نامزدهای انتخابات ما در حبس هستند

روز اول؛ افشین اسانلو، حمیدرضا ایزدبار، علی پور سلیمان و محمدحسین خوربک / روز دوم؛ بهاره هدایت، جواد امام، مصطفی نیلی و محمدجواد مظفر

انتخابات ۸۸ سرآغاز فصل جدیدی از تاریخ سیاسی کشور بود. انتخاباتی که میرفت به یکی از پرشورترین صحنه های سیاسی کشور تبدیل شود به تشکیل جریان و اجرای تقلبی تبدیل شد که تاریخی سیاه از استبداد و دیکتاتوری را در کشور رقم زد.

فعالان انتخاباتی از پیر و جوان، دانشجو و کارگر، عضو احزاب سیاسی و …یک به یک راهی زندان شدند و نتیحه تمامی فداکاری ها و تلاش ها برای حاکم شدن دموکراسی و تحقق شعارهای انقلاب حکم های ۵ ساله و ده ساله و…شد و جوانانی که چشم به آسمان دوختند و دیگر به خانه بازنگشتند و مردمی که پاسخ به شعار “رای من کجاست” شان شد گلوله و باتوم و بازداشت و تحقیر و توهین.

اینک در حالیکه هنوز پرونده انتخابات ۸۸ باز است و هنوز به هیچ یک از سوالات مردم پاسخ داده نشده و فعالین انتخاباتی، مطبوعاتی و سیاسی زندان هستند و دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری مهندس میر حسین موسوی و شیخ مهدی کروبی در زندان خانگی به سر می برند، انتخابات دیگر می خواهد برگزار شود و جالب آنکه این انتخابات را نیز متخلفین و متقلبینی می خواهند برگزار کنند که انتخابات پیشین را به خاک و خون کشیدند و خود عامل تقلب و تخلف بودند.

روز اول؛ افشین اسانلو، حمیدرضا ایزدبار، علی پور سلیمان و محمدحسین خوربک

فراموش نمی کنیم که دوستان و همراهانمان برای چه بیش از دو سال است در زندان به سر می برند و چرا خانواده های بسیاری سیاه پوش شده اند:

افشین اسانلو، فعال کارگری از یک سال پیش و به دنبال بازداشت در ترمینال اتوبوس رانی جنوب، در زندان اوین به سر می برد

اسانلو، ۴ ماه را دربند ٢٠٩ زندان اوین و یک ماه را نیز دربازداشتگاه اطلاعات کرج بوده است و فشارهای وارده در زندان موجب بروز مشکلات جسمی برای وی شده است.

ضربات متعدد کابل بر بدن اسانلو باعث پارگی درکف پا و ایجاد غده درکتف او شده است. این فعال کارگری ازسوی قاضی صلواتی به ۵سال حبس تعزیری به اتهام اجتماع و تبانی محکوم شد و دادگاه تجدید نظر استان تهران نیز این حکم را تایید کرد. وی برادر منصور اسانلو از که وی نیز به خاطر فعالیت صنفی اتوبوسرانی مدتها در زندان بوده است.

افشین اسانلو در حاضر در بند ۳۵۰ زندان اوین دوران محکومیت خود را سپری می کند.

حمیدرضا ایزدیار اولین‌بار در روز ۲۲بهمن ماه سال ۸۹ بازداشت شد و بعد از یک ماه با قید وثیقه تا برگزاری دادگاه آزاد شد

ایزدیار در ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۰ به پنج سال حبس تعزیری به اتهام اجتماع و تبانی و توهین به رهبری از سوی دادگاه انقلاب محکوم شد. این حکم با بخششی که در عید فطر صورت گرفته به دو سال و نیم زندان کاهش پیدا کرد.

ایزدیار هم اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین دوران محکومیت خود را سپری می کند.

علی پور‌سلیمان عضو شورای مرکزی سازمان معلمان و دارای فوق لیسانس مدیریت آموزشی است

این معلم زندانی ۲۳ اسفند سال ۸۵ نیز به همراه اعضای تشکل‌های صنفی معلمان و پس از شرکت در تجمعات اعتراضی معلمان در مقابل مجلس بازداشت و به این خاطر به یک سال حبس تعلیقی و تبعید از محل خدمت اصلی‌اش محکوم شد.

علی پور‌سلیمان در تاریخ ۱۲ خرداد ماه سال ۱۳۹۰ بازداشت و به بند ۲ الف زندان اوین و سلول انفرادی منتقل شد. پورسلیمان صبح روز ۱۲ خرداد در حالی که از کوه پیمایی در کوه‌های کلک‌چال تهران به منزلش بر می‌گشت، توسط نیروهای لباس شخصی محاصره و پس از ضرب و شتم، بازداشت شد؛ به طوری که هنوز آثار ضرب و شتم بر بدن این زندانی مشهود است. این معلم زندانی بعد از دو هفته بازجویی به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

و در دادگاه به یک سال حبس تعزیری محوم گردید و در حال حاضر دوران محکومیت خود را سپری می کند.

محمد حسین خوربک عضو کمیته دانشجویی جبهه مشارکت ایران و دبیر کمیته اطلاع‌ رسانی جبهه مشارکت است

وی به شرکت در مراسم دعای کمیل که در به منظور آزادی شهاب طباطبایی در منزل وی برگزار شده بود بازداشت شد و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

او در دادگاه به یکسال حبس تعزیری محکوم گردید و هم اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین در حال سپری کردن دوران محکومیت خود می باشد.

محمدحسین خوربک به تازگی پدر شده است و تنها توانست ده روز در کنار فرزندش طعم پدر شدن را بچشد.

روز دوم؛ بهاره هدایت، جواد امام، مصطفی نیلی و محمدجواد مظفر

یارانمان در بند هستند، گفتیم در انتخابات این دوره مجلس شرکت نمی کنیم، برخلاف همیشه که در انتخابات شرکت می کردیم، ستاد تشکیل می دادیم، پرشور در خیابان ها حضور به هم می رساندیم و مردم را ترغیب می کردیم به مشارکت در تعیین سرنوشت خود اما این بار سکوت می کنیم. ۲۲ خرداد به پای صندوق های رای رفتیم، پر از شور و شعور خواستیم که سرنوشت خود را رقم بزنیم و چه باشکوه بود آن روزها که اوج شکوفایی یک ملت بود و چه باشکوه بود آن گام های آرام به سوی دموکراسی. اما متاسفانه این گام ها، این شعف و شعور تبدیل شد به سرکوب و خشم و خون و باتوم و میله های زندان.

large_org-z1327800244bc2a63a589c409e0e59be43a1befd5357d351477.jpg

جوانان ستادهای انتخاباتی راهی زندان ها شدند و فعالین سیاسی که سال ها در راه انقلاب و نظام زحمت کشیده بودند فردای انتخابات یک به یک بازداشت شدند. اینک چطور می توان در انتخابات شرکت کرد وقتی که:

بهاره هدایت متولد سال ۱۳۶۰ فعال دانشجویی و جنبش زنان، عضو شورای مرکزی و سخنگوی دفتر تحکیم وحدت است

وی همچنین از فعالان کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین زن‌ستیز است و تاکنون چندین‌بار بازداشت شده است. وی در ۲۲ خرداد سال ۱۳۸۵، ۱۸ تیر ماه ۱۳۸۶، ۲۳ تیر ماه ۱۳۸۷ و ۱ فروردین ماه ۱۳۸۸ به خاطر فعالیت‌هایشی بازداشت و مدتی را در زندان سپری کرده است. وی دارای لیسانس بازرگانی از دانشگاه علوم اقتصادی تهران است.

بهاره هدایت در دی ماه ۱۳۸۸به دلیل اتفاقات پس از انتخابات بازداشت شد و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و به نه سال نیم زندان محکوم شد وی هم اکنون محروم از مرخصی و در بند زنان زندان اوین به سر می برد.

جواد امام مسئول ستاد ماطق تهران مهندس موسوی، عضو سازمان مجاهدین انقلااب اسلامی معاون وزیر نیرو و از رزمندگان جنگ تحمیلی است

در خرداد ماه سال ۱۳۸۸ بازداشت شد و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و در دادگاه به یکسال حبس تعزیری محکوم شد.

جواد امام هم اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می برد . و محکومیت وی در اواسط بهمن ماه به اتمام می رسد اما گویا نیروهای امنیتی در تدارک محکومیتی جدید برای وی هستند، قبل از او ابوالفضل قدیانی از دیگر اعضای سازمان مجاهدین انقلاب هم پس از پایان دوره محکومیت به سه سال دیگر حبس محکوم گردید.

مصطفی نیلی فعال سابق دانشجویی دانشگاه بین المللی قزوین است

وی در تاریخ پنجم دی ماه ۱۳۸۸ (در حوادث تاسوعا و عاشورای سال ۸۸) بازداشت و به سلول‌های انفرادی زندان اوین منتقل شد. وی مدت ۴۰ روز را در بازداشت به سر برد و سپس با قید وثیقه از زندان آزاد شد.

وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به سه سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. او در حال حاضر در بند ۳۵۰ زندان اوین بدون مرخصی دوران محکومیت خود را سپری می‌کند.

محمد جواد مظفر، نایب رئیس انجمن دفاع از حقوق زندانیان و عضو شورای مرکزی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و رئیس هیأت مدیره انتشارات کویر است

مظفر نویسندۀ کتاب‌های اولین رئیس جمهور، لبخندستیزان و طنز ماجراهای محلۀ ما است و در سال ۸۸ جایزه نفر اول جشنواره طنز را به خود اختصاص داده است.

محمدجواد مظفر پس از حوادث عاشورای سال ۸۸ بازداشت و به سلول های انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شدو در دادگاه به یکسال حبس تعزیری محکوم شد.

وی هم اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین در حال سپری کردن دوران محکومیت خود می باشد.

کاری از گروه اجتماعی کلمه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s