاده قرار نگیرد.
افروغ در باره تبعات این اقدام گفت: به هر حال این اتفاق افتاده و تاثیرات منفی خود را نیز گذاشته است.


وزیری که کمدی شد !

 

در این بین انتقاد از حضور وزیر آموزش و پرورش در چنین مراسمی بخش زیادی از حواشی را به خود اختصاص داد. چهره و ژست وی هنگام نشستن در کنار ماکت بسیار مضحک و اسباب تمسخر رسانه های داخلی و خارجی شد.
روزنامه جمهوری اسلامی در این خصوص نوشت: حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش هم به مدرسه رفاه رفت و آنجا با ماکت مقوایی امام خمینی عکس گرفت .
رسانه نزدیک به سپاه پاسداران هم وزیر آموزش و پرورش احمدی نژاد را که قبلا هم نماینده همدان در مجلس بود ، مورد انتقاد قرار داد و نوشت : ماکت امام کنار وزیر آموزش و پرورش در حالی که لیوانی چای مقابلش قرار داشت و آقای وزیر بسیار مودب کنار ماکت نشسته بود تعبیه شده بود. ماکت‌های دیگرهم در محل جلوس امام خمینی (ره) در بهشت زهرا قرار گرفت . این مسائل همه و همه دست به دست هم داد تا فضا برای تمسخر و دشمنی آشکار با امام (ره) در آستانه جشن پیروزی انقلاب، فراهم شود.
این رسانه ها نوشتند: این کج سلیقگی موجبات شادی دشمنان انقلاب را فراهم آورد.


واکنش جمعی ازمردم در داخل ایران

با این حال تصور نظام این بود که تنها بخشهایی از آنچه نظام آنها را معاندان و اپوزیسیون می نامند این ماجرا را دست انداخته اند این در حالی است که به گفته منابع مطلع غائله ماکت درمیان طیفهایی از مردم و جوانان در داخل ایران نیز مورد توجه قرار گرفت بطوریکه حتی این شایعه نیز مطرح شد که عبارت مقوا در اس ام اس ها فیلتر شده است.
همچنین در شبکه های اجتماعی طنز های بیشماری در باره این موضوع مطرح شد . یک روزنامه نگار در تهران گفت ظرف چند روز حجم انبوهی از پیامک های طنز با پسوند و پیشوند مقوا در میان مردم دست به دست شد که این امر موجب شد مساله طول عمر آیت الله جنتی برای چند روز تحت الشعاع موضوع استقبال مقوایی قرار بگیرد.
در این میان یک روزنامه نیز که بی محابا از عبارت امام مقوایی در تیتر یک روز دوشنبه خود استفاده کرده بود به محاق توقیف رفت.


آیا ماجرا فراموش می شود؟

 

 

تحلیلگران می گویند در سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب بد ترین ضربه حیثیتی به واسطه برنامه ورود نمادین امام به اعتبار جمهوری اسلامی وارد آمد. این بار نه یک گروه مخالف سیاسی یا اپوزیسیون یا منتقد داخلی و خارجی بلکه دست اندرکاران دولتی برگزارکننده نظام عمدا یا سهوا اسباب هجو و وهن را فراهم آورده اند . این در حالی است که طراحان این ایده کماکان ناشناس هستند و نامی از ماهیت و اندیشه آنها برده نمی شود.
ظاهرا قصد نظام این است که ماجرا را مشمول مرور زمان کند اما آیا در سالهای بعد روز 12 بهمن و مشاهده صحنه واقعی از پله پائین آمدن آیت الله خمینی از هواپیما مردم به یاد رسوایی سخیف سال 90 نمی افتند؟

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s