تا نابودی کشور یک یا حسین دیگر نیاز است آغا؛ بعد از آنهمه جهاد اختلاسی، تلاش مضاعف برای دوبرابر کردن قیمت اجناس و اکنون دلار و سکه ، تحریم نفتی آمریکا و اینک اروپا و ورود ناوهای آمریکایی و انگلیسی، با یک انتخابات فرمایشی و سلام

چه شود پایان این سال: با تصویب تحریم نفت توسط اتحادیه اروپا و ورود ناوهای آمریکایی و انگلیسی به خلیج فارس بعد ا ز آن افزایشهای افسانه ای قیمت دلار و سکه و اینهمه اختلاسهای و ورشکستگی کارخانه ها و …کشور در عید امسال به کجا خواهد رسید ؟ فروپاشی ارکان قدرت به قیمت فلاکت مردم؟؟؟

*امروز دوشنبه سوم بهمن ماه، قیمت سکه طرح قدیم و جدید به بالای یک میلیون و صد هزار تومان و نرخ دلار به ۲۱۰۰ تومان رسید
اتحادیه اروپا نفت ایران و بانک مرکزی را تحریم کرد

دبی – العربیه. نت: اعضای اتحادیه اروپا روز دوشنبه 23 – 1- 2012 بر تحریم تدریجی نفت ایران و بانک مرکزی این کشور به توافق رسیدند.
خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع دیپلماتیک اعلام کرد ” نمایندگان کشورهای اروپایی در مقر اتحادیه در بروکسل بر سر تحریم نفت ایران به توافق اولیه رسیدند و در نشست وزیران خارجه روز دوشنبه به شکل رسمی اعلام می شود.”
کمیته فنی اتحادیه اروپا هفته گذشته شیوه اجرای تحریم واردات نفت از ایران را آغاز کرد تا در نشست امروز وزیران خارجه به شکل نهایی اعلام شود.
کارشناسان اتحادیه اروپا بر اساس توافق اولیه مقامات سیاسی در مورد تحریم نفت ایران و پس از بررسی اعتراضات یونان ، ایتالیا و اسپانیا به زیان های اقتصادی ناشی از این تحریم مساله اجرای طرح را بررسی کردند.
اتحادیه اروپا اعلام کرده بود اطمینان کافی برای عرضه نفت جایگزین وجود دارد و در صورت توقف صادرات نفت ایران به آسانی می توان این نیاز را جبران کرد.
این طرح به دلیل ادامه برنامه اتمی علیه ایران به تصویب رسید. مقامات سیاسی و نظامی ایران تهدید کرده بودند در صورت تحریم نفت ایران تنگه هرمز را خواهند بست.
این اظهارات با واکنش های شدیدی همراه بود و آمریکا اعلام کرد باراک اوباما پیامی برای آیت الله خامنه ای فرستاد و به او هشدار داد در صورت عملی کردن این تهدید با واکنش آمریکا مواجه خواهد شد.

عبور ناو آمریکایی از تنگه هرمز

ناو  یو اس اس ابراهام لینکولن
ناو یو اس اس ابراهام لینکولن

در همین حال وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد ناو هواپیمابر ” ابراهام لینکلن ” شب یکشنبه از تنگه هرمز عبور کرد.
جون کربی سخنگوی پنتاگون گفت : ” ناو یو اس اس ابراهام لینکلن بدون هیچ مشکلی بر اساس برنامه از پیش تعیین شده از تنگه هرمز عبور کرد.”
این ناو که توانایی حمل 80 هواپیما و هلی کوپتر دارد توسط دو ناوچه و یک قایق نظامی آمریکا همراهی شد.
در همین حال وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه ای اعلام کرد یک ناو بریتانیایی و یک ناو فرانسوی نیز به همراه کاروان لینکولن از تنگه هرمز عبور کردند.
در این بیانیه به حق عبور ( از تنگه هرمز ) بر اساس قوانین بین المللی اشاره شده است.

ناوهای آمریکا انگلیس و فرانسه وارد خلیج فارس شدند

در آستانه اعلام تحریم نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا، ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن آمریکا، همراه با پنج کشتی جنگی دیگر از جمله یک ناوچه بریتانیایی و شناوری فرانسوی بدون مواجهه با حادثه ای از تنگه هرمز گذشتند و وارد خلیج فارس شدند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا یکشنبه اعلام کرد که ناو آبراهام لینکن عبور «منظم و عادی» خود از تنگه هرمز را تکمیل کرد.این سخنگو افزود که این عبور مطابق برنامه قبلی و بدون حادثه صورت گرفته است.

