گرامی مقدم: کروبی پس از دیدارهای بی نتیجه با رهبری، با مقامات اتمام حجت کرد

گرامی مقدم: کروبی پس از دیدارهای بی نتیجه با رهبری، با مقامات اتمام حجت کرد
 جـــرس: سخنگوی حزب اعتماد ملی و مشاور مهدی کروبی، پیرامون رد صلاحیت های نامزدها در گذشته و ادعای حاکمیت مبنی بر «لزوم مذاکره و رایزنی» گفت: «جنتی حاضر نمی شد حتی قدمی درجهت بررسی مجدد صلاحیت ها بردارد به همین دلیل بود که آقای کروبی بطور کامل از شورای نگهبان قطع امید کرد و در سه ملاقات خود با رهبری – که سرانجام امیدوار کننده ای نداشت- با مقامات ارشد نظام اتمام حجت کرد.
 به گزارش سحام نیوز، اسماعیل گرامی مقدم طی گفتگویی، به تشریح انتخابات های قبلی مجلس و نقش شورای نگهبان در چینش صندلی های مجلس پرداخت و اظهار داشت: «از خاطرمان نرفته است که در آن روزها دفتر آقای کروبی مملو از جمعیت رد صلاحیت شده ای بود که در انتظار راه گشایی بودند، تا این گره را با مذاکره و گفت و گو باز نماید و باز یادمان نرفته است که برخی از دوستان اصلاح طلب ما شیوه کروبی را نمی پسندیدند و حتی در رسانه های خود این اقدام کروبی را دراز کردن کاسه گدایی برای گرفتن صلاحیت می پنداشتند!”

این عضو حزب اعتماد ملی و نماینده سابق مجلس در خصوص رایزنی های مهدی کروبی با رهبری گفت: “آقای کروبی بطور کامل از شورای نگهبان قطع امید کرد و در سه مرحله بعدی ملاقات خود با رهبری ،از وی خواستار مداخله و حل وفصل مسئله را درخواست کرده بود. همگی شاهد بودیم که راه گفت و گو ومصالحه شیخ اصلاحات سرانجام امیدوار کننده ای را طی نکرد و ایشان پس از روایت این داستان تلخ رد صلاحیت های گسترده درنزد حزب و درجمع روحانیون و اعضای برجسته مجمع روحانیون با تاسف فراوان و تلخ کامی بیان می کردند که “من مهدی کروبی فرزند احمد درانتخابات آتی مجلس درصورتی که این شیوه ادامه پیدا کند هرگز این مسیر را ( که منظورش گفت و گو و رایزنی با مقامات ارشد نظام بود)طی نخواهم کرد .”

وی در پایان این مصاحبه در خصوص مقالات و یادداشت های سردار علایی و حواشی آن گفت: “ دردورانی سیزده سالی که درسپاه خدمت کردم و با بدنه این نهاد عجین بودم می توانم با قاطعیت عرض کنم سردار علایی از محبوب ترین فرمانده هان جنگ و بعد از جنگ محسوب می شود .”

متن کامل مصاحبه سحام با اسماعیل گرامی مقدم به شرح زیر است:

علاقمندم به سوابق ردصلاحیت ها و علل و عوامل آ ن و تاثیر آن بر سیر تاریخی تشکیل مجالس برای نسل جدید توضیح بفرمائید ؟ تا روشن شود درشرایط کنونی که مواجه بابررسی صلاحیت ها توسط شورای نگهبان هستیم درچه موقعیتی قرارداریم ؟

