پیام تبریک احمد منتظری، محمد خاتمی و عباس کیارستمی به اصغر فرهادی و قدردانی از پیام صلح وی

پیام تبریک احمد منتظری به اصغر فرهادی و قدردانی از پیام صلح وی
 جـــرس: در ادامه واکنش ها به موفقیت جهانی سینماگر برجسته ایرانی، اصغر فرهادی و اظهارات صلح دوستانه وی هنگام دریافت جایزه، احمد منتظری طی پیام تبریکی به این هنرمند ایرانی، از کوتاهی مقامات کشوری در قدردانی از این موفقیت و موارد مشابه، اظهار تاسف کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرحوم آیت الله العظمی منتظری، احمد منتظری، رئیس این دفتر، در پیام خود به اصغر فرهادی به مناسبت موفقیت فیلم «جدایی» در کسب جایزه منتقدین جهانی، خطاب به وی خاطرنشان کرد: «بسیار جای تأسف است که مسئولین مملکتی به جای ارج نهادن بر این کرامت هنرمندانه به آن بی اعتنایی می‌کنند. متأسفانه همین رفتارهاست که موجب شده نخبگان کشور در لیست صادرات ایران قرار گیرند و روز به روز بر آمار فرار مغزها از کشور افزوده شود و در مقابل کارگران ساده واردات ایران را تشکیل دهند.»
متن کامل این پیام به شرح زیر است:
باسمه تعالی

با سلام به همه هنرمندان کشور عزیزمان ایران

«من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق»

اینجانب به آقای اصغرفرهادی نویسنده و کارگردان توانای فیلم «جدایی نادر از سیمین» تبریک عرض می کنم؛ و به عنوان یک ایرانی از موفقیت هموطن هنرمندم در سطح جهانی بسیار شادمان، و از افتخاری که این فیلم ارزشمند کسب نموده سرافرازم. و البته شادمانی من موقعی که ایشان پیام صلح و دوستی مردم شریف ایران را یک بار دیگر به گوش جهانیان رسانید مضاعف گردید.
چند ماه قبل که این فیلم را مشاهده کردم تحت تأثیر امتیازات خاص آن قرار گرفتم، از چهره معصوم دختر یازده ساله ای که پدر و مادر خود را با نگاه و صحبت به صداقت و محبت تشویق می‌نمود تا پایبندی نادر به اصل انسانی- اسلامی نیکی به پدر.
بسیار جای تأسف است که مسئولین مملکتی به جای ارج نهادن بر این کرامت هنرمندانه به آن بی اعتنایی می‌کنند. متأسفانه همین رفتارهاست که موجب شده نخبگان کشور در لیست صادرات ایران قرار گیرند و روز به روز بر آمار فرار مغزها از کشور افزوده شود و در مقابل کارگران ساده واردات ایران را تشکیل دهند.
فراموش نمی‌کنم که وقتی خبر اخذ جایزه صلح نوبل سرکار خانم شیرین عبادی را به آیت‌الله منتظری گفتم بسیار خوشحال شدند و فرمودند: «باعث افتخار است که یک خانم ایرانی برنده چنین جایزه‌ مهمی شده است». ولی افسوس که قدر ناشناسی و حسادت بعضی موجب شد که یک دوست واقعی را دشمن بنامند و به جای گل و شیرینی بر سرش تهمت و ناسزا بریزند و به جای شکر نعمت، کفران نعمت نمایند.
دعای خیر ملت پشتیبان هر آن که ایرانی است و دغدغه وطنی آباد و آزاد و دور از جنگ و ظلم و ستم در سر دارد و زیر لب زمزمه می‌کند:

وطن يعنی محبت، مهربانی نثار هر كه دانی و ندانـــــی

وطن يعنی نگاه هموطن دوســــــت هر آنجايی كه دانی هموطن اوست

احمد منتظری
1390/10/28
گفتنی است، در حالیکه کسب موفقیت بین المللی توسط اصغر فرهادی سبب واکنش مثبت و تشویق بسیاری از هنرمندان و چهره های جریان اصلاحات و جنبش سبز واقع شده بود، روز گذشته فرج الله سلحشور، سینماگر حامی حکومت ادعا کرد: جایزه گرفتن جدایی نادر از سیمین را برای ایران افتخار نمی دانم و معتقدم فرهادی یک فیلم متضاد با اعتقادات مردم و فرهنگ ایرانی ساخته و ارسال کنندگان این فیلم به اسکار، به کشور و اسلام خیانت کرده اند و به نظر من و تمام ولایتمداران، جایزه مذکور هیچ افتخاری برای کشور و ملت ما نیست بلکه یک خیانت بزرگ در حق ملت است.
این کارگردان حامی رهبری همچنین مدعی شد: «جدایی نادر از سیمین یک فیلم در ضدیت اعتقادات مردم وتوهین به فرهنگ وخانواده در ایران است و برای همین نمی توان گفت این فیلم برای ایران وما افتخار آورده است.»

پیام تبریک محمد خاتمی به اصغر فرهادی

 جـــرس: درحالیکه مقامات و نهادهای رسمی جمهوری اسلامی همچنان نسبت به کسب جایزه جهانی توسط اصغر فرهادی سکوت اختیار کرده اند، محمد خاتمی، رئیس جمهور دولت اصلاحات موفقیت بین المللی را به این سینماگر مردمی کشور، همکاران وی و همچنین جامعه هنری «نجیب و ارجمند» ایران تبریک گفت.

 

به گزارش تارنمای شخصی محمد خاتمی، به دنبال موفقیت چشم گیر فیلم جدایی نادر از سیمین، اثر ارزنده سینمایی اصغر فرهادی و کسب جایزه گلدن گلوب (جایزه منتقدین جهانی)، سید محمد خاتمی پیامی برای وی و جامعه هنری ایران به شرح زیر منتشر کرد:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای اصغر فرهادی
اثر ارزنده سینمایی جناب عالی که مورد اقبال گسترده مخاطب خوب و فهیم ایرانی قرار گرفت و در عرصه بین المللی نیز مورد توجه و سبب کسب افتخار برای شما و کشور عزیزمان شد، نشانه موفقیت سینمای نجیب و ارجمند ما و ظرفیت والای فرهنگی ملت بزرگوار ایران است و بیان گر آن که آثار اصیل هنری مرزها را در می نوردد.
امیدوارم همواره شاهد ظهور آثار برجسته و برتر در همه زمینه ها و عرصه های فرهنگی، هنری و علمی باشیم.
به جناب عالی و همه همکاران عزیزتان و به اهالی محترم سینما و هنر کشور خسته نباشید و دست مریزاد می گویم.

سید محمد خاتمی
۲۶ /۱۰ /۱۳۹۰
گفتنی است، فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین» به نویسندگی، تهیه کنندگی و کارگردانی اصغر فرهادی و با هنرنمایی لیلا حاتمی، پیمان معادی، ساره بیات، شهاب حسینی و جمعی از بازیگران سینمای ایران که در سال ۱۳۸۹ در جشنواره فیلم فجر موفق به کسب ۵ سیمرغ بلورین و ۲ دیپلم افتخار شد، در جشنواره های بزرگ بین المللی نیز خوش درخشید. در کنار ده ها جایزه بین المللی از جشنواره های مختلف در سراسر دنیا و نیز نامزدی دریافت جایزه اسکار، جدایی نادر از سیمین موفق به کسب خرس طلایی جشنواره فیلم برلین به عنوان بهترین فیلم و جایزه گلدن گلوب برای بهترین فیلم خارجی شد.

مقامات دولتی و رسمی و متولیان فرهنگی جمهوری اسلامی، تا کنون در برابر این موفقیت سکوت کرده و همزمان در تلاش برای تعطیلی نهادهای صنفی هنرمندان و افزایش فشار و توهین به آنان هستند.

تبریک عباس کیارستمی به اصغر فرهادی
«جدایی نادر از سیمین» نامزد اسکار بریتانیا شد
تبریک عباس کیارستمی به اصغر فرهادی

جـــرس: در ادامه واکنش ها نسبت به موفقیت یکی از کارگردانان و سینماگران مردمی ایران در کسب جایزه جهانی منتقدین سینما عباس کیارستمی، فیلمساز به‌نام ایرانی نیز، در حالیکه در ژاپن به سر می برد، دریافت جایزه گلدن گلوب را به اصغر فرهادی تبریک گفت.
همزمان از لندن خبر می‌رسد که فیلم اصغر فرهادی برای جایزه معتبر بفتا،‌ اسکار بریتانیا، نیز نامزد شده است.
به گزارش ایسنا، عباس كیارستمی، كارگردان سرشناس سینمای ایران كه برای ساخت جدیدترین فیلم خود در ژاپن به‌سر می‌برد، با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت‌وگویی داشته كه ضمن اظهاراتی، اعطای جایزه گلدن گلوب را به این فیلم، یك موفقیت بی‌نظیر برای سینمای ایران دانسته است.
کارگردان فیلم‌هایی چون طعم گیلاس و زیر درختان زیتون، در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس موفقیت «بی‌نظیر» اصغر فرهادی در ربودن جایزه گلدن گلوب خارجی برای فیلم آخر خود را تبریک گفته است.
کیارستمی ضمن تبریک دریافت گلدن گلوب به اصغر فرهادی با اشاره به انحلال خانه سینما توسط وزارت ارشاد که در هفته‌های گذشته خبرساز بوده ابراز امیدواری کرده است که این جایزه بتواند تا حدی حال و روز جامعه هنری ایران را بهبود بخشد.
این برنده نخل طلای جشنواره كن هم‌اكنون در ژاپن ساخت جدیدترین فیلم خود را با نام «پایان» پیگیری می‌كند. فیلم «پایان» پس از «كپی برابر اصل» دومین فیلم كیارستمی خواهد بود كه در خارج از ایران ساخته می‌شود. «كپی برابر اصل» به‌همراه فیلم «شیرین» دو اثر اخیر این سینماگر قرار است در سینماهای كشور اكران شود.

فیلم در حال ساخت كه فیلم‌برداری آن در یوكوهاما و توكیو انجام خواهد شد، یك درام عاشقانه است كه بودجه ‌٨/٤ میلیون دلاری برایش درنظر گرفته شده است.
كیارستمی با آخرین ساخته‌اش «کپی برابر اصل» در جشنواره كن حضور داشت كه جایزه بهترین بازیگر زن را برای «ژولیت بینوش» به‌همراه آورد.
نامزدی بفتا برای جدایی
به گزارش رادیو فردا، در میان نامزدهای جایزه معتبر بفتا در سال ۲۰۱۲ که فهرست کامل آن روز سه‌شنبه اعلام شد، نام فیلم «جدایی نادر از سیمین» اثر اصغر فرهادی نیز در بخش فیلم‌های غیر انگلیسی‌زبان در کنار فیلمسازان بزرگی چون ویم وندرس و پدرو آلمودووار دیده می‌شود.
پنج فیلم آرتیست، اولاد، درایو، خدمتکار و «تعمیرکار، خیاط، سرباز، جاسوس» نیز برای دریافت جایزه اصلی بفتا، جایزه بهترین فیلم سال، با یکدیگر رقابت خواهند کرد.
اصغر فرهادی برای جایزه بریتانیایی بفتا باید با رقبای قدری دست و پنجه نرم کند:‌ دنی ویله‌نوو با فیلم آتش از کانادا، پدرو آلمودووار با فیلم جلدی که در آن زندگی می‌کنم از اسپانیا، ویم وندرس با فیلم پینیا از آلمان، و فرانسوا ازون از فرانسه.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s