ناو لینکلن اولین ناو هواپیمابر آمریکاست که از اواخر ماه دسامبر به خلیج فارس وارد و جایگزین ناو یو اس اس جان استنیس می شود.

سرلشکر عطاء الله صالحی، فرمانده ارتش ایران به آمریکا اخطار داده بود که دیگر این ناو را به خلیج فارس بازنگرداند.

در روز شنبه نیز لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده بود که ناو هواپیمابر یو اس اس انترپرایز که حدود یک ماه دیگر راهی خاورمیانه خواهد شد، از تنگه هرمز عبور خواهد کرد.یک ناو هواپیمابر دیگر به نام یو اس اس کارل وینسون نیز در منطقه حضور دارد.

همچنین بنا به گزارش رسانه های بریتانیا، یک فروند ناوچه این کشور همراه کشتی های جنگی آمریکا و فرانسه وارد خلیج فارس شده است.گفته می شود که ناو لینکلن دستکم ۹۰ فروند هواپیما و هلی کوپتر را حمل می کند

به گزارش بی بی سی فارسی وزارت دفاع بریتانیا تایید کرد که ناوچه آرگایل بخشی از گروه ناوی آمریکاست که از تنگه هرمز گذشته و به خلیج فارس راه یافته است.

یک سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد: «ناوچه اچ ام اس آرگایل و یک شناور فرانسوی همراه گروه ناوی آمریکا از تنگه هرمز گذشتند تا بر تعهد خلل ناپذیر جامعه بین الملل برای حفظ حق دسترسی کشورها به این آبراه بر اساس قوانین بین الملل صحه بگذاریم.»

مجموعا پنج شناور از جمله ناو موشک انداز کیپ سنت جورج آمریکا و دو فروند ناوشکن همراه ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن وارد خلیج فارس شده اند. ناو لینکلن دستکم ۹۰ فروند هواپیما و هلی کوپتر را حمل می کند.

آرایش جدید کشتی های جنگی آمریکا، بریتانیا و فرانسه در آستانه اعلام تحریم نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا شکل می گیرد.قرار است وزرای خارجه اتحادیه اروپا دوشنبه ۲۳ ژانویه در نشست خود در بروکسل تحریم نفتی جمهوری اسلامی را اعلام کنند، هر چند این تحریم فورا به اجرا گذاشته نمی شود

دلار ۲۱۰۰ / یورو ۲۶۵۰ / پوند ۳۳۰۰ تومان
 جـــرس: در ادامۀ بحران در بازار طلا و ارز ایران، و درحالیکه هیچکدام از وعده های دولت برای حل بحران عملی نشده، در سکوت محض بانک مرکزی، امروز دوشنبه سوم بهمن ماه، قیمت سکه طرح قدیم و جدید به بالای یک میلیون و صد هزار تومان و نرخ دلار به ۲۱۰۰ تومان رسید.

همزمان، یک مقام ارشد اقتصادی مجلس اعلام کرده است که «در خصوص ارز و طلا، حیثیت دولت رفته است.»
به گزارش مهر، قیمت سکۀ طلا همچنان در بازار کشور به رکوردزنی خود ادامه می دهد و بانک مرکزی در این وضعیت تنها نظاره گر افزایش قیمتها در بازار سکه و ارز است و تصمیمات این بانک هم تاثیری بر ادامه افزایش قیمتها نگذاشته است.
بر اساس این گزارش، قیمت سکه در بازار حبابی است. در عین حال، روز گذشته پیامکهایی به مردم ارسال شده بود که حاکی از افزایش نرخ سکه به بالای یک میلیون تومان بود که بانک مرکزی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و آن را تکذیب کرد.
تارنمای اقتصادی «مثقال» نیز در اعلام آخرین نرخ طلا و ارز ایران اعلام کرد که قیمت دلار آمریکا به ۲۱۰۰ تومان، قیمت یورو به ۲۶۵۰ و قیمت پوند بریتانیا نیز به رکورد ۳۳۰۰ تومان دست یافته اند.

