دولت: مقصر آشفته بازار دلار و سکه معترضان به سفارت انگلیس هستند!

آفتاب:  حال اقتصاد ایران این روز‌ها مساعد نیست. دلار و سکه رکود تاریخی ثبت کرده‌اند و نوسانات بازار سکه و ارز ادامه دارد. دلار ۱۸۰۰ تومانی شده است و سکه ۷۰۰ هزار تومانی تا کابوس سکه میلیونی و دلار ۲۰۰۰ تومانی به حقیقت نزدیک‌تر شود. تحریم‌های نفتی ایران توسط غربی‌ها نیز در این میان بی‌تاثیر نیست و هر چند اولین باری نیست که کشور توسط غرب تحریم می‌شود و همیشه از این تحریم‌ها سربلند بیرون آمده اما در حال نمی‌توان تاثیر آن را روی اقتصاد کشور نادیده گرفت.

در این میان اما در حالی که به گواه کار‌شناسان اقتصادی و سیاسیون، دولت و سیاست‌های آزمون و خطایی بانک مرکزی، مقصر اصلی آشفته بازار ارز است، روزنامه ایران، تریبون جریان انحرافی از مقصرین اصلی این ماجرا رونمایی کرد و مردمی که در مقابل سفارت انگلیس و باغ قلهک فریاد حق طلبانه سردادند[!!!] را مقصر آشفته بازار ارز و سکه دانست!

البته این روزنامه به همین بسنده نکرده است و مقصر تحریم‌های نفتی آمریکا را هم رسانه‌هایی قلمداد کرده که درباره تحریم‌ها و اثرات آن تحلیل ارائه کرده‌اند تا به این ترتیب دولت از تمام اشتباهات و سیاست‌های غلط خود تبرئه شود!
به این ترتیب، تریبون جریان انحرافی در ادامه جریان سازی‌های خود، توپ تمامی اشتباهات دولت را به زمین بهارستان نشین‌ها، مردم و «جریانات خاص» انداخت و آن‌ها را مقصر اوضاع اقتصادی فعلی کشور معرفی کرد.
همین چند روز پیش بود که احمد توکلی به همراه الیاس نادران دیگر نماینده تهران در نامه‌ای خطاب به علی لاریجانی خواستار تشکیل جلسه اضطراری برای بررسی «بازار نابسامان ارزی» شدند اما انتقادات آن‌ها بی‌فایده بود تا یک‌بار دیگر توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، طی یادداشتی در سایت رسمی خود «الف» ناتوانی بانک مرکزی در ساماندهی بازار طلا و ارز را در یادداشتی به نقد بگذارد.
در واکنش به این یادداشت و انتقادات مطرح شده علیه دولت، سایت روزنامه دولتی ایران تلاش کرده است در گزارشی سست با مقصر جلوه دادن برخی عوامل عنوان کند، دولت نقشی در این وقایع نداشته و این اوضاع نابسامان اقتصادی به دولت از سوی برخی نهاد‌های دیگر تحمیل شده است.
براساس ادعای این روزنامه، محمود احمدی‌نژاد از سال قبل افزایش قیمت دلار را پیش‌بینی کرده بود. در این گزارش آمده است که «نخستین نشانه‌های رشد قیمت ارز در بازار مهرماه سال ۸۹ آشکار شد به‌طوری که در آبان‌ماه نرخ دلار به ۱۲ هزار و ۵۰۰ ریال هم رسید. این در حالی بود که جوسازی برخی افراد و جریان‌ها در ارتباط با آغاز طرح هدفمندی یارانه‌ها در این افزایش قیمت بی‌تاثیر نبود.»
در ادامه تاکید شده است: «اگر به مقطع زمانی هشدارهای متعدد رییس‌جمهور درباره اخلالگری برخی جریان‌ها در بازارهای ارز و طلا توجه کنیم، درمی‌یابیم که چرا برخی افراد با سیاسی‌خواندن مواضع رییس‌جمهور سعی داشتند جامعه را نسبت به هشدارهای متعدد ایشان نسبت به اخلالگری‌های برنامه‌ریزی شده در بازار‌ها بی‌توجه سازند و افکار عمومی را از واقعیت‌های پشت پرده اقتصاد کشور منحرف کنند.»
نکته جالب توجه اینجاست که با وجود این ادعا که دولتی‌ها درباره بازار ارز اطلاعات کامل داشته‌اند و با وجود هشدارهای رئیس جمهور، چگونه است که دولتی‌ها نتوانسته‌اند بازار را کنترل کنند و بنا بر ادعای خود، جلوی اخلالگری‌ها در بازار ارز را از‌‌ همان ابتدا بگیرند؟
چگونه است که با اشراف کامل بر بازار ارز وپیش بینی و شناسایی اخلالگری‌ها، سیاست‌های آزمون خطا یی و مقطعی از سوی بانک مرکزی اجرایی می‌شود وهمه به در بسته می‌خورد؟ دو نرخی کردن ارز در میان اعتراض اقتصادی‌ها و بعد تلاش برای تک نرخی کرن آن، کاهش سود سپرده بانکی با وجود انتقادات فراوان و بعددادن طرحی برای افزایش سود سپرد‌ها بنا بر نرخ تورم، پیش فروش سکه در بانک ملی ودستور توقف آن از فردا تنها نمونه‌هایی از برگشت به عقب‌های دولتی‌ها و سیاست آزمون و خطا در اقتصاد کشور است.
تریبون جریان انحرافی امانه تنها پاسخی به این سوالات نداده است بلکه به حرکت انقلابی و استعمار ستیزانه مردم تهران در برابر سفارت انگلیس اعتراض کرده و مجلس و مردم را مقصر نوسانات ارز و سکه معرفی کرده است.
در گزارش سایت روزنامه ایران آمده است: «عده‌ای با یک برنامه‌ریزی کاملا انگلیسی و سوءاستفاده از روحیه ضداستعماری جوانان و دانشجویان کشور از دیوار سفارت انگلیس بالا رفتند. این افراد و عقبه‌های سیاسی آن‌ها که تا چندی‌پیش عملکرد درخشان احمدی‌نژاد در عرصه بین‌الملل را که زمین‌گیر شدن رژیم غاصب صهیونیستی یکی از نتایج پر برکت آن بود ماجراجویی در سیاست خارجی معنی می‌کردند، خود چنان ماجرایی در سفارت انگلیس به‌راه‌انداختند که هرچند در روزهای اول آن برخی دلسوزان نظام و معدودی از عوام و خواص را فریب داد، اما برخورد حکیمانه و هوشمندانه مقام معظم رهبری، دست طراحان پشت صحنه این ماجرا را برای همگان رو کرد. به این ترتیب و با فراهم شدن بهانه برای اعمال برخی تحریم‌های هرچند ظاهری و صوری علیه کشورمان توسط برخی جریان‌های سیاسی- اقتصادی داخلی که ارتباط آن‌ها با دشمنان غربی کشورمان برای همگان مشخص شده است، اثر روانی خود را بر بازار گذاشت و نرخ دلار را تا مرز ۱۳ هزار و ۵۰۰ ریال افزایش داد.»
اما این گزارش معلوم نکرده است که اگر مقصر مساله سفارت انگلیس و باغ قلهک است، چرا در فروردین ماه ۹۰ نوسنات بازار ارز آغاز شد و دلار ۱۰۲۰ تومانی ۱۲۰۰ تومان شد در خرداد ماه قیمت دلار به ۱۳۰۰ تومان رسید؟ چرا در‌‌ همان زمان که محمود بهمنی اعلام کرد، ظرف مدت دو روز دلار را ۱۱۰۰ تومانی خواهد کرد و هنوز نه ماجرای سفارت انگلیسی بود و نه تحریم‌های نفتی، بانک مرکزی موفق به کنترل بازار ارز نشد تا امروز دلار ازمرز ۱۸۰۰ تومان گذر نکند چرا که نیمه آبان ماه بود که تازه مساله شکایت از سفارت انگلیس روی خط رسانه‌ها قرار گرفت و بسیار بعد از آن تسخیر موقت سفارت انگلیس اتفاق افتاد. شایدهم دولتی ها می خواهند با خواهش و تمنا انگلیسی ها را به ایران بازگردانند!
در این گزارش همچنین ادعا شده است: «پس از مطرح شدن ادعای تحریم بانک مرکزی از طرف دولت انگلیس، آمریکایی‌ها نیز به تکاپو افتادند تا تحریم علیه بانک مرکزی کشور را با مواضع سوال‌انگیز برخی جریان‌های داخلی در دستور کار خود قرار دهند. این جریان‌های داخلی در ماه‌های گذشته سعی کردند با استفاده از تریبون‌های رسمی و غیررسمی و مطرح کردن‌گاه و بیگاه پولشویی و اتهام بستن به دولت در این زمینه گزینه تحریم بانک مرکزی را با استفاده از اهرم‌های فشار دشمنان کشورمان روی میز نهادهای بین‌المللی قرار دهند.»
ارگان رسمی جریان انحرافی ادامه داده است: «رایزنی‌های دولت و به ویژه وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی توانست این دسیسه را خنثی‌کند، اما پس از منتفی شدن بحث تحریم بانک مرکزی توسط نهادهای بین‌المللی برخی رسانه‌ها همچنان با مطرح کردن آن در پی انتقال بار روانی این ماجرا به بازارهای داخلی بودند تا اینکه دولت آمریکا به تنهایی تحریم علیه بانک مرکزی را با اما و اگر‌های فراوان امضا کرد.»
به این ترتیب بنا بر این ادعای روزنامه ایران، غربی‌ها تحت تاثیر رسانه‌های منتقد دولت قرار دارند و سیاست‌هایشان را با این رسانه‌ها تغییرمی دهد و دولتی‌ها اینجا هستند که این دسیسه‌های رسانه‌های منتقد و غرب را خنثی کنند!
به نظر می‌رسد دولتی‌ها خود را تنها ارگانی می‌دانند که دلسوز کشور است و هر کس دولتی نباشد و به سیاست‌های غلط دولت اعتراض کند با غربی‌ها برای تحریم کشور هم پیمان است و مقصر آشفته بازار ارز و سکه! در این میان تمامی سیاست‌های دولت صحیح و بدون ایراد بوده است و اگر رساه‌های داخلی سد راه دولت نبودند لابد الان دلار ۹۰۰ تومان بود!!
این در حالی است که اگر دلسوزی برای کشور و تلاش برای روند توسعه اقتصادی کشور نبود، اصلا انتقادی مطرح نمی‌شد و به سیاست‌های غلط دولتی‌ها اعتراض نمی‌شد.
به گزارش شفاف،بی‌تردید افکار عمومی آگاه‌تر و هوشیار‌تر از تصور دولتی‌ها است و تحت تاثیر این گونه تبلیغات دولتی‌ها قرار نخواهد گرفت و بهتر است دولتی‌ها راه حلی برای مشکلات پیش رو بیابند نه مقصر چرا که مقصر هر که هست، وظیفه دولت حل اشکلات است نه معرفی مقصر.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s