افزایش انتقادات از رهبری؛ از علایی تا افروغ

افزایش انتقادات از رهبری؛ از علایی تا افروغ
 * علایی به شیوه ای ماهرانه و به صورت غیر مستقیم به نهضت نامه نگاری با رهبری اشاره کرد و نوشت : دی ماه سال ۱۳۵۶ بود که نامه نگاری‌ها به شاه شروع شد و او عامل همه نابسامانی‌های کشور اعلام شد. این روند ادامه یافت تا آنکه مردم» اراده کردند «از حکومت یک شخص به صورت مادام‌العمر جلوگیری کنند !
جرس: انتقاد به عملکرد رهبری این روزها به روزنامه ها و تلویزیون دولتی کشیده شده است . یادداشت سردار علایی فرمانده سابق نیروی دریایی سپاه درروزنامه اطلاعات و اظهارات عماد افروغ اصولگرای منتقد نظام در یک برنامه زنده تلویزیونی حاکی از آن است که موج مخالفت ها با رفتارهای رهبری از بدنه مردمی به سطوح عالیه کشیده شده است.

ماجرا از کجا آغاز شد؟
ماجرای سردار علایی با یک یادداشت انتقادی و از سر دلسوزی آغاز شد .بازتاب اظهارات وی در رسانه های مستقل و آزاد موجب شد گروههای سرکوبگر وسازماندهی شده تلاش برای حصر ، حذف و موسویزه کردن وی را آغاز کنند.
با این حال علایی مجبور شد تحت فشار های شدید، با صدور اطلاعیه ای  مبنی بر حضور در خط انقلاب از گسترش فشارها جلوگیری کند. وی به دروغ پراکنی های حسین شریعتمداری نیز پاسخ مبسوط داد و اظهارات وی مبنی بر دیکته شدن یادداشت اش را رد کرد و در پایان تاکید کرد که باید یار مظلوم و دشمن ظالم بود.
روزنامه اطلاعات هم در جوابیه خود رسما به عبارت مقایسه شدن شاه و مقام رهبری اشاره کرد که غیر مستقیم تاکیدی بر وجود چنین مقایسه ای بود..
اندکی بعد از ماجرای سردار علایی، عماد افروغ لب به سخن گشود و این بار وی در تلویزیون حکومتی عملکرد رهبر و نظام را زیر سوال برد.


پیش از این علی مطهری از دیگر اصولگرایان با جدا کردن راه خود از سرکوبگران در تلویزیون حکومتی گفته بود نظام با به رسمیت نشناختن معترضان پس از انتخابات و نشنیدن صدای آنان عملکرد خوبی از خود ارائه نداد.
وی اندکی بعد تر و درست در بحبوحه ایامی که مجلس هشتم با احکام حکومتی رهبری و توصیه ها و سفارش های وی اداره می شد و علی لاریجانی برای حل هر مشکلی به دفتر رهبری متوسل می شد گفت: مجلس به شعبه دفتر رهبری تبدیل شده است.


چرا آتش گرفتید؟

علی مطهری نیز در دفاع از سردار علائی هشدار داد چرا فردی مانند سردار علایی وقتی اظهارنظری می‌کند عده‌ای در مقابل درب خانه او تجمع می‌کنند و حتی فردی از دیوار بالا می‌رود و اشیایی را به داخل خانه پرتاب می‌کند؟
وی نامه 12 سردار سپاه به علایی و تشبیهات موجود در آن را اشتباه خواند و گفت: «بهتر است دوستان معترض به آقاي علايي به آزادی تفکر و بیان احترام بگذارند، پس تكليف آزادي بيان چه مي‌شود؟ هر شهروندي حق دارد چنين اظهارنظري بكند، پس اين اعتراض‌ها و آتش گرفتن‌ها براي چيست؟


تاکتیک هنرمندانه سردار

19 دی ماه  گذشته سردار علایی طی یادداشتی در روزنامه اطلاعات به صورت غیر مستقیم رهبری نظام را مورد شماتت قرار داد و با مقایسه شاه و آیت الله خامنه ای نوشت: تا قبل از مقاله 19 دی 56 مردم مستقیما شاه را خطاب مخالفت‌های خود قرار نمی‌دادند و با تداوم رفتارهای خشن حکومت و سرکوب شدید اعتراضات باعث شد که مردم لبه تیز مخالفت‌های خود را متوجه شخص شاه بکنند..
علایی در ادامه به شیوه ای ماهرانه و به صورت غیر مستقیم به نهضت نامه نگاری با رهبری اشاره کرد و نوشت : دی ماه سال ۱۳۵۶ بود که نامه نگاری‌ها به شاه شروع شد و او عامل همه نابسامانی‌های کشور اعلام شد. این روند ادامه یافت تا آنکه مردم» اراده کردند «از حکومت یک شخص به صورت مادام‌العمر جلوگیری کنند !
سردار پیشین سپاه به همه فکت های موجود در حکومت امروز آقای خامنه ای از جمله حصر و تبعید مخالفان ، عدم برپایی اجتماعات قانونی ،تیراندازی به سوی مخالفان و تاکید بر دخالت خارجی را مورد اشاره قرار داد و در پایان نوشت : دیکتاتور‌ها برای خود حق ابدی حاکم بودن بر مردم قائل هستند و درزمانی که در کاخ سلطنت با همراهان متملق و چاپلوس احاطه شده‌اند فرصت طرح این سوالات را ندارند.


کاملا در لفافه ، جهت اطلاع آقا !

همان روز روزنامه جمهوری اسلامی با مدیریت مسیح مهاجری فردی که دیدگاههایش به هاشمی رفسنجانی نزدیک است در سرمقاله خود با اشاره به دیکتاتوری مصر و فرجام آن نوشت: این مسائل بسیار عبرت آموز است و امروز نیز پیام های بسیاری با خود دارد. مهم اينست كه ديكتاتورها از آنچه بر سر فرعون‌ها مي‌آيد پند بگيرند، واقعه‌اي كه اگر رخ دهد، جهان از ظلم رها خواهد شد.


حمله برادران ولایی

5 روز بعد و در 24 دی گروهی به صورت سازماندهی شده با تجمع مقابل منزل سردار علائی وی را سردار بی بصیرت نام نهاده و خواستار اخراج وی از شهرک سپاهی نشین کلاهدوز شدند. ساعاتی بعد نیز 12 فرمانده سپاه در نامه ای به وی پرسیدند آیا متوجه هستی با چه کسانی همنوا شده ای؟ چرا به چهره عزتمند رهبری با نیش و کنایه هایتان چنگ انداختید ؟


حمله به رهبری در برنامه زنده

یک روز بعد و در 25 دی ماه عماد افروغ از اصولگرایان معترض به وضع موجود کمی جسورانه تر از سردار علایی حرکت کرد و طی یک برنامه زنده تلویزیونی هشدار داد که نظام در حال تبدیل شدن به حکومتی شبیه امویان است.
عماد افروغ نیز گفت : امکان اینکه جمهوری اسلامی به مناسبات پیش از انقلاب سال ۵۷ بازگردد وجود دارد٬ همان‌طور که «از درون نظام نبوی و علوی٬ اموی‌ها‌ زاده شدند.
وی با انتقاد از وکالتی شدن نظام و نقش قیم ماآبی برخی ها یاد آور شد چرا تنها «فقها» به عنوان اهالی «خبره» در جمهوری اسلامی معرفی می‌شوند و مجلس خبرگان خالی از اقتصاددان و حقوق‌دانان است.
افروغ همچنین گفت تک تک مردم می توانند رهبری را مورد سوال قرار دهند و از او پرسش کنند.


رئیس تلویزیون عذر خواهی کند !

ساعاتی پس از پخش زنده اظهارات افروغ در تلویزیون حکومتی موج انتقدات علیه وی به راه افتاد. سایت های اصولگرا با اشاره به نامه علایی نوشتند گویا دو پهلو گویی و دو پهلو نویسی در این روزهای حساس انقلاب، در میان برخی خواص انقلاب فراگیر شده است .
این احساس خطر به اینجا ختم نشد و برخی ها خواستار عذرخواهی رسانه ملی شدند. نمایندگان مجلس و از جمله شهاب الدین صدر خواستار آن شدند که ضرغامی رئیس صدا و سیما کوتاهی صورت گرفته در آن برنامه تلویزیونی را جبران کند.او حتی از بیژن نوباوه و شجاعی کیاسری اعضای هیات نظارت بر صداوسیما هم خواست تا این موضوع را پیگیری جدی کنند.


ماله کش ها دست بکار شدند

با این حال 2 روز بعد یعنی در 27 دی ماه رسانه نزدیک به سپاه سناریوی ماله کشی غائله را استارت زد و طی آن اظهاراتی به نقل از افروغ به صورت تصحیح شده منتشر کرد که شبیه به نامه تقیه جویانه علایی بود . با این حال در همین متن اصلاح شده که خبر گزاری حکومتی فارس شامگاه 27 دی آن را منتشر کرد عماد افروغ تاکید کرده » اگر حکومت مطلقه دینی منحرف شود به مراتب شرایط به زیرکشیدن آن سخت تر می شود و ما وظیفه خطیری داریم !
در همین رابطه حمیدرضا مقدم٬ معاون فرهنگی سپاه با تائید نا امید شدن مسئولان از وضع موجود گفت: از آنجا که برخی مقام‌های جمهوری اسلامی از شرایط موجود «خسته و مرعوب» شده‌اند٬ رهبری بحث «بدر و خیبر» را مطرح کرده است.


چرا صدای خواص در آمد؟

انتقادات گسترده از عملکرد رهبری پس از خرداد 88 روند شتابان به خود گرفت . برخی تحلیلگران معتقدند رهبر نظام پس از اصرار بر رئیس جمهور شدن احمدی نژاد آن هم بر خلاف رای مردم، از درجه عدالت و تدبیر خارج شده و ولایت وی نامشروع محسوب می شود.
ارزیابی ها نشان می دهد موج انتقادات از ولی فقیه در بین خواص به خاطر شرایط بوجود آمده در کشور و ناتوانی وی در ترسیم راهکاری مدبرانه و حمایت های بی چون و چرای وی و فرزندش مجتبی از رئیس جمهور شدن احمدی نژاد به هر قیمتی موجب شده که وفاداران نظام نسبت به توانائی ها و تدبیر وی احساس تردید کنند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s