در این میان برخی صفحات فیس بوکی و شاهدان، عصر روز دوشنبه گزارش داده اند که «بسیاری از عابر بانکها تعطیل شده اند و گروه زیادی از مردم برای گرفتن پولهای نقد خود به برخی شعاب بانکی هجوم برده اند.»
هشدار به دولت
روز دو شنبه رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس با ادعای اینکه ذخایر ارزی بانک مرکزی بالای صد میلیارد دلار است، گفت: منفعت ناشی از افزایش قیمت ارز، سود اندکی در برابر خسارتی است که از این ناحیه به دولت وارد می‌شود، حیثیت دولت رفته است.
به گزارش مهر، غلامرضا مصباحی مقدم با اشاره به نوسانات بازار ارز و سکه و جلسه ای که مجلس با دولت درباره این موضوع هفته گذشته برگزار کرد، گفت: جلسه مفصلی با حضور وزیر اقتصاد و دارایی و وزیر صنعت ، معدن و تجارت و مدیران عامل بانکهای دولتی و تعداد زیادی از نمایندگان مجلس روز سه شنبه هفته گذشته در محل کمیسیون تلفیق برگزار شد.
وی گفت: البته قرار بود جلسه ای غیر علنی با حضور بهمنی رئیس بانک مرکزی برگزار شود که بهمنی نیامد اما روز بعد جلسه ای با حضور وی در کمیسیون اصل نود برگزار شد.
بانک مرکزی مدیریت ارز را رها کرده است
رئیس کمیسیون ویژه مجلس تصریح کرد: در این دو جلسه به طور مفصل مسائل مربوط به بازار ارز و سکه و تبعات استمرار این وضعیت بررسی شد. بنده در این جلسه به طور مفصل درباره مشکلات ناشی از نوسانات قیمت ارز و طلا صحبت کردم. ایراد من این بود که بانک مرکزی مدیریت بر ارز را رها کرده است.
مصباحی مقدم گفت: قیمت ارز باید «شناور مدیریت شده» می‌شد، اما بدون اینکه مدیریت شود، شناور شد.
بلاتکلیفی فعالان اقتصادی به دلیل نوسان قیمت ارز
وی ادامه داد: در جلسه کمیسیون این اشکال مطرح کردم که آنچه امروز به اقتصاد ما حتما لطمه خواهد زد نوسان قیمت است این نوسانات جلوی تصمیم گیری فعالان اقتصادی را می گیرد و آنها نمی دانند چه کار کنند! نمی دانند چند روز دیگر چه اتفاقی قرار است رخ دهد!
نماینده تهران گفت: کار تولید، واردات و صادرات با این نوسان قیمت ارز متوقف شده است و این آسیب فراوانی به اقتصاد می زند. دولت باید هرچه سریع تر دست به کار شود. باید قیمت متعادلی را مبنا قرار دهد، اگر نرخ 1125 تومان نرخ متعادلی است همان را مبنا قرار دهد و اگر نه، یک نرخ دیگر را مبنا قرار دهد، به هر حال باید کاری کند تا این وضع ادامه نیابد. اینطور نباشد که نوسان قیمت در بازار ارز ادامه پیدا کند و هر روز یک قیمت داشته باشد. دولت باید تکلیف را برای فعالان اقتصادی مشخص کند.
مصباحی مقدم درپاسخ به این سئوال که دولت چه برنامه ای برای کنترل بازار ارز در این جلسه ارائه کرد، گفت: در این جلسه به ما وعده کردند که در حال انجام کارهایی هستند از جمله اینکه برخی خبرها منتشر شد که دولت کارگروه تشکیل داده برای بررسی این مسئله و اقداماتی برای مدیریت بازار ارز انجام خواهد داد.
ذخایر ارزی بانک مرکزی بالای صد میلیارد دلار است
رئیس کمیسیون ویژه مجلس تصریح کرد: یک نکته قابل توجه این است که خوشبختانه از نظر ذخایر ارزی و طلا نگرانی نداریم. ذخیره ارزی ما در دو بخش صندوق توسعه ملی و ذخایر ارزی بانک مرکزی است که در صندوق توسعه ملی 28 میلیارد دلار و در بخش ذخایر ارزی بانک مرکزی بالای صد میلیارد دلار است.

وی ادامه داد: بنابراین نگرانی از منابع ارزی وجود ندارد. در ادوار گذشته نیز چنین اتفاقی افتاد که شرایط ذخایر ارزی ما به صفر رسید، اما مدیریت خوب آن دوره باعث شد بحرانی به وجود نیاید و چنین مسائلی را که امروز شاهدیم درآن زمان پدید نیاید.