باگذشت ۳۲ سال از انقلاب می توانیم ارزیابی دقیقی را از دوره زمانی عملکرد شورای نگهبان و فرازوفرودهای بررسی صلاحیت ها ارائه دهیم ،اما بهتر است ابتدا اشاره نمایم که از انتخابات مجلس سوم شورای نگهبان با انگیزه دخالت در انتخابات این انحراف را در شورای که می بایستی پناهگاهی برای رسیدگی به تخلف ها و تظلم خواهی ها باشد بوجود آورد، آن هنگام شورای نگهبان در دورانی که امام در قید حیات بودند ، نتایج انتخابات حاکی از پیروزی قاطع جریان خط امام بود. این شورا حاضر نشد ، نتایج انتخابات تهران را اعلام نماید . تا اینکه آیت الله خمینی با مداخله مستقیم ، شورای نگهبان را وادار به اعلام نتایج انتخابات نمود ، درانتخابات مجلس چهارم شورای نگهبان بستر را به دلایلی که عرض می کنم بسیار مناسب برای مداخله در ترکیب مجلس چهارم از هر جهت آماده دید .
۱-جریان خط امام بزرگترین حامی و پشتیبان خود را ( حضرت امام(ره) ) از دست داده بود .
۲-دولت آقای هاشمی علاقه ای به ترکیب مجلس سوم که از منتقدان وی بودند نداشت و فرمانداری ها همسو با شورای نگهبان عمل کردند که مصادیق آن از حوصله این بحث خارج است .
۳-برای اولین بار درنماز جمعه تهران رهبری از مردم خواستند به فتنه گرها ( جریان اکثریت مجلس سوم ) رای ندهند .
۴-شورای نگهبان بدون وجود قانون استصوابی با حمایت ارکان حکومتی اقدام به رد صلاحیت ۵۳ نفر از نمایندگان مجلس سوم و ده ها نامزد منتسب به این جریان نمود .

بدین ترتیب شورای نگهبان با ضربه سنگینی که به جریان سیاسی خط امام به واسطه رد صلاحیت ها زد توانست به سهولت نامزده های همسو با خود را به مجلس چهارم فرستاده و اکثریت مجلس چهارم را درحقیقت شورای نگهبان به تصرف در آورد .

انتخابات مجلس پنجم اکثریت جریان خط امام به رهبری مجمع روحانیون مبارز ارائه لیست نکرد و دلیل آن را بعنوان اعتراض به رد صلاحیت های گسترده ی مجلس چهارم اعلام کرد ، علی رغم این سیاست ، اقلیت اثرگذاری در مجلس پنجم بوجود آمد ، یعنی ملاحظه می شود که باز هم بدلیل عملکرد شورای نگهبان که یک جریان بزرگ و ریشه دار از ورود به انتخابات اجتناب می کند اکثریت مجلس پنجم همسو با شورای نگهبان تشکیل می گردد .

انتخابات مجلس ششم که متاثر از رویداد های جنبش اصلاحات بود ، علی رغم تلاش های فراوان شورای نگهبان برای رد صلاحیت نامزد های جریان اصلاح طلب ، مجال مکفی نیافت و هنگامی که نتایج آرا نشان داد که اصلاح طلبان با اکثریت قاطع برنده انتخابات مجلس شده اند ، شورای نگهبان برای کاستن از قدرت این مجلس انتخابات شهر تهران را باز شماری نمود و به تعبیری زهر خود را ریخت و بطور غیر قانونی ۷۰۰ هزار رای قانونی مردم را باطل کرد تا دونفر که به حق رای آورده بودند نتوانند به مجلس راه پیدا کنند و نفرات بعدی که مورد علاقه شورای نگهبان بودند به مجلس راه یابند .

روند رد صلاحیت های غیر قانونی درمجلس هفتم که باعث شد ۸۵ نماینده مجلس و ده ها فرماندار و استاندار و مدیران دولتی رد صلاحیت گریدند( به استناد گزارش وزیر وقت کشور آقای موسوی لاری درروز افتتاحیه مجلس هفتم ) تا بدین وسیله رقبای اصلی اصولگرایان حذف شوند و شورای نگهبان در یک بازی بدون رقیب درمیدان انتخابات به دروازه خالی گل زد! و ترکیب اکثریت مجلس هفتم را مجددا” متصرف شد !.

انتخابات مجلس هشتم نیز از پرمسئله ترین انتخابات جمهوری اسلامی است (که در آخرین نطق قبل از دستورم در مجلس هفتم به دلایل آن بطور مفصل اشاره کرده ام ) چون علاوه بر رد صلاحیت گسترده جریان اصلاح طلب که منجرب به صرفا” رقابت برای ۹۰ کرسی شد ، مداخله شورای نگهبان درشمارش یک طرفه صندوق های رای در کلان شهر ها و بویژه تهران که نمایندگان نامزد های اصلاح طلب را قبل از شمارش آراء از شعب اخذ رای اخراج کردند ، می تواند بعنوان نقطه عطفی درعملکرد شورای نگهبان بعد از اعمال رد صلاحیت های غیر قانونی بدلیل ورود داوری نابرابر یعنی شمارش آراء صرفا” توسط اعضای شعب اخذ رای که از مخالفین اصلاح طلبان بوده اند محسوب می شود .

