دادستان تهران هم بر تقلب در انتخابات اذعان می کند؛

× تاکنون به اعتراف خود کودتاچیان مشخص شده که صادق لاریجانی (عضو وقت شورای نگهبان)، علی لاریجانی (رئیس مقننه) و شاهرودی (رئیس وقت قوه قضائیه) و رضایی (رقیب انتخاباتی) پیروزی موسوی را تبریک گفته بودند. لذا فقط با اتکای به اطلاعات سران نظام از عضو وقت شورای نگهبان تا دو قوه مقننه و قضائیه که غافلگیر شده و در جریان کودتا نبوده اندمی توان گوشه ای از مهندسی پشت پرده کودتاچیان برای برکناری موسوی را پی برد.

سایت رجا نیوز، از حامیان دولت، در ۱۹ مرداد ۱۳۸۸ نوشته بود: «کاری که ایشان (علی لاریجانی) بعد از ظهر روز اخذ رأی کرد و تلفنی به موسوی، به بهانه حتمی شدن ریاست جمهوری‌اش تبریک گفت، قابل گذشت نیست.»

– شنیده ها حاکی از موضعگیری مشابه رئیس وقت قوه قضاییه درباره انتخابات است،  در نتیجه همه ی سران کشور همراه و همصدا با ادعای تقلب به نظر می رسند

کلمه – آل طاها: روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران با ارسال نمابری به خبرگزاری ها، علت اصلی دستگیری علی شکوری راد را « انتشار اظهارات علی شکوری‌راد در برخی از سایت‌ها و انتساب اظهارات کذب و خلاف واقع وی به ریاست قوه قضاییه » ذکر کرده است.

ماجرا از این قرار است که علی شکوری راد در مناظره ای که در آستانه ی روز دانشجو در دانشگاه لرستان داشته است، گویا در خصوص تبریک علی لاریجانی رئیس قوه ی مقننه و صادق لاریجانی عضو سابق شورای نگهبان – و رئیس فعلی قوه ی قضائیه – به میرحسین موسوی در روز ۲۲ خرداد مطالبی گفته است که به زعم دادستان تهران، مصداق نشر اکاذیب بوده است. مطالبی که احتمالاً از فرط اهمیت، منجر به واکنش سریع و تند دادستانی شده است؛ به گونه ای که در کمتر از ۴۸ ساعت علی شکوری راد را روانه ی زندان ساخته و دادگاه انقلاب را وادار به صدور بیانیه و دادستان را مجبور به توضیح در مصاحبه ی خود کرده است.

فارغ از این که آنچه رسانه ها منتشر کرده اند تا چه حد با اظهارت شکوری راد انطباق دارد و جدا از آن که محتویات اصلی این مطالب تا چه اندازه واقعیت دارد، این واکنش سریع دادستانی به نشر اکاذیب، موضوع نسبتاً تازه و مهمی است که به صورت جداگانه نیاز به بررسی دارد.

حقیقت این است که قسمت مهمتر خبری که شکوری راد بر اساس آن دستگیر شده، به تبریک رئیس قوه ی مقننه در روز ۲۲ خرداد به میرحسین موسوی بر می گردد و قسمت دومِ آن که به تبریکِ یکی از اعضاِ شورای نگهبان مربوط می شود از اهمیت کمتری برخوردار است و اگر در « این زمان » این « قسمت دوم » انعکاس وسیع تری در رسانه ها داشته است، ناشی از استعدادی است که برای « خبر شدن » داشته است. بدیهی است اگر قسمت اول نیز تازه بود و پیش از این در رسانه ها منعکس نمی شد، چه بسا انعکاس خبری بیشتری یافته بود و حتی به صورت طبیعی، خبر مربوط به یکی از اعضای شورای نگهبان ذیل خبرِ یکی از رؤسای قوه قرار می گرفت.

واقعیت این است که قسمت مهم و اصلی گفته های منسوب به شکوری راد، بارها توسط رسانه ها مطرح شده و « بیات شدن » آن ناشی از این است که ماهها پیش توسط یکی از رسانه های منتسب به اقتدارگرایان منتشرشد. سایت رجا نیوز، از حامیان دولت، در ۱۹ مرداد ۱۳۸۸ نوشته بود: «کاری که ایشان (علی لاریجانی) بعد از ظهر روز اخذ رأی کرد و تلفنی به موسوی، به بهانه حتمی شدن ریاست جمهوری‌اش تبریک گفت، قابل گذشت نیست.»

بدیهی است کسانی چون دادستان تهران که دانش آموخته ی حقوق اند، به خوبی می دانند که خبر بودن یا نبودنِ یک موضوع، مستقل از ارزش حقوقی آن است. با این وصف در حالی که هفده ماه از انتشار « خبر اصلی » توسط رسانه های اقتدارگرا می گذرد، دادستان تهران لازم است برای افکار عمومی توضیح دهد: چه واکنشی نسبت به انتشار آن خبر داشته است؟ چه برخوردی با ناشرین آن انجام شده و تاریخ و نحوه ی دستگیری آنان کی و چگونه بوده است؟ آیا سکوت دستگاه قضایی درباره آن خبر (تبریک علی لاریجانی) و واکنش آنها به این خبر (تبریک صادق لاریجانی) را باید به معنای تایید خبر اول از سوی مراجع قضایی دانست؟ و اگر این طور است، آیا مقامات قضایی به تبعات این موضعگیری خود پایبندند؟

توضیح دادستان از آنجا اهمیت دارد که خبر دست دوم ِ منتشر شده در خصوص یکی از اعضای شورای نگهبان، طبیعتاً بار اجتماعی کمتری به نسبت خبری مشابه و دست اول در خصوص یکی از روسای قوای سه گانه دارد و از این بابت مسئولیت متفاوتی متوجه ی قوه ی قضائیه خواهد بود. برخلاف صادق لاریجانی که پس از آن زمان به ریاست قوه قضاییه رسیده، علی لاریجانی در آن زمان هم رئیس قوه مقننه بوده و تبریک او به معنای نفی نتیجه ی اعلام شده برای انتخابات از سوی دست کم یکی از دو رئیس قوه ی کشور است. با توجه به این که شنیده ها حاکی از موضعگیری مشابه رئیس وقت قوه قضاییه درباره انتخابات است، و سومین رئیس قوه (یعنی رئیس دولت فعلی) نیز خود متهم تقلب مورد ادعای انتخاباتی است، در نتیجه همه ی سران کشور همراه و همصدا با ادعای تقلب به نظر می رسند؛ ادعایی که در یک سال و نیم گذشته، دست کم دهها نفر به اتهام طرح آن به زندان رفته و یا مورد تعقیب قرار گرفته اند. آیا جناب دادستان تهران به تبعات موضع و رفتار اخیر خود – که طبق بیانیه ی صادر شده، ظاهرا به خواست رئیس فعلی دستگاه قضایی و عضو سابق شورای نگهبان صورت گرفته – و تناقض آن با رفتار قبلی دستگاه قضایی آگاهی دارد؟ و آیا او توجه کرده است که با سکوت درباره ی خبر اول و برخورد با افشای خبر دوم، عملا وقوع تقلب انتخاباتی در گذشته و تلاش برای انکار آن در شرایط امروز را تایید می کند؟

و علاوه بر این، عدم توضیح دادستان در این باره، می تواند وجود حاشیه ای امن برای سایت هایی چون رجانیوز را تائید کرده و شائبه ی برخوردهایِ یک بام و دو هوا را در خصوص دادستان فعلی نیز تقویت کند و خدای ناکرده نامبرده نیز چون دادستان سابق تهران به تضییع حقوق شهروندان و سوء استفاده از موقعیت شغلی در نزد افکار عمومی متهم شود. آیا دادستان چنین عاقبتی را می پسندد؟

بیشتر بخوانید:

در مناظره شکوری راد و داوری  خبرهای فاش نشده ای  که در لرستان فاش شد!

علی شکوری راد عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت که از بازداشت کودتاچی ها رهائی یافته و از زندان بیرون آمده، به لرستان سفر کرده و در دانشگاه لرستان با عبدالرضا داوری از حامیان دولت احمدی نژاد مناظره کرد. عنوان این مناظره «بصیرت دانشجویی» بود.

دراین مناظره علاوه بر طرح دیدگاه های دو طرف، نکات خبری مهمی نیز فاش شد که تاکنون انتشار نیافته و به قول شکوری راد، صلاح نبوده است. از جمله تبریک صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه به میرحسین موسوی بعنوان برنده انتخابات 22 خرداد، در پایان رای گیری. تاکنون خبر تبریک علی لاریجانی رئیس مجلس به میرحسین موسوی بعنوان برنده انتخابات 22 خرداد، در شب رای گیری منتشر شده بود. همچنین از تماس محسن رضائی با موسوی و گفتن تبریک پیروزی در انتخابات.

در همین مناظره فاش شد که علی خامنه ای سخنرانی هائی دارد که منتشر نشده و ظاهرا همه سخنرانی های او منتشر نمی شود. نکته دیگر، اعلام حمایت 7 عضو شورای نگهبان از احمدی نژاد در آستانه انتخابات 22 خرداد است. همچنان که خبر دیگر، از تلاش کودتاچی ها برای از بین بردن اسناد کودتای 22 خرداد و یا این خبر که بازجوها در زندان رسما و با وقاحت به قربانیانی که در اتاق های بازجوئی و شکنجه از رعایت قانون سخن می گویند، رسما گفته می شود: از قانون حرف نزنید!

بخش های خبری و نکات مهم تحلیلی این مناظره را در ادامه می خوانید:

شکوری راد: اگر قانون را زیر پا بگذاریم فاقد بصیرت هستیم، زیرا مهم‌ترین عامل دوام و بقا را نفی کرده‌ایم.
بسیج وارث راه شهیدانی ست که به تعبیر امام ره صد ساله را یک شبه طی کردند و امروز هر کسی نمی‌تواند این راه را ادامه بدهد زیرا بسیج محل ایثار و از خود گذشتگی است و بنا به تعبیر مهندس موسوی که در دوران نخست‌وزیری خود آن را بیان کردند و امروز بر در و دیوارها ثبت است، “بسیج مدرسه عشق است”.

نباید بسیج میلیشیای قدرت بشود .

برای تجلیل از برخی شخصیت‌های مشهور استان لرستان ابتدا باید از حجت الاسلام والمسلمین آقای کروبی به عنوان روحانی شجاع و مردم دار و یار دیرین امام که پیوند خود را با مردم حفظ کرده است یاد کنم و نیز از خانم دکتر زهرا رهنورد به عنوان افتخار جامعه ایران، بخصوص زنان، و به عنوان یک روشنفکر قرآن پژوه نام ببرم. من ایشان را از دوران دانشجویی خودم می‌شناسم و ما آن زمان درسهای قرآنی ایشان را تکثیر و توزیع می کردیم. همچنین یاد آزاده دربند عبدالله مومنی که امروز برای دفاع از حقوق ملت در زندان است و حاضر نشد در ازای آزادی، ارزش‌های خود را رها کند گرامی می‌دارم.

بزرگترین اشتباه اینست که بصیرت را از یک فرآیند، تبدیل به یک دستورالعمل کنیم. یعنی بجای طی کردن یک فرآیند بگوئیم که به کلاس، اردو یا نزد کسی برویم تا بصیرت را به ما القا کند. بصیرت اجتماعی پاسداری از حق مردم و قانون است. اینگونه نیست که کسی براساس ظاهر، مقام و موقعیت بصیرت داشته باشد و بر همان اساس عده‌ای هم بصیرت نداشته باشند.
در عین حال بصیرت به معنای تعطیلی عقل نیست بلکه در ادامه آن است.

عبدالرضا داوری حامی دولت گفت: تاریخ مملو از افرادی بوده آقای شکوری دراینجا از آنها نام برد. افرادی که علی‌رغم سوابق طولانی در امتحانات تاریخی سقوط کرده‌اند و مردود شده‌اند. در فتنه سال گذشته که جبهه‌ای از گوگوش تا سروش و پهلوی و قجری را دیدیم آنها نتوانستند از گذشته خود بهره بگیرند. تعریف فعالیت سیاسی دانشجویان در ایران میراث حزب توده است که دانشجو همیشه باید در حال اعتصاب و شیشه‌ شکستن باشد. درحالیکه رسالت دانشجو علم‌آموزی است و در عین حال در محیط ‌دانشگاه می‌تواند اجتماع ‌پذیر هم شود اما تصور چریک بودن این قشر، که از سوی مارکسیست‌ها بیان می‌شد بعد از انقلاب هم ادامه یافت.

شکوری راد: حزب توده هیچگاه مشی چریکی نداشت و دانشجو را چریک فرض نمی‌کرد. این حزب در میان دانشجویان هم پایگاه چندانی نداشت و در میان نظامیان بیشترین نفوذ را داشت. همانطور که می‌دانیم فرمانده نیروی دریایی ارتش در دوران دفاع مقدس یک فرد توده‌ای بود که بعدا اعدام شد.
داوری : بنده به کودتا و تقلب در انتخابات اعتقادی ندارم و سندی هم در مورد آن ارائه نشده است.
در مورد حزب توده نیز این حزب تا پیش از کودتای 28 مرداد فضای دانشجویی را در دست داشت و پس از آن انشعاب‌های مختلفی که در آن رخ داد، روح کلی آن بود که در تشکل های مختلف وجود داشت دانشگاه را به عنوان فضای سیاسی و دانشگاه را کنشگر سیاسی می‌دانست.

رهبر معظم انقلاب سال 73 در دیداری با مسئولان خبرگزاری جمهوری اسلامی که محتوای آن منتشر نشد فرمودند: مارکسیست‌ها حرف بی ربط زیاد دارند اما یک حرف خوب هم داشتند و آن اینکه «مبارزه، علم است»؛ یعنی باید تضادهای اصلی در جامعه را تشخیص داد و بفهمیم دعوای واقعی کجاست که خیلی‌ها سعی کردند در کشور ما این تضاد را تعریف کنند. مثلاً بعضی‌ها از تضاد اقتدارگرایی و مردم‌سالاری و عده‌ای هم از تضاد اسلام و مدرنیته سخن گفتند که بصیرت یعنی اینکه بدانیم در این میان کجا بایستیم.

شکوری‌راد: بلافاصله پس از انتخابات بلایی بر روزگار معترضان آمد که تمام اسناد و مدارک آنها را گرفتند و حتی مدارک کمیته صیانت از آراء هم از بین رفت و اصولاً بخشی از هدف کودتا از بین بردن آنها بود اما خداوند خواست و نوار سخنرانی سردار مشفق که جزو کادر مرکزی کودتا بود به دست معترضان افتاد و اعترافات صریح ایشان را تاکنون کسی تکذیب نکرده بلکه سردار جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران آنها را تایید کرد. لذا اعترافات وی مهم‌ترین سند در مورد مهندسی کردن انتخابات برای کسب نتیجه دلخواه است که بر همین اساس 7 اصلاح طلب شکایتی را نوشتند که اگر دستگاه قضایی به آن رسیدگی کند شواهد لازم وجود دارد و به همین دلیل موضوع تقلب و کودتا دارای اسناد کافی است و همین که دستگاه قضایی حاضر به رسیدگی نیست حکایت از متقن بودن آنها دارد.
همانطور که احمدی‌نژاد پیشنهاد تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای حادثه 11 سپتامبر را داد ما هم برای انتخابات سال گذشته ریاست‌جمهوری این پیشنهاد را داریم؛ شاید در اینجا هم مانند آمریکا که ادعا می شود خود 11 سپتامبر را بوجود آورد دست اندرکاران انتخابات تقلب کرده باشند. البته تحلیل بعضی دیگر از انتشار نوار سردار مشفق این است که کودتاگران می خواستند به همه نشان دهند این کارها را انجام داده‌اند و به آن افتخار می کنند لذا معترضان باید دنبال کار خودشان بروند.

داوری : در دنیای ارتباطات امروز هیچ چیز مخفی نمی‌ماند و اگر سندی در مورد تقلب در انتخابات بود قطعاً در گوشه ای از جهان در اینترنت منتشر می‌شد و لذا هیچ سندی در این مورد وجود نداشته است. سردار مشفق هم در آن سخنرانی می‌خواهد اثبات کند که کودتا از طرف مقابل که خود را «سبز» می‌نامد طراحی شده بود. شکایت 7 نفر نیز به این خاطر بوده که در سخنرانی مشفق آنها به کودتا متهم شده‌اند تا با حمایت غرب بساط انتخابات را بهم بزنند.

نوار سخنان سردار مشفق هم سال 89 منتشر شد و مگر می‌تواند توجیه‌گر اتفاقات خرداد و تیر 88 باشد؟

بزرگ‌ترین مشکل انتخابات موضوع تجمیع آراء بود که برای آن ناظر مستقلی وجود نداشت بلکه رای‌ها به ستاد مرکزی فرستاده شد و در یک اتاق در بسته آرا را جمع کرده و یک نتیجه اعلام کردند. همچنین 7 نفر از اعضای شورای نگهبان که ناظر بر انتخابات بودند قبلا ازاحمدی‌نژاد حمایت کرده بودند و لذا صلاحیت نظارت بر انتخابات را نداشتند و به نظارت آنها نمی توان اعتماد کرد.
اگر به شکایت تاج‌زاده از آیت‌الله جنتی رسیدگی می‌شد اکنون این او بود که می بایست در زندان باشد نه تاج زاده. اما چون رسیدگی نشده است این اتفاق برعکس شده است و شایسته نیست که در نظام اسلام 10 سال به یک شکایت رسیدگی نشود که این خود به معنای تخلف و تقلب است. زیرا یک گروه اعتراض می‌کنند و سرکوب می‌شوند اما طرف مقابل هرکاری بخواهد انجام می‌دهد؛ آقای رحیمی با آنهمه تخلف در پرونده بیمه در جایگاه معاون اول است و آنوقت این همه جوان بی‌گناه در زندان هستند.
رسانه های خود شما گفتند که علی لاریجانی تلفنی به آقای موسوی تبریک گفت، وی آن را تکذیب نکرد. چنین مطالبی راجع به آقای صادق لاریجانی نیز وجود دارد که تاکنون بنا به دلایلی رسانه‌ای نشده است و اگر لازم بود این کار انجام خواهد شد . نظرسنجی وزارت اطلاعات نیز دلالت بر این داشت که انتخابات به مرحله دوم می‌رود اما اختلاف آرا 10 میلیونی بود.

باید آمار دقیق و چگونگی توزیع تعرفه‌های رای و قطع شدن تلفن ناظران کاندیداها مشخص شود ولی همه اسناد را از بین بردند و اصلا دو ماه قبل از انتخابات با تشکیل کمیته صیانت آرا مخالفت کردند. اما وقتی سه میلیون نفر در انتخابات به خیابان‌ها می‌آیند باید فهمید که اعتراضات جدی است و سند ما برای تقلب در انتخابات حضور سه میلیون نفر در خیابان است.

داوری: در بازشماری آراء رای آقای رضایی و موسوی کمتر هم شد و لذا فکر می‌کنم این صحبت‌ها از نظر اخلاقی و عدالت درست نباشد. ضمن آنکه از پرونده آقای رحیمی نیز واقعا اطلاعی ندارم فقط می‌دانم که آیت‌الله لاریجانی گفت در پرونده بیمه افراد بزرگی حضور دارند. همچنین تماس تلفنی علی لاریجانی با موسوی نیز از سوی رئیس دفتر وی تکذیب شد. هر چند ممکن است برخی دچار چنین ذهنیتی شده بودند و بعدا اصلاح شد.

من کاری به نظرسنجی وزارت اطلاعات ندارم زیرا درون آن وزارتخانه طیف‌های مختلفی وجود دارد.
شکوری‌راد: در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اعترافات ابطحی و عطریان‌فر را هم انکار می‌کنید؟ گفت: آنان اکنون که بیرون هستند حرف‌های خود را تکذیب می‌کنند. آن سخنان تحت فشار بازجوها بوده است.

در دوره بازداشت من بازجو دائما می‌گفت که قانون را کنار بگذار اما من می‌گفتم تمام تلاش سیاسی ما پاسداری از قانون بوده است آن وقت حالا آن را کنار بگذاریم؟ لذا تمام کسانی که قانون را زیر پا می‌گذارند فاقد بصیرت هستند؛ همان کسانی که ستاد صیانت از آراء را غیر قانونی دانستند و اجازه ندادند ناظران نامزدها در ستاد انتخابات حاضر باشند و مانع حضور ناظران مستقل در اتاق تجمیع آراء شدند و اجازه تجمع هم به مردم معترض ندادند و آنها را سرکوب کردند. در حالی که یک راهپیمایی یا تجمع مردمی طبق قانون اساسی نیاز به اخذ مجوز ندارد. مانند راهپیمائی های 22 بهمن و روز قدس و 25 خرداد88 که وزارت کشور برای هیچیک مجوز صادر نکرده بود. همچنین اینکه به یک بسیجی چوب بدهند تا به جان مردم بیفتد و در کهریزک با جوانان مردم آنگونه رفتار کنند و اجازه عزاداری به خانواده شهدا ندهند غیر قانونی است

http://party.blogsky.com/1389/09/16/post-77/

Advertisements

1 پاسخ به “دادستان تهران هم بر تقلب در انتخابات اذعان می کند؛

  1. بامید پیروزی هرچه سریعتر سبز بر کودتاگران

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s