مصباحی مقدم گفت: ذخیره طلای کشور هم ذخیره سنگینی است که شاید برای دهها سال ذخیره داشته باشیم. اما مدیریتی که دولت باید اعمال کند، ندارد.
نمی دانیم چرا دولت موضوع را رها کرده است
وی گفت: در ماجرای اجرای هدفمندی یارانه ها شاهد مدیریت قوی و کارآمد از سوی دولت بودیم، نمی دانیم که چه اتفاقی افتاده که دولت در اینجا موضوع را رها کرده است.
نماینده تهران در پاسخ به این سئوال که تا چه میزان شایعاتی مبنی بر اینکه دولت تعمدی در نوسان و افزایش قیمت ارز و سکه دارد، درست است، گفت: اگر بنا بود درآمد حاصل از قیمت بالای ارز به بانک مرکزی برسد، این حرف درست بود اما درآمد مابه التفاوت به جیب دلالان می رسد. پس این حرف درست نیست.
حیثیت دولت در کنترل ارز و سکه رفته است
وی ادامه داد: حتی اگر واسطه ها از ناحیه دولت باشند و این پول دقیقا به جیب دولت برود پاسخ من این است که هیچ مدیر عاقلی منفعت یک درصدی را به خسارت صددرصدی ترجیح نمی دهد. چرا که منفعت ناشی از افزایش قیمت ارز، سود اندکی در برابر خسارتی است که از این ناحیه به دولت وارد می شود. حیثیت دولت رفته است، کدام عاقل چنین معامله ای می کند؟ درآمد کسب شده از این راه نسبت به درآمد های دولت به میزانی نیست که دردی را دوا کند.
بانک مرکزی انفعالی عمل کرد
مصباحی مقدم گفت: دولت درآمدهای فوق العاده ای از نفت و مالیات دارد آیا عاقلانه است که دولت توسط دلالان وارد معرکه شود؟ البته محتمل است که بانک مرکزی انفعالی عمل کرده باشد یعنی در شرایطی که قیمت بالا برود بگوید چرا دیگران بخورند و ما نخوریم اما همین هم عاقلانه نیست. اگر بانک مرکزی بخواهد مدیریت کند باید به گونه ای مدیریت کند که این روند مهار شود نه اینکه به آن دامن بزند.
وی خاطرنشان کرد: من مشکل را از ضعف مدیریت می دانم.
مصباحی مقدم در پاسخ به این سئوال که چرا افزایش قیمت را در روزهای تعطیل هم شاهد افزایش قیمت سکه و ارز بوده ایم نیز گفت: علت این است که خرید و فروش در خارج از بازار و خارج از فضای شفاف انجام می گیرد. عده ای به صورت فوری به پول احتیاج دارند و ارز می فروشند و عده ای هم به صورت فوری به ارز نیاز دارند و خریداری می کنند این می شود که این خرید و فروش ها هم روی قیمت تاثیر می گذارد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سئوال که مجلس برنامه ای برای پیگیری موضوع و یا گفتگو با نمایندگان دولت خواهد داشت، گفت: دیگر موضوع دست مجلس نیست . مجلس دیگر چه کاری می تواند انجام دهد؟ به نظرم قوی تر از آنچه روز سه شنبه درمجلس انجام گرفت معنا ندارد. مگر اینکه مجلس دست به استیضاح وزیری بزند که نقشی در مدیریت بانک مرکزی ندارد.
شخص رئیس دولت باید به میدان بیاید
وی ادامه داد: معتقدم از این پس باید تمام مطالبات مردم و مسئولان از دولت و شخص رئیس دولت باشد که به میدان بیایند و نگذارند اتفاق بدی که می افتد استمرار پیدا کند.
مصباحی مقدم گفت: دولت باید قوی وارد شود و حتما از عهده اش برمی آید. شبیه این اتفاق در سال 74 رخ داد که قیمت دلار ناگهانی افزایش یافت. اما مدیریت کردند و مشکل حل شد. متاسفانه مسئولان ارزی ما طی یکی دو سال اخیر پله پله از نظر مدیریتی پایین آمده اند به عبارت دیگر کار را به اهلش نسپردند.
کار به اهلش سپرده نشده است
نماینده تهران گفت: من در آغاز جلسه روز سه شنبه این آیه قرآن را قرائت کردم که «خداوند امر کرده امانت را به اهلش بسپارید» مشکل این است که اینها کار را به اهلش نسپرده اند و مدیریت بانک مرکزی به گونه ای بوده است که مدیریت ارز را افت داده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s