شما بعنوان سخنگوی حزب اعتماد ملی که از نزدیک ترین افراد به آقای کروبی بویژه در انتخابات مجلس هشتم بودید بفرمائید چرا ایشان معتقد بودند انتخابات مجلس هشتم از نظر روند رسیدگی به صلاحیت ها از بدترین دوره ها بوده است ؟

بله آقای کروبی این اظهارات را نه تنها بارها در جلسات شورای مرکزی حزب اعلام می کرد بلکه درجلسه ای که بانی آن جناب آقای جمارانی بوده اند و اعضای مجمع روحانیون مبارز نیز اکثرا” حضور داشته اند ، اقای کروبی با اظهار تاسف شدید کار پیگیری صلاحیت نامزد های اصلاح طلب را در این دوره بسیار دشوار می خواندند و براین باور بودند که در این دوره شورای نگهبان هم هیچ کاره بوده اند و افرادی بعنوان کارشناس که خارج از شورای نگهبان بودند تعین می کردند که چه کسی رد صلاحیت بشود یا صلاحیتش تائید بشود !

آقای کروبی می گفت : آنقدر کار سخت و پیچیده شده است که گاهی تصورمی کنم که میدان جنگ است ، شبیه آن چیزی که دردوران جنگ ساعاتی را رزمندگان اسلام ارتفاعات کله قندی را تصرف می کردند و ساعاتی دیگرسربازان دشمن آن را پس می گرفتند! به این اعتبار او به وضوح شرح می داد که ما با رهبری مذاکره می کنیم از او کمک می خواستیم برخی از اعضای شورای نگهبان و حقوقدان ها کمک می کردند نامزدهای تا چند ساعت برایشان صلاحیت صادر می گردید! اما در ناباوری کامل چند ساعت بعد دوباره اطلاع کسب می کردیم ،همان نامزد ها رد صلاحیت شدند ! دوباره از شورای نگهبان می پرسیدیم چه اتفاقی افتاده است ؟ بعضی از آنها جالب بود که اظهار بی اطلاعی می کردند، برخی هم می گفتند: جایی مطرح نکنید ، از دست ما خارج است ، یک عده کارشناس اقدام به صدورنامه های رد صلاحیت یا قبول صلاحیت می کنند.

آقای کروبی یکی از مصادیقی که مدام بازگو می کرد جریان رد صلاحیت آقای مرتضی الویری بود ، کسی که درهیئت رئیسه مجلس دوم همکار آیت الله محمد یزدی بود(عضو شورای نگهبان ) باعث شگفتی بود که آیت الله یزدی به آقای کروبی گفته بودند ، نه تنها من درجریان رد صلاحیت ایشان نیستم ،بلکه حتی اطلاع ندارم ایشان در انتخابات ثبت نام کرده باشد!؟

آقای کروبی بیشترین ملاقات را با آیت الله خامنه ای در ایام یک ماه ی بررسی صلاحیت ها در انتخابات مجلس هشتم داشته است شما بفرمائید ایشان چه مقصودی از این ملاقات ها داشتند و چه نتایجی رااز این ملاقات ها به دست آوردند؟

خوب شما می دانید که شورای نگهبان درانتخابات مجلس هشتم اکثر نامزد های اصلاح طلب را رد صلاحیت کردند ، از خاطرمان نرفته است که در آن روزها دفتر آقای کروبی مملو از جمعیت رد صلاحیت شده ای بود که در انتظار راه گشایی بودند، تا این گره را با مذاکره و گفت و گو باز نماید و باز یادمان نرفته است که برخی از دوستان اصلاح طلب ما شیوه آقای کروبی را نمی پسندیدند و حتی در رسانه های خود این اقدام آقای کروبی را دراز کردن کاسیه گدایی برای گرفتن صلاحیت می پنداشتند!

