تاکید بر تحریم فعال انتخابات در بیانیه ۲۸۶ نفر از فعالان، ضمن حمایت از بیانیه زندانیان سیاسی صورت گرفت

بیش از ۲۸۶ نفر از فعالان سیاسی و مدنی، ضمن اعلام حمایت از بیانیه زندانیان سیاسی، بر تحریم فعال انتخابات نمایشی مجلس نهم تاکید کردند.

در این بیانیه آمده است: انتخابات فرمایشی مجلس نهم در شرایطی برگزار می شود که حکومت بی پرواتر از گذشته حق نامزدی افراد، تشکل منتقدان و آزادی بیان را زیر پا گذاشته و بسیاری از نامزدهای بالقوه یک انتخابات رقابتی را محبوس و حذف کرده است. انتخابات در جمهوری اسلامی هیچگاه در معنای متداول آن آزاد نبوده و مخالفان نظام همواره از حقوق شهروندی و بخصوص حق انتخاب شدن محروم بوده اند اما هیچگاه چنین سرکوب همه جانبه ای برای جلوگیری از ورود هر گونه فکر متفاوت به مجلس وجود نداشته است.

در ادامه با بیان اینکه انتخابات مجلس نهم نخستین انتخابات پس از جنبش سبز است که به دنبال به تعویق افتادن انتخابات شوراها برگزار می شود، یادآوری شده که مجلس یکدست عملا به تقویت قدرت ولایت فقیه انجامیده و نظام وکالتی را تضعیف کرده است.

نویسندگان بیانیه تاکید کرده اند: تمامی سیاست های حکومت در کشاکش بین نهادهای دیگری از جمله بیت رهبری، دولت و شورای امنیت ملی و با دخالت نیروهای امنیتی، به خصوص عده ای از سرداران سپاه، تعیین می شود. مجلس دیگر نقشی در تعیین سیاست‌های ملی ندارد و حتی برای تصویب قوانین روزمره و یا طرح سوال از وزرا محتاج اذن ولی فقیه است.

 

در پایان این بیانیه با بیان اینکه «اعلام پیشاپیش حضور «دشمن‌شکن» و «پرشور» مردم در انتخابات آتی از سوی رهبر جمهوری‌ اسلامی این باور را ایجاد کرده که حکومت به تقلب و دستکاری در آمار مشارکت در انتخابات روی خواهد آورد و انتخابات را تنها به عنوان نمایش مشروعیت لازم دارد» تاکید شده: ما معتقدیم که شرکت در چنین انتخاباتی معنایی جز تایید سیاست های حکومت و همدستی در تشکیل مجلسی دست نشانده نخواهد داشت. از این رو از تمامی مردم ایران دعوت می کنیم تا با نه گفتن به صندوق های تزئینی رای، بار دیگر خواست خود را برای دست‌یابی به انتخاباتی آزاد، سالم و موثر در تحقق حاکمیت واقعی ملت ابراز دارند. از دید ما، تا زمانی ‌که حاکمیت مطلق اراده ولی فقیه بر تمامی امور کشور جاری است، رای مردم نقشی فراتر از تزئین استبداد دینی نخواهد داشت.

متن کامل این بیانیه که نسخه ای از آن در اختیار «ندای سبز آزادی» قرار گرفته، بدین شرح است:

انتخابات فرمایشی مجلس نهم در شرایطی برگزار می شود که حکومت بی پرواتر از گذشته حق نامزدی افراد، تشکل منتقدان و آزادی بیان را زیر پا گذاشته و بسیاری از نامزدهای بالقوه یک انتخابات رقابتی را محبوس و حذف کرده است. انتخابات در جمهوری اسلامی هیچگاه در معنای متداول آن آزاد نبوده و مخالفان نظام همواره از حقوق شهروندی و بخصوص حق انتخاب شدن محروم بوده اند اما هیچگاه چنین سرکوب همه جانبه ای برای جلوگیری از ورود هر گونه فکر متفاوت به مجلس وجود نداشته است.

