خاتمی در دیدار با دانشجویان: دموکراسی یعنی مردم بتوانند بدون توسل به زور حکومت را تغییر دهند؛ 26 تیر

دموکراسی یعنی مردم بتوانند بدون توسل به زور حکومت را تغییر دهند
جـــرس: سید محمد خاتمی با یادآوری آرمان های نخستین انقلاب گفت: از نظر امام خمینی جمهوریت یعنی حکومت بر آمده از مردم و تحت نظارت مردم و حكومتی كه مردم می‌توانند بدون توسل به زور آن را تغییر دهند و این دموکراسی است.

به گزارش ایلنا، رئیس جمهوری سابق ایران در دیدار با جمعی از دانشجویان خطاب به آنان خاطرنشان کرد «شما به عنوان نسلی که به کشور و سرنوشت خود علاقه‌مند است، احساس مسئولیت می‌کند و فراتر از خواست‌های طبیعی فردی كه هر انسان و جوانی دارد به اهداف بزرگ‌تر و به دیگران هم می‌اندیشد، لااقل باید تاریخ یکصد ساله ایران و نیز اوضاع و احوالی که امروز در دنیا حاکم است و نیز ظرفیت‌هایی که در ایران برای پیشرفت و رسیدن به آن اهداف وجود دارد را خوب مورد مطالعه قرار دهید و با واقع بینی با مسائل روبرو شوید.


رئیس‌ دولت اصلاحات تصریح کرد: در ایران، قبل از تولد بسیاری از شما، انقلاب بزرگی به نام انقلاب اسلامی رخ داده است، این انقلاب چیزی نیست که دفعتا و بی‌مقدمه در عرصه ظاهر شده باشد، بلکه حرکتی از متن مردم و با قدمتی بیش از یكصد سال است.این انقلاب جایگاه دین، نگاه به دین، آزادی و عزت بخشی در ایران و خواست‌ها و مطالبات مردم ما را نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: این انقلاب در ایران رخ داد، كشوری بزرگ با ملتی شریف و پر‌ظرفیت و گشاینده راهی به سوی آینده بهتر كه در خور این كشور و ملت است.
خاتمی با اشاره به اینکه ایران به لحاظ موقعیت سیاسی-راهبردی و ظرفیت‌های طبیعی و انسانی،سرمایه‌های عظیم معنوی و تاریخی در موقعیتی ممتاز قرار دارد،یادآور شد: باید بتوانیم به تناسب این سرمایه‌های عظیم جایگاه واقعی ایران را در همه عرصه‌ها در جهان بالا ببریم.
ژئوپلتیک ایران
رئیس‌جمهور سابق ایران همچنین اظهار داشت: به لحاظ جغرافیای سیاسی و راهبردی، ایران بی‌نظیر است. به یك معنی قلب جهان و نقطه اتصال شرق و غرب و شمال و جنوب است و همین موقعیت سبب برخورداری این كشور و ملت از فرهنگ و تاریخ درخشان شده است.
وی با اشاره به سفر چند سال قبل خود به مالزی گفت: در آن سفر دكتر مهاتیر محمد درباره برنامه‌های اطلاعات و ارتباطات الكترونیك به من توضیح می داد كه مثلا درسال ٢۰١۵ یا ٢۰٢۰ می خواهد مالزی را به چه جایگاهی برساند، ایشان به حال ایران غبطه می‌خورد و می‌گفت ما کشوری دورافتاده‌ایم، اگر جایگاه ایران را داشتیم این برنامه ١۵-٢۰ساله را در مدتی بسیار كمتر به سر انجام می‌رساندیم.
باید پرسید كه در این پنج- شش سال چه پیشرفتی داشته‌ایم؟

رئیس بنیاد باران افزود: من به یاد گذشته افتادم كه ایران قلب جاده ابریشم بود و به خود گفتم می‌تواند قلب جاده الکترونیک باشد به همین سبب، در دوران ما برنامه‌های it و ict از جمله زیر ساخت‌های آن كه ارتباطات فیبر نوری بود مورد توجه قرار گرفت و در آغاز دوره مسئولیت من كه كمتر از دو هزار كیلومتر بود به ۵٣ هزار كیلومتر افزایش یافت.
تشكیل شورای ارتباطات و بعد تحول در اساسنامه وزارتخانه ذی‌ربط و ایجاد تشكیلات تكفا و آغاز كار برای ایجاد تجارت اكترونیك؛ بانك الكترونیك و حتی دولت الكترونیك مورد توجه قرار گرفت،اما امروز باید پرسید كه در این پنج- شش سال در ادامه كار چه پیشرفتی داشته‌ایم؟
رئیس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها تصریح کرد: از نظر تاریخی نیز ایران کشور بزرگی است؛ ما دارای تمدن بزرگی قبل از اسلام بوده‌ایم و بعد از اسلام نیز ایران نقش عمده و اساسی در ایجاد و بسط تمدن اسلامی داشته است.
وی تاکید کرد: در صد ‌ساله اخیر، ملت ایران با این ظرفیت مادی و طبیعی و تاریخی، پیشتاز حرکت مدنی به سوی استقرار حکومت مردم بر مردم و دفع و نفی استبداد و استعمار بوده است.
پیروزی گل بر گلوله

رئیس دولت اصلاحات اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران واقعا پیروزی گل بر گلوله بود.

وی با بیان اینکه مردم ما چه می‌خواستند و امروز چه می خواهند؟،گفت: حرف افرادی چون ما که علاقه‌مند به اسلام و انقلاب و حقوق و شان مردم هستیم با حکومت و دنیا چیست؟،مردم ما با همه انگیزه‌های متفاوتی که داشته‌اند خواست مشترکی در این صد-صدو پنجاه سال داشته‌اند و آن آزادی و استقلال و پیشرفت است؛ البته مراد ما از آزادی ولنگاری نیست،ابدا این طور نیست.
رئیس‌جمهور سابق ادامه داد: آزادی یعنی اینکه ما بر سرنوشت خود حاکم باشیم،حکومت از آن ما و برآمده از اراده مردم باشد و بتوانیم حرف بزنیم،فکربکنیم و آنرا بیان کنیم. مردم می‌خواهند هویت داشته باشند،فکرکنند، بیانشان و اجتماعاتشان آزاد باشد.
رئیس بنیاد باران افزود: ایرانی با آن سابقه درخشانی که داشت پیشرفت می‌خواست، چرا که معتقد بود با این موقعیت ژئواستراتژیک و ژئوپلوتیک و این منابع سرشارمادی و انسانی و معنوی، نباید دچار عقب ماندگی باشد.
مردم ما آزادی، استقلال و پیشرفت را می خواستند

خاتمی تصریح کرد: مردم ما آزادی، استقلال و پیشرفت را می خواستند -البته توام با معیارهای دینی و فرهنگی خودشان- و نیز با استبداد، با استعمار وعقب ماندگی مخالف بودند؛ امروز هم خواست مشترک همه اینهاست.
به گفته رئیس دولت اصلاحات، در انقلاب اسلامی دین نقش ممتاز داشت؛ دین در این انقلاب نه در برابر آزادی و استقلال و پیشرفت، بلكه مؤید آن بود.
وی ادامه داد : امام خمینی از موضع دین خواستار آزادی و استقلال و پیشرفت کشور شد و امروز یكی از رنج‌های ما نسبت به كسانی كه خود را مدافع انقلاب می‌دانند این است كه اصلا چنین كار نمی‌كنند و حتی در هیاهوی تبلیغاتی یك طرفه خود چهره‌ای از امام برای توجیه كارها و روش‌ها نشان می‌دهند كه هیچ سنخیتی با امام واقعی ندارد.
خاتمی خاطرنشان كرد: من واقعا تعجب می‌کنم كسانی امروز ادعای میراث داری انقلاب می‌كنند و خود را نظریه پرداز جمهوری اسلامی می‌دانند و امنیت كامل و امكانات وسیع هم در اختیار می گیرند، یا تلویحا یا تصریحا می‌گویند امام مردم را قبول نداشت، یعنی وقتی امام می گفت میزان رای مردم است دروغ می گفت! كه در مقابل این سخن باید به خدا پناه برد.
حکومتی بدون توسل به زور

رئیس بنیاد باران یادآور شد: امام از جمهوری اسلامی، همانگونه كه در دنیا هست، سخن گفتند. یعنی حکومت بر آمده از مردم و تحت نظارت مردم و حكومتی كه مردم می‌توانند بدون توسل به زور آن را جا به جا کنند و این دموکراسی است؛ البته جمهوری مورد نظر امام با محتوای اسلامی است؛ اما کدام اسلام؟ همان اسلامی که علی ابن ابیطالب نماینده‌اش بود و درسیاست و اخلاق و مردم داری عمل می كرد.
رئیس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها تصریح کرد: ما کشور و جامعه‌ای آزاد، مستقل، پیشرفته و پایبند به موازین اصلی دینی، اخلاقی و معنوی می‌خواهیم.
وی یادآور شد:عظمت انقلاب اسلامی این بود که خواست تاریخی مردم را با هویت تاریخی مردم منطبق کرد، آزادی، استقلال و پیشرفت خواست تاریخی یکصد ساله ملت ایران است و در انقلاب این خواست عمیق و مشترك از موضع دین بیان شد؛البته خواست تنها کافی نیست اول باید به سطح خود آگاه وجود انسان بیاید و بعد فرهنگ متناسب با آن مستقر شود.
خواستن مردم سالاری کافی نیست

رئیس بنیاد باران افزود: خواستن مردم سالاری كافی نیست. به نظر من اگر شرایط به گونه‌ای می شد كه متفكران و اصلاح‌طلبان واقعی كه به دین و هم به آزادی و پیشرفت پایبند هستند، به جای نشستن در مسند قدرت به تقویت فرهنگ مردم سالاری و نیاز بیان و تبیین دینی كه انقلاب ما در عمق وجدان جامعه ما وجود داشت می‌پرداختند امروز وضع بهتری داشتیم؛الان هم كار فرهنگی بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه فرهنگ دموکراسی و با هم کار کردن در کشور ما جا نیفتاده است، اظهار داشت: ما از دموکراسی سازگار با دین حرف می‌زنیم، ولی در كشور ما به لحاظ فرهنگی خلاء‌های بزرگ داریم.
به حکومت و حاکمیت نقد داریم

رئیس‌جمهور سابق کشورمان تاكید كرد: ما خواستار پیوند هر‌چه بیشتر مردم و حاکمیت هستیم و اگر نقدی هم به حكومت و حاكمیت داریم از این جهت است كه باید به سوی تقویت و بسط این پیوند حركت كند و دوری مردم از حكومت را یك خطر می‌دانیم.
خاتمی در پایان خاطر نشان کرد: اگر ما بتوانیم از روش‌هایی که متناسب با دین و معیارهای انقلاب ما نیست پرهیز كنیم، جمهوری اسلامی موفق خواهد شد و آینده خوبی خواهد داشت، وگرنه آنکه زیان می‌کند جمهوری اسلامی است، ولی مطمئنم مردم از جمهوری خواهی، آزادی خواهی واستقلال طلبی دست بر نمی‌دارند و این همه را سازگار با دین و فرهنگ خود می‌خواهند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s