اما آقای کروبی بر این باور بودند، که با مصالحه و گفت و گو با اعضای شورای نگهبان بتواند تعداد بیشتری از نامزده ها را تائید صلاحیت بگیرد و رقابت نسبتا” عادلانه ای دربرابر اصول گرایان بوجود آید ، وقتی که آقای کروبی پس از یک هفته تلاش به درهای بسته شورای نگهبان خورد، تصمیم گرفت مسائل بوجود آمده را با رهبری درمیان بگذارد و از او کمک بخواهد که وی با رهبری در پنج مرحله صرفا” برای بر طرف شد ن رد صلاحیت های غیر قانونی در آن ایام ملاقات کردند ، یادم هست که درملاقات دوم رهبری پیشنهاد نشست مشترک آقای کروبی و آقای جنتی را داده بودند و این نشست هم در منزل اقای جنتی انجام گرفت اما آنگونه که آقای کروبی اظهار می کردند، آقای جنتی حاضر نشدند قدمی درجهت بررسی مجدد صلاحیت ها بردارند به همین دلیل بود که آقای کروبی بطور کامل از شورای نگهبان قطع امید کرد و در سه مرحله بعدی ملاقات خود با رهبری ،از وی خواستار مداخله و حل وفصل مسئله را درخواست کرده بودند همگی شاهد بودیم که راه گفت و گو ومصالحه شیخ اصلاحات سرانجام امیدوار کننده ای را طی نکرد و ایشان پس از روایت این داستان تلخ رد صلاحیت های گسترده درنزد حزب و درجمع روحانیون و اعضای برجسته مجمع روحانیون با تاسف فراوان و تلخ کامی بیان می کردند که “من مهدی کروبی فرزند احمد درانتخابات آتی مجلس درصورتی که این شیوه ادامه پیدا کند هرگز این مسیر را ( که منظورش گفت و گو و رایزنی با مقامات ارشد نظام بود ) طی نخواهم کرد .” و ملاقات های مکرر انجام شده با رهبری را اتمام حجت کردند با مقامات ارشد نظام می دانستند .

-با این توصیف تاریخی که شما از روند برخوردحاکمیت در مقابل سیاست آقای کروبی مبنی بر گفت و گو و مصالحه بیان کردید آیا به نظر نمی رسد ایشان نیز بایستی درآن زمان مسیر دیگری را انتخاب می کردند و به مانند برخی دیگر ازگروه های اصلاح طلب برای گرفتن صلاحیت به تعبیر آنها گدایی نمی کردند ؟

آقای کروبی از آن دسته از سیاست مدارانی بوده است که هرگز حرف آخر را اول نمی زند و اگر برگردیم به پشت سرمان و این ۳۲ سال موضع گیری های سیاسی ایشان را بعنوان یک ناظر بی طرف ارزیابی کنیم ، تصدیق خواهیم کرد ایشان بدلیل اینکه در جبهه خط امام و اصلاحات اموراین جریان را در مسیر پیچ و خم سیاست دراکثر مواقع با موفقیت طی نموده ، به همین دلیل ایشان شهرت به دوویژگی بارز پیدا کرد ، بدین مفهوم که راه گفت و گو و مذاکره را بطور سنتی و حرفه ای خوب بلد بودند .

دوم  اینکه همه اذعان دارند که وی در مواضع اش همواره مقاوم ، استوار و پرتلاش بوده ، اگر آقای کروبی این مسیر پرپیچ و خم را یعنی مذاکره و رایزنی در پیگیری تائید صلاحیت نامزدها را در پیش نمی گرفت ! آیا امروز او و همفکرانش متهم نبودند که چرا بجای انتخاب راه و روش مصالحه گرا از ابتدا مسیر عدم شرکت و تحریم را ایشان انتخاب کرد ؟ من ایمان دارم امروز درحالی که شیخ اصلاحات در سلول انفرادی در یک آپارتمان روزانه ساعت ها قدم می زندبا ضمیری آرام و با باطنی پراز اطمینان به درستی تصمیمات گذشته و آینده می اندیشد ، ودربرابر تاریخ سربلند و سرافراز است ، برای اینکه به این نقطه نرسد دوست و دشمن شاهد بود ه است که او تمام گزینه ها را که برخی از آنها علی رغم میل باطنی بسیار آزاد دهند بود، برگزید تا به این نقطه ای که هستیم نرسیم ، آقای کروبی امروز درحالی دوران حبس را می گذراند که عزای رد صلاحیت نامزده های جریان اصلاح طلب را ندارد و او چون درمسیر دستیابی به برگزاری یک انتخابات سالم ،آزاد و عادلانه پس از دوره های متوالی مشقت و رنج ، مسیر دیگری را یعنی عدم شرکت در انتخابات فرمایشی را انتخاب نمود .