انتخابات مجلس شورای اسلامی عمدتا، جز مواردی استثنایی، یکی از راهکارهای تقسیم قدرت میان جناح های گوناگون جمهوری اسلامی بوده است. اما در دوره های اخیر، تیغ رد صلاحیت های دولتی و نظارت استصوابی دیگر جایی برای رقابت های درون نظام هم باقی نگذاشته و این بار برخوردهای حذفی حتی نیروهای درون حکومت را نیز در بر گرفته است.

انتخابات مجلس نهم نخستین انتخابات پس از جنبش سبز است که به دنبال به تعویق افتادن انتخابات شوراها برگزار می شود. مجلس یکدست عملا به تقویت قدرت ولایت فقیه انجامیده و نظام وکالتی را تضعیف کرده است و افزون بر این، مجلس اصولا به صورت نهادی شده ای، قدرت و اختیارات خود را در نظارت بر اداره‌ قانونیِ کشور تقریبا از دست داده است. نمایندگان منصوب ولایت و وابسته به حکومت هیچ وظیفه ای برای خود در راستای استیفای حقوق ملت قائل نیستند.

امروز دیگر نه دولت به قوانین مصوبه مجلس وقعی می‌نهد و نه ولی فقیه بازخواست از دولت را میسر می سازد. تقریبا تمامی سیاست های حکومت در کشاکش بین نهادهای دیگری از جمله بیت رهبری، دولت و شورای امنیت ملی و با دخالت نیروهای امنیتی، به خصوص عده ای از سرداران سپاه، تعیین می شود. مجلس دیگر نقشی در تعیین سیاست‌های ملی ندارد و حتی برای تصویب قوانین روزمره و یا طرح سوال از وزرا محتاج اذن ولی فقیه است. انتخابات مجلس نهم فقط بستری برای افزایش وزن نیروهای مقرب تر به دستگاه رهبری و پالایش کسانی است که در آزمون تبعیت کامل از ولی فقیه نمره لازم را نگرفته اند و همسویی تمام عیار با رهبری ندارند.
حکومت در انتخابات این دوره بر خلاف ادوار قبل با گسترش دامنه بازداشت ها، تهدیدها و ممانعت از گردش آزاد  اطلاعات، فضای پلیسی و بسته را تشدید کرده است. همچنین برای نخستین بار قوه قضائیه به صورت علنی دعوت به تحریم و عدم  شرکت در انتخابات را عملی مجرمانه و در خور مجازات به شمار آورده است.

سیاست‌های تعیین شده توسط  نهادهای انتصابی، مشکلات مردم را روزافزون ساخته و فشار بیکاری و تورم را به حد غیرقابل تحملی رسانده است. ترکیب ندانم‌کاری‌های دولت، فساد سازمان‌یافته، فشار تحریم های بین‌المللی و نبودن نظارت مردمی و پارلمانی موثر، اقتصاد ایران را به سوی پرتگاهِ بحرانی بزرگ سوق می دهد.

ماجراجویی‌های هسته‌ای حاکمان جمهوری اسلامی و تخاصم با جامعه جهانی بدون اینکه از مردم و خواست آنها نمایندگی کند، ضمن تحمیل تحریم های سنگین، میهن‌مان را زیر سایه شوم جنگ قرار داده است. امیدی هم به تغییر فضا پس از انتخابات مجلس وجود ندارد. زیرا ترکیب کاندیداهای تایید صلاحیت شده، نشانی از توانایی مجلس نهم برای تغییر سیاست‌های ویرانگر کنونی نظام ندارد.

اعلام پیشاپیش حضور «دشمن‌شکن» و «پرشور» مردم در انتخابات آتی از سوی رهبر جمهوری‌ اسلامی این باور را ایجاد کرده که حکومت به تقلب و دستکاری در آمار مشارکت در انتخابات روی خواهد آورد و انتخابات را تنها به عنوان نمایش مشروعیت لازم دارد.

ما معتقدیم که شرکت در چنین انتخاباتی معنایی جز تایید سیاست های حکومت و همدستی در تشکیل مجلسی دست نشانده نخواهد داشت. از این رو از تمامی مردم ایران دعوت می کنیم تا با نه گفتن به صندوق های تزئینی رای، بار دیگر خواست خود را برای دست‌یابی به انتخاباتی آزاد، سالم و موثر در تحقق حاکمیت واقعی ملت ابراز دارند. از دید ما، تا زمانی ‌که حاکمیت مطلق اراده ولی فقیه بر تمامی امور کشور جاری است، رای مردم نقشی فراتر از تزئین استبداد دینی نخواهد داشت.

در این راستا  نامه ۳۹ زندانی سیاسی که شجاعانه از درون زندان مردم را به تحریم انتخابات فرا خواندند اهمیتی استراتژیک دارد و شرکت در انتخابات به معنای بی اعتنایی به مقاومت های دلیرانه زندانیان سیاسی است.

به باور ما، به موازات تحریم انتخابات، کوشش برای تغییر ساختار انتخابات موجود ضروری است تا زمینه برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه مطابق با کنوانسیون بین المللی حقوق سیاسی و مدنی منشور ملل متحد و موافقتنامه اتحادیه بین المجالس از طریق تامین مهمترین پیش شرط ها مانند آزادی بی قید و شرط زندانیان سیاسی، آزادی اجتماعات، آزادی رسانه ها و گردش آزاد اطلاعات و آزادی احزاب مخالف و اعمال نظارت بی طرفانه بر روند اجرای انتخابات فراهم گردد.

از این رو ما از نیروهای سیاسی آزادی خواه، احزاب سیاسی منتقد، فعالان جامعه مدنی و اعضای شبکه های اجتماعی منتقد حکومت دعوت می کنیم تا با آگاهی بخشی پیرامون مشکلات کشور، افشای ماهیت فرمایشی-نمایشی انتخابات و مشروعیت‌ستانی از سیاست‌های ولایت استبداد و توسعه و تقویت شبکه های مجازی، با انجام اقداماتی در حد توان برای شکست مانور تبلیغاتی حکومت و تحریم فعال انتخابات بکوشند.

فضای شبه انتخاباتی هفته‌های آینده فرصتی است تا همگرایی بین صفوف اپوزیسیون دموکراسی‌خواه و معتقد به منافع ملی افزایش یابد و مسیر شکل گیری اپوزیسیونی قدرتمند هموار شود و شبکه های اجتماعی نیرومندتری برای روزهای خطیر پیش رو به وجود آید.

جا دارد تا تمام نیروهایی که راه عبور کشور از گردنه دشوار کنونی را در انتقال قدرت به ملت، پایان بخشی به ستیزه جویی‌های خارجی، رفع همه تبعیض های سیاسی، قومیتی، مذهبی و جنسیتی و برقراری فرصت های برابر می ‌دانند، از فرصت هم‌گرایی برای تحقق این اهداف استفاده کنند.

 

اسامی امضاء کنندگان
آ (۱تا ۱۰) –   آرش آباد پور،  بهزاد آذر هوشنگ، لیلا آذری، کمال آذری ، فرشید آذرینوش، آینده آزاد، احمد آزاد، روشنک آستراکی، داریوش آشوری، سعید آگنجی
الف (۱۱ تا ۴۲) –   حامد ابراهیمی نژاد، بابک اجلالی، احسان احسانی، مهرداد احسانی پور، عبدالرضا احمدی،  فریدون احمدی، احمد احمدیان، جعفر اردبیلی، اردوان ارشاد، جمشید اسدی، زینت اسماعیل زاده، رشید اسماعیلی، فرید اشکان، مرتضی اصلاحچی، امیر حسین اعتمادی، بیژن افتخاری، علی افشاری، گودرز اقتداری،  دنیا اکبری، مریم اکبری، محمد جواد اکبرین، نصیر امامی، امیر رضا امیر بختیار، منوچهر امیری، چنگیز امیری، مهدی امینی،                         بهنام امینی، فریبا امینی، رضا انصاری، مریم اهری، نیکروز اولاد اعظمی، کاظم ایزدی
ب (۴۳ تا ۵۹) –   عبدالعلی  بازرگان، احمد  باطبی، حسین  باقر زاده، ایرج  باقرزاده، موریس  باقری، نسیبه   باقری، پروین بختیار نژاد، مهران  براتی، بهداد  بردبار، محمد  برزنجه، مقداد  بریمانی، وحید الدین  بزرگ تبار  بائی، خسرو                        بندری، شهلا  بهار دوست، بهروز  بیات، عباس  بیدار، امیر  بیگلری
پ (۶۰ تا ۷۱) –    مهناز پراکند، علی پرسان، بهزاد پرنیان، حبیب پرنیان، مهدی پرویز، راضیه( پری )نشاط، کتایون پزشکی ،سپیده پور آقایی، سعید پور حیدر، بیژن پیرزاده، عسل پیرزاده، سعید پیوندی
ت (۷۲ تا ۸۱) –   علی تارخ، حبیب تبریزیان، حسین ترکاشوند، علی تقی پور، سعید توانا، نیره توحیدی، امیر توسطی، محمد علی توفیقی، رحمت توکل، مجید تولایی
ج (۸۲ تا ۹۳) –   مهدی  جامی، جهانشاه  جاوید، محمد حسین  جعفری، رضا  جعفریان، مهدی  جلالی، فرزانه  جلالی، محمد جلالی چیمه، آرش  جنتی عطایی، آیدین  جهانبخش، پویا  جهاندار، گیسو  جهانگیری، فرزاد  جواهری
چ (۹۴)-  رضا چرندابی
ح (۹۵ تا ۱۰۳) – محمد  حاجتی، مانی  حامدیان، سعید  حبیبی، آرام  حسامی، ناهید  حسینی، میلاد  حسینی، سعید  حق جو، بیژن حکمت، عباس  حکیم زاده
خ (۱۰۴ تا ۱۰۹) – اسماعیل  ختائی، زاگرس  خسروی، مصطفی  خسروی، واحده  خوش سیرت، ابراهیم  خوش سیرت، جمشید خونجوش
د (۱۱۰ تا ۱۱۴) –   کمال  داوودی، مهرداد  درویش پور، حسن  درویش پور، عذرا  دهکردی، آزاده  دواچی
ر (۱۱۵ تا ۱۲۷)-   نیما راشدان ، احمد رحمتی، سهراب  رزاقی، امیر  رشیدی، سحر  رضازاده، شیده  رضایی، پدرام  رفعتی، علی اصغر  رمضانپور، فرهاد  روحی، میثم  رودکی، مریم  روزبهانی، امین  ریاحی، علیرضا  رئیسی
ز (۱۲۸ تا ۱۳۰) – محسن  زمانی، مینا  زند سیگال، گیو  زندی
س (۱۳۱ تا ۱۳۹) – حسین  سبحان اللهی، محمد  سجاد نقوی، نسیم  سرابندی، امین  سرخابی، مهدی  سعید پور، متین  سلسله، رضا سیاووشی، همن  سیفی، سلمان  سیما
ش (۱۴۰ تا ۱۵۲) – رحیم  شامبیاتی، کریم  شامبیاتی، سجاد  شاهمرادی، داراب  شباهنگ، منصوره  شجاعی، صادق  شجاعی، حسن  شریعتمداری، شیوا  شفائی، روحی  شفیعی، لیلا  شکوهی، محمد رضا  شکوهی فرد، عباس  شیرازی، کاوه شیرزاد

ص (۱۵۳ تا ۱۶۲) – محمد  صادقی، آرش  صالح، بهنام  صامری، لیلا  صحت، امیر  صحتی، بیژن  صفسری، سیاوش  صفوی، رامین  صفی زاده، مسعود  صفیری، فرهاد  صوفی
ض (۱۶۳ تا ۱۶۴) – سجاد ضرغام، معصومه ضیاء
ط (۱۶۵ تا ۱۶۸) –   حسن  طالبی، اشکبوس  طالبی، علی  طباطبایی، رویا  طلوعی
ظ (۱۶۹)- حمید رضا ظریفی نیا
ع (۱۷۰ تا ۱۸۵) –  شهره  عاصمی، غلام  عباسی، اصغر  عبدی، نازلی  عراقی، مهدی  عربشاهی، کریم  عزتی زاده، پویا عزیزی، احمد  عشقیار، خسرو  علاف اکبری، کاظم  علمداری، حسین  علوی، شاهد  علوی، رضا  علیجانی، طیبه  علیرضایی، جعفر  علیزاده، لیونا  عیسی قلیان
غ (۱۸۶ ) – پویا غلامرضایی
ف (۱۸۷ تا ۱۹۸) – مهدی  فتاپور، علی  فتوتی، آذر  فخر، پویان  فخرائی، سیاوش  فرجی، احمد  فرهادی، منصور  فرهنگ، کیوان فروزان، روزبه  فروزان، شهلا  فرید، فیروزه  فولادی، شهاب  فیضی
ق (۱۹۹ تا ۲۰۷) – سعید   قاسمی نژاد، رضا  قاضی نوری، آیدا  قجر، جعفر  قدیم خانی، یدی  قربانی، رضا  قریشی، مهدی  قلی زاده اقدم، علی اکبر  قنبری، فرزاد  قنبری
ک (۲۰۸ تا ۲۱۹) – مونا  کاشف، علی  کافی، هادی  کحال زاده، کاظم  کردوانی، سیاوش  کریمی، اسفندیار  کریمی، محمود کریمی حکاک، حسن  کلانتری، علی  کلائی، امید  کوهی، آزاده  کیان، علیرضا  کیانی
گ (۲۲۰ ) –  امیر حسین گنج بخش
م (۲۲۱ تا ۲۵۶) – حمید  مافی، رضا  مبین، امیر  مبینی، نوید  محبی، دانیال  محمد زاده، مجید  محمدی، امیر محسن  محمدی، پویان  محمودیان، پرویز  مختاری، احمد  مدادی، نریمان  مصطفوی، مهدی  معتمد مهر، نگار  معتمدی، منصور معدل، عبدالحمید  معصومی ، امیر  معماریان، حسن  مکارمی، پیمان  ملاز ، مرتضی  ملک محمدی، عمار ملکی، مهدی  ممکن، اشکان  منفرد، نوشین  منوچهری، علی  مهتدی، علی اکبر  مهدی، محمد  مهدیان، بهزاد مهرانی، بهناز  مهرانی، سید داوود   موسوی، علیرضا  موسوی، علی اکبر  موسوی خوئینی، رضا  موصولی،                         زیبا  میر حسینی، انور  میر ستاری، مهران  میر فخرائی،احمد  میر فخرائی
ن (۲۵۷ تا ۲۷۳) – حسن  نایب هاشم، یوحنا  نجدی، روجا  نجفی، جواد  نجیب، مزدک  نصیری، محمود  نصیری، بورگان  نظامی  نرج آباد، علی  نظری، آرسن  نظریان، شروین  نکوئی، مرتضی  نگاهی، شیوا  نوجو، مهدی  نوربخش، آذرم نوروزی، پرتو  نوری اعلا، کامران  نوزاد، سجاد  نیک آئین
ه (۲۷۴ تا ۲۷۸) –  نادر  هاشمی، مرسده  هاشمی، شیخ محمد   هدایتی، هادی  هدایتی، رضا  هیوا
و (۲۷۹ تا ۲۸۲) – صبا  واصفی، فرزین  وحدت، مهدی  وزیری، سجاد  ویس مرادی
ی (۲۸۳ تا ۲۸۶) – اشکان  یزدچی، لادن  یزدیان، زهرا  یوسفی، رضا  یونسی

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s