همانگونه که شما گفتید همه شاهد بودیم که در ایام رد صلاحیت های دوره هشتم انتخابات مجلس دبیر کل حزب اعتماد ملی مواجع با فشار های زیادی برای گرفتن رد صلاحیت نامزدها بود ، می خواهیم بطور روشن بفرمائید آیا ایشان از این روش مصالح گرا صرفا” بدنبال گرفتن نامزد های مورد حمایت حزب خودش بود یا درصدد اصلاح رویه غیر قانونی رد صلاحیت ها بودند ؟

از زمانی که اقای کروبی اقدام به تشکیل مجمع روحانیون با جمعی از همفکران خود نمودند درمواجهه با پدیده رد صلاحیت های غیر قانونی و مداخلات غیر قانونی شورای نگهبان برای تصاحب اکثریت کرسی های مجلس بدنبال اصلاح این رویه غلط بودند ، خوب مسلم است که برای مقابله با این روش غیر قانونی ایشان موارد مختلفی از تخلفات را جمع آوری می کردند، با مقامات ارشد نظام برای رفع آنها گفت و گو می کردند، در صدد اصلاح کلی روش مداخله جویانه ی شورای نگهبان بودند ، آقای کروبی هرگز صرفا” بدنبال تائید صلاحیت های نامزدهای مورد حمایتش نبود بعنوان نمونه باید عرض کنم ایشان وقتی که می خواستند با رهبری ملاقات نمایند یک لیستی را از رئیس ستاد انتخابات حزب اعتماد ملی گرفته بودند و از من و دو نفر دیگر از اعضای حزب نیز خواستند لیستی را به ایشان تحویل دهیم که اعضای همه گروه ها در سراسر کشور و بویژه اصرار داشتند که هیچ یک از نامزد های رد صلاحیت شده مشارکت و مجاهدین نیز از قلم نیفتاده باشد هرچند ممکن بود درآن دوره این سلیقه آقای کروبی برمذاق برخی ها خوش نیاید ولی اوبا سماجت و تاکید براین سیاق ، سیر می کرد که بایستی بگونه ای این رد صلاحیت ها پیگیری شود که بطور کلی این روش غلط محکوم و معدوم شود .

اگر اینجا اجازه بفرمائید این سوال را غیر انتخاباتی مطرح نمایم ، با توجه به سوابق شما در سپاه پاسداران و شناختی که از آن دارید بفرمائید یادداشت آقای حسین علایی و مقابله ی خشونت آمیز اقتدار گرایان حکایت از چیست ؟

اولا” : باید عرض کنم دردورانی سیزده سالی که درسپاه خدمت کردم و با بدنه ی این نهاد عجین بودم می توانم با قاطعیت عرض کنم سردار علایی از محبوب ترین فرمانده هان جنگ و بعد از جنگ محسوب می شود .

ثانیا” : ایشان از سرخیر خواهی و پند آموزی بعنوان یک دلسوخته جنگ و انقلاب دراین یادداشت پیامی را به سران حاکمیت منعکس کردند که پژواک دیدگاه بدنه سپاه است .

ثالثا” : سوال اینجاست که چه اتفاقی افتاده که سطح تحمل نظام از سرداران سپاه نیز پایین تر آمده و اساسا” حاضر نیست به نصیحت ها و پند ها حتی از سوی وفاداران خود توجه نماید ، وانگهی ! این جمعیتی که ازیادداشت آقای علایی براشفته شده اند چه شباهت هایی میان رفتارحاکمیتی خود با شاه را دیده اند و چرا بجای اصلاح و ترمیم تصویر خود درآینه ای که آقای علایی مقابلشان قرار داده است اقدام به شکستن آینه می کنند !؟ آرزو می کردم ! فردی مسلح به مانند مرحوم حاج احمد خمینی دربیت رهبری وجود داشتند وبرای عبور از این بحران ها که برای جمهوری اسلامی بوجود آمده و بویژه بعد از انتخابات پرماجرای سال ۸۸، بلکه شخصیت های با نفوذ ، با سابقه را از جریانات مختلف گرد هم می آورد و مقدمات آشتی ملی را فراهم می کرد و امروز کار بجایی نمی رسید که دوگانگی ها درنهاد های حاکمیتی تا این حد برجسته